Môže toxoplazmózu preniesť aj pes?

alison13
13. máj 2013

Dobrý deň, na toto fórum chodím už asi mesiac, ale zaregistrovala som sa až dnes, lebo mám jednu otázočku týkajúca sa toxoplazmózy. Je tu ohľadom tohto vírusu veľa tém, ktoré mám už prečítané, ale na moju otázku som odpoveď nenašla. Ak predsa niekde je, tak sa ospravedlňujem. Situácia je takáto 🙂 So snúbencom plánujeme o pár mesiacov bábätko a máme doma králika a psa. Čítala som, že mačky a králiky môžu prenášať toxoplazmózu. Všade som sa dočítala, že sa šíri výkalmi, no zrovna včera v TV novinách dávali, že sa vírus môže prenášať aj napr. na srsti mačky. Moja otázka bude možno pre niekoho smiešna, ale radšej si všetko zisťujem dopredu, ako by som potom niečo mohla ľutovať. Otázka teda znie, či môže čisto teoreticky môj pes doniesť zvonka na srsti vírus toxoplazmozy a preniesť ho kralikovi, ktorý následne ochorie na toxoplazmózu? S králikom von nechodíme, takže sa nemá ako nakaziť, ale keď včera odvysielali, že sa môže preniesť aj na srsti, tak ma napadla táto otázka, či to predsa môže králik dostať aj keď nechodí von, ale by to doniesol náš psík. Nerada by som dávala králika preč v období tehotenstva, ale ak by to malo ovplyvňovať rast a vývoj plodu, tak určite má prednosť zdravie dieťatka. Beriem už aj kyselinu listovú a zisťujem všetko, čo by mohlo škodiť v tehotenstve bábätku 🙂 Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď 🙂

xlucia
13. máj 2013

@alison13 ano moze aj pes. v tehu aj netehu moze skodit teoreticky aj vzduch...

brumka
13. máj 2013

ahoj, toxoplazmozu moze preniest rovnako ako macka aj pes, ved po vonku spi chodia po nohach vsetko sa na nich moze nalepit a kolko z nic berie vsetko do papule. macky su chudatka maju len zlu povest a poznam vela ludi co ma macku ze to zvieratko netreba ockovat ani veterrinarovi ale je to smutne, podstate tie macky zato vsetko nemozu. ide o to ako sa o zvieratko staras a macyk sa zvyknu viac tulat, a kralika nedavaj prec, ja som mala a je to uzasne zvieratko ved chodis kazdu jar na ockovanie proti moru, preventivku a neviem co vsetko, takze sa nemas bat. ale od spa skor chytit tu pliagu. ja som mala cely zivot macky, spavali so mnou v posteli chodili von kedy chceli ale aj veterinarovi som chodila a nikdy som toxoplazmozu nemala a mala som aj testy robene.

brumka
13. máj 2013

@linajka skoro bysom zabudla mas pravdu da sa preniest lahko potravinami zlou upravou alebo aj zle umytou zeleninou

trish31
13. máj 2013

@alison13 ja som toxo prekonala,ano,moze ju prenasat aj pes.a zajaciky ta mozu nakazit tularemiou a nemusis spociatku o tom ani vediet.Takze si davaj pozor.Nemusis zrovna dat prec zvieratka z domu,ale zvys hygienu ruk,hovienka odstranuj len a len v rukaviciach a podobne...

trish31
13. máj 2013

@alison13 a ako baby pisu,presne tak,Ty ju nemusis vobec chytit od Tvojich zvierat...kludne aj v obchode ked kupis zeleninu a zle ju umyjes

ivanka.7
13. máj 2013

@alison13 kralik sa ti moze nakazit aj zo zle umytej zeleniny, ak mu davate cerstvu. Co sa tyka psa, ak sa vam vyvala v macacich vykaloch, moze infikovane vajicka toxo doniest na srsti domov, pripadne ak ich postupa, tak na labkach.
Podla mna, ak sa dodrziava normalna hygiena (utierat/umyvat psa po prechadzke alebo po nejakom vacsom zaspineni rovno okupat), tak sa nic nemoze stat.

zata2
13. máj 2013

ja som tiez prekonala toxo a ani som o tom nevedela. Byvam na dedine mavali sme macky, vtakov, psov a nikto by nepovedal ze to dostanem. Ale prenasa sa to aj zle umytym ovocim a zeleninou alebo zle upravnym masom. Toxo je nebezpecna hlavne vtedy ked ju dostanes pocas tehu. Mna posielali na infekcne stale mi brali krv a aj mojej malej odoberaju krv ci sa vysledky nemenia. Akurat sme boli na ocnom vysetreni a kontrolovali jej ocka inak je uplne zdrava. Netreba sa toho bat a podla mna pes je velmi dobry v domacnosti pre dieta.

zuzimia
13. máj 2013

Toxoplazmozu prenasaju vsetky teplokrvne zvierata, ale macka je konecny hostitel (takze ziadna zla povest maciek, ale fakt). Ale - nakazit sa jednoducho da aj zo zle umytej zeleniny, ovocia a taktiez suroveho masa - a to dokonca ovela lahsie ako od zvierata. Takze vobec by som domacich maznacikov nelikvidovala, len treba dodrzat zakladnu hygienu.
A ak chces mat istotu, daj si vysetrit protilatky na toxo este pred tehotenstvom a budes presne vediet, na com si.

patesladko
13. máj 2013

tak ako vraví brumka.. každé zviera môže preniesť vírus toxoplazmózy.. ja mám kocúra, od malého mačaťa, má rok aj pár mesiacov, je stále len u nás doma v byte, von sme boli len párkrát pred bytovkou, nejak sa mu ani nechcelo, tak som ho nechala tak.. inak je veterinárne ošetrený, má všetky očkovania, pas atď. v živote by ma nenapadlo dať ho preč len pre nejaké povery, to moje mača je 1000x čistejšie ako susedin pes, ktorý celé dni vylihuje pred vchodom a každému len zavadzia ☹ okrem toho toxo od zvieraťa (viem konkrétne o mačke) môže človek chytiť cez výkaly, čiže sa ich musí priamo dotýkať.. pokiaľ sa dodržujú základné hygienické pravidlá, nemôže nič hroziť 😉

inak, keď som šla na poradňu, sestrička akurát dávala inštrukcie babe, ktorej zistili z krvi toxo.. tak som sa sestričky potom popýtala, že ako sa nakazila a teda čo s ňou a malým bude.. vraj je problém, keď sa nakazí už tehotná žena, lebo vtedy môže byť plod ohrozený (dáke vývinové poruchy, či čo mi vravela), ale pokiaľ žena už toxo prekonala v minulosti, v krvi má len protilátky, takže je všetko ok (hádam som to pochopila správne).. a čo sa týka zdroja nákazy - tá ich pacientka sa nakazila z klobásy! neuvarila ju, zjedla ju len tak surovú, ako ju kúpila z obchodu.. takže môžeš ty dať všetky zvieratá preč, môžeš trebárs aj žiť v sterilnom prostredí, pokiaľ si nedáš pozor na takéto základné veci, toxo dostať môžeš

dievcatko79
13. máj 2013

@alison13 ahoj. ja mam doma kocura a som tehotna. Samozrejme tiez som si vsetko prestudovala a dospela som k zaveru, ze naozaj sa virus prenasa iba vykalmi. Necistim kocurovi zachod,cisti ho manzel. Pytala som sa aj veterinara, ked som ho bola dat zaockovat a ten mi vysvetlil, ze toxo sa naozaj prenasa iba vykalmi a ze sa nemam coho bat, kedze nas kocur von nechodi. Poradim Ti: ak pojdes von so psom, tak ho vzdy potom poriadne umy. Konbtroluj ho, ci neonuchava alebo nezerie nejake hovienka co nojde, lebo aj tymto samoze prenasat. Poznam kamosky, co su tehotne a maju doma psa a ziadnu toxo nedostali. Podla mna sa nemas coho bat, ak sa bude dodrziavat hygiena ako kralika tak aj psa. Ked ostanes tehotna, porad sa so svojou lekarkou a uvidis co Ti povie ona. To, ze sa toxo prenasa aj srstou, to je podla mna dobra blbost... to som sa nikde nedocitala ani som to nikdy nepocula. 🙂

jasminet
13. máj 2013

@dievcatko79 jasne, ze sa da preniest srstou - ked sa ti pes vyvala v hovnach v trave - od psov, maciek, hlodavcov... a doma ho pekne pohladkas, v perinach sa vyvala, tak kludne moze 😉
mimochodom, ja som toxo prekonala, zistila som to az pri prvom tehu a vsetko ok, obe deti su zdrave, krasne, sikovne 😵 😵 😵

dievcatko79
13. máj 2013

@jasminet no ved ano, pokial sa vyvala v hovnach tak samozrejme, ze tam je riziko. preto som pisala, ze treba po prichode z vonku psa, macku alebo ine zviera vzdy pekne vyumyvat. Jedna moje velmi dobra kamoska tiez prekonala toxo, preliecila sa a ma krasne zdrave dieta chvalabohu 🙂

jasminet
13. máj 2013

@dievcatko79 ja som ani nevedela, ze som ju vobec mala...nikdy ziaden problem. ale vsetky prazdniny sme travili na dedine - macky, psy, zajace, sliepky, zeleninu a ovocie priamo z krickov a stromov, len sme utrhli a jedli... toxo je nebezpecna ked dostane zena uz ako tehotna. vobec by som sa zvierat nezbavovala, len fakt zvysit hygienu, nejest surove maso.

dievcatko79
13. máj 2013

@jasminet presne tak.. mame doma kocura, manzel sa o neho stara co sa tyka hygieny, ja ho krmim a ked sa priplichti, tak si ho samozrejme vyhladkam... 🙂 ale urcite sa tiez nechystam sa ho nejakym sposobom zbavit.. je kastrovany, ockovany, sledovany veterinarom a so ziadnymi kamosmi a kamoskami sa vonku nestretava 🙂

trish31
13. máj 2013

@zuzimia vysetrenie protilatok preed tehu jej nepomoze,ja som ju mala prekonanu a vysli mi teraz protilatky nula,takze to ju neubezpeci

alison13
autor
13. máj 2013

Ďakujem za všetky odpovede 🙂 Chcem sa ešte spýtať, že keby si chcem dať spraviť pre pokoj v duši vyšetrenie, či som už prekonala toxoplazmózu, tak to mám žiadať u obvodného alebo gynekológa ? 🙂

trish31
13. máj 2013

@dievcatko79
@jasminet pes sa vobec nemusi vyvalat v exkrementoch maciek...Staci,ze macka bola trebars na pieskovisku,tam zanechala uplne zbytky vykalov,ktore ani nemusite vidiet,v tom sa pes vyvala a prinesie to domov.Ja som sa tak nakazila toxo a to som ziadne hovienka nechytala...

trish31
13. máj 2013

@alison13 ak si tehotna tak na tooplazmozu sa robi povinny skrining v 12.tt,ak este nie si,tak u obvodneho

trish31
13. máj 2013

@alison13 ale ako som uz pisala,protilatky ti nemusia vybehnut

alison13
autor
13. máj 2013

tehotná ešte nie som, ale plánujeme okolo jesene, tak zberám informácie 🙂 tak asi zbehnem obvodnému, pre lepší pocit, a za také vyšetrenie sa aj niečo platí, neviete náhodou? keď je to niečo "navyše" čo si žiadam ja

zuzimia
13. máj 2013

@trish31
Prekonanu s protilatkami nula??? No to je dost cudne. A ako vies, ze si ju prekonala, lebo u ludi s normalnym imunitnym systemom obvykle prebehne bez nejakych velkych priznakov.

trish31
13. máj 2013

@zuzimia aj ja som sa cudovala,protilatky mi vobec nevybehli.Lekar mi ale povedal,ze sa to stava,su proste utlmene,urcite ak by bol problem by sa objavili.Ja som mala dost tazku formu,zvacsene lymfaticke uzliny na krku,neustale chora,urobili sa mi take zvlastne vyrazky po tele.Bola som hospitalizovana v nemocnici ale ja si to uz nepamatam velmi,len si pamatam ze som velmi plakavala,som tam nechcela byt

mandarinkadarinka
13. máj 2013

vias co, nakaza od psa je minimalna, skoro nemozna... sama mam psa, takze viem o com hovorim.. na tvojom mieste by som si skor davala pozor na neumytu zeleninu a ovocie a maso - z tadial mozes velmi rychlo chytit toxo, nie od psa

lucka011
13. máj 2013

Toxo je tak divná choroba, že doteraz neveim ako sa jej zbaviť. Zistili mi ju pri prvom tehotenstve pred vyše dvoma rokmi. Stále na infekčnom, kontroly, krv, celé teh. lieky. Ale našťastie to malá nedostala, takže je v poriadku.Teraz som zase tehotná, malá už mala dva roky a stále mám zvýšené výsledky. Ale lieky mi už nedali, že tie výsledky nie sú tak vysoké. Ae krv mi budú kontrolovať naďalej. Väčšinou lekári neriešia odkiaľ si to mohla dostať a pri poslednej kontrole mi doktor povedal, že toxo môžeš dostať aj x krát za život, ide len o to, či ťa tie pritilátky chránia, alebo nie.... A keď máš doma zvieratká, tak si mohla mať toxo už dávno a ani o tom nevieš... Netreba sa báť. Pre pokoj by som aj ja išla na kontrolný odber. Lebo na infekčnom niekedy dosť stresujú, aj mňa doktorka posielala na odber plod.vody lebo že sa mi výsledky nemenia, ale môj gynek. ma upokojoval, že to nemám brať tak vážne, že keby to bolo tak zlé, tak by on panikáril,nie ja 🙂 Ak si ju už mala, môžeš byť v kľude, ak nie, tak si dávaj viac pozor, aby to nebolo práve v prvom trimestri. A počula som už aj to,asi v ČR, že už krv na toxo v teh. ani neberú.
Veľa šťastia...

lucinocka
13. máj 2013

@alison13 myslim ze ked mas doma psa uz dlhsie aj kralika uz tie protilatky urcite mas.. ja som take veci vobec neriesila, cele tehu som sa maznala s nasim haflom, cele dni pri mne spala, mala hlavicku polozenu na mojom brusku..odkedy sa mala narodila su nerozlucne kamaratky, ona ju strazi, brani, nosi jej hracky, kradne jej ponozky..🙂 urcite by som sa zvierat nezbavovala, naopak treba deti viest ku vztahu k prirode.. zboznujem ked idem na prechadzku s 3kg psom a 100 kilovy chlap zacne vrieskat ze ho ta bestia uhryzne..

06mikuska06
24. jan 2014

Čo sa týka prekonania toxo a nakazenia psom tak je veľa takých prípadov. Ja sama som toxoplazmózu dostala od psa. A príznaky? Je blbosť, že človek s dobrou imunitou by nemal mať príznaky - závisí to od výšky protilátok v organizme človeka. Keď tolerancia je cca 10 a Ty ju budeš mať vo výške nad 100 tak príznaky isto pocítiš, len spravidla to funguje tak že človek to nepripisuje toxoplazme. A čo sa týka tehotenstva, ja som dieťatko donosila je zdravé krásne, ale tiež je toxo. A navyše moj zdravotný stav sa po tehotnstve po tejto stranke zhoršil..a tiež si myslím, že je to tým, že máme v byte psa - kt. tým všetkým čo donesie domov dokáže dokonale znížiť imunitu človeka. Je veľa vírusov a bacílov, kt. Ti donesie zvieratko domov. Dokonca len dychom psa je možné preniesť až 25 rôznych bakterii, kt. sposobujú človeku vážne ochorenia. A čo sa týka hygieny, možeš robiť čokolvek - ja osobne každý deň zotieram podlahy dezinf. prostriedkom a vyžiarujem byt uv svetlom a aj tak viem, že nedokažem po hygienickej stránke spraviť všetko nakoľko to naše psie čune čo máme doma vopchá nos všade a ako každý pes si s oblubou kusne aj do hovna iného zvieraťa...takže nech dezinfikuješ ako dezinfikuješ ak máš v byte zviera nikdy nebudeš dostatočne chránená. A aj napriek tomu, že nášho psa mám rada rozhodli sme sa s manželom, že ho dáme do jednej rodiny známych pretože dieťa a zdravie je prvoradé.... 🙂 a ešte k tým mudrostiam, čo píšu ľudia, kt. toxoplazmozu nemali tie tvrdenia neber celkom vážne - ak niekto strávi niekoľko týždňov v nemocnici v bolestiach kvoli tomuto ochoreniu tak až potom može hovoriť o tom, či sa potencionálneho nosiča choroby treba zbavovať alebo nie... 🙂 lebo ako sa hovorí sýty hladnému neverí 🙂

chokma
25. jan 2014

@06mikuska06 presne tak, suhlasim. ja som tiez patrila k tym, co sa smiali, ked mi okolie hovorilo, aby som si davala pozor. cely zivot som prezila so zvieratami v tesnej blizkosti. rite som im umyvala, mojkala sa, no proste ako vsetci milovnici zvierat, ktorym som aj nadalej, ale zmenil sa mi pristup k veci. to sa zmeni kazdemu, ked si to prezije... a ked teraz reagujem na otazky ohladom toxo na roznych strankach, tak mam mnohe vysmeju, ze vsak vo vsetkom je riziko a to by nic nesmeli... ale to su dievcata, ktore to nezazili a myslia si, ze je to mimo nich. Ak by sa ich to tykalo, nikdy by to nepovedali. Prevencia je zaklad. Nejde o akesi odkopnutie zvierat, ale ja stale hovorim, ak mate moznost, prevedte starostlivost o zvierata na inych. Ved to nie je na cely zivot, aspon tych par kritickych mesiacov, lebo ak by nahodou, budete si trieskat hlavu. Je pravda, aj ja mam kamaratky, ktore sa nestranili a nic im nebolo, ale kde mate istotu, ze budete patrit prave medzi ne? A ano, aj mne povedali, ze toxo je prenosna nielen z macky, ale aj zo psov, ine dievca to malo vraj z koni, ja asi z maciek, ale to vam uz nik nepovie skrz co ste sa nakazili, ci zo zeme, kde sa macka vycurala, z necistej zeleniny infikovanej z pody, alebo z ineho zvierata... Mne dr. napisala, ze som mala toxo bez priznakov, neviem posudit, lebo tie priznaky su naozaj take vseobecne. Napr. zdurene uzliny som ja mavala od detstva kedykolvek, takze je mozne, ze som si to ani neuvedomila...
Takze ja radim - ked uz sa neviete od zvieratiek odlucit, umyvajte si sakramentsky ruky, davajte pozor na neprevarene maso, pri manipulacii so surovym bacha, atd. Nie je to sranda. Sranda je to pre tych, ktorych sa to netyka a netykalo.

brumka
25. jan 2014

Jasne toxo prinesie aj pes,kludne sa nakazit mozes aj konzumaciou masa alebo zle umytou zeleninou,.

evuliceeek
25. jan 2014

ja som mala s toxoplazmózou osobnú skúsenosť v tehotenstve, priamo od psa sa to nechytá, od mačky alebo zle umytou zeleninou, nedostatočne tepelne upraveným mäsom

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre