Ovčie kiahne a tehotenstvo

laurapausini
4. jún 2012

Ahojte, som v 5. tt a manžel dostal od našej dcérky strašne silné kiahne. Po konzultácii s dr. som sa na pár dní presťahovala k rodičom (manžel kiahne a ja momentálne oslabená imunita- prekonávam chrípku) a pri najbližšej návšteve dr. mi má urobiť nejaké vyšetrenia, či je bábo ok. Má niektorá z vás skúsenosť s niečim podobným? ☹

katy633
21. apr 2015

ach jaj, ja ani manžel to teda počitat neudeme ale tiež mam toho hojne, najviac ma štve že tomam aj v ustach a dufam že sa to nedostane hlbšie @severankasr

sonka14
23. feb 2016

Ahojte maminy.Prosim Vas idem si k Vam pre nazor.Syncek ma 3 rocky a akurat sme prekonali kiahne.Mame chrasticky,uz je vsetko vporiadku.No som 2 tyzden pred porodom a teraz ich dostal moj muz.Pytala som sa aj mojej zenskej ,aj detskej pediatricky.No kazdy mi povedal,ze tym,ze ja som kiahne prekonala som imunna.A dokonca chranim aj miminko v brusku.A miminko je chranene este 2-3 mesiace po porode.Skutocne sa nemusime bat?Dakujem Vam.

katy633
23. feb 2016

@sonka14 ahoj ja som ich teda prekonala v tehotenstve ale to preto že som ich nemala v detstve, ak ti dr. povedali že je to v poriadku tak im ver. ja som mala štastie v neštasti že somich nedostala na začiatku ani na konci pred porodom, lebo by to bolo zle. dali mi zavčasu v 33tt antivirotika a modlila som sa aby som neporodila predčasne. po narodeni malej som bola s nou v prvom mesiaci na infekčnom, a z jej krvi mi povedali že má vysoke protilatky ale nevie sa či su moje materske z mlieka alebo jej vlastne vytvorené už. na dalšiu kontrolu sme šli v jej tretom mesiaci a povedali to iste že stale ma protilatky, doporučili mi aby som prišla aj v pol roku, ale z našou detskou dr som sa už dohodla že tam nepojdem, ju trapit a pichat jej ručku, a bud tie kiahne dostane alebo nie, teraz už to pre nu nieje nebezpečne ako ked bola drobunke babatko. tak držim vám palčeky a prajem vela zdravička nech je všetko v popriadku 😉

sonka14
23. feb 2016

@katy633 si zlata,dakujem krasne.No tak to muselo byt hrozne,prekonavat kiahne v tehotenstve.Klobuk dole.Tak si myslis,ze.sa nemusim bat?Manzel dostal kiahne presne po 2 tyzdnoch,ako je inkubacna doba.Mne nic nie je.Myslim si,ze tym,ze ich prekonal syncek a mne nic nie je ,nezalezi na tom,ze ich dostal teraz moj manzel.Mysleli sme si,ze ich manzel v detstve prekonal.Aspon tak hovorila svokra.Ale na moju svokru sa radsej nevyjadrujem.Zase teraz ma jedna znama nastrasila,ze kiahne sa daju preniest aj na obleceni do porodnici a tak ohrozit miminko.Tento nazor ma ani nenapadol,trosku mi pride smiesny.Lebo tym padom,ja akoze nesmiem chodit teraz ani medzi ludi,za to ,ze mam doma niekoho s kiahnami?

katy633
24. feb 2016

@sonka14 tak to neviem, obvodna mi povedala že kiahne možeš dostat aj v autobuse a niesi v priamom kontakte s tým človekom, nič sa neda povedat na 100 %. inkubačna doba je 21-22 dni a infekčny je asi už 2-3 dni pred vysevom, ja som dostala kiahne presne tri týždne odkedy ich dostal syn. mam kamarata čo dostal kiahne v 40r druhý krát, zaleži asi aj od imunity, alebo aj od toho či ich naozaj človek prekonal v detstve. niekedy si mamka aj dr. myslia že dieta kiahne prekonalo a ono to kiahne nemuseli byt. syn ked ich dostal tak som utekala zo strachom k dr že ma kiahne, ale mal netypický priebeh, neškrabal sa a mal ich strašne malo a aj malinke, dr nevedela povedat či su to kiahne alebo nie aj na infekčne volala čo ma robit kvoli tomu že som ich ja nemala ešte. tak nám neostavalo nič ine ako len čakat, a jak natruc som ich dostala, takže to čo mal syn sa potvrdilo že boli kiahne. ono zaleži aj od toho asi že aký priebeh kiahni je či normalny alebo slabý, čitala som niekde že ked je slabý tak sa nemusia vytvorit protilatky doživotne, to mi ale nikto z doktorov nepotvrdil. opýtaj sa mamky či to čo si prekonala či boli určite typicke kiahne? ked maš protilatky tak si myslim že sa nemáš čoho bat a babatko bude dobre chranene, tiež je doležite aby si kojila.
a ked už pojdeš do porodnice tak pre istotu im oznam že kedy mali manžel a syn kiahne , možno by bolo vhodne aby ste boli sami na izbe. alebo sa skus aj dr opytat či ti nemožu pre istotu zobrat krv na protilatky, doktori to neradi robia ale da sa to. neviem teda ako na slovensku ale tu v ČR ked som sa nato opytala pred otehotnenim tak mi moja obvodna dr povedala že akurat tak ma može zaočkovat proti kiahnam ale to som nechcela, netušim aky je problem prečo to nechcu robit, možno kvoli poistovniam. ked to bude možne tak často per veci aby si bola pripravena pred porodom pretože nevieš kedy to pride, človek už nieje infekčný vraj ked už su chrastičky zaschnute a začinaju opadavat, no či sa virus može držat na oblečeni a dokedy tam može preživat to netušim, dlho určite nie.
preistotu ked manžel už nebude infekčny a budeš ešte doma a vladat tak všetko vyper, možno prehanam ale istota je gulomet 😀

sonka14
24. feb 2016

@katy633 ahoj,dakujem velmi pekne za ochotu a vysvetlenie.Ja mam planovany cisarsky a dnes som si bola aj pre termin porodu.Imformovala som sa u primara gynekolokie.A upokojil ma.Ze tym,ze ja som kiahne prekonala ,mam v sebe protilatky a tymi protilatkami miminko chranim.Miminko je chranene mojimi protilatkami este 2-3 mesiace po porode.Ze mam byt uuuplne kludna.A leby bolo pravdy nieco na to,ze kiahne daju prenasat na obleceni.Nemohli by sme chodit ani do kolektivu a syncek do skolky.Ze zase nemame z tych kiahni robit horor.Tak som kludna.

luluncek
26. jún 2019

@severankasr trošku si ma ukludnila priateľova mala má kiahne ,ale on už mal hádam to nebude mať potok vplyv na mňa ...

natalia
9. dec 2019

@severankasr a ako to dopadlo ?? bolo dieta zdrave ?

severankasr
9. dec 2019

@natalia áno je v poriadku a kiahne doteraz nedostala a to mali všetci naokolo viac krát

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre