Stŕpnuté ruky a nehybné prsty - karpálny tunel

amelia17
26. dec 2011

Ahojte, som v 34.tom tyzdni s dvojickami a z nicoho nic mi cela lava ruka od ramena strpla tak, ze si necitim prsty na ruke, alebo len neprijemne mravcenie. Prava ruka je na tom podobne... volala som neurologovi, vraj je to syndrom karpalneho tunela a v tehotenstve sa s tym nic neda. Skusila som vsetko, co mi radil - ladove obklady, octan hlinity, cvicit s rukami, ale absolutne to nepomaha. Mam pocit, ze sa do konca tehu zblaznim... uz neudrzim v ruke ani knizku...poradte prosim ak viete!!! 😝

zzuzana82
26. dec 2011

ahoj, ja som mala presne to iste, ale uz ovela skor, mozno az nie tak vyrazne, knihu som este udrzala, ale pomaly som stracala akykolvek cit v prstoch a to svrbenie, resp. mravcenie bolo neznesitelne, bohuzial, mne na to tiez nic nepomahalo, dr.povedal, ze to zmizne samo po porode a tak aj bolo ,trvalo to sice este asi mesiac ak nie viac ale postupne sa to stracalo. Som Ti nijak nepomohla 😠

jankaja
26. dec 2011

@amelia17 mam to tiez, ale len na pravej ruke a nie take vazne. Mam to asi 3 tyzdne, t.j. priblizne od 35. tyzdna. Ale poradit ti neviem, neriesila som to, spolieham sa, ze po porode to prejde.

amelia17
autor
26. dec 2011

@jankaja ako s tym existujes? ja neviem uz nic chytit do ruky a napriklad ani vstavat z postele, opieram sa o ruky a teraz mi prilis nesluzia...

amelia17
autor
26. dec 2011

@zzuzana82 dakujem pekne. za odpoved, aspon ta nadej ostava, ze to po porode prejde... ale mam kamosku huslistku, ktorej to nepreslo dodnes a to uz ma rocne babo... neudrzi v ruke ani telefon.... asi som strasna citlivka, ale mne to priserne vadi, tym, ze mozem iba lezat, tak si stale stlacam bud lavu alebo pravu ruku a kedze nesmiem ani sediet ani sa hybat, je to neznesitelne...

raffaella
26. dec 2011

@amelia17 @amelia17 ja som mala syndrom karpalneho tunela po porode, v tehotenstve ziadny problem. U mna bolo na specializovanom vysetreni, kedy mi pustali prud do ruky diagnostikovany na jednej ruke uz stredne tazky a na druhej zacinajuci stupen. Nastastie, dostala som sa k vybornej neurologicke, ktora mi naordinovala ihned vysoke davky, injekcie, vit. B (obnovuje nervove drahy) a rehabilitacie. Na rehabilitaciach ma naucili cvicit s rukou, dalej ma liecili ultrazvukom (uvolnoval) a este reflexne masaze. Tie mi pomohli zrejme najviac, alebo to bola kombinacia vsetkeho. Ja som stratila akykolvek cit v ruke, najhorsie bolo, ze ked som drzala moju niekolkotyzdnovu dcerku na rukach, tak som sa strasne bala ze mi spadne. Necitila som ziadny dotyk na tej ruke, rano som nevedela vobec pohnut prstami, musela som si ich druhou rukov vystriet - uplna katastrofa, plakala som od zufalstava ☹ Vela som o tom citala, googlila, studovala a proste som dosla na to, ze vplyvom horm. zmien kedy aj kolisa voda v tele, tak proste tam mozu byt tlaky na tie nervove drahy a vznikne toto a proste potom sa to jednoducho same akosi stabilizuje, ked sa tie hormony ako-tak upravia. Neda sa ti ist niekde na konzultaciu na rehabilitaciu, ze by ti ukazali ako cvicit? Alebo trochu ti to tym ultrazvukom uvolnili? Ine poradit neviem, kedze si teraz tehu, len sa sustredit na to, ze to prejde...

zzuzana82
26. dec 2011

@amelia17 tiez som o tom citala, ze niektorym to trva dlhsie,niekomu to zmizne hned niekomu az po 2rokoch, a urcite nie si citlivka, je to neprijemne a o to horsie ,ze Ti s tym nema kto pomoct, ja som rano nevedla ani otvorit ruku a prsty som si ani necitila,presne ako pise raffaella, po porode som sa bala maleho aj zobrat na ruky, ale co ma najviac mrzelo,ze som ani necitila ked som sa ho dotkla ☹ nastasie to preslo, dufam ze aj Tebe to prejde cim skor...

gumimaci
26. dec 2011

@amelia17 ahoj, ja som to mala v tehotenstve tiez. Asi posledne 4tt. Rano som nevedela ani past zavriet. Mne sa to stalo, lebo som bola cela spuchnuta. Po porode to preslo da sa povedat okamzite...

amelia17
autor
26. dec 2011

@raffaella ufff, zneje to strasidelne, ale dakujem za vsetky rady... ja sa desim toho ako zvladnem starostlivost o moje dvojicky, ked si nebudem citit ruky, ved to bude katastrofa. A najhorsie je, ze este 4 tyzdne musime nejak vydrzat a to poleziacky... na rehabku by som aj sla, ale mam prisny kludovy rezim, tak asi nebudem riskovat. Neustale s rukami cvicim, na nete su aj cviky na karpalny tunel, ale velmi nepomohli...
Kazdopadne dakujem za povzbudenie!!!!

amelia17
autor
26. dec 2011

@zzuzana82 nuz aj ja verim, ze to rychlo prejde...Ja nemam opuchy zatial ziadne, ale odkedy mi trpnu tieto ruky, tak mam spuchnute prsty na rukach, inak ziaden opuch, nic...

amelia17
autor
26. dec 2011

@gumimaci vidis to, ja nemam vobec ziadne opuchy a prislo to... ono je to asi tym, ze detusiky v brusku maju uz obe po 2 kila a to je asi hodne... myslela som si, ze najhorsie co boli je to brucho, ked sa otacam alebo nohy, ktore ma akosi prestali nosit, ze na nich uz nevladzem chodit, ale tieto ruky jednoznacne vyhravaju sutaz o najvacsiu ostaru...ktovie co este pride

gumimaci
26. dec 2011

@amelia17 no to ti verim, ked si spomeniem, ako som nevedela udrzat rano salku s kavou. .. brrrr 😖 Tie cviky ti nepomahaju? mne sa behom dna trochu ulavilo, ked som sa ponatahovala,

raffaella
26. dec 2011

@amelia17 neboj, to prejde. Ja som myslila, ze idem cela ochrnut, ja som totizto taka, ze hned myslim na najhorsie 😀 A potom som sa aj tuto na MK docitala, ze kolko zien tym trpelo ci uz v tehu alebo po porode. Tak ma to tak aj ukludnilo. Ja si tiez pamatam, ze som vkuse na to myslela, vkuse som s tou rukou hybala, dotykala sa vselijakych povrchov, az mi z toho sibalo a ked som sa s tym akosi zmierila (mala mi nepadla ani raz 😉 ani nic podobne), tak som si to prestala vsimat a zrazu som sa pristihla, ze zacinam uplne jemnucko citit dotyky, az to nakoniec sice pomalicky, ale postupne odznelo a som uz uplne OK, ani sa to neopakovalo odvtedy. Ak by ti mohla mama alebo svokra, alebo ktokolvek z rodiny pomoct, bolo by to super. Zvlast ked budes mat dve babatka 😉

monika2712
26. dec 2011

Ak mate doma, alebo si niekde viete zohnat, tak treba skusit bioprotonovu lampu, zakladne svetlo 10 minut 2x denne.

elviska666
26. dec 2011

boze nasla som spriaznene duse....aj ja sa pripajam,,,uz tyzden nespavam kvoli trpnutiu ruk....a uz 2 dni to mam aj cez den....uuuaaaa 😖

amelia17
autor
26. dec 2011

@gumimaci ak by som mohla byt aspon v sede a cvicit s uvolnenou sijou, tak by mozno pomohli... ale cvicim len v lahu, tak si myslim, ze asi nie su velmi ucinne...

amelia17
autor
26. dec 2011

@monika2712 mame doma tuto lampu ale kam nou mam ziarit na zapastie?

amelia17
autor
26. dec 2011

@elviska666 jeeej, tak to sme dve trpitelky... ale ty uz si urcite za vodou... ako vidim, este 2 tyzdne a bude koniec... my by sme mali vydrzat este 4 tyzdne... ja nespavam standardne, takze kvoli rukam sa to nezhorsilo, ale pocas dna ma to strasne znervoznuje, kedze uz ani nemozem pisat na pocitaci, aj mi je tazko drzat knizky... najviac sa bojim, ze to po porode tak rychlo neprejde...uz teraz mam tooolko starosti - malo zeleza, cukrovku, bolavu chrbticu, nuz a toto do toho je dalsia rana pod pas

amelia17
autor
26. dec 2011

@raffaella takze ked si sa s tym zmierila, celkom to preslo? to bolo este pred porodom???? mna len fascinuje ako je mozne, ze nemam nikde opuchy a prave na zapastiach by mi to malo opuchnut, aby toto vzniklo... mne sa nechce verit, ze je to iba hormonmi, podla mna je to tym, ze musim leziavat na boku a velmi trpi krcna chrbtica...ale aj ja hned panikarim, ze ochrniem, neboj, to sme dve 😀

cikyta
26. dec 2011

@amelia17 Držím palce,aby ti to po pôrode čím skôr prešlo ☹ Ešte vždy máš tú nádej...
Môjmu mužovi to operovali ☹ (Tiež som mala v tehotenstve rôzne neduhy...zaseknute nervy, nemohla som stupiť na nohu, atd...to už tehotenstvo prináša a skoro každemu to po pôrode pomaly prejde)

elviska666
26. dec 2011

@amelia17 fuuha,,,tak ja som zas mala pohodove tehotenstvo,,,teda skor by som povedala,ze som si nic nepripustala...do zaciatku 5.mesiaca som mala celodenne nevolnosti,ale nato som uz akosi nastastie zabudla 😀 no a poriadny spanok si uz tiez nepamatam,ale toto je brutal tie ruky.... 😒 strasne to zneprijemnuje zivot...cely den si ich stlacam a mam ich necitlive...iba mravcenie a bolest!a dnes rano som sa ozaj vylakala ,lebo take opuchnute palce aj s tou kostou som este nevidela...a nevedela som co robit 😕 az sa bojim ist dnes spat...ach jaj...no utesuje ma len to,ze mam uz len par dni pred sebou...no zdaju sa mi nekonecne!a aj to ma vystrasilo,ze pisete,ze to moze po porode pretrvavat!

elviska666
26. dec 2011

@cikyta no aj moja babka s tym bola na operacii....tak dufam,ze to nieje dedicne a neostane mi to...ale ona to ma z celozivotnej driny... 😒 tak verim,ze mne to po porode prejde

amelia17
autor
26. dec 2011

@elviska666 neboj sa, urcite budes patrit medzi tie stastnejsie, ktorym to skoro prejde... aj ja idem prave spat a noci sa desim... tak si zajtra napiseme, ako sme sa v noci zabavili...

elviska666
26. dec 2011

@amelia17 hahahaha...oki...tak zelam aspon par pokojnych hodiniek spanku...ja mam dnes manzelicka v nocnej,tak aspon jeho sladke chrapanie odpada... 😀

luy
27. dec 2011

@amelia17 to isté,dvakrát ma prijali do nemocnice ,nevedela som udržať pohár ,nič,spanie o tom ani nevravím,v nemocnici infúzie ale odmietla som niektoré lieky aby som neublížila malej,ako tak sa to zlepšilo po pôrode rehabilitáciou.Ale čaká ma operácia 😝

karmelka77
27. dec 2011

@amelia17 neboj po porode to postupne prejde a bude fajn, presla som si tym ale bohuzial od 20tt tehotenstva to bolo nieco...mne pomohli tie octanove obklady nakoniec, ale dovtedy to bolo ciste zufalstvo...je to hormonmi, malokedy su tieto priznaky chrbtice, to vacsinou byvaju len vyhovorky lekarov...ja som po porode absolvovala tiez diagnostiku karpalneho tunela a potvrdil sa, dokonca som mala uz vypisany papier na operaciu, ale nastastie mi to moja neurologicka stopila...prve tyzdne boli este vesele, hlavne ked mi raz maly z nicoho nic zacal padat z ruk, ale reflex matky🙂) ho zachytil 🙂) Preslo to sice, ale v poslednom obdobi to niekedy zacinam citit znovu...:(( vzdy spustim ruky z postele a zatial to pomoze...inak maloktory lekari vedia ale tieto problemy mozu suvisiet aj so stitnou zlazou,u mna to tak nakoniec aj bolo, kedze mi po porode zistili poruchu stitnej zlazy a v momente ked sa to upravilo prestali aj ruky trpnut a boliet...takze hlavu hore tazko ti je sice teraz, ale nemas uz dlhu cestu pred sebou🙂) po porode to nebude az take bolestive ako teraz, trochu to ustupi a potom to zmizne uplne🙂)) drzim palce

karmelka77
27. dec 2011

@amelia17 este jedna vec ak ti netrpnu malicky na rukach tak je to karpalny tunel🙂))

monika2712
27. dec 2011

@amelia17 ano na zapastie.

jankaja
27. dec 2011

@amelia17 nemam vyraznejsi problem s motorikou, takze s tym existujem celkom v pohode. Ale citim, ze tie prsty mam take ako keby necitlive, niekedy mi v nich mravci. Uz si tu necitlivost ani velmi nevsimam, nezhorsuje sa to a asi som si na to zvykla. Najdivnejsie je strihanie nehtov, mam pocit, ako keby to nebola moja ruka, na ktorej nehty striham.

amelia17
autor
27. dec 2011

@karmelka77 ano, je to tak, malicky mi jedine netrpnu....

amelia17
autor
27. dec 2011

@karmelka77 to je velmi zaujimave co pises... ja sa liecim na stitnu zlazu vyse 10 rokov, beriem euthyrox... zeby som ho mala malo? alebo vela??? a co zistili tebe?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre