Tehotenská cholestáza, máte skúsenosť?

maryraven2
7. jún 2019

Ahojte baby, dnes som sa dozvedela že mám zvýšené žlčové kyseliny. Máte s tým niektorá skúsenosť? Hlavne čo sa týka liečby a či je nutná hospitalizácia.
Ďakujem 🙂

kahh
7. jún 2019

@maryraven2 keby bola nutna hospializacia, uz by si lezala a neposlali by ta domov 🙂

maryraven2
autor
7. jún 2019

@kahh to ešte neviem. Pýtam sa na skúsenosti. Ak ich nemáš tak nemusíš písať ;)

kahh
7. jún 2019

@maryraven2 tak toto je forum, ze ich nemam neznamena,ze nemozem nic napisat 🙂 A nic zle som nenapisala, ak to nemas potvrdene nerobila by som paniku a kamoska to bola a ona mala stale iba zahu a zo vsetkeho, nic viac, brala na to iba nejake kvapky.

hettinka
7. jún 2019

@maryraven2 počas tehotenstva dieta. A po pôrode som skončila na operácii, syn mal presne pol roka. Vytvorili sa mi kamene.

walky8
7. jún 2019

Ja som mala zvysene pecenove testy,prejavovalo sa to svrbenim dlani a chodidiel,taktiez supanim koze,taku suchu pokozku som mala.nasadili liecbu a nechali ma v nemocnici 4 dni.do 2 tyzdnov som prirodzene porodila,babo ok.kontrolne odbery po porode stale vykazovali zvysenu hodnotu,ale kvoli kojeniu som uz tabletky nebrala.

popa86
7. jún 2019

Ahoj, švagrová mala minulý rok cholestázu- svrbelo ju celé telo. Nasadili jej trojo liekov a kontrolovali krv 1x do týždňa. Neležala v nemocnici lebo liečba zabrala a hodnoty išli dole. A musela držať pečeňovú diétu. No aj tak sa jej spustil pôrod predčasne o 2 týždne- dr. povedal, že to tá cholestáza spôsobila ( hodnoty jej ku koncu vyskočili aj napriek liekom). Bábo je zdravé...

llucciaa
7. jún 2019

Diéta, pozorovanie a prípadne lieky, záleží aký to bude mať stebov proces :/

nutelka21
8. aug 2019

Mne ju este nepotvrdili,Lebo ma nic nesvrbi,ale kvoli alt nad 6 som hospitalizovana v 22t

maxo69
16. aug 2019

@nutelka21 ahoj a čo ti povedali na ti, ze tak skoro to mas? Je sanca babo donosit? Mna v 19 tt zacalo svrbiet telo a presne plosky noh a dlane, v pondelok zajdem na odber, no som trochu vyplasena, ze ak sa to potvrdi, aka je sanca babo donosit

nutelka21
18. aug 2019

@maxo69 ahoj.diagnostikovali tehotensku hepatopatiu,mala som zvysene alt,AST a zlcove kyseliny. Momentalne uzivam ursosan,lagosu,essential a pomaly SA mi hodnoty znizuju.najnebezpecnejsie su zlcove kyseliny pre babo,ktore SA mi po ursosane upravili na normalne hodnoty - tym padom uz ziadne riziko pre babo nie su..akurat zvysene alt s AST je nebezpecne pre matku,nakolko si moze pri dlhodobo zvysenych hodnotach odpalit pecen.uz som mimo nemocnice v domacej liecbe na rizikovom do konca tehu...

maxo69
18. aug 2019

@nutelka21 dakujem za info a drzim palce, nech vam to obom dobre dopadne

annirons
14. okt 2019

@nutelka21 ahoj prosim ta to si mala prve ci druhe tehotenstvo, ja som mala tiez... Od 7 mesiaca...

evitka83
13. dec 2019

Ahojte kocky, prosim Vas bola nutna hospitalizacia? Podelili by ste sa pros strucne, ako to vyzeralo v priebehu hospitalizacie?zaujima ma hlavne, ci robili kazdy den nejake odbery? 1 alebo viackrat denne? Sono? Mam doma malu dceru, tak sa tomu snazil vyhnut a absolvovat to ambulantne. Velka vdaka

walky8
13. dec 2019

@evitka83 u mna to bolo takto:vstupny odber krvi,mocu,sono,a pravidelne ozvy plodu(3x do dna).bola som hospitalizovaná v 35tt na 4 dni.asi to zavisi od konkretnych hodnot ,ake vysli.bola nasadená liecba,tusim lagosa a ursosan formou tabliet.ono tam je dolezite to,aby mali babo pod dohladom,co.ak nieco.

ktochytavzite
13. dec 2019

@maryraven2 no urcite musis do nemocky ,zlcove kys su nebezpecne,ja som mala zvysene len pecenovky,po liecbe sa to vyrovnalo.V ktorom si tyzdni?Tam sa berie casto krv a sleduje sa ci sa zvysuju,preto hospitalizacia,ak by sa zvsili nejako vyrzne sa robi sekcia,nakolko je to nebezoecne ore plod

luckaqd
13. jan 2020

Ahojte baby, tak v prvom rade chcem podakovat, lebo vdaka vasim prispevkom som zistila, ze svrbenie moze byt problemom a tak som to povedala mojej midwife (porodna baba, zijem v zahranici a som 30tt), ta ma hned poslala na krv a nanestastie sa u mna potvrdila cholestaza :( dostala som lieky a kazdy den som v nemocnici na CTG aj ked nie som hospitalizovana, ale niekedy som tam aj 3-4 hodiny denne na monitore. To svrbenie je coraz strasidelnejsie, uz ma nesvrbia len dlane a chodidla, ale cely clovek, hlavne v noci, neviete ako od toho trochu ulavit? Dostala som od dr. aj nejaky mentolovy gel (mal to byt puder, ale puder v lekarni nemali, zevraj gel je to iste) ale uz som ho za par dni skoro cely spotrebovala a nemam pocit zeby mi to pomahalo, uz mam na nohach normalne chrasty od skrabania. Takisto sa mi robia modriny vsade, to je tiez z toho? Stale sa v nemocke zabudnem opytat.... dakujem za odpovede 🙂

luckaqd
13. jan 2020

No a este som zabudla dodat ze termin som mala povodne na 20.3, ale ,,vdaka" cholestaze mi naplanovali porod na 1.3 lebo ze mam velmi vysoke hodnoty :( je to des kazdy den trpnut ci je babo ok, ale zatial chvalabohu ze je

simca06022011
13. jan 2020

@luckaqd mne davali v nemocnici iba essentiale forte + "pečeňová dieta". Tiez som rodila o mesiac skor ale vsetko dobre dopadlo 🙂 Ja som okrem ineho travila cele noci nad wc misou, cize paniku som tiez mala riadnu.

kvetuska77
15. feb 2020

@luckaqd tiez mam chelestazu, zijem v UK, povodny termin porodu som mala na 24.3, teraz sa to posunulo na zaciatok marca, este nemam presny dovod ten mi daju o dva tyzdne. V nemocnici som bola hospitlalizovana len na jednu noc. Na day care chodim na monitor momentalne 2x tyzdenne, vacsinou sa porozpravam aj s konzultantom. Za dva tyzdne mi hodnoty alt klesli z 1050 na 170 a stale klesaju. Kazde rano beriem 3capsulky lieku Urso (nieco dlhe) a tiez sa mi vytvoril mensi zlcovy kamen. Bile acid hodnoty boli tiez mimoriadne vysoke na zaciatku ale svrbenie ma rychlo preslo.

luckaqd
22. feb 2020

@kvetuska77 tak ja o tyzden rodim, tiez beriem tabletky 3x denne a hodnoty mi trocha klesli ale CTG mi dali na doma, robim si ho kazde rano, potom vysledky posielam midwife a ta mi stale zavola ci je to ok, niekedy ma zavola do nemocnice ked sa im nieco nepozdava, lebo posledne tyxdne sa mi ku cholestaze pridruzili problemy so srdcom (mojim), pulz mi skace aj na 150 ale babatko je podla vsetkeho chvalabohu ok 🙂

bell_28
14. aug 2020

@luckaqd ahoj, ako si dopadla s tou tehotenskou cholestazou a aky si mala porod? Mne sa tri tyzdne pred terminom porodu zacali postupne tvorit drobne pluzgieriky a neskutocne to svrbelo. Dithiaden ani kremiky a lieky vobec nepomahali, svrbelo ma to viac a viac az neznesitelne najma v noci. Nakoniec som bola hospitalizovana, mala som kozne ochorenie tehotensky pruritus, ktore sa mi zacalo rozsirovat uz vsade po celom tele a straasne to svrbelo. Nakoniec lekar zhodnotil, ze babatko musi ist von skor a najlepsie a najbezpecnejsie sekciou. Urobili mi sekciu a zrazu to vsetko zacalo po porode postupne miznut. Chvalabohu babatko je zdrave a uzivame si tie najkrajsie spolocne chvilky

annirons
16. aug 2020

Neviem ci som mala cholestazu alebo hepatopatiu... Pecenove zvysene... Nakoniec jeden kriticky napuchla som, kyseliny a ine veci akutny cisarsky

luckaqd
16. aug 2020

@bell_28 porodila som planovane predcasne v 37tt uz maleho vyberali vonku + kazdy den som si doma sama robila monitor a vysledky som posielala do nemocnice odkial mi kazdy den telefonovali ci dobre alebo ci mam prist, porodila som prirodzenou cestou lebo ma doktori na to presviedcali aj napriek problemom a prvy porod bol cisarsky s mojim prvym synom ale zvladla som to po dlhych 3 dnoch porodu a aj malicky chvalabohu teraz uz ma 5 mesiacov a je zdravy ako rybka a aj ja som, cholestaza a svrbenie ma preslo uplne par dni po porode 🙂

luckaqd
16. aug 2020

@bell_28 ja som mala take vysoke hodnoty, ze na slovensku by som bola urcite tiez hospitalizovana, ale zijem v zahranici, takze som dostala domov cely monitor za 11 000 eur s tabletom so vsetkym a takto sme sa kontrolovali denno denne do naplanovaneho terminu, chvalabohu vsetko dobre dopadlo a malicky je zdravy a stastny 🙂 inak dakujem za opytanie

luckaqd
16. aug 2020
annirons
3. okt 2020

Ahojte mala som to v prvom tehotenstve, 37 týždeň cisársky vysoké hepatalky zrejme aj zlcove, 2 roky som si dávala telo do. Kopy... Pečeň žlčník žalúdok ôk... K tomu sa zistila alergia na nejaké potraviny... Dalo sa... Váha počas tehotenstva klesala 11 kg za pol roka... Plus užívanie esencial forte... V 31 tyzdni mi zblbol žlčník.(zápal kamene polipy pred tehotenstvom. Bol ôk) .. Niekoľko kolík, skončila som v nemocnici... Zlcove kyseliny vysoké 45 (ref. Hod max 10) pečeňové hodnoty alt do 8... Prísna dieta... Ursofald 3x, lagosa 4x, esencial 6 krát, samozrejme všetko konzultovane s gastrologom, gynekológom, hepatológom... Tak hádam to doklepeme do konca...

ikabenka
5. okt 2020

@annirons držím palce. Teraz druhé tehu, od 28 t išli rapídne hore, zase z dňa na deň, hneď hospitalizácia, naordinovaná liečba z gastra 4 ursofalk, 6 lagosa a 6 esenciále. 4 t v nemocnici pokiaľ mi neklesli. Plus som dostala injekciu vit B, lebo mi klesal hemoglobín. Každý týždeň kontrolné hepatalky. Pred pôrodom už boli v norme, rodila som k 38 t prirodzene. Malý má 4 mesiace. Klop klop všetko dobré dopadlo. Zatiaľ mám všetky výsledky ok, ešte ma čaká po polroku preventįvka na gynde s odbermi a kontrola na gastre.

matulenkax
7. okt 2020

Ahojte, ja som v 33tt a prave idem z nemocnice. Mam potvrdenu cholestazu vraj ako z manualu (vsetky hodnoty vysoke). Tiez mam tie iste lieky ako ostatne zeny, ale mozem povedat, ze co mi pomohlo najviac je dieta. Uz ked som cakala na vysledky (tyzden) som si nasla dietu a tak o 3 dni bolo svrbenie minimalne. Mozno niekomu pomozem. Takze v podstate ziadne tuky:
- Mliecne vyrobky len nizkotucne (ziadne maslo, smotana, plnotucne mlieko, yogurt, tvrde syry nie)
- Maso len chude, teda kuracie bez kozi, morka, svieckova atd. (ziadna slanina, rebierka atd)
- bohuzial ziadne orechy, mandle, arasidy
- vela zeleniny, ovocia, ryby, strukoviny, olivovy olej
- ziadna cokolada, cukor a med su ok
Nie je to jednoduche, ale pomaha to. Moja babo ma problemy s rastom a zrovna vsetko toto pomaha na priberanie, ale tato choroba je horsia, ked sa nelieci.

ivus14gasparka
12. dec 2020

@matulenkax ahoj prosím ťa porodila si v termíne alebo kvôli cholestazu skôr? Lieky zabrali, bábätko je ok? Ďakujem za odpoveď 🙂

annirons
13. dec 2020

@ivus14gasparka môžeš porodiť v termíne, no môžeš ísť aj cisárskym akútne, všetko záleží od tvojho tela... Dostávaš nejaké lieky? Ja som brala. ( esencial forte, lagosu, ursofald, a vitamíny)(a prísna veľmi prísna dieta) a možno. Ešte. Niečo.... Naozaj veľa. Záleží od výsledkou z krvy... Tak zvané. Hepatalky a zlcove kyseliny možno ešte niečo...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre