Tehotenská cukrovka - ako merať glukomerom?

betina32
8. feb 2019

Ahojte žienky na zatazovom Gtt mi vyšla konečná hodnota po 2hod 8,00 čiže mi bolo povedané ze mam tehotensku cukrovku. Diabetologicka mi dala glukomer kde si musím merať hľadinu cukru pred a 1,5h po jedle len neviem aké hodnoty sú v poriadku tak teraz viac menej hladujem. Neviete mi poradiť. Diabetologicka mi k tomu nič nepovedala len mi ukázala ako si mam merať glukomerom hladinu cukru. Ďakujem za každú radu

denkadenka
8. feb 2019

@betina32 hladovat je hlupost lebo potom to bude dr vidiet na testoch, to je velmi zle a potom mas malo cukru.... pred jedlom cize nalacno by si mala mat do 5,3 a po jedle (ja som mala merat po 2h) do 6,6. A sestricka mi presne povedala kolko SJ mam jest aby to bolo OK. Mas jest - ranajky - desiata - obed - olovrant - vecera - 2 vecera (vraj velmi dolezita kvoli nosnemu hladovaniu ktory sa da zistit pomocou mocu rano na druhy den pomocou pruzkou kt ocikas... nedaval ti?

denkadenka
8. feb 2019

@betina32 este ma napadlo - nejest ziadne sladkosti! ak si predsa len das kusok torty na oslave a pod tak musis meranie mat dlhsie ako 2h lebo by sa dr scvokol z vysledku, pit len cervene vino max 2dcl (samozrejme nie kazdy den), a ovocie jest len take do hrsti (1banan, 1jablko, hrst bobul cize za hrst len hrozna, malin....) a 1/3 tvojho jedla by mala byt zelenina... cize velkost porcie nechas len z prilohy ukratis a das tam zeleninu.... treba dat pozor na vysoky aj nizky cukor v krvi

betina32
autor
8. feb 2019

@denkadenka. Mne dala taky papier kde je vypísané co ma koľko sacharidov len mi nepovedala ako to vyrátať napr 100g banán a ma 23g sacharidov
@denkadenka

betina32
autor
8. feb 2019

@denkadenka fúú mne absolútne nič nepovedala dala papier a vybavene staraj sa. Sladké nejem vôbec ani nesladim. Alkohol absolútne nepijem

denkadenka
8. feb 2019

@betina32 ak sa nemylim tak 100g je 1SJ.... pozri si stranky tehotenskacukrovka alebo varenie pre diabetika.... hladne dodrzuj tie jedla cez den ako som pisala a nehladuj! ak si hladna a mas vysoky cukor mozes zjest mrkvu alebo salat, uhorku ta nema ziadne SJ a vobec ti nevstupuje do vysledku na glykemiu.... ide o to aby si nepila sladke napoje lebo taketo cukry ostavaju dlho v tele, a jest ovocie len do 15tej (odporucila mi sestricka)

betina32
autor
8. feb 2019

@denkadenka čize na obed môžem 60g sacharidov to je koľkoSJ ja sa v tom neviem zorientovať

amarilka26
8. feb 2019

@betina32 hlavne nehladuj. Ja som si kupovala celozrne pecivo na ranajky, maslo a sunku a hromady zeleniny. Obed normal co ostatni, len menej prilohy a viac zeleniny. No a horkej cokolady som jedla az az a cukor nestupal. Taktiez cheescaky, tvaroh nezvysuje cukor, takze aj jahodove kbedlicky s tvarohom a rozrobenym kakaovym praskom s brezovym cukrom. Ten som mohla tiez a nezdvihal cukor.

pribinak
8. feb 2019

Pozri napr

https://dia.hnonline.sk/832701-zakladny-manual-...

Takto si lahko vypočítaš SJ, fajn stránka je aj

Www.sacharidyfovrecka.sk

Urcite si stráž bielu muku, to je vysoký počet sacharidov. Skus pecivo spaldove alebo rážne, pozor na ovocie, napr banán ma tiez vysoký glykemickým index. Fajn su citrusy, jablka, zelenina.

betina32
autor
8. feb 2019

@amarilka26 ďakujem za rady.ja mam zatiaľ hodnoty na lacno od 4,2-5,2a po jedle 4,5-6,5 takže by som mala byt v norme
@amarilka26

vilma7
9. feb 2019

Ku kazdému chodu zeleninu a tá sťahuje krasne cukor. Ak budes mať chuť na sladke, zjest počas obeda.

ruzenka777
29. apr 2019

ja len doplnim, ak to este riesis...ze zelenina je naucinnejsia z pohladu zasytenia v kombinacii s olejom, olivovy a ine zdrave varianty, idelne co najviac salatov, hlavne zelena zelenina, redkovky, atd...moj Dr. napr. z ovocia skoro nic nedovolil, ale ja som si to dala na minimalne mnozstva ked mam velku chut ...a je to ok. potom vraj taky biely jogurt ma cukru ako jeden biely rozok, co mna prekvapilo, ale vraj laktoza...cize ono aj skusat treba...ako budes reagovat, urcite nehladuj, to kvoli babetku fakt nemozes...da sa jest menej ale castejsie 🙂 mne kazal merat po 1,5 hodine a hodnoty do 7 sa mu pacia 🙂 neviem preco niekto zas po 2 hod. ma merat, lebo u mna je to dost rozdiel o tu polhodinu neskor...cize tak...celkovo ale obmedzuj mucne jedla, ja som zacala so spaldlovou mukou varit, rozdelujem obed na polievku a druhe jedlo, ak mam sytejsiu polievku napr. strukovinove su fajn, lebo rastie cukor pomalsie a zasytia...

demonka5
29. apr 2019

@betina32 ahoj aj mi das email poslemmti tabulku s nazornymi ukazkami sacharidovych jednotiek riadila som sa snou

betina32
autor
30. apr 2019

@demonka5 ahoj ďakujem no už nepotrebujem za pár dní mam termín a dáko som to zvládla, aj s pomocou ostatných žien veľké ďakujem vám všetkým čo ste mi poradili

betina32
autor
30. apr 2019

@ruzenka777 ahoj tak už to neriešim ale ďakujem aj za tvoj prispevok

demonka5
30. apr 2019

@betina32 tak drzim palce aby vsetko bolo tak ako ma byt a malicka nech tesi mamku😀

z1984
22. nov 2019

Obnovujem temu. Baby meriam si doma hodnoty. A dodrziavam dietu ale asi to prehanam. Vychadzaju mi nalačno 5.1-5.5 a po jedle 5.3-5.7 nemam to nejake divne. Niekedy som si aj opakovala ked sa mi nezdali hodnoty

ruzenka777
22. nov 2019

@z1984 máte to super, niekedy sa hodnoty zblbnu pri teste a všeobecne môžte mať cukor úplne v poriadku... Určite nedrzte nejakú diétu, zdravo a primerane 😉 niektorí lekári zákážu jesť pomaly všetko a nie je to nevyhnutné. Ideálny je aj pravidelný pohyb 😉

z1984
22. nov 2019

@ruzenka777 snazim sa aspon 30 minut denne. Kedze som na pn

ruzenka777
22. nov 2019

@z1984 super to stačí... Ešte mi napadlo... Meriate si cukor 1,5 hod. Alebo 2 po jedle?

z1984
22. nov 2019

@ruzenka777 meriam si parny den 1.5 hod po jedle a neparny den pred jedlom. A kazdy den este nalačno

meesha
22. nov 2019

Kdyz to takhle pouzivate, nejaky tip podle ceho koupit glukometr? 🙂

maris5
22. nov 2019

@z1984 aky ma zmysel merat len predjedlom?

Pre teba je dolezita glykemka nalacno, mala by byt do 5. S cim lepsou glykemiou zacnes tym mas lepsie glykemie po jedle. Po jedle meraj 90 min. Ta by mala byt do 7. Pre tehotne su tieto hodnoty prisnejsie, cize na nete najdes vyssie hodnoty. Merat glykemiu pred jedlom je dobre ak nevies, ktore jedlo ako ti zvysi glykemiu alebo ked si pichas inzulin. Nema zmysel merat pred jedlom a po jedle nie. Ak sa jedna o cukrovku v tehotenstve dodrzujte dietu, 3. trimester je velmi narocny na glykemie. Cim su lepsie hodnoty, tym sa dietatko lepsie vyvija. Samozrejme dodrziavat pokyny gynekologa. Ale dietatko si zoberie z tela matky vsetko co potrebuje, aby si sa nebala, ze mu bude nieco chybat kvoli diete.

ruzenka777
22. nov 2019

@z1984 takto vám to kázal lekár??? Hodnoty musia byť dve... Pred jedlom a po jedle.. Inak to nemá takmer žiadnu výpovednú hodnotu myslím si...ak napr. Už pred jedlom máte zvýšenú tak po jedle to bude tiež skreslené pravdepodobne... Niekedy sa glukomer pomýli... Aspoň čo viem z mojej skúsenosti... Skúste si to tak merať pár dní. Jeden deň raňajky, druhý deň obed, potom večeru atď... Bežne obľúbené jedla aby ste poznala odozvu organizmu a dôležité je aj či ste dostatočne oddychnuta, prípadne stres atď...

ruzenka777
22. nov 2019

@maris5 ranné gkykemie nalačno sú mierne zvýšené aj hormónmi ako bolo mne povedané lekárom... Často som mala po raňajkách menej ako pred raňajkami...

z1984
23. nov 2019

@maris5 ved si meriam aj pred aj po

maris5
23. nov 2019

@z1984 tu si pisala takto:

z1984

Včera o 22:54
@ruzenka777 meriam si parny den 1.5 hod po jedle a neparny den pred jedlom. A kazdy den este nalačno

z1984
23. nov 2019

@maris5 ved v parny den po jedle a neparny pred jedlom

ruzenka777
23. nov 2019

Merať potrebujete pred jedlom a potom hneď 90 min. Ako ste dojedla aby sme sa rozumeli... Ešte tak tie merania nalačno chápem akné jedna hodnota ale potrebujete vedieť odozvu organizmu po jedle a to rôznych druhoch vrámci dňa.. Raňajky, obed, večera....

tinka1234567
27. aug 2021

mam hodnoty nalacno 7.2 6.9 a po 11hod nejedenia 5.9, myslime ze sa to da upravit stravou alebo su potrebne lieky?

ruzenka777
27. aug 2021

@tinka1234567 ak je to ranná hodnota, vtedy cukor vychádza vyšší aj keď ste v noci nejedla

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre