Tehotenská cukrovka - diéta a chudnutie

miska1973
11. júl 2021

Ahojte baby , bola som u diabetologicky s tým ze mam zvýšený cukor , dala mi dietu a glukomer ze 3 krát si mam merať cukor vždy po hlavných jedlách, no moja otázka znie stalo sa aj vám ze ste počas tejto diéty začali chudnúť? Ja som schudla 2 kila a bojím sa aby malo babo dosť živín a ak môžem poprosiť poraďte co ste jedli 🙂 😀

kacenka1006
11. júl 2021

@miska1973 ahoj, mne pri glukozovom teste zistili ze mam zvyseny cukor, ale ked som bola u diabetologa povedal mi to iste ako tebe, ale uz test s glukozou mi nespravil. Tak som si merala. Tiez som zacala trochu davat pozor, ale ked som si merala cukor som si prave davala nieco nie uplne cukrovkarske, ako pribinacik. Ale cukor som mala v poriadku. Niekedy uplne nizky. Nechudla som, ja som cez tehotenstvo strasne pribrala. Ale osobne si myslim, ze si treba pozriet co jedia cukrovkari. Ale ak si jedla uplne podstivo, obmedzila cukry. Je mozne ze chudnes. Porad sa s doktorkou, alebo zavolaj diavetologovi, ale ja nemyslim ze je zle ze chudnes. Ak nehladujes a jes vyvazene jedla. Samozrejme pre babatko treba aj cukry, ale tie asi nemas na nule. Zalezi od roznych faktorov, moja kamoska schudla pocas tehotenstva 3kg, co v preklade znamena ze ked rodila vazila o 3 kg menej ako pred tehotenstvom... Samotny porod zobral este min 10kg. Lebo jedla zdravsie a mala chut len na kapustu.... Tiez si myslim ze zalezi aky typ postavy mas.... Ak si vazila pred tehotenstvom 45kg aj s topankami, nie je to dobre ale ak 100kg myslim ze babatku nemusi nic chybat....

amelie2017
11. júl 2021

Ahoj, ja som mala cukrovku v oboch tehotenstvach pri prvom pred 4 rokmi som za prvy mesiac diety schudla a potom som normalne priberala. Tera som porodila v stredu a toto tehotenstvo som od 22tt schudla do porodu 4 kila. Vsetko je v poriadku a ja som rada, ze som sa vdaka cukrovke nevyzrala na 100 kil. Nakoniec som mala len 8 kil navyse, zo zaciatku som rapidne pribrala.

mattkapd
11. júl 2021

@miska1973 ahoj mne tiež zistili tehotensku cukrovku.. Meriam si 4x..nepijem len sladené nápoje a nejem sladkosti.. Inak jem normálne.. Hodnoty mam dobre aj na lacno aj po jedle

vilma7
12. júl 2021

Ja som tiež schudla, asi 3 kg, určite sa.stravujes drahšie ako predtým, takže nejako by som sa neobávala, že nebude mať dostatok živín.

hviera81
12. júl 2021

ahoj, prvy tyzden som schudla 2 kg, a odvtedy (asi mesiac) si to drzim, vaha nesla nikam.
za cele tehotenstvo (som 32tt) som pribrala 5kg, dr ma uz minule sprdol ze mam viac jest, ze krpec je mensi. ale ja teda nejem menej, len ine, a naraz aj tak nevladzem vela...

miska1973
autor
12. júl 2021

@mattkapd prosím ta a vieš mi povedať aké majú byť hodnoty ? Nakoľko moja dr mi nič bližšie nevysvetlila, len mi dala denník kam si mam hodnoty pred jedlom a 1,5 hodiny po jedle zaznačovať

miska1973
autor
12. júl 2021

@kacenka1006 ano hej myslím ze toto máš pravdu, je zase pravda ze ja som nabrala aj pred tehotenstvom lebo som si musela pichať hormóny tak si asi ma male z čoho brat živiny, no len ten prvý dojem som sa dosť zľakla keď váha klesla pd začiatku som pribrala 7 kíl a teda teraz mam uz -2

kacenka1006
12. júl 2021

@miska1973 ahoj, chápem ten prvy sok. Ale nebojkaj, hlavne nehladuj. A hodnoty, mne dal diabetolog ten pristroj a knizku a povedal ze ai mam merať na lacno a 2hodiny po jedle. A hodnoty by mali byt tusim nalacno do 5,5 a po jedle do 7,8. Doktor vravel tak do 8.

hviera81
12. júl 2021

@kacenka1006 2 hodiny po jedle ma byt do 6,7,
udaj 7,8 je hodina po jedle

miska1973
autor
12. júl 2021

@kacenka1006 no ja som zvedavá co mi povie dr , moje hodnoty sú takéto a kázal mi merať 1,5 h po jedle , prosil ta a co vlastne takto jedavas? Ja mam s týmto riadny problém lebo som stále hladná

kacenka1006
12. júl 2021

@miska1973 no ja som jedla vsetko, samozrejme sladkosti som zo začiatku obmedzila, sladke vodY som nikdy nepijala a ked som mohla obmedzila som aj zemiaky, ryzu cestoviny. Pecivo som sa snazila len celozrnné. Ale nebolo to tak ze by som si nedala. Ja som napriklad cele tehotenatvo mala chut na zmrzku a sladkosti na obed ku kave, tak som si dala sem tam a mensi kusok. Ale nehladovala som. Maso a mliecne vyrobky ako cottage cheese som jedla. Pozerala som co ma tak mensi obsah cukrov. Ale ja som to az tak podstivo neriesila a nestudovala. Moj doktor bol a vysledkami spokojny. Ty tiez nemas tie hodnoty nejak vysoke. Akp ja si pamatam ze na jednu kontrolu som sla rano a nevedela som ci mozem jest ale bola som hladna, a vsak ze 2 hodiny kym mi budu merat tak som si narychli vzala pribinacika, a to sestricka ani nevedela ze to toho maxi. Prisla som tam odmerala mi cukor, povedala som jej kolko bolo na lacno... A ona ze vazne... Ze ich pacienti obyčajne nemaju take hodnoty ani nalacno ako ja po jedle a ze o pribinaciku mozu snivat....

kacenka1006
12. júl 2021

@miska1973 no mne napriklad kazali raz do tyzdna iba merať

kacenka1006
12. júl 2021

@miska1973 moj problém bol vydrzat 2 hodiny a nic si nedat aby som neskreslila ten výsledok

miska1973
autor
12. júl 2021

@kacenka1006 ja práveže sladkosti nejem vôbec ani ovocie tak to mi nechýba vôbec, jedine co som doteraz píla bola kofola z ľadom 0,5l litra niekedy aj každý deň, inak sladke vôbec nejak nemusím, myslis ze tie výsledky niesu také zlé ? Ja vôbec neviem nakoľko mi ozaj nic bližšie nikto nepovedal

mattkapd
12. júl 2021

@miska1973 ako pozerám ty máš už dosť vysoké aj tie lačne hodnoty.. Tiež meriavam 1,5 h po jedle.. Na fb je skupina tam dosť prezradia..na strave záleží ale každému z nás prechádza niečo iné.. Niekto netoleruje dobre ani pečivo alebo prílohy tak sú v tej skupine aj recepty alebo čím to nahradia.. To co ješ si buď zapisuj alebo pamätaj.. Prídeš na to co nevyhovuje tebe..

kacenka1006
12. júl 2021

@miska1973 ja to neviem posudit co je dobre a co zle, ale je fakt ze hodnoty na lacno mas vyyssie, si rano meras hned ako vstanes?Lebo to nie je tak ze pred ranajkami a dve hodiny po jedle alebo 1.5hod. A vecer nejes nic? Myslim v noci, lebo ja som si mala merat az ked son isla spat a to bolo vzdy urcite minql 1.5 az 2 hod po jedle aj viac ale ak si das nieco o pol noci aj to moze s kreslit vysledky. A tiez je dôležité ci jes niečo medzi, lebo ked jes raňajky, obed, vecera, tak vzdy si daj pozor aby si medzi tym nic nejedla. Jasne ze mozes jest aj inokedy ale aby siMala aj pred meraním 1.5 hod nic a aj po jedle nic. Ze sa pozabudneme a po ranajkach si das ja neviem keksik alebo poobede cukrík ti niekto ponúkne, je jeden. Ale urobi to sarapatu. Kofola ma vela cukru. Ja asi niesom najvhodnejsia na pomoc, chcela som poradit co viem, skús tu skupinu. Drzim pallce

kacenka1006
12. júl 2021

@miska1973 pis si co jes, ja mam taku aplikaciu kde ti pocita aj cukry tuky bielkoviny... Ale hlavnebudes mat vsetko spisane co si jedla a co ti zvysuje cukor

miska1973
autor
12. júl 2021

@kacenka1006 ja si všetko takto dôkladne značím aj zapisujem co jem , no v noci nejem nič a prvé meranie si robím tesne pred raňajkami, nie hneď keď sa zobudím

hviera81
12. júl 2021

@miska1973 skus si raz hned po zobudeni a tesne pred ranajkami. kvoli sebe, ze aky bude rozdiel.
ale ma sa hned po zobudeni

miska1973
autor
12. júl 2021

@hviera81 no vyskúšam to zajtra tak , myslis ze by to mohol byť rozdiel ? Možno robím v tomto chybu aj ja ze wi to nezmením hneď ale az keď sa pomotam pripravím si raňajky tak až ozaj predtým, ale je zase pravda ze som si všimla ze keď večer zjem niečo kde mi vyskočí cukor tak ešte ráno ho mam vyšší

hviera81
12. júl 2021

@miska1973 je v tom rozdiel, uvidis ktorym smerom. mne to ide dole,cim dlhsie hladujem.
napr. raz sa mi stalo, ze som jedla poobede o 4tej naposledy, proste ani som nebola hladna, boli sme vonku, bolo teplo, iba citronadu som pila, az okolo 10 som pocitila hlad, ale uz sme sli domov a ja rovno postel. rano som mala pod 4, pristroj mi dokonca ukazoval hypoglykemiu
ale ja som sa rozhodla to dodrziavat zase fakt prisne (okrem tohto pripadu vyssie), takze ja som neobmedzila, ja som vsetko vylucila.

miska1973
autor
12. júl 2021

@hviera81 no ja som si dala dnes na obed jeden kopček ryže mäso na prírodno a veľa zeleniny k tomu a normálne rozmýšľam nadyym ze na veceru si budem dávať iba polievku , lebo ja polievky ľúbim aj mi teda strasne chýbajú, tak som.zvedava co to.spravi

hviera81
12. júl 2021

@miska1973 tam je aj ze aka zelenina a aka polievka 🙂 kukurica sa vobec nehodi, hrasok obmedzene. zvysne su tusim ok. ale ano, s polievkami sa da kadeco vymysliet.
najlepsie ked do toho supsnes aj smotanu, s bielkovinami to ide lepsie

amelie2017
12. júl 2021

Ja som napriklad dostala dietu na 2100kcal a nebola sanca, aby som hladovala. Mala som normalne ranajky, desiatu, obed, olovrant, veceru a este pred spanim pohar mlieka. Zo zaciatku som vazila vsetko, neskor uz len od oka. A uz som aj vedela, ze napr. zemiaky mi cukor vobec nezdvihli, za to ryza ho vystrelila. Pri cukrovke je dolezite dodrziavat casy jedla. A snaz sa jest kazdy den v rovnakom case, alebo aspon priblizne, aby ti cukor velmi nekolisal. A najhorsie obdobie je od 30 do 36 tt, medzi 34 a 36 som mala dost vysoke hodnoty aj napriek diete, ale vzdy na hranici, po 36tt uz som mohla zjest aj rizoto alebo cestoviny a hodnoty nizke.

miska1973
autor
12. júl 2021

@amelie2017 no ja som z toho celého zmatena len preto ze mi ozaj dr nič bližšie nepovedala , len toľko ze mam obmedziť pečivo, ryžu zemiaky cestoviny a ovocie a viac nič ani koľko môžem prijať za deň kcal,ani koľko sacharidov môžem prijať....tak je to estelen prvý týždeň zisťujem sama na sebe a ani o tých hodnotách mi nič nepovedala , možno led pojdem teraz vo štvrtok na kontrolu tak budem múdrejšia

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre