Zápal štítnej žľazy v tehotenstve

katkasofi
24. okt 2012

Ahojte babenky. Včera som bola na endokrinologii a sonom mi lekárka zistila zápal štítnej žľazy... Doteraz som nabrala žiadne lieky na štítnu tak neviem či toto neliečenie nemohlo poškodiť bábätko... Lekárka má dosť vyplašila s tým že naháňa výsledky krvi čo mi brali... Do papierov napísala aj že sa u mňa striedajú hyper a hypoechog. zóny.... Neviete čo to znamená? Dr. mi nechcela viac povedať, len že uzáver povie ažkeď bude mať výsledky....díkymoc za rady ☹

ferdik4
24. okt 2012

Tak ja som mala hypo. Dala ti aj lieky? Hypotireozu, to znamena, ze stitna pracuje pomaly a brala som hormony. A hypertireoza znamena, ze stitna pracuje az privelmi. Brala som tie lieky - euthyrox. Sledovali ma a upravovali podla potreby a nasa dcera je zatial zdrava a sikovna. Je dokonca mesiac popredu. Ziadne strachy. 🙂 Potom daj vediet, ze co a ako, som zvedava. A v kolkom si?

katkasofi
autor
24. okt 2012

@ferdik4 ahoj. V 21 týždni... Vieš ale mne nepovedali že či hypo alebo hyper.... Zápal.... A ty si brala od začiatku tehu lieky? Čítala som že pokial nemá dieťa do 12tt hormóny, môže sa narodit s vadami... 😒

katttusa
24. okt 2012

@katkasofi ahoj a nebrali ti krvičku na hormony stitnej zlazy na zaciatku tehu mne brali asi v 8 tt kde mi hned zistili hypotyreozu znizenu funkciu a asi v 9 tt som už mala nasadený euthyrox, doktorka mi vravela že teraz sa to tak vyšetruje hned na začiatku tehu aby sa to čím skôr podchytilo a máš už aj lieky? neboj všetko bude OK a male bude v poriadku aj ja mám trošku strach ale stále sa upokojujem že naším maminám nerobili žiadne takéto vyšetrenia a sme tu 🙂

simca06022011
24. okt 2012

Hyper a Hypo echogenne zony spominala pravdepodobne so sonom ŠŽ, su to vacsinou cysty a podobne veci. Nemusi to znamenat vobec nic. Zapal SZ a Hyper a Hypotyreozu zistia a potvrdia iba odbermi, takze musis vydrzat.

katkasofi
autor
25. okt 2012

@katttusa krvnu skupinu, toxoplazmozu, HIV mi robili určite... No skratky ktoré napísala dr do papierov že mi vzala odbery tam medzi výsledkami nemám.... Ach jaj, už len vydržať do zajtra 😒

ferdik4
26. okt 2012

Mne brali krv v 12 tt, ale lieky mi dali az v 14 tt, kym som sa dostala ku vysledkom a objednala som sa. Ale babatko je zatial v poriadku. Podla mna aj to tvoje bude. A este sa ti striedaju tie fazy, tak ja si myslim, ze je to lepsie ako iba hypo. 🙂

katkasofi
autor
27. okt 2012

@ferdik4
@katttusa
@simca06022011 babenky tak nakoniec je to hypo... Čiže znížená funkcia... A na otázku či môže byt babo postihnuté kedže do 12tt nebola liečená som dostala odpoveď: dúfajme že nie...tak teraz neviem. Ale v rôznych článkoch som čítala že sa to stáva kedže babo v prvom trimestri nemá vlastnú štítnu žlazu... ☹

tadaminka
27. okt 2012

@katkasofi ja beriem lieky teraz na hypo lebo mi rastla stitna zlaza ale predtym som par rokov na endokrino nebola lebo som nemala problemy uz od detstva. pred 3 rokmi ked sa mi narodil syn pediatricka mi poradila ist si dat skontrolovat stitnu zlazu lebo maly bol strasne dlzho zlty, kym som sa dostala na endokrino mal tusim vyse roka a doktorka na mna vybehla ze kde som bola kym som bola tehu...hovorim nikto ma tam neposlal a mne to ozaj nenapadlo...nevedela som ze je to take nebezpecne v prvom trimestri...tak som sa pytala ze ake nasledky to moze mat na dieta a ona ze radsej ani nechcite vediet a potom sa ma spytala ci je moj syn normalny. no nakolko sa to dalo vtedy posudit bol a ona ze budte rada lebo z toho byva postihnuty mozog. ale nezufaj, zevraj pri prvom odbere krvi v tehu sa robia aj hormony stitnej zlazy a ked su vysledky zle daju ti vediet. hypo moze vzniknut aj v priebehu tehu, ja by som sa na tvojom mieste spytala svojho gyndosa ci ti v prvom trimestri robil takyto odber

katkasofi
autor
27. okt 2012

@tadaminka diky za reakciu. A syncek je ako na tom? Je vidieť že zaostáva v psychomotorickom vývoji? Keby som aj ja o tom vedela....ale kto to mohol tušiť? 😒

tadaminka
27. okt 2012

@katkasofi vsak to ze ja som to vtedy tiez vobec netusila, syn je uplne normalne dieta nezaostava vobec v nicom, niektore veci mu nejdu ale to je skor lenivostou alebo ze ho to nebavi , ine mu zas idu az moc a logiku ma taku ze sa mi az obcas nechce verit ze ma len 3 roky, neboj vsetko bude ok, ako si sa vlastne dostala na endokrino? kto ta tam poslal?

katkasofi
autor
27. okt 2012

@tadaminka išla som kvôli vysokému tepu...a dala mi euthyrox užívať a tam je napísané že ešte zvyšuje tep... Tak neviem ako bude na mna pôsobiť...

ferdik4
28. okt 2012

Hypo sposobuje, ze mozog nemusi dostavat tolko potrebnych latok a preto sa moze vyvyjat pomalsie. Ja som sa tiez bala, ze bude mimo a aj v tehu som preplakala, ze ako som chcela mat sikovne babo a teraz toto moze byt. Ale nic z toho a ako som napisala, je mesiac popredu - motoricky a nema crty, ze by trpela nejakou mentalnou subnormou. 🙂 Nastastie. A naozaj sa moze stitna zhorsit aj pocas tehu.

30071972
20. máj 2014
30071972
20. máj 2014

@30071972 ako si Katka dopadla..s tym vysokym tepom...aj ja to mam

katkasofi
autor
20. máj 2014

@30071972 ahoj. No mala som ho dokonca vysoký a stále mám :(

30071972
21. máj 2014

@katkasofi ahoj..no aj ja s tým bojujem..uživam euthytox.mam zvačšenu stítnu..beriem to3 mesiace...ale už mam toho dost..nebýva mi dobre ☹

sacharinka
3. jún 2014

Ahojte, tehulky,
ja uzivam euthyrox uz rok ob den, teraz ma,
vysledky o nieco horsie, som iba v 9 tt, euthyrox mam brat kazdy den, stitna sa troska zvacsila... ale verim, ze to bude v poriadku 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre