Znížená funkcia štítnej žľazy v tehotenstve

23. sep 2022

Dobrý deň, som v 12tt tehotenstva a zisitli mi THS 4,46 ( norma je do 4,2) Bude dieťatko v poriadku? Prvý geneticky ultrazvuk mám za sebou a všetko bolo v poriadku. SZ mi nikdy pred tým netestovali, čiže neviem, od kedy mám tento stav. Na internete čítam strašne veci o poškodení mozgu dieťaťa a o spomalení vyvoja. Mám už jedno zdravé dieťa. Ďakujem

e1i
23. sep 2022

Mne endokrinologicka nastavila lieky tak ze v tehotenstve drzat tsh do 2.je dôležitá pre mentalny vývoj bábätka. Určite sa objednaj na endokrinologiu

marci77
23. sep 2022

isla by som na endokrinologiu, moja hovorila, ze tehotne beru prednostne
chodte jeden den na krv a potom podla vysledkov vam predpise lieky
ja som tak tiez mala v tehotenstve zvysenu davku euthyroxu a vsetko bolo v poriadku😉

autor
23. sep 2022

Ďakujem, áno, idem na endokrinologiu. Ide mi skôr o to, či do tohoto 12 TT, keď som bola bez liečby už mohli byť napáchané nejaké škody na bábätku 😓

bellovag
23. sep 2022

Neboja sa . skríning na štítnu žľazu u tehotných sa robí iba od roku 2007, dovtedy to nikto neriešil....

7lenka11
23. sep 2022

neboj sa, hlavne sa tu nenechaj vystrašiť niektorými mamičkami a ich zaručenými informáciami.. ja som riešila toto isté.. mne bolo povedané, že vážne poškodenie dieťaťa môže vzniknúť, ak sú hodnoty TSH dlhodobo nad 20 a štítna by ostala neliečená... takéto výkyvy ako ty má už pomaly každá druhá tehotná žena, dajú ti Euthyrox a všetko bude okej.. nie sú to žiadne tragické hodnoty.. kamoška bola tehotná v ČR, aj tam rodila a povedala, že väčšina lekárov má nastavenú akceptovateľnú hranicu pre TSH okolo 4
ja som sa svojej lekárky pýtala na to, že prečo prevláda názor o TSH do 2, tak mi povedala, že vraj ženy, ktoré mali pred tehu problémy so ŠŽ, tak sa im odporúča držať hladinu pod 2, lebo tehotenstvom sa im to môže aj 4násobne zvýšiť.. štítna im nefunguje prirodzene, ale na liekoch a vzniká tam väčší dopyt po hormónoch a rýchlejšie výkyvy.. zdravá štítna sa prispôsobí tehotenstvu... žena, ktorá sa v minulosti neliečila na štítnu, nemá ani šajnu, aká je jej hodnota v čase otehotnenia
ja som mala v 6tt hodnotu 3,7; vo 8tt to bolo 2,8 a momentálne na začiatku 6. mesiaca mám 2,5.. nemám žiadne lieky, upravuje sa mi to samé a doktorka v Ľubochni povedala, že mi žiadne lieky ani nasadzovať nebude, že hodnoty sú v poriadku a pre prvý trimester bola kľúčová najmä hodnota FT4
takže sa nestresuj, choď pekne na endokrinológiu, zrejme ti predpíšu spomínaný Euthyrox a budeš chodiť na pravidelné kontroly...

vkatush
23. sep 2022

Ja som bola ten istý prípad, hneď na začiatku tehu sa mi zvýšila hodnota z 3 (pred otehotnením) na viac ako 4, teda za hranicu. Asi o mesiac som šla znova na vyšetrenie (tehotným dajú skôr termín), no to mi už vyskočilo na 8. Dosť som sa zľakla takých výsledkov, ale doktorka povedala, že v tehu sú hodnoty iné. Dostala som tabletky 1xdenne (asi najmenšie aké som kedy videla) a znova som klesla pod 4, ale počas tehu musím brať stále a chodiť pravidelne na vyšetrenie, aby sme to mali pod kontrolou.

heidy222
23. sep 2022

Autorka, som lekárka a 100% súhlas s príspevkom od @7lenka11

autor
23. sep 2022

Ďakujem vám veľmi krásne za upokojenie. Pred 2 rokmi sme prišli o dieťatko, takže sa nesmierne obávam, proste psychika nepustí. minulý rok som porodila zdravú dcérku počas bezproblémového tehotenstva, dojčila som a otehotnela som znova 7 mesiacov od pôrodu čiže som s malými prestávkami už skoro 2 roky tehotná/dojčiaca. Možno aj tieto okolností dali štítnej riadne zabrať a preto tie zhoršené výsledky?

marci77
23. sep 2022

so stitnou zlazou ma velmi vela zien problemy na Slovensku
moze to byt aj nieco dedicne (niektore ochorenia stit.zlazy sa dedia v zenskom rode) ....a teraz sa to mohlo iba prejavit
mozno je toho vela na organizmus, teraz dalsie tehotenstvo....tak mozno aj preto taka hodnota .....ale nie je to nic tragicke, treba ist na endokrinologiu co najskor, nastavia vam liecbu, daju spravne hodnoty, aby si telo doplnilo, co potrebuje😉

ivu80
23. sep 2022

Ukludni sa...pri prvom tehotenstve mi zistili Tsh 158 , obrovský výkričník pri mojich výsledkoch. Jasné že som sa zľakla. Dieťa sa narodilo v poriadku, dnes je to už 22 ročná slečna. A vtedy mi dokonca povedal endokrinológ,že ďalšie deti už pravdepodobnosť mať nebudem..mám ďalšie 2. 🙂 všetky 3 sú zdravé 🙏

autor
23. sep 2022

Ďakujem, už som objednana na pondelok na endokrinologiu.

carduelis
23. sep 2022

Neboj nic, to vobec nie je strasidelna hodnota. Ja som pri prvom mala 7, zistili to v 14 tt a syn je ok. Tam je problem ak by boli dlhotrvajuce vysoke hodnoty a skor sa zo tyka obdobia predtym ako sa riesila u zien SZ. Maximalne ti da doktorka najmensiu davku a bude to ok

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre