Jedno verzus dve deti v dnešnej dobe

hodiny22
23. máj 2022

Ja už neviem, mám 1,5 ročné dieťa. Vždy som chcela 2 deti, ale ako sa reálne pozerám na dnešnú dobu, čo sa týka zdražovania, tak začínam mať pocit že na dnešnú dobu stačí aj jedno. Má niektorá rovnaké pocity ako ja ? Len rozmýšľam, ze ci ma to v budúcnosti nebude mrzieť, že je jedináčik.

zmrzlinka2021
23. máj 2022

@hodiny22
Len vies, doba sa moze menit a aj sa bude menit, ale cas, kedy budes moct porodit dieta je ohraniceny.
Ak s manzelom skutocne tuzite po druhom dietatku, ak vy samy dvaja sa lubite, podporujete, ak ste pracoviti - chodte do toho 🙂

@katka281 materska je almuzna? Teda rodicovsky prispevok?
Do troch rokov mozes sediet na riti, o čom moze vacsina zien snivat... a este si za to platena..

kvetinka75
23. máj 2022

@deti95060810 áno priberá sa. sú to sacharidy. Asi máš dobré spaľovanie. Sú ľudia, ktorí môžu zjesť hocičo a nepriberú.

lesana25
23. máj 2022

@h2 ale veď týmto sa tu všetci oháňajú už dlho, tieto dristy som tu čítala aj pred covidom.

tinkavvv
23. máj 2022

@nafka0483 tak nie kazdy ma matersku vyssiu ako cisty plat 🙂

amelia89
23. máj 2022

Toto si musite vyriesit vy dvaja- neradila by som sa nikym inym iba nami dvoma. Ja mam najlepsie sestry na svete, vyslovene kazdy den si volame,piseme. Pomahame si, proste najlepsie kamaratky. Moj muz ma brata a ani neviem o tom ze ho ma - cize aj my by sme kazdy mali na to iny nazor. Ale dieta si nerob kvoli tomu “aby druhe malo surodenca” ale preto ze po nom tuzis- ako po dalsom dietati a nie kamaratovi pre tvoje prve dieta.

A co sa tyka doby a zdrazovania - proste toto nevies ako bude, urcite vam zvysia platy, doba sa bude menit atd, vela veci uz kupivat nemusite - horsie to bude ked budu deti vacsie- skola,kruzky atd ale ktovie ako bude o 10 rokov.

nafka0483
23. máj 2022

@tinkavvv Nie? To mi vysvetli, pretoze vypocet je len jeden. 75% z hrubej mzdy vychadza o trosku viac ako samotny olat v cistom.

katarinka89
23. máj 2022

@zmrzlinka2021 nedá mi nereagovať......270 € ( môj pripad) rodičak je podľa teba wow náhrada za mzdu? A to neriešim že pre všetky 4 deti....nerobili sme si toľko deti aby sme zarábali na štáte ale tvrdiť ze toto je ôk a sedieť na ritti je podľa mňa od veci.....bola si vôbec na materskej? .

zmrzlinka2021
23. máj 2022

@katarinka89 Prečo mas 270 eur? Pozri si podmienky na vyššie rodicovske davky... Kde bol problem?
Kolko si uz doma?
A kedy sa chystas do prace? Asi tak skoro nie, ze?

katarinka89
23. máj 2022

@sissy27 keď tvrdíš že rodiča, materská je peniaz za nič- nič nerobenie, prečo si sa ho vlastne nevzdala ? To keď je žena na materskej ma muž ťahať celú domácnosť, výdavky a potreby pre dieťa? Ci ty by si to zariadila tak ze len ti nech si urobia deti ktorí sa dobre učivo a sú finančne zabezpečení? Ja už fakt nechápem tomuto zmyslaniu- prepáč a ešte napísať ze si sa mala lepšie učiť.....👌

sissy27
23. máj 2022

@katarinka89 a teraz si sadni - ja som sa rodičáku vzdala 😀 pretože v čase, kedy sa mňa týkalo poberanie rodičáku, tak som si musela vybrať - buď rodičák, alebo. Keďže matematika nepustí, tak som sa vzdala rodičáku a išla robiť. Ty máš teraz obrovskú výhodu - môžeš mať aj plat, aj rodičák. Byť doma s dieťaťom nie je povinnosť, je to možnosť. Ty si si vybrala možnosť byť doma s dieťaťom, a štát ti PRISPEJE NA STAROSTLIVOSŤ O DIEŤA sumou 270€, ktoré inak len tak nenájdeš na ulici každý mesiac. Áno, sú to peniaze za nič, pretože nemusíš odviesť tomuto štátu ani cent za celý život a aj tak budeš mať na tých 280€ mesačne nárok len za to, že si porodila. Štát ti 4 deti nespravil (ani jedno), štát ti nekázal nepracovať... takže áno, je to vaše rozhodnutie vzdať sa jednej práce a príjmu, vaše rozhodnutie mať 4 deti, mala by to byť aj vaša zodpovednosť ako deti uživiť a nie pindať, že štát dáva málo. Tento štát ti dáva viac ako väčšina civilizovaných zemí - máš 280€ (mohla si mať viac, no ale tak čo už) plus prídavky isté, zamestnávateľ ti musí držať miesto aj keď si xx rokov na RD, máš zaplatenú zdravotku... čo by si ešte rada?

gabika128
23. máj 2022

@kvetinka75 ja čo poznám tučných ľudí, tak to určite z chudoby nie je 😂 je to z toho, že jedia a sedia na zadku, zelenina im nechuti a mäsa zjedia za troch.

gabika128
23. máj 2022

@hodiny22 toto si musíte premyslieť a rozhodnúť vy sami. Musíte vedieť aký štandard chcete a viete deťom zabezpečiť, akú prácu máte a aký príjem. Veľmi veľa vecí čo ja deťom kupujem je zbytočných, drahých a da sa aj oveľa lacnejšie. Sú bazáre kde ľudia posúvajú veci za drobné, oblečenie, hračky, bicykle..... Sú bazáre kde ľudia darujú veci, ozaj úžasná vec toto ❤️

alenka7777
23. máj 2022

@u2jana pochybujem. obezitou trpia najma preto, lebo maju vysoky prijem a nizky vydaj. a bol to len priklad na obraz dnesnej doby. stojim si za tym, ze si oproti dobam minulym zijeme ovela lepsie

katka281
23. máj 2022

@nafka0483 ty vies aky mam cisty plat? 😂

katka281
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
katka281
23. máj 2022

@sissy27 mam VŠ titul, nepoznas ma, neosocuj ma slovami "mala si sa lepsie ucit", ked ma nepoznas 🤨 mam vyborne zamestnanie a matersku som mala najvyssiu aka sa moze vyratat za prvy polrok. Je to moj nazor, kde som napisala ze o moje dieta sa ma starat stat? Co mas nejaky komplex zena?

katka281
23. máj 2022

@zmrzlinka2021 trosicku nadnesene som to myslela, ale kazda sa tu chytate slovneho spojenia materska a almuzna. Zeny naucte sa prijat niekoho nazor, bude sa vam zit lahsie 😉

sissy27
23. máj 2022

@katka281 tak ak už najvyššia materská ti je almužnou, tak ja už neviem. Či len nepoznáme rozdiel medzi materskou a rodičákom? 😀 tak či tak, ani rodičák nie je almužna - je to naozaj slušný peniaz za to, že sa o to netreba nijako pričiniť a je to proste príspevok. Ono to totiž nie je náhrada príjmu, ani nie je určený na pokrytie tvojich výdavkov, je to len a len sociálna dávka, určená ako príspevok k starostlivosti na dieťa. Ak ti je to málo, tak treba ísť robiť - to je celé. A ak je to fakt pre teba také "nič" tak to daruj na charitu, niekto sa poteší a bude veľmi vďačný. Fakt už neviem čo by ste poniektoré chceli, 280€ mne osobne nevykvitne v kvetináči každý mesiac.

tinkavvv
23. máj 2022

@nafka0483 a co maximalny vymeriavaci zaklad?

katka281
23. máj 2022

@sissy27 jeminecku tak som sa pomylila a myslela som rodicak, podme sa hrat na slovicka 😄 hlavne ze si na niekom "vyhonim" ego, vsak? Ty si si v zivote nepomylila slovo? Nevies stravit moj nazor? Proste kazda zena moze mat rozny nazor na rodicak. Moj nazor je, ze je to almuzna, tvoj nazor je ten, ze je to slusny peniaz. Ale vidim ze mas kopec "mudrosti" aj na ostatne zeny, nechapem co mas z toho. Precitaj si pravidla na konovi, skus sa trosku povzniest nad moj prispevok a neber ho tak vazne 😉

iv007
23. máj 2022

Ja v mojom okoli mam plno kamosiek co maju po 3 deti a netru teda ziadnu biedu.Dopraju si dovolenky aj znackove oblecka.Je to v 1.rade o nastaveni v hlave, myslim ze 1 ci 2 nie je az taky zasadny financny rozdiel.Tato vlada zatial pomaha najma rodinam,aspon sa tym velmi chvalia a prezentuju.Materska je fakticky vo vyske cistej mzdy zo zamestnania a RD takmer 400€ po dobu 3 rokov.V zahranici by o takom mamicky len snivali..

gabika128
23. máj 2022

@katka281 ak je to pre teba almužna, môžeš to každý mesiac posielať aj na charitu 😁

katka281
23. máj 2022

@gabika128 mozem 😉 dakujem za informaciu, keby mi nepovies, tak ani neviem ze je takato moznost 😄

sissy27
23. máj 2022

@katka281 nie, nehoním si na nikom ego, to fakt nepotrebujem. Ale asi som ti stúpila na otlak, keď si taká nervná z toho 😉
Asi by bolo fakt najlepšie, keby žiadne rodičáky neboli tak ako je to vo väčšine krajín a potom by ste si poniektoré začali vážiť čo máte a nie len pindať.

katka281
23. máj 2022

@sissy27 ja nie som nervna, ale skus nesudit niekoho, koho absolutne nepoznas. 12 rokov som tvrdo makala v praci a skole, mam manzela s vybornym platom, mame dom, 2 auta a nic nam nechyba (okrem zdravia). Prispevok bol mysleny trosku nadnesene, nepotrebujem byt "zivena" statom, som doma lebo ma moje dieta pre nieco potrebuje. Skus neutocit na ludi, ked nemusis. Mozno by bolo viac prospesne keby reagujes na autorku a nevrtas zbytocne 😊

sissy27
23. máj 2022

@katka281 úprimne? Ano, irituje ma, keď niekto pindá na výšku rodičáku. Pretože je to voľba, nie niečo, čo by ti niekto nanútil. Plus ďalšie výhody (zdravotka, návrat na pôvodné pracovné miesto) a ešte sa ten rodičák celkom slušne zvýšil za posledné roky…a najviac pindajú tie, čo sú doma najdlhšie - lebo sa tak rozhodli 🤦🏼‍♀️

katka281
23. máj 2022

@sissy27 naozaj ta az tak rozhodilo slovo almuzna? Nerozculuj sa nad niekoho nazorom 😊 kontext mojho prveho prispevku nemal mat zmysel "pindania" na vysku rodicovskeho, zial asi si to tak pochopila. Nepatrim medzi zeny co sedia na zadku a len si deti robia, aby nemuseli pracovat, to ani z daleka. Ale to by si ma musela poznat osobne 😊 zatial dlho na zadku doma nesedim, v podstate si za cely den doma nesadnem, ono ti to nie je az taka dovolenka ako sa zda. Ja si proste musim posomrat...vacsinou takuto kritiku pisu zeny, co este deti nemali, alebo ich mali velmi, velmi davno. Nikdy si na nic neposomres? Vzdy so vsetkymi prispevkami od statu suhlasis? Je to vec nazoru, popripade standardu na ktory je dany clovek zvyknuty. Nemysli si, ze chodim po meste a cez megafon protestujem, ze je rodicak prilis nizky 😄 je to hlupost rozoberat takto do hlbky.

ivangeline
23. máj 2022

Mam 3 a chcem 5.. Neriesim dobu.

u2jana
24. máj 2022

@lesana25 No ved prave, ze zijeme v dobe, kedy mame volebne pravo, a vieme, ako k otehotneniu dochadza a vieme, sa zamysliet nad tym, do akej doby sa dieta narodi… je to spravne, vola sa to zodpovednost.
Pochybujem, ze v minulosti si nejaka zena povedala: “oh je vojna, mor, aka super doba, porodit dieta?” Castokrat tie zeny proste nemali na vyber.

nafka0483
24. máj 2022

@tinkavvv
@katka281
Pardon, to som si neuvedomila. Nenapadlo mi, ze sa na "almuznu" stazuju prave tie ktore stopol max. VZ. Velka vacsina zien tu ten max. praveze nedosiahne.

Ale aj keby zarabam 10 000 a materska je teda v porovnani s tym vyrazne mensia, tak asize sa nebudem stazovat ze z toho neviem vyzit, lebo mam nasetrene, investovane a pod.

Ale ok, no...