Jedno verzus dve deti v dnešnej dobe

hodiny22
23. máj 2022

Ja už neviem, mám 1,5 ročné dieťa. Vždy som chcela 2 deti, ale ako sa reálne pozerám na dnešnú dobu, čo sa týka zdražovania, tak začínam mať pocit že na dnešnú dobu stačí aj jedno. Má niektorá rovnaké pocity ako ja ? Len rozmýšľam, ze ci ma to v budúcnosti nebude mrzieť, že je jedináčik.

katka281
24. máj 2022

@nafka0483 kde som napisala ze neviem vyzit? Ci vsetko z mojho zivota dedukujes zo slova "almuzna"? Zena zena, staraj sa o seba radsej, ako o moj nazor na danu vec. Vazne ti az tak zalezi na nazore cudzieho cloveka? Podavala som niekde nejaku oficialnu staznost na vysku rodicaku? Toto je stranka moj ty boze 😄 iba obuvat sa do nazorov inych ludi, miesto toho, aby ste sa zamerali na to, co sa autorka pyta.

iv007
24. máj 2022

@katka281 zaujimave vidiet,ze somru prave tie zeny ktore mali maximalnu matersku, dom a 2 auta pred nim.Vidim to aj v mojom okoli,neber to osobne.Kamosky vkuse pindaju ale doma vsetko znackove,luxusne dovolenky a kazdy den sedia v kaviarnach.Hold, chyba nam trochu pokory a skromnosti..

katka281
24. máj 2022

@iv007 je to asi trosku tym, ze sa clovek vzda nejakeko standardu, ktory mal pred tym. Robi to samozrejme vedome, nakolko to dieta za to stoji. Nieco pravdy na tvojom komentari z mojho pohladu je 😉

nafka0483
24. máj 2022

@katka281 Kde ja tvrdim ze ty nevies vyzit? Pisala som vseobecne, nie ze ty si povedala, ze nevies vyzit.

A co tu zrazu miesas vysku RP? Bavili sme sa o materskej.

Nezalezi mi na tvojom nazore, len ma prekvapilo ze niekomu je almuzna ked dostane matersku. Co vo vacsine pripadov je viac ako cisty plat. Ano, opomenula som tie ktore stopol max. VZ ale tie som este nepocula stazovat sa.

Co som si vsimla tu na MK tak najviac sa stazuju prave tie co vela statu neodviedli ale to co od neho dostanu je stale malo 🤷‍♀️

zuzliq
24. máj 2022

@hodiny22 zober si papier a spočítaj si približné náklady. Si ochotná sa uskromniť? To nie je tvoja povinnosť, je to možnosť. Máš možnosť dostať od kamarátok veci, výbavu? Prijala by si to? Každý z nás žije inak, záleží mu na iných veciach.
Tento týždeň tu bola téma o výletoch v čase zdražovania. Mňa to dosť prekvapilo, my máme takmer všetky výlety zdarma- v prírode, prechádzky v parku. Čo ty? Bolo by to pre teba ťažké takto žiť, alebo by si bola spokojná?
My máme štyri deti, nemusíme sa uskromniť. No prirodzene to robíme, žijeme minimalisticky, tak nám to vyhovuje.

katka281
24. máj 2022

@nafka0483 myslela som rodicak, nie matersku, zial sa to neda opravit v prispevku...uz som to v nejakom komente pisala, ze je tam preklep. Je pravdou, ze vacsinou sa stazuju zeny, ktore pracovali extremne malo. To ale nie je moj pripad. V tom mas pravdu 😉 clovek sa musi naucit trosku skromnosti, co uz, no nikto nie sme dokonaly.

gabriela_obzerova
24. máj 2022

@sissy27 no ono to zavisi od vlastnych skusenosti. Ja mam brata, na ktoreho sa mozem vzdy spolahnut a aj on na mna. Destvo sme mali uzasne, Neviem si predstavit nemat ho. Vdaka nemu mam milion uzasnych spomienok. Ak niekto nema dobry vztah so svojim surodencom, radsej povie, ze mohol byt jedinacik. A uplne tomu rozumiem. Ale pausalizovat sa to neda. Asi zavisi sj od vychovy rodicov, ako dbali na dobry vztah medzi svojimi detmi a aky je medzi nimi vekovy rozdiel. Takze za mna surodenci su dar a aj preto ja mam 3 deticky. Aby mali najblizsie osoby v dospelosti, na ktore sa mozu kedykolvek obratit ako ja.

diamand2326
24. máj 2022

@zmrzlinka2021 Lebo žili v tej ideálnej bublinke, kde súrodenci spolu pekne vychádzali a majú sa radi aj v dospelosti, navštevujú sa atď. A nás, čo také vzťahy so súrodencami nemali ani nemajú, nemôžu nikdy pochopiť. A k dieťaťu. Sa mi páči, ako všade píšu, že šak druhé zdedí oblečenie, budeš kojiť, neminieš veľa... Pritom riadne výdavky na dieťa začínajú až v školskom a neskoršom veku. A veru jeden, max. dvaja stačia, pretože napríklad syn chce teraz značkové tenisky a batoh, ktoré majú aj kamoši. A ja mu ho chcem kúpiť. Nechodíme na dráhe dovče, ale aspoň niečo, čo majú aj ostatní mu raz za čas doprajem. Lebo nás bolo doma viac a žiadne peniaze a nikdy som nedostala nič, čo ostatní. Utešovala som sa ako dieťa, že šak to nie je potrebné k životu... Ale občas je 😉 Ja si to pamätám doteraz.

jana_eyre_2
24. máj 2022

Je iné ak má niekto jedináčika, lebo chce.. je iné ak má niekto jedináčika lebo viac nemôže.. ale keď ty si chcela dve deti a rozhodneš sa pre jedno kvôli inflácii, to tá podľa mňa mrzieť v budúcnosti bude..

maranta_leuconeura
24. máj 2022

Myslim, ze hlavne covid ukazal, ake je to narocne mat viac deti v dnesnej dobe. Si zoberte, ze kto mal doma 2+ skolalov, kazdy z nich pre onlinu vyucbu potreboval idealne vlastny pocitac alebo aspon tablet a izbu/miestnost, aby sa nerusili. A to boli casto aj rodicia na homeoffice. V jednoizbovom byte podla mna nerealne. Dovtedy mohli ludia tvrdit, chlacholit sa, ze ved decka nic nepotrebuju len lasku 🙈

hama007
24. máj 2022

@hodiny22 mám 2 deti (dievčatá). Druhé nosí veci po prvom. Do kupujem len nutné oblečenie. U nás najviac € zožerie Nutrilon. Niekde ušetríš, niekde nie 🙂

nafka0483
24. máj 2022

@katka281 Ak si myslela rodicak, tak naco sme dalej pokracovali v debate ci to je viac ako plat v cistom? Ale ok nebudeme sa tu hadat.

katka281
24. máj 2022

@nafka0483 ja uz neviem, stracam sa v zmysle tych komentarov 😄 kazda mame svoj nazor, je to v poriadku a teda tym by som ukoncila tuto debatu z mojej strany. Prospesnejsie bude ked pojdem varit. Pekny den

sissy27
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
katarinka89
24. máj 2022

@sissy27 štát mi nijaké miesto nedrží, nemám žiaden plat + rodičak, a áno chceli sme mať viac detí- ja neodsudzujem nikoho kto ma 1 ci 2 tak ty to nerob tiež. A nemyslím si ze systém na SR je nastavený dobre. Keď máš takýto obmedzený názor na pozeranie materskej, rodiča ku aký máš potom názor na iné odvetvia- dôchodcov poberajucich dôchodky, príspevky pre dôchodcov pri vakcinaccii a pod.
A možno nie každý má taku možnosť ísť do práce a platiť si jasle. Ja som bola nútená 5 rokov robiť podradnu robotu aj to len na 4 hodiny koli synovej diagnóze a z toho sa mi vypočítava materská. Takže také osoby ako ty ktoré si majú možnosť zarobiť pekne peniaze a preto idú radšej do roboty a decko stačia niekam ja ,,milujem,,.

sissy27
24. máj 2022

@katarinka89 no ale ty nie všetky matky na slovensku, že? Opakujem - byť tri roky s dieťaťom doma je MOŽNOSŤ, nie povinnosť. Ak ide na MD/RD žena, ktorá je riadne zamestnaná, tak zamestnávateľ je povinný je držať pracovné miesto po celý čas, aj keď bude mimo 10 rokov. Iste, dá sa to obísť (presne tak, ako matky obchádzajú iné veci, takže nie je si čo vyčítať). Ale zo zákona túto povinnosť má. Že ty si bola szčo alebo ja neviem ako si to mala zariadené (a ani ma to nezaujíma, šetri klávesnicu), je tvoj problém.
A nie, nemyslím si, že systém na SR je nastavený dobre - pretože ten rodičák dostanú aj tie, ktoré jakživ nepracovali a pracovať nebudú, lebo nechcú. A také sa najviac ľúbia rozdrapovať, že je to málo...Ale aj takým hnidám dá štát 280€ každý mesiac, pričom oveľa viac by ich potrebovali rodičia zťp detí, ktorí nemôžu pracovať, alebo seniori, ktorí často žijú na hranici chudoby a nie vlastnou vinou.
O príspevkoch za očkovanie a podobných nezmysloch sa radšej nebavme, to bol totálny fail.
A nie, nešla som do práce z roztopaše, lebo som mala možnosť dobre zarobiť a bolo mi treba novú Birkinku 😅 ani som dieťa nestrčila bohviekam, ale z toho teba zuby bolieť nemusia 😉

katarinka89
24. máj 2022

@sissy27 nebudem sa už k tvojim názorom vyjadrovať, máš vysoké sebavedomie a malo empatie.

sissy27
24. máj 2022

@katarinka89 ďakujem za nevyžiadané, nezmyselné a nepresné hodnotenie mojej osoby a posielam kľúčenku 😅 (kto vie, ten vie 😀 )

zorkahorka
29. máj 2022

Nam sa nedarilo druhe dieta,chvilami sme to vzdali a povedali, no tak bude jedno... nevedeli sme sa s tym zmierit a mame dve 😀 nepozeraj na peniaze, ale svoje tuzby. Chod sa pozriet na oravu, kolko maju deti... trápi ich zdrazovanie? Urcite ano, ale vychovaju ich aj napriek tomu 😉

zuzanockamt
29. máj 2022

@zorkahorka Koľko detí majú na Orave? Ja dve, sestra dve, druhá jedno, jej kamoška jedno, ďalšia kamoška jedno. Sestrina švagriná jedno, ďalšia dve, atď.

zvedavabuduca
29. máj 2022

@hodiny22 to je trošku mimo sa vyhovárať na dobu. Ja zachviľu porodim 3 dieťa v priebehu 6 rokov a pri každom sa ma ľudia pýtali "to v dnešnej dobe..." kedy nie, keď teraz.
A to sme stihli kúpiť pozemok, postaviť dom, kúpiť síce staršie auto ale aby sme sa pomestili. A všetko za cenu, že sme nežili ako predtým, utiahli sme si opasok aby sme mali komfort. Ľudia na nás pozerali, prečo nejdeme tam a tam, no bohužiaľ, treba si určiť priority v živote a pre mňa je to rodina. Samozrejme, že sme išli na nejaký výlet v okolí, doprajeme si aj nejaké objednavane jedlo ale nieje to každý týždeň.
Ja by som lutovala, 3 deti som chcela vždy a všetko sa dá keď človek chce. Aj práca sa dá zohnať aj lacnejšie veci aj na krúžky. A to zas môj muž nezaraba nadpriemerne.
Nehovorím, niekto sa proste uskromniť nevie a vždy to bude pre neho boj a zvolí si ľahšiu cestu. Všetko závisí od jedinca. Prajem veľa šťastia pri rozhodovaní.

zorkahorka
29. máj 2022

@zuzanockamt 😁 ja poznam aj viacdetne, orava je tym povestna 😀

zuzanockamt
29. máj 2022

@zorkahorka Ja zase poznám viacdetné v iných kútoch SR.