Negatíva tehotenstva a materstva

nietzsche
17. máj 2013

Ahojte, zaoberam sa vo svojom vnutri coraz castejsie otazkou, ci mat alebo nemat dieta. Budem vdacna za zdielanie vasich negativnych skusenosti s tehotenstvom a materstvom, ktore su niekedy ocividne (napr. zhorsenie financnej a pracovnej situacie). Pozitiva su zrejme velmi subjektivne a zavisia od prezivania kazdej mamicky. Alebo najde sa tu niektora, ktora je ochotna – hoci i anonymne – pripustit, ze negativa objektivne prevazuju?
Ide mi o slusnu diskusiu, nie o provokaciu ci odsudenie. Prosim i o vynechanie prave tych subjektivnych argumentov typu “dieta je to najkrajsie, co moze byt”, “dieta je dar” a podobne.
Dakujem za vase nazory.

katia7
17. máj 2013

@nietzsche hmm podla mna aj tie negativa su subjektivne 😉 subjektivne zalezia od vztahu medzi partnermi, povahoveho zamerania mamicky, inak to zvlada introvert a inak extrovert... atd. pre mna osobne bolo napr. tazke byt zavreta doma s nemluvnatom, potrebujem kontakt s ludmi a aj nas vztah dostava kazdym dietatom dost zabrat, som v kuse unavena, castejsie nervozna, na sex nemam pomyslenie a budem uprimna prisla som aj o dost "kamaratok" pretoze bud nezdielaju moju vychovu a maju nutkanie natlacit mi svoju alebo su bezdetne a nemaju trpezlivost prisposobit sa tomu ze ja nie som vzdy "k mani" ale napriek tomu som sa pre kazde z mojich deti rozhodla slobodne a pri plnom vedomi, pri druhom a tretom som si uz bola plne vedoma aj tychto "negativ" ale mna materstvo naplna, skratka som typ ktory by napriek vsetkemu kludne mal deti aj desat 😉 cize najlepsie sa asi poznas sama, drzim palce pri spravnom rozhodovani nech uz sa rozhodnes mat ci nemat, nemyslim si totiz ze len zena matka ma hodnotu a ze by kazdy silou mocou mal mat deti 😎 😉

januliku
17. máj 2013

@nietzsche Ja som optimista a ziadne negativa tehotenstva a materstva nevidim 😀 Vsetko je predsa relativne. Dnes je ti zle, zajtra uz nie. Dnes si unavena, zajtra nie. Dnes mas male babo a zajtra uz velke dieta .... hoci mamou si od okamihu pocatia uz navzdy.

uglybetty1234
17. máj 2013

@cmulinko ten sudokrem :D to si prejdeme asi kazdá :D sa rehocem :D

angua27
17. máj 2013

tak pridám aj ja 😉 .
dievčatá tu napísali mnohé negatíva, s ktorými súhlasím, aj to, že všetko je o subjektívnom pohľade.
aj mňa trápi postava, ale keď pozriem na moje prsia, na ktoré útočí zemská príťažlivosť, tak si poviem, že som z nich dávala malému to najlepšie, čo mohol dostať. že mám strie a brucho nie je ploské? - vynosila som v sebe nového, malého človiečika. a ja sama sebe pripadám práve preto krásna. dala som život a to čo som za to zaplatila, neberiem ako negatívum.
a každodenné veci, situácie. v tom danom momente mi mnoho vecí prišlo ako negatívum, ale spätne sa nad mnohými už smejem. keď mal malý tri mesiace, pol roka, rok, dva boli aktuálne iné negatíva, ako teraz keď má pomaly šesť rokov. ja osobne však v materstve vidím viac pozitív ako negatív. okrem tých vzletných vecí, ktoré mnohým, hlavne bezdetným ľuďom (nič v zlom, prosím), prídu ako klišé.... práve týmto klišé dávam za pravdu. ako bezdetná som si o nich myslela svoje. ale späť k veci. vďaka môjmu dieťaťu si myslím, že je zo mňa lepší človek. vždy som bola uzlík nervov, všetko ma hrozne stresovalo, všetko okolo mňa muselo byť tip-top, mala som málo trpezlivosti,... pri synovi sa učím trpezlivosti, nepripúšťam si stres, zisťujem, že dôležitá je viac pohoda v rodine a spoločné zážitky ako čistučký byt. učím sa prekonávať svoje strachy, preto aby som ich nepreniesla na syna. vzdelávam sa v oblastiach, ktoré pred pár rokmi boli pre mňa nezaujímavé, teraz bavia môjho syna a preto sú zaujímavé aj pre mňa. beriem život s väčšou radosťou a nadhľadom. a okrem toho tá bezhraničná, nepodmienečná láska, ktorá je v každom dni strávenom s malým... takú vám nedá nikto iba dieťa. aj tá láska, ktorú dostávame každý od rodičov má v sebe určité podmienky a očakávania.
viem, že zakladateľka témy nechcela počuť toto, tak sa ospravedlňujem. 😉

fuska
17. máj 2013

Mne vadi iba to, ze sa nemozem v klude najest. Postavu mam rovnaku ako pre tehu, dokonca este lepsiu. A rano nevstavam z nechutou, ze musim ist do prace, ale ma vita maly zlaty kukuc. 😉

usacek79
17. máj 2013

sice este nie som matka, ale som uz piaty krat tehotna a teda mozem s istotou povedat, ze na tehotenstve je ovela horsi, ako vsetky nevolnosti, priberanie atd atd, rozhodne STRACH...
vidim to vo vsetkych skupinach a temach - tehule od momentu dvoch ciarok (niektore uz predtym..) riesia vsetko, co im moze hrozit, je to 9 mesiacov trvajuca paranoja a obavy z kazdeho pichnutia 😅 a to je naozaj velmi vycerpavajuce..

ritusuk
17. máj 2013

mna niektore veci (vaginalny porod,kojenie,nespavost deti,zuby,koliky) obisli.prakticky sa nemam naco stazovat a to mam 20m.dvojcata a 8m.dceru.najhorsie to bolo,ked som sa pocas druheho tehotenstva starala prakticky do osmeho mesiaca o dvojcata sama,resp.s partnerom,ktory ale aj pracoval a nie raz tahal nadcasy,takze sa stalo,ze od rana do nejakej siedmej vecer som bola tehotna full time mama v obrovskom poschodovom dome.to bolo zle,ale stane sa to asi malokomu.materstvo mi vzalo iluzie,zmazalo naivitu,svet uz nie je gombicka.moja oblubena fraza bola 'nejak bude',to uz neplati.viera,ze kazdy nam bude len priat a obdivovat nase deturence je prec,otvorili sa mi oci,ze nie kazdy kto sa usmieva,sa usmieva uprimne.ja som bola bezdetna vlastne dost sprosta a naivna:D nezodpovedna.z fin.hladiska-nemam vlastny prijem,ale je mi poskytnuty vsetok komfort,ktory potrebujem.zijem si lepsie ako ked som zila sama.chyba mi praca,ale viem,ze tam opat raz nastupim a bude mi chybat materska.pravidelne kavickujem,nemam pocit izolacie.vyzeram lepsie ako predtym,viac sa o seba staram.a nepochybne som dozrela,paci sa mi moje telo,take ake je,zacinam si uvedomovat svoje kvality,obzeram si deti a viem cim vsetkym som si kvoli nim presla a citim hrdost.najvacsie negativum materstva vidim v obrovskej zodpovednosti voci sebe samej,partnerovi,detom.moj zivot ako 'ja' skoncil a do konca svojich dni budem rozmyslat,ci moje konanie bolo a je fer voci mojej rodine.a strach.obrovsky strach o deti a muza.som ten typ,ktory pri chripke kontroluje priznaky meningitidy.

maminag
17. máj 2013

U mňa je to nejako tak podobne, ako som si tu prečítala, detičky mám jedného 8 ročného druhého 6 mesačného, je to väčší vekový rozdiel, a veru riadna zmena, keď sme mali prvého syna, akosi som to tak nevnímala, alebo som to už zabudla, teraz pribudli aj rôčky a - nevyspím sa
- oveľa menej času na seba, kým sa so starším učíme, musím sa venovať ešte aj tomu menšiemu
- manžel chodí do práce na turnusy, takže je minimálne doma, na všetko som sama
- keď potrebujem niekam odbehnúť, tak len s malým, lebo ho nemám komu zveriť, rodičia sú zamestnaní,
svokra žije v Čechách, sestra žije v zahraničí, švagriná jedna má tri deti, druhá štyri deti, takže sme
non stop spolu, niekedy mám už toho vyše hlavy

ale keď sa na mňa usmejú tie šibalské očičká, tak som v siedmom nebi, nemenila by som..........nikdy.........ľúbim svoje deti.....

marya
17. máj 2013

@usacek79 suhlasim, len by som dodala, ze strach v tehotenstve, co vsetko sa moze prihodit, je este nic v porovnani so strachom o uz narodene dieta....strach o dieta je podla mna jedinym negativom materstva, uz len zvysena teplota je pre mna dovodom na paniku, neviem si pomoct ale stale sa o svojich krpcov bojim, a cim su vacsi, tak tym snad stale viac a viac...ale inak je materstvo obrovske stastie a radost, najvacsi dar, ktory zena moze v zivote dostat 🙂

acrobaleno
17. máj 2013

Ja deti nemám a rozhodla som sa, že ani mať nebudem. Nechcem sa obetovať, chcem míňať peniaze na seba, nechcem sa starať o dieťa, nechcem byť tehotná, nechcem si pokaziť postavu, prípadne zdravie. Stačí mi, že sa starám o psov. Chápem, že matky to vidia inak, ale nech mi ani jedna netvrdí, že niekedy nenastal ten moment, že mali toho dosť. Ale čo už môžu robiť, raz je to na svete, tak sa treba starať.

magali
17. máj 2013

nebudem moralizovat ani hovorit ze dieta je dar.. podla mna kto chce mat dieta nad negativami nejako nepremysla, proste ho chce a tak si ho urobi..
nechcem ani nikoho urazit.. ale naznasam fakt neznasam ked do takejto diskusie niekto napise ze staci mi ze sa staram o psov,.. ako mozes porovnavat dieta a psa.. viem, aj za zviera musi clovek niest zodpovednost, ale podla mna sa to neda porovnat, podla mna takito luda maju prave strach z tej zodpovednosti, lebo psa sa mozes kedykolvek zbavit ale dietata nie, navyse ho musis vynosit a porodit a hlavne vychovat..

mamalina
17. máj 2013

@nietzsche ahoj, tak ja z mojho pohladu...

byt mamou je o obetovani. Seba... Svojho tela, svojich potrieb, svojho pohodlia, svojej kariery (mozno docasne, mozno uplne), svojho volneho casu. Je to o tom, ze zijes uz aj pre niekoho ineho, pre niekoho, kto je na Tebe zavisly. Nonstop. Kazdy den. Na rozdiel od manzelstva, toto je urcite zavazok na cely zivot. Doslova. Aj ked deti odrastu a vyletia z hniezda, mamou ostavas na cely zivot.

Pre mna je materstvo obohacujuce. Dostala som najvacsiu prilezitost v mojom zivote - vychovat noveho cloveka, dat jej nieco zo seba.

horana
17. máj 2013

Nietzsche: Ked ty sa pytas na takpovediac "vecne - fakticke negativa" , city chces vynechat, hlavne tie pozitivne. Ale ono sa to neda, je to previazane. Pozri, ake je to mat dieta je pre bezdetneho neprenosna skusneost. Dokonca sa mozes starat o mladsieho surodenca uz ako temer dospela, pomahat s nim rodicom, mozes x krat robit au pair-ku a aj tak nepochopis co je to mat vlastne dieta. Akokolvek ti to tu mozme ci uz zlahcovat alebo vykreslovat hrozostrasnejsie, alebo nakoniec aj realne, nemas sancu to pochopit. Vazne, bez urazky. Je to nieco ako keby si bola male dievcatko a pytala sa dospelej zeny (povedzme bezdetnej) ake su negativa dospelosti. Ona by ti cih mohla napisat (nebudes mat uz prazdniny, budes musiet mat za seba zodpovednost, chodit do prace atd), ale ty by si ich nemala vonkoncom ako pochopit. Nemala by si na to rozum, rozhlad, skusenost. A prave tak, akekolvek argumetny co sa tu popisu nemas sancu zo sucasnym stavom vnimania a skusenosti ake mas teraz pochopit. Preto vravim ze tvoja otazka je pri vsetkej ucte ze chapem coho sa snazis dopatrat uz z principu zle polozena. A neda sa na nu spravne odpovedat. Ale to pochopis iba v pripade ze by si sa to dieta/deti rozhodla mat a vratila sa k nej po rokoch. Garantujem ti ze by si sa usmievala tak ako ked dospela zena pocuva otazky ziacky ZS. Nevravim ze materstvo prinasa automaticky akusi zrelost, o ktoru takto prichadzas, aj bez deti sa da rast v zivote, je to velmi tazke vyjadrit, je to skratka a dobre druhy breh rieky ked sa das na deti. Kvantovy skok. Aj bez deti sa daju spravit kvantove skoky v zivote ale nie na druhy breh rieky, na ten rodicovsky.
Ale k tvojej otazke: "pozitiva" aj "negativa" su previazane tak ze ich nie je mozne oddelit od seba navzajom bez toho aby sa nedeformovalo celostne videnie problematiky. Lebo co jednemu sa pritrafi tebe nemusi a to plati jak pre jednotlivosti tak pre cele "subory" atributov ci uz tehotenstva alebo materstva, a co jeden bude vnimat ako pozitivum , ty mozes ako negativum a naopak. Zda sa ti ze mlzim? Ved si pockaj 😎 😀

magali
17. máj 2013

@nietzsche nikde nieje napisane ze musis v tehotenstve pribrat 20 ci 30 kg.. ked sa nebudes prezierat a budes sa stravovat normalne a aj trocha pohybovat, tak to bude v poriadku.. ziadne jedenie za dvoch, normalna strava, normalne porcie, vela zeleniny a ovocia.. ja som pribrala 12kg, prve tri mesiace som dokonca 2kg schudla, nebolo mi zle, len mi nechutilo, maso smrdelo, potom sa to upravilo a jedla som normalne, po porode vsetky nabrate kila zmizli

kinna
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lucikan
17. máj 2013

@horana uzasne napisane, tlieskam 🙂

simca06022011
17. máj 2013

@nietzsche no ja ti rada napisem svoj nazor, nie som precitlivela mamicka, aj ked svoju malu zboznujem, tesim sa ked ju nesiem do skolky 🙂)) Negativa podla mna nie su subjektivne, su objektivne s tym, ze velmi zalezi na rodine a hlavne ockovi dietata. Uz ked som sa roky snazila otehotniet vedela som, ze chceme dieta ale aj to ze nechcem sediet doma. Cele tehotenstvo som tehotenstvo okrem pravidelnej stravy, nevolnosti a pravidelnych kontrol vobec neriesila, riesila som pracu, aby som vedela byt s malou doma a priprave ako pracovat potom viac-menej z domu. Negativa: jednoznacne ztazenie prace, uz ziadne pracovanie non-stop kedy sa mi chcelo, teraz sa pracuje ked mala spi 🙂)) Ked nestiham par dni, tak som na prasky... ale co uz. Dalsie negativum je ze ak nechce mamicka tahat dieta vsade so sebou, tak ma problem, napr. ak treba riesit zdravotne veci.. to je vec, ktora mna teda obmedzuje najviac, lebo nemozem ist proste niekam len tak, ked potrebujem, treba vyriesit malu, co u mna znamenalo 2 roky na liekoch od bolesti a teraz ked je uz pomaly v kolektive, tak sa to riesi - so spankom, papanim, zdravym malej a pod teda vobec problemy nemam a neobmedzuje ma to v nijakom smere. Dalsia vec, od kedy mame malu, nemam partnera ani milenca.. je tu iba ocinko malej :P Ale to podla diskusii com asi len ja v takom stave 🙂)))) No a jasne, nevidela som kadernicku, fitko, kozmeticku ani nic podobne... o tom ani pomysliet :P A dalsia vec je nekonecne upratovanie domacnosti... nic ine cele dni neriesim iba neporiadok... flaky, prach, spina, spinave pradlo, pradlo na zehlenie... ocikany koberec, jedlo na stene, dlazke, stolickach... 🙂) Uz ziadne naaranzovane byvanie, s extra ozdobami, orchideami na kazdom kroku.. teraz mam co najblizsie k ruke plienky, serblik, utierky... ;) a hracky... vsade.
Najlepsie je ked na malu robim krik, ked "nepocuva" alebo "nechce spat" a ona si ku mne lahne, zavesi sa mi na krk "maminka, pjepac, ty si taka dobra...", no tak nezjedzte ju... 🙂) Je to nad vsetky negativa...

blackcat8885
17. máj 2013

@nietzsche Negatíva tehotenstva-u mňa iba veľmi časté močenie a ťažko sa mi zhadzujú kilá.Inak som mala bezproblemové tehotenstvo 🙂

Negatíva materstva-nevyspím sa tak ako predtým ale vyspím sa dosť ked to porovnám s niektorými mamičkami ktorým sa budia babatka každú hodinu-dve
-Nemám veľa času na seba/takmer žiadny
-financií je menej,musíme sa viac uskromniť ale nie je to tragedia
menej kontaktu s ľudmi-ak nerátam mamičky s ktorými riešieme zas deti/občas sa mi žiada ísť na kávu do mesta bez malého no je to takmer nemožné kedže mi s ním nemá veľmi kto pomôcť
- niekedy nervy v kýbli ked je toho veľa/dieťa,domacnosť,varenie a únava z toho

Ale nesporone to všetko vyváži úsmev môjho drobca,jeho Agúúú,gugu 🙂

alice107
17. máj 2013

@nietzsche to vsetko je otazka zrelosti zeny,jej priorit a jej socialnej situacie.ak zena nie je dostatocne zrela vnimat fakt,ze prichodom dietata sa mnoho faktorov rodinneho a osobneho zivota meni,tak je matersvo vzdy negativum.je velmi dolezite tiez,aby si splodila dieta s vyrovnanym ,zrelym partnerom,ktory je na rodicovstvo tiez pripraveny. no a velmi dolezite je ,aby boli na to vytvorene aj socialne a ekonomicke podmienky. a nedaj na to,ze niektore zeny budu protestovat,ze peniaze nie su dolezite pri takomto rozhodovani,ci sa stat rodicmi.su dolezite 😎 .a mohe zeny to vedia.ale nechcu to verejne priznat.ale potom vyplakavaju na forach,ze sa nevyspia, su unavene ,pretoze nestihaju zaroven deti aj domacnost.,su zdeptane doma s detmi a podobne. pravda je taka,ze keby dieta mali do vhodnejsiech podmienok,ich zivot by bol pohodlnejsi, a vyrovnanejsi. a taky by bol aj zivot ich dietata.aj taka ´´poskodena ´´ postava sa da vylepsit,ak mas peniaze.ak ich mas,mozes ist aj do zamestnania ak chces a robit karieru. pretoze budes mat na sluzku ci pestunku. to ci uz budes v domacnosti,ci pracovat.
byt rodicom je zodpovednost . na na tu sa treba pripravit.treba dozriet osobnostne aj socialne.inaka su problemy predprogramovane.

yarnie
17. máj 2013

Jediné negatívum materstva pre mňa boli zdravotné problémy, ktorých som mala v oboch prípadoch veľa. Jediné negatívum materstva sú opäť zdravotné problémy ktoré ostali z tehotenstva a zdravotné problémy našich detí. To je neskutočne ťažká vec, keď sú deti choré, trpia. Ostatné veci sú irelevantné, nepodstatné a väčšinou aj dočasné. A často sú spôsobené mojou neschopnosťou sa zmeniť, prekonať, pochopiť. S deťmi ako takými nesúvisia.

jabadaba
17. máj 2013

hm....na tuto otazku sa neda odpovedat taxativnym vymenovanim negativ tehotenstva ci nasledne materstva. Obe obdobia maju aj negativa, ale spaja ich spolocny menovatel, ktorym je dieta a to sa negativne vnimat neda. Dieta je clanok, ktory tymto obdobiam da zmysel a vyvazi vsetky tie uskalia, ktorymi si zena prejde. Jednoducho povedane, neda sa to oddelovat a selektovat tak, aby sa nasledne dalo ucinit spravne rozhodnutie ci mat alebo nemat deti.

Na materstvo a vobec cely ten kolotoc okolo planovania deti Ta nic a nikto nepripravi. V podstate do toho aj pojdes nepripravena. Priroda je mrcha, zariadila to tak, ze pride obdobie kedy si prestanes klast taketo otazky a predstava materstva Ti pride taka samozrejma ako utriet si nos. Opije Ta rozkom. Inak by sme vymreli. A potom pride precitnutie 😀 a v zavislosti od svojej natury zacnes vnimat aj tu odvratenu stranku. Je tu, ale isteze. Len ju kazda vnima inak a je tolko faktorov, ktore to ovplyvnuju, ze sa to neda zovseobecnovat. No je tu ta bytost, maly novy clovek, ktory to vsetko akosi vybalansuje. 😉

Ak mas ale vnutornu istotu, ze deti nikdy nechces, potom fajn. Nemaj ich. Nie je to ziaden priestupok a ani ziadna povinnost voci nikomu. (snad len voci buducim dochodcom...radi by sme mali dochodocek 😀 ) To musia respektovat vsetci naokolo. Je to kazdeho osobna vec.

cecil36
18. máj 2013

@nietzsche nieco na odlahcenie 😉 Postavy sa neboj, ja ju mam lepsiu ako pred porodom. V tehu mi totiz telo uplne zblblo a po porode som zostala intolerantna na takmer vsetko (na muza nastastie nie 😀 ). Takze teraz ked idem do tesca jedine co si mozem kupit je filet z lososa a na trhu zeleninu. Vsetko ostatne bud nemoze alebo vyrabam doma bez surovin, ktore nemozem. Ale bez psenice, vajec, soje, spaldy, mlieka, kukurice, orechova kvasnic sa vari tazko 😀 Ale aj tak to moje 17 mesacne tornado stalo za to 😉 P.S. Tehu, porod a obdobie po porode sa fakt nedaju predvidat. Mozno priberies ako ja 6 kil, mozno 30 ako ina mamina. Budes unavena, vycerpana, nevyspata, obcas nervozna, nebudes mat cas na seba, mozno si pol roka riadne nesadnes co budes pozasivana a mozno budes uz druhy den behat ako srnka.... ale ten pocit mat vlasnte dieta je fakt nenahraditelny 🙂

anglicanka1981
18. máj 2013

Ja si dovolim odpovedat aj ked deti este nemam, ale som tehotna 🙂 Kym som riesila otazky ako ty, nikto by ma nedonutil mat dieta. Sli sme do toho, az ked prisla ta emocna tuzba a rozumove otazky sme dali do uzadia s tym, ze nejako to vyriesime. Tazko popisat slovami.
Teraz v tehotenstve ma najviac obmedzuje, ze to nemozem este nikomu povedat 😀 No a este ten zaludok nonstop ako po opici, ale nastastie negrciam.
Kedze uz nemam davno 20, tak so zurkami som prestala uz davnejsie, cira lenivost ist hromadnou dopravou a ked soferujem ,aj tak nemozem pit. Cestovali sme vela a dufam ,ze budeme aj s detmi a viem, ze to bude ine, ale uz ma to nedesi. Na grilovacky chodime najcastejsie ku kamosom, co maju rocnu dcerku, tak ti sa akurat potesia, ked tam bude deti viac.
Najviac sa desim nedostatku spanku. Teraz spavam aj niekolkokrat denne, nech sa "predspim" 😀

anglicanka1981
18. máj 2013

@xenicka13 nie je povinnost mat deti 😕 No tak by ludstvo vymrelo, a co? Aj dinosaury vymreli a prirode nechybaju.

jolly84
18. máj 2013

@nietzsche tak ti prispejem aj ja s mojimi skusenostami :

tehotenstvo - bolo ukazkove, ziadne problemy, len panika nastupovala umerne k tomu, ako sa blizil termin porodu - ci bude vsetko tak ako ma byt. postava sa menila kazdym dnom, hormony sa kyvali
den porodu - priniesli mi maleho cloviecika v tu sekndu to vo mne vypuklo - ochranim ho, co moj zivot, co partner, atd
postupne sme si na seba zvykali a najvacsie negativa su :
ja som prvych 6 mesiacov bola nepodstatna, bez spanku, bez mojich potrieb, kruhy pod ocami, hormony este kyvali s mojimi naladami - to mi na psychickej pohode vobec nepridavalo. nikam som nechodila, iba rodinne vyletiky. zrazu som citilia ci chtiac alebo nechtiac som sa odsunula na druhu kolaj. po siestich mesiacoh som si povedala, vsak moj osobny zivot preboha nekonci narodenim babatka. ucim ho tak, aby sa nebal ludi, aby som do jeho desiatich rokoch sedela len pri nom. moj zivot sa vratil naspat tam, kde bol. raz za dva tyzdne v piatok cas len pre seba - kava, vecera s kamoskami, zury. Juraj si vtedy vlastne vystaci len s otcom - aj tak obaja spia.

neviem, ci sa mi podarilo Ti vymenovat, respektive zodpovedat otazku, ale teraz ako sa zamyslam nad negativmi, tak ja ich vlastne ani nevidim a myslim, ze ani nie su. vsetko sa da zladit a to ze das zivot maleho clovieciku neznamena, ze matka nema pravo zit aj taky svoj zivot. osobny zivot nekonci, len su troska ine priority. druha vec, je otazka financii a je velmi dobre, ak ti ma s drobcom kto pomoct, co ta velmi odbremeni a mas cas travit chvilky len sama so sebou...

neodcudzujem zeny, ktore sa rozhodnu nemat babo. ja na to naozaj nemam pravo. ale nech sa rozhodnes akokolvek, tak ked na sklonku zivota si budes bilancovat zivot, aby si si nikdy nepovedala, ze lutujes svoje rozhodnutie. nech je uz akekolvek......

jolly84
18. máj 2013

@alice107 dobre napisane, pravdivo....

nietzsche
autor
21. máj 2013

Par dni som tu nebola, takze reagujem az teraz. Dakujem za vsetky prispevky, ci uz do diskusie alebo do IP, niektore boli velmi podnetne a presunuli moje uvahy do dalsej roviny, nad ktorou som sa doposial nezamyslela.

Rozhodla som sa vsak, ze si budem vychutnavat zivot taky, aky je. Mam aj nejake zdravotne problemy, pre ktore by som i tak mala mozno problem otehotniet. Rozhodne sa ale o deti nebudem pokusat za kazdu cenu.
Zila som svoj zivot prijemne ako bezdetna, dozit ho ako bezdetna je pre mna tiez akceptovatelna predstava. 🙂

miskamaj
23. máj 2013

pridam aj ja svoj nazor, ktory ked poviem nahlas, tak ma okolie odsudzuje. Syncek ma 18 tyzdnov a ja uz som s nervami v koncoch. Fakt toho uz mam plne zuby. Neustale v jednom zhone. Ak mi manzel vecer pomoze, aby som mala aspon hodku volno- tak umyt flase, pripravit sa na nocnu smenu, utriet prach, povysavat, ozehlit, uvarit obed, umyt sa a hned je po "volne" a ani som vsetko nestihla. Tuzim si len tak sadnut, vylozit si nohy a nic nerobit. alebo ist si na chvilocku lahnut, ked sa mi od unavy podlamuju kolena. Velmi mi chyba zivot taky, ktory som mala pred tym, nez som sa stala matkou. Nevladzem, som na nervy a normalne uz mam aj prve sediny a to mam len 28 rokov. Vobec neodsudzujem tie zienky, ktore sa rozhodnu byt bezdetne. Jednoducho nie kazda zvlada taky obrovsky napor. Ak by som mala mat druhe dieta, tak to by bola pre mna total nocna mora. Podotykam, ze mam zdrave dieta (chvalabohu- to ma drzi nad vodou), ale straaaaaaaaaaaaaaasne vela place. A milujem ho, aj ked mi niekedy total lezie na nervy.

miskamaj
23. máj 2013

a este som chcela povedat, ze zmena postavy ma momentalne absolutne netrapi a nasa financna situacia je dost dobra, nemusim obracat kazde euro a kupime si to, co potrebujeme bez ohladu na to, kolko to stoji. A s manzelom sme sa snazili o babo asi 2 roky. A taktiez, ze nas s manzelom tato tazka situacia rozdeluje.

lenusiatko
27. máj 2013

@nietzsche
1. Radsej jedenkrat zazit, ako tisickrat pocut
2. Najlepsie ponaucenie je vlastna skusenost
3. Deti prospievaju navzdory starostlivosti svojich rodicov

A to najdolezitejsie : Ked nie je s kym, nie je o com ... 😀