Svojho manžela milujem viac ako naše dieťa

nanunkaaa
30. mar 2015

Po narodení synčeka som si myslela, že dieťa bude pre mňa všetko a na prvom mieste. Ja to tak však necítim i keď ľúbim svoje dieťa na prvom mieste mam manžela. Je to podľa Vás správne? Aké pocity ste mali vy?

vejula
28. jún 2016

teraz som si spomenula na kamaratku... Trpela dosť depresiami, alebo skôr maniodepresiami, proste rano sa zobudila aplakala bez dôvodu...
Pochadzala z rozvedenej rodiny a tak mi raz hovorila. "Moja mama milovala môjho otca velmi, aby s ním mohla byť, rozhadala sa s rodinou, bol pre nu všetkým. Milovala ho omnoho viac ako milovala mna. A potom si on našiel mladšiu milenku a ona sa uplne zosypala, cele dne len plakala, ona jej nemohla nijako pomôcť.... Bolo to pre nu strašné, bezmocnosť, samota .... ☹ Ja len že aj príbehy z tej druhej strany sa stávaju, patologie nastavaju rôzne...

jaron
28. jún 2016

@jolinka no vyzeralo by to asi divne, keby som manželke povedal vieš, Boha milujem viac ako teba. 🙂 Aj keď ako som už viac krát písal, je to niekedy hra zo slovami - tieto naše myšlienky a vyjadrenia. Pretože Boh by mal byť pre veriaceho vyššia autorita ako partner, čo môže niekto pomenovať, že Boha "miluje" viac. Alebo sa to môže len tak zdať. Lenže ak je Boh naozaj vyššia autorita, tak Boh vždy vedie človeka tak, aby partnera miloval čo najviac, ak nie, tak je to potom nepochopenie Boha. Tiež v určitých výnimočných situáciách sa to rešpektovanie vyššej autority (týka sa to aj neveriacich, kde napr. ide o nejaký princíp, zásadovosť, čestnosť...) môže prejaviť v tom, že ak by napr. partner nahováral partnera na niečo nečestné a ten to odmietne. Vtedy sa akoby prejavilo to, že Boha miluje "viac" (takto sa to môže javiť partnerovi, ktorého nečestný návrh bol odmietnutý), ale je to naozaj len uhol pohľadu. Ono v skutočnosti vôbec nemiluje ten partner toho druhého menej a dokonca z dlhodobého hľadiska môže byť odmietnutie toho zlého návrhu viac prejav lásky, ako keby ho poslúchol a neposlúchol Boha. Veď aj pri deťoch je niekedy prejavom lásky v niečom im nevyhovieť. Výnimočne môže byť potrebný takýto prejav lásky niekedy i medzi dospelými.

No, to bola teda teologicko filozofická rozprava 🙂

jaron
28. jún 2016

@vejula áno, narušené bývajú všetky vzťahy, partnerské, súrodenecké, rodičovské... Lenže to už nejde o lásku, ale ako ktosi napísal, skôr o chorobné vzťahy (ako napr. mala tá žena voči svojmu mužovi).

jolinka
28. jún 2016

@jaron kazda "laska" ktora vedie k zlu, je nezdrava, rozhodne nie vacsia. To si tak radi ospravedlnuju svoje chorobne lipnutie, uchylky, zavislost,...atd. proste nezdravy vztah sa casto ospravedlnuje PRILIS velkou laskou, v skutocnosti ak sa clovek pozrie blizsie na takuto "lasku" vzdy tam uvidi nejaku patologiu zvnutra.

aj co spominala @veluja tu matku upnutu na partnera...tam takisto nejde o veeelku lasku, ale o nezdravu upnutost na cloveka, a prave preto ze ta matka mala stanovene poradie najprv partner potom dcera...prave to poradie vytvorilo ten KAZ, tu patologiu, nezdravost. Lebo keby sa matka nezdravo neupla na partnera a nedusila ho svojou "laskou / v skutocnosti egoizmom/ tak by on sa neoslobodil /mozno/ utekom k milenke.

Ona chcela mat celeho cloveka, vlastnit ho...nakoniec nema ani partnera ani dceru. tak to byva. chces prilis a choro, nemas nic.

vejula
28. jún 2016

@jaron ano suhlasim, že nejde o silu lasky ale o chorobnu naaviazanosť, ktorá vychádza z nejakeho nedobrého vzťahu samého k sebe. LEn, že táto chorobná naviazanosť môže vzniknuť ako na deti, tak aj na manžela, manželku a je to rovnako nebezpečné. PReto odvolávať sa na to, manžela treba milovať viac, lebo s nami ostane a deti menej lebo odídu mi príde scestné. Najdôležitejšie je vysporiadať si vzťah samého k sebe, potom môžem nadväzovať zdravé vzťahy či už s partnerom, či už s deťmi a nepotrebujeme si vytvárať poradie milovaných osôb.

jolinka
28. jún 2016

@natalym asi je nejaka potreba tychto jalovych debat. V stredoveku vasnivo debatili, kolko anjelov sa zmesti na spicku ihly, dnes kto je viac partner ci deti. 😀 😀

aj podla mna je to cele blbost.

Ten kto ma skutocne rad, nepotrebuje taketo disputy a poradia. Miluje svojho partnera Jozka, lebo to je jeho JOzko, ma s nim vztah a proste ho ma rad, a miluje svoju dceru Marienku, lebo je to jeho Marienka, ja neviem preco chceme byt nieco extrovnejsie a vymakanejsie ako sam Boh, ked on to povedal jednoducho... toto je moj milovany syn, v nom mam zalubenie.

tak aj my, toto je moj milovany partner, toto je moje milovane dieta, v nich mam zalubenie /i ked ma niekedy neskutocne seru 😀 😀 😀/ a dalej co treba riesit.

Treba len jednoducho oddelit, to co je manipulacne, vydieracske... plevy od zrna, nenazyvat to VELKOU laskou, alebo prilisnou laskou, ale pravym menom...vydieranie, manipulacia a basta. 😨

mijo53
28. jún 2016

Tu je vysvetlenie podľa Biblie
Aké by malo byť poradie priorít v rodine?

Otázka: Aké by malo byť poradie priorít v rodine?

Odpoveď: Biblia neuvádza krok po krok poriadok rodinných vzťahov. Akokoľvek, môžeme pozrieť do písma a nájsť všeobecné princípy pre rodinné vzťahy. Boh je na prvom mieste: 5 Mojžišova 6:5 „Milovať budeš Hospodina, svojho Boha, celým srdcom, celou dušou a celou silou.“ Naše srdce, duša a sila majú byť podriadené lásky k Bohu a On má byť na prvom mieste.

Ak ste v manželstve, partner je na druhom mieste. Muž v manželstve má milovať svoju ženu, ako čo Kristus miloval cirkev (Efezanom 5:25). Kristovi na prvom mieste – po poslušnosti Otcovi – bola cirkev. On je príkladom, ktorý by manžel mal nasledovať: najprv Boh, potom žena. Rovnakým spôsobom sa ženy majú podriaďovať mužom „ako Pánovi“ (Efežanom 5:22). Princíp je, že manžel je na druhom mieste a Boh je na prvom.

Podľa mňa, tu neide o milovanie, ale o postavenie vo vzťahoch

Na základe toho, že muž a žena sú na druhom mieste v Božích prioritách a na základe toho, že muž a žena sú jedno telo (Efežanom 5:31) je jasné, že výsledok manželského vzťahu – deti – by mali byť nasledovná priorita. Rodičia by mali vychovávať deti, ktoré sú nasledovná generácia ľudí, ktorí budú milovať Pána celým svojim srdcom (Príslovia 22:6; Efezanom 6:4) znovu poukazujúc, že Boh je na prvom mieste. Všetky rodinné vzťahy by to mali reflektovať.

5. Mojžišova 5:16 hovorí, že si máme ctiť rodičov, aby sme dlho žili a aby sa nám dobre vodilo. Veková hranica nie je uvedená, čo nám hovorí, že kým sú naši rodičia živí, máme si ich ctiť. Samozrejme, keď je dieťa dospelé nie je povinné poslúchať rodičov, ale neexistuje veková hranica pre uctievanie. Z toho môžeme uzavrieť, že rodičia sú nasledovní na zozname priorít po Bohu, partneroch a deťoch. Po rodičoch prichádza ostatok rodiny (1. Timoteovi 5:8).

Po rodine na zozname priorít nasledujú veriaci. Rimanom 14 hovorí, aby sme nesúdili bratov alebo aby sme nekonali nič čo pohorší kresťanov. Veľká časť 1. listu Korinťanom hovorí o tom, ako by cirkev mala žiť v súlade, milujúc jeden druhého. Ďalšie veci týkajúce sa bratov a sestier v Kristovi sú „slúžiť jeden druhému v láske“ (Galaťanom 5:13); „byť dobrotivý jeden druhému odpúšťajúc si ako čo aj Kristus odpustil nám“ (Efežanom 4:32); „posmeľovať jeden druhého a budovať sa“ (1. Tesalonickým 5:11); „uvažovať o tom, ako môžeme posmeliť jeden druhého k láske a k dobrým dielam“ (Židom 10:24). Nakoniec prichádza ostatok sveta (Matúš 28:19), ktorému máme priniesť evanjelium a učiniť ich učeníkmi.

Na záver, poriadok priorít je nasledovný: Boh, partner, deti, rodičia, rodina, bratia a sestry v Kristovi, ostatok sveta. I keď niekedy musíme urobiť rozhodnutie, že jednej osobe sa viacej venujeme ako inej, predsa cieľ je, aby sme nezanedbávali ani jeden vzťah. Biblická rovnováha je dovoliť Bohu, aby nás zlepšil v našich vzťahoch, v rodine a mimo rodiny.

jolinka
28. jún 2016

@vejula presne, tak, zdravy vztah nepotrebuje poradia.

Osobne si myslim ze ta angazovanost cirkvi v oblasti poradia lasok...je skor skryta obava o stratu viery a vlaznost veriacich. zrejme maju pocit ze ludia sa od viery odvracaju viac k osobnym az nezdravym vztahom.

ale tu skor by mali vyzyvat k zdravym vztahom, nie ku zvacseniu toho ci toho "dolezitejsieho" vztahu, alebo vyzyvat k vacsej viere, nez k nejakemu vagnemu uprednostnovaniu lasky k Bohu pred ostatnymi vztahmi. lebo ak ludia upustia od lasky k bliznym, upustia od lasky k Bohu, to spolu suvisi.

mijo53
28. jún 2016

@jolinka Biblia platí roky rokuce, cirkev kresťanská od čias Ježiša, bola, je a bude a že sa ľudia odvracajú? to keď nemajú problém, ak ho majú odriekajú Otčenáš jeden za druhým, ako písala minule jedna, keď ma lietadlo turbulencie a určite Cirkev v týchto časoch neurčuje poradie, lebo sa bojí straty veriacich. Dnešný svet je proste jedna divočina

jolinka
28. jún 2016

@mijo53 "dnesny svet" je jedna divocina??" no nemyslim. vzdy bol nejaky "dnesny svet" samozrejme podla sucasnikov horsi ako ten "minuly svet" , to si proste mysli kazda generacia, ze dakedy v zlatych casoch bolo lepsie, trava zelensia, viera silnejsia. 😕

jolinka
28. jún 2016

@mijo53 to vysvetlenie "podla Biblie" mi pripada skor ako interpretacia, nez jednoznacne vysvetlenie.

cele tie priority mi pridu ako nasilne...

ako ze Jezis po poslusnosti k Bohu nasledne miloval cirkev /ludi/ a tak z toho jasne vyplyva, ze najprv boh a potom manzel, manzelka. Pritom poslusnost ci laska k bohu je skor podmienkou lasky, ved keby boha nemiloval, neposluchal...nemiluje ani cirkev, proste sa odpoji od zdroje, deto veriaci, nie je najprv a potom.

to ako by si povedala ze elektrina je dolezitejsia ako televizor, v skutocnosti bez zapojenia do el. siete vobec nejde televizor.

sono2
28. jún 2016

@mijo53 súhlasím!

sono2
28. jún 2016

@mijo53 tu ti budú neveriaci stále oponovať. Veď to je každého vec. Treba rešpektovať aj bibliu aj neveriaceho. Mňa to celkom rozčuľuje, keď ľudia melu dookola len aby spochybnili, a stale chcú vysvetlenie, to je také typické.

jolinka
28. jún 2016

@sono2 praveze ja som veriaca, a nevidim nutnost rozdelenie priorit ci poradia vztahu k ludom ako respektovanie ci nerespektovanie Biblie, a toto vysvetlenie "podla Biblie" prisla napisat mijo sama, nik to od nej nechcel a neziadal, a ja jej to ani neberiem.

ona ma to takto utriedene, poriadie vztahu ci priority jej pomahaju, tak ok. ň

svojim sposobom ja prioritu Boha ako zdroja vsetkych vztahov chapem. velmi dobre to vystihol jeden starodavny rytier vo vyznani svojej dame...

"Draha nemiloval by som vas tak velmi, keby som viac nemiloval cest." /za cest si mozes dosadit aj Boha, pravdu, moralku, proste nejaku vyssiu hodnotu/

a presne v tom to je. Nemilovali by sme ludi tak velmi, tak hodnotne, keby sme /viac/ nemilovali Boha. v dalsom stanovovani rebrickov typu muz, dieta, rodic, sused atd... nevidim fakt ziaden zmysel, leda ak jalove filozoficke dumanie... 😕

mijo53
28. jún 2016

@jolinka po 1. láska sa nemá zakladať na podmienkach
po 2. elektrina je určite dôležitejšia ako televízor, vieš koľko ľudí ani v dnešnej dobe nemá televízor? a sú v obraze, čítajú noviny napr. ale elektrina je potrebná vo výrobe, pre chladničku, na žehlenie - ale aj bez žehličky by sme si pomohli, používali by sme tu na uhliky

mijo53
28. jún 2016

@jolinka v dobrom vzťahu ma muž byť vždy po boku ženy, ma ju milovať a žena si muža ctiť, oni dvaja sú jedno telo a jedna dušia a z ich lásky prichádza na svet dieťa. Keď sa osamostatnia od rodičov, nie je ich povinnosťou ich poslúchať, ale vždy by si ich mali ctiť, preto sú za deťmi, potom je rodina - súrodenci, tety, ujovia, dedko, babka ap., potom ostatní - susedia, kamaráti, priatelia, kolegovia ap., ale to všetko v dobre fungujúcich vzťahoch. Preto muž, resp. žena na druhom mieste, lebo oni sa majú dohodnúť ako budú vychovávať svoje deti, nie že ty si mi ukradnutý, myslím partner, aj tak mam radšej svoje dieťa a urobím preňho všetko

mijo53
28. jún 2016

@sono2 ja rešpektujem, len jolinka hovorí, že je veriaca a píše nejak ináč

sono2
28. jún 2016

@jolinka lenže ak si veriaca mala by si sa riadiť podľa biblie. Pretože veríš v niečo, čo niekto povedal, ale, už vysvetľuješ a robíš si podla seba.

sono2
28. jún 2016

@mijo53 veď toto som práve napísala😀😀

jaron
28. jún 2016

@mijo53
@jolinka možno nepopisuje veci až tak inak vo význame, len iným spôsobom.

jaron
28. jún 2016

@mijo53 najväčšie prikázania (v skratke) Milovať Boha a milovať ľudí sú v jednej rovine. To druhé nie je menšie, ako to prvé ("jemu podobné"). Z hľadiska autority by mal byť ale najvyššie Boh, to si však nemusí s najväčšími prikázaniami protirečiť.
Napr. Biblia hovorí, že muž ma milovať ženu ako Ježiš miluje cirkev. A ako Ježiš miluje cirkev (v tomto prípade by som slovo cirkev nepoužil vo význame nejakej denominácie, ale všeobecne pre ľudí)? Tak, že za ňu (za ľudí) dáva svoj život. Takže ak muž miluje ženu, nemá ju milovať nejako menej. Avšak Boh ju má prevyšovať v zmysle najvyššej autority. To je nakoniec aj ochrana pre vzťah k žene.
A je tu ešte jeden rozmer, rozmer úplného intímneho vzťahu s Bohom, ten istým spôsobom môže presahovať vzťah s partnerom. (Vyžaduje si to zrelosť a dospelosť viery.) Partner aj pri maximálnej snahe nemusí pochopiť partnera na 100 %, Boh však áno. Ak by sa s partnera stal "boh", že by sa ten druhý na neho chorobne zavesil, bolo by to pre vzťah deštrukčné. Zdrojom lásky má byť Boh, to vytvára predpoklad pre nepodmienenú lásku k tomu druhému, aj keď ten druhý nenaplní moje potreby vždy a dokonale. Aj v tomto zmysle je Boh akoby viac, ale to neznamená, že manželku/manžela milujeme menej. A to, že Boh je v určitom zmysle akoby viac (nie partner, ale Boh je zdrojom mojej sily), je pre lásku k partnerovi len dobre, nezmenšuje ju, práve naopak, dáva jej opravdivosť a stálosť.

ivanusko
28. jún 2016

Neviem naco ta kazen dookola......

vejula
28. jún 2016

@mijo53
@sono2 a prečo by jolinka nmohla byť veriaca? Preto, že sama premýšla nad významom viet z Biblie a nieje stopercentne stotožnená s výkladom nejakej cirkevnej autority? Toto je podla mna uplne základna chyba celej cirkvi, že vyžaduje od radových veriacich, aby automaticky prijimali vysvetlenia a nehladali. Lebo čím radový človek viac hladá, tým viac stráca autorita páky nad jeho konaním a bohužial i uvažovaním. Podla mna uvaažuje dobre, Boh je láska, teda samotný zdrojj laský, spojením s ním tu lasku čerpáme,z toho samotného výroku vychádza, že láskou k blížnym sa približujeme i k Bohu, čo je teda spojená nádoba. Láskou k blížnemu sa neoddalujem od boha a teda nieje dôvod k obavam, že niekoho budem milovať tak, že sa Boh bude cítiť na druhej kolaji. JEdno rastie logicky s druhým.a osobne si myslím, že od nás nejaké umele rebričky velkosti lásky Boh vôbec nevyžaduje. Zas podla mna ide o uchopenie a kategorizovanie neuchopitelného a nekategorizovatelného. Ak človek koná v láske, koná v Bohu a žije v nom a nepotrebuje hovoriť svetu o tom kto ma u neho prvé druhé tretie štvrté a piate miesto... Toto nieje podla mna vôbec Božské ale vyslovene ludské.

sono2
28. jún 2016

@vejula netreba to hovoriť, stačí sa tak chovať.

vejula
28. jún 2016

@sono2 ano a ten kto miluje bližnych, žije v Bohu, bez toho, že by si niekde spisoval nejaké rebričky

sonapindjakova
28. jún 2016

@miskaradko prekrasne napisane🙂 treba MILOVAT a nie zostavovat rebricky, stastne su deti, kde zena miluje manzela nadovsetko a deticky celym srdcom🙂

jolinka
28. jún 2016

@vejula pochopila si ma.

jolinka
28. jún 2016

@sono2 v com sa teda neriadim podla Biblie? 🙄

sorry to ze nemam rebricky, poradia, priority typu muz, dieta, rodic, sused, kon, tava, zaba , kamen 😵 😵 😵 ale mam rada kazdeho, tak ako dokazem a tak ako je dany ci sa vyvija nas vztah. je zivot "podla seba" a "neriadenie sa podla Biblie"

asi mam doma inu Bibliu nez ty 😝 😝

a ano Boh je u mna podstatny, a to velmi. ja viem ze len preto milujeme, ze on nas miluje, co my sami dokazeme?

sono2
28. jún 2016

@jolinka a o čo tu vlasne ide? Veď stačí napísať. Podľa biblie sa neriadim, lebo som Neni s tým stotožnená ja neviem načo si navzájom napadate príspevky a každý dookola o tom istom.

natalym
28. jún 2016

@sono2 Už zase. 😀