Je Ventolin nebezpečný?

1. mar 2024

Pekný večer 🙂.
Bola som u svojej alergologičky na kontrole, na ktorú chodím raz ročne. Pani doktorka ma vyšetrila na konci vyšetrenia mi išla predpísať lieky, od nej naordinované. A pýtala sa, ktoré potrebuje napísať. Vypýtala som si sprej Ventolin, ktorý mi indikovala na zadýchavanie sa v daždivom alebo hmlistom počasí. Trocha sa zarazila, že veď mi Ventolin predpisovala v apríli 2023. A že kto spotrebuje viac, ako 1 balenie Ventolinu za rok, už na tom musí byť veľmi zle. A že Ventolin škodí na srdce.
Je Ventolin naozaj taký nebezpečný ? Ale len skrátka pani doktorka mala na konci mesiaca vyčerpaný limit od zdravotnej poisťovne ? Jedná sa o sprej, ktorý má celkovú cenu myslím, že do 5 eur.

Za Vaše názory a skúsenosti ďakujem 🙂

babulkomale
1. mar 2024

Príbalový leták, tam je vsetko.
Ventolin je "zachranny"cize myslela to tak, ze nemas asi dobre kompenzovanu astmu kortikoidmi, ked dochadza k situaciam, ze casto potrebujes Ventolin.

lakebabe
1. mar 2024

Co sa týka ventolinu mam astmu už roky a aj muž automaticky mi obvodná po telefóne vystaví recept na všetky lieky keď jej volám aj s ventolinom Minulý rok ma prvý krát v živote alergologicka strašne zdrbala že som ich mala tri za dva roky vybraté. Jeden mam doma jeden v aute a tak. Nechápala som a potom sú ho išiel vybrať muž a ventolin mal výpadok od minulého mája až do teraz do nedávna a dostávali doktori zdrba že ma každý nárok len na jedno balenie za dva roku. Co ani nemá logiku lebo vždy keď mi ho dajú tak ma exspiráciu do roka

deti95060810
1. mar 2024

syn ho mal pred x rokmi a nebol problém žiadny... a to mu bol predpisovaný po dobu niekoľkých rokov ...

lakebabe
1. mar 2024

@deti95060810 teraz je s ním problém dokonca rok nebol na trhu ale už je ale riešili to s doktor mi poisťovňa nech ho toľko nepredpisuju vždy to bol taky liek co bol vsade

majamat
1. mar 2024

poznam ludi, co ho maju predpisany aj 1x za 1-2m.
a ano, vsetky taketo spreje mozu negativne ovplyvnovat srdce, ale skor pri vysokych davkach., nie 2-3 balenia za rok. bezne sa predpisuju aj srdciarom.

lakebabe
1. mar 2024

@majamat jasne mne ho cely život predpisujú každé tri štyri mesiace s liekmi ale minulý rok bol problém ani nebol v lekárňach až doteraz dávali jeho náhrady ale tie nemajú až taky účinok

majamat
1. mar 2024

@lakebabe to viem, ze nebol, iba ten argument dr sa mi zda divny.

lakebabe
1. mar 2024

@majamat skôr si myslím ze mali za to problém s poisťovňou lebo moja doktorka nikdy nemala s nicim problem a strašne na mňa kvôli tomu pred rokom vybehla co som bola šokovaná. Teraz keď som tam bola tak úplne v pohode sama mi ho od seba predpísala.

nevenka
1. mar 2024

@lakebabe hej a manzela v kuse nahanam, ze ked mu treba raz za uhorsky rok, tak preexpirovany...🙄

lakebabe
2. mar 2024

@nevenka fakt to bol roky rokuje problém vybrala som v lekárni q expiracia za chvíľu to nechápem potom sa čudujú že som chcela novy

enoula
2. mar 2024

To mi pride trochu zvlastny pristup. Ak ta vysetrila, tak vie, ako na tom si. Sama by teda mala povedat co kedy a koľko uzivat a spytat sa na nudzove situácie, ci take boli, ci je potrebné nadalej cosi predpisat... A tiez aj na začiatku, sa pytat, ze co si uzivala, aby vedela odhadnúť vysledy ako boli ovplyvnené liecbou
A tiez , podla jej matematiky, marec- april, ved to je teda viacmenej rok

maryetta
2. mar 2024

Nooo sranda to nebude. Teda tiez mam doma ventolin. Tusim dr dala ked mali decka laringitidu.
Nasi nemali vedlajsie priznaky. Ale suseda-ocova sestra ked jej cez kovid dr dala ventolin tak si myslela ze koniec. Ze srdce brutal reagovalo a sa bala.
Ktovie ci to bolo kovidom ci ventolinom. To iste mala aj jej dcera. Ze chcela aj zachranku volat.

lucia147852
2. mar 2024

Áno ventilin vplýva na srdce. Je to len sprej prvej pomocí, nie na časté užívanie. Astmu treba korigovať sprejmi, ktoré majú dvojitý účinok, sj sťahujú zápal, aj rozťahujú priedušky. Ak napriek tomu príde k záchvatu, vtedy sa podáva ventolin. Ja ho použijem tak v priemere 5x do roka.

lakebabe
2. mar 2024

@lucia147852 srdce z neho bije to je vedľajši účinok, ale tým ze mam silnú astmu v sezóne ho použijem aj dva tri krát .týždenne a mimo mojej sezóny ho aj mesiac nevytiahnem. Niektoré typy a štádia astmy liekmi uplne neskorigujes

nevenka
2. mar 2024

@lakebabe no ved presne

bylinka25
2. mar 2024

Som tiež silná astmatička, mala som Ventolin, ale mi bol slabý.
Miesto neho už dlhé roky mám Atrovent, ten je silnejší. Používam ho ako záchranný, nosím ho v pohotovostnom balíčku, kde okrem neho mám aj dva Epipeny, Prednison a antihistaminiká, tie dávam predpisovať len tesne pred expiráciou, ale Atrovent aj častejšie, lebo mávam časté problémy s dýchaním, robí mi problém vystúpiť na prvé poschodie, alebo hmla, rýchly krok, dusno, alebo reflux v noci.
Ale pravidelne užívam Symbicort a Montelukast.
Možno vám to bude smiešne, ale aj keď sa rozosmejem, či rozplačem, hneď sa mi spustí záchvat.
S predpisom liekov som nikdy nemala problémy, pani doktorka sa ma vždy spýta, čo mi chýba a to mi aj predpíše. Dokonca každý pol rok absolvujem preškolenie správnej techniku používania sprejov a aplikácie adrenalínového pera.

autor
2. mar 2024

Tak tiež zas toho Ventolinu nespotrebujem až zas tak veľa. Dokonca by som povedala, že to jedno balenie mi vydrží toho trištvrte roka až rok. Len ma troška prekvapilo to vysvetlenie tej lekárky.
A druhá vec je, čo tu spomínate. Tá krátka expirácia, alebo výpadky. Preto mi prišlo vhodné to jedno balenie mať. Lebo ja nemôžem mať náhradu, ktorú väčšinou predpisujú Atrovent, pretože to mi vadí na inú diagnózu, kt. mám.

lakebabe
2. mar 2024

@bylinka25 smiešne to nie je mne takisto smiech q plac spustia záchvat je to úplne normálne a áno aj Atrovent mame doma tak použijem ktorý potrebujem.

autor
2. mar 2024

@bylinka25
@lakebabe len práve ten Antrovent ja bohužiaľ nemôžem mať 🙁

venusa85
2. mar 2024

Moja 6-rocna dcéra, astmaticka, ma Ventolin len ako pohotovostny sprej. Denne užíva Flixotide. Ak je chorá, teda pri kašli, podávame aj Ventolin. Ale fakt len v akútnych prípadoch. A tiez jej ten 1 sprej za rok zvycajne vydrží

jana_eyre_2
2. mar 2024

Mám doma dvoch astmatikov a jedného čo má nábeh na astmu (podľa mňa ju má ale pri diagnostike pán doktor nebol moc trpezlivý) a ventolin musia brať niekoľko krát do roka.. najmladší ten ktorý ešte nie je diagnostikovany ho musí brať od úplneho malička, pretože sa od 2mesiacov často dusil.. predpisovala mi ho najprv všeobecná ktorej dôverujem, neskôr to už bola imunialergologicka ktorá bola kapacita, bohužiaľ už šla do dôchodku a teraz teda alergolog kam chodíme s deťmi.. ani jeden z nich nikdy nespomenul ze by sme ho užívali nadmerne, pretože vždy keď ideme na kontrolu tak im preferujem koľko krát sme ho museli pri chorobách použiť.. keďže nám predpisuje lieky doktor tak vie ako asi ho často používame.. bohužiaľ často ak by sme ho nemali tak by bol život pre moje deti ťažký.. ako doplnok používajú flixotide ale len dcéra celoročne a synovia sezónne - v zime.. viem že sú nežiaduce ucinky u každého lieku, ale som rada že vďaka liečbe ktorú užívajú sa im dýcha ľahšie.. je to predsa len základ vedieť dýchať..

bylinka25
3. mar 2024

Ja zase naopak, ten Ventolin, je slabý.

bylinka25
3. mar 2024

@lakebabe Niekomu to príde tak. Ale aj rozčúlenie vie narobiť neplechu.

lakebabe
3. mar 2024

@bylinka25 áno akýkoľvek vykyv čo sa týka dýchania robí neplechu

klip0
3. mar 2024

Lekárka mi predpisuje koľko potrebujem. Jeden mám doma, jeden v práci, jeden v aute, jeden v kabelke.
Teraz bol ale výpadok, možno zato je problém. Inak to má aj expiraciu, vždy raz ročne cca musím meniť aj ak nestretnem ani raz

lakebabe
3. mar 2024

@klip0 áno to bolo výpadkom teraz ho už zas predpisujú vo veľkom. Tiež ho mam všade v aute doma na chate aj atrovent. Nebudem ho vlacit v taške . Viac krát sa mi stalo ze mi ho dali pár mesiacov do exspirácie