Norov vírus - skúsenosti

bakiska
6. júl 2015

Zdravím, mal niekto z vás Norov vírus.? Môj 11 mesačný syn ho má od piatku. Už 4 dní totálne hnačkuje. Z toho 2 dní sme boli na infúziách, teraz nás sledujú ako sa to vyvinie, ale nevyvíja sa to nijak, stále hnačkuje. Mali ste niekto skúsenosť s týmto vírusom? Čo vám poprípade pomohlo.? Kolok vám trvala liečba?.
Vopred Dokujem

strociatka
6. júl 2015

Ano, raz u jednej, druhy krat u druhej babulky. Najhorsie sa to preziva v lete, ked je dietatko dehydrovane nie len hnackami, ale este aj neznesitelnym teplom.

Velmi, ale velmi treba dbat na dietu. Dietatko nesmie nic sladke, ani v podobe ovocia, cize ani ziaden odporucany banan. Ak je dietatko kojene, tak kojit kolko sa da, aby sa hydratovalo, ak nie je kojene, tak sa uplne, ale uplne vyhnut mlieku a akymkolvek mliecnym vyrobkom. Dieta ma spocivat hlavne v tekutinach, nam velmi dobre pomahalo pitie repikoveho cajiku, ak ho dietatko neznesie nesladene, tak prisladit glukopurom. Papat hlavne varenu mrkvu s petrzlenom (nie pastrnakom), rozmixnut. Varena mrkva s petrzlenom su vynikajuce na stiahnutie hnacky, naviazu naseba odpadove toxiny a je to najprirodzenejsie hydrolytikum. Papat som davala suche rozky a ak nechutilo, tak dru tycinky. Ziadne jablcko, ani kompotik, nic. Potom som davala papat ryzu, vela ryze. To aj zasytilo, pripadne som robila ryzovu kasicku pre lepsie prehltanie. Pomalicky, ale hlavne opatrne s probiotikami, treba sa vyvarovat predavkovania.

Teraz ma uz nic tak nenapada (v tom teple mi to ani nemysli), tak sa kludne pytaj.

wextra
6. júl 2015

Moja mala ako 2 ročná, skončili sme na infekčnom. Dlho nechcela nič jesť, až na nejaký tretí deň čo-to zjedla. Pila najmä ryžový odvar, ten som jej dávala aj namiesto mlieka. Bola ešte kojená, ale ani materské mlieko jej nerobilo dobre, viac ju preháňalo, tak som po porade s ošetrujúcou lekárkou malú odstavila. Dietovala potom veľmi dlho, skoro mesiac, kým sme postupne popridávali ďalšie jedlá. Treba stale ponúkať piť - slabý čierny čaj s glukopurom, vodu, ryžový alebo mrkvový odvar. Zo začiatku som jej aj nasilu so striekačkou po kúsku dávala, aby vôbec niečo vypila. Až keď sa jej vrátila chuť do jedla, tak sme pridávali polievku - mrkva+ryža, neskôr zemiak, žužlala suché rožky a málo solené kukuričné chrumky. A aj ten ryžový odvar som sladila glukopurom a hojne.

bakiska
autor
6. júl 2015

@wextra Môj chce len kojot, tiež som sa radila s lekárom o odstavení kojenia ale neodporučil to koli tomu že to je jedine jedlo ktoré prijíma všetko odmieta jest a piť. A keď mu dávam vývar mrkvoví cez striekačku vždy to vygrcká 😢

strociatka
6. júl 2015

@bakiska urcite neodstavuj, nie len, ze to ma aktualne jedine jedlo, ale hlavne prisun tekutin, skus malemu ponukat tycinky, susienky, chrumky, nie je dolezite, aby jedol vela, ale skusali ste, na co sa chyti

bakiska
autor
6. júl 2015

@strociatka predchvilkou trochu žužlal rožok ale moc sneho nespapal viac sa snim hral ale aspon par omrviniek spapal. Sami doktori nevedia co snami ak sa nenapapa poriadne a hlavne nenapije pojde opat na infuzie 😥😢

strociatka
6. júl 2015

infuzie nie su zle, pekne zavodnia a vela krat aj nastartuju, len je to neprijemne. Zial tieto gastroenteritidy trvaju aj mesiac, je to na dlho, obzvlast zle v lete. Ak si z BA, skus sa opytat, ci by vam nedali stiect infuzku na expektacnom lozku, aby ste nemuseli byt hospitalizovani, skus sa opytat, ked nie, tak nie, ale je to prijemnejsie.

wextra
6. júl 2015

@bakiska no moja už bola staršia a naozaj jej to mlieko nerobilo dobre. Ale už mala 2 roky, tak som to ukončila a potom som jej dávala asi mesiac len bezlaktózové mliečko. A aj mne sa zdalo celú večnosť, že nechce jest a piť. Bola 3 dni na infúziách, potom sa chytila na ten sladký ryžový odvar a postupne začala aj papať. Ale zo začiatku to bol boj, uspechom bolo aj keď vypila 5 ml čaju alebo odvaru. Neboj, ono sa to zlepší, len to chce čas...Či ho odstavíš, alebo nie, naozaj konzultuj s lekárom, je malinký a mliečko potrebuje. Ja som už mala veľkú slečnu, ktorú som už aj tak postupne odstavovala - už som kojila len ráno, večer a sem - tam v noci, takže to nebolo take tragické.

gapre
6. júl 2015

Aj dcerka to mala.Tiez sme boli v nemocnici a mam taku istu skusenost ako wextra.Tiez malej nerobilo dobre mliecko.Tak sme aj v nemocnici prestali kojit.Nam davali aj banan papat a to bolo asi jedine jedlo, ktore ziedla.Chrumky a tycinky tiez.Vodu nasilu striekackou.Probiotika,cierny caj s glukopurom.Na expektacne lozko ich asi nepustia,ked maju hnacku.Dcerka vracala a boli sme tam na infuzke,ale ako dostala hnacku tak rychlo na infekcne.Bolo mi povedane,ze tam by sa to mohlo preniest na ostatne deti.V nemosnici sme boli 5 dni a este doma drzali dietu.A postupne prechadzat na jej normalnu stravu.Este 2 tyzdne sme nechodili do kolektivu.Lekarka mi povedala ze stolica,aj ked uz nehnackuje je infekcna este 2 tyzdne.Dcerka mi tam tiez nechcela papat a mala aj zle napichnutu kanilu,tak jej ju isli vymenit a prisli s tym, ze jej ju uz nebudu davat a, ze striekackou jej dali vela polievky 🙂 Doma nic nechcela dcerka pit a s kazdou striekackou strasne plakala.Musela som jej davat kazdich 20 minut 10ml.Nakoniec som sa nahnevala a urobila slabu sirupovu vodu,nech ma aj ukamenuju 🙂Ale nebola dehydrovana a pila bez revu 🙂 Drzim palce a skore uzdravenie.

strociatka
6. júl 2015

ach jo - infekcne. S mojimi detmi tam mam uz prechodny pobyt. Po 6tich hospitalizaciach mam uz bohate skusenosti a som sustavne, opakovane sklamana, ze mamicky presviedcaju, ze maju prestat kojit!!! Toto mi pride neuveritelne. Skutocne neuveritelne! Stale sa to opakuje, pritom, zeny to vazne? Poznate na planete jeden pripad, ze by dietatu materske mlieko skodilo?

bakiska
autor
6. júl 2015

@strociatka uz som zúfala z toho. Je ešte malý na takéto výrusy. A fakt neviem kde toto nachytal, za posledné dni sme boli len doma a bol párhodin u svokri takže bol len s ludmi ktorý tento Noro vírus nemajú a vôbec netuším kde to mohol chytit. A k tomu dojčeniu nejde o to že škodí malému ale že mlieko podporuje v rozmnožovaní tohto vírusa . Tak je lepšie dojčenie obmedzit. Dojčenie sa ako také v tomto prípade nezakazuje.

bakiska
autor
7. júl 2015

Som zúfala, malý je tom zle, je opat na infúziách a ma take vysoke horucky ze nezabera nic ani lieky ani zabali neviem co dalej pomooc

strociatka
7. júl 2015

@bakiska nam sa toto stalo pred dvoma rokmi, pytaj si priamo v nemocke, aby malemu chladili infuzky, da sa dat do emitnej misky lad a hadicku navinut ako slimacika a chladit to, pomaha aj tato forma

Velmi drzim palceky, aby ste to zvladli.

bakiska
autor
7. júl 2015

@strociatka infuzie mu uz od poobedia chladia, dostal aj inekciu na horucku, takisto nurofen ale ten vygrckal zakazdim a cipky nechcu davat kedze hnackuje. Tak davali mu inekciu do stehna a kazdu pol hodinu mu robia zabali a horucka stale stupa . Bojim sa o môjho drobceka

eli74
7. júl 2015

@bakiska nepoznam konkretne norov virus, ale na hnacky a vracanie u nas zabral Hylak. Uzivate nieco take?

strociatka
7. júl 2015

@bakiska chapem, je to pre mamu ten najhorsi pohlad, ked sa dietatko trapi a nevieme mu mpomoct, ta bezmocnost je neopisatelne sklucujuca, velmi vam drzim palce

Este ma napadla taka vec, este sa da pomoct vysokymi davkami vit C priamo do infuzie/zily, ale neviem ako na to reaguju lekari, lebo niektori su ochotni, ini nie a spochybnuju, pritom vit C v cistej forme podany intravenozne vo vysokych davkach ma vysoku ucinnost v boji proti virusom aj bakteriam a ako jeden z mala prechadza aj hematoencefalickou barierou, znizuje tiez horucku. No je nutne podat megadavky.

No je to na lekarovi..

gapre
7. júl 2015

Chudatko male,tak drzim palecky nech sa z toho cim skorej dostanete! A este ma napada,bol maly ockovany proti rotavirusom? Lebo ja uz som rozmyslala nad vselijakimi moznostami, dcerka bola ockovana a mozno preto sme mali taky, oproti vam lahsi priebeh,ale to je len moja uvaha neviem 😖

strociatka
8. júl 2015

@gapre maly ma noro virus, nie rota

strociatka
8. júl 2015

@bakiska ako sa dnes mate, aka bola noc? Myslim na vas stale.

gapre
8. júl 2015

@strociatka ja viem,ale ja uz rozmyslam nad vseliakymi moznostami 🙂 v nemocnici mi hovorili,ze je to podobne rotavirusom.My sme mali o nieco lahsi priebeh,tak preto sa zaujimam.Tiez mala dcera 11 mesiacov.Viem,ze to nema nic spolocne.To bola len taka domnienka 🙂

strociatka
8. júl 2015

@gapre vies, proti rotavirom sa ockuje, aby ho dieta nedostalo, lahsi priebeh je cistootazka pocitu, lebo u rotaviru to nie je mozne zmerat. Moje deti obe dostali rotavira a vzdy to bol lahky priebeh a ani jedno nemam proti rotakom ockovane, heh.

strociatka
8. júl 2015

@gapre dietatko si mala proti rotavirom zaockovane a boli ste hospitalizovani v nemocke?

gapre
8. júl 2015

@strociatka boli sme v nemocnici s norovirusom.Dcera je ockovana proti rotavirusom,ale lekarka nam vopred povedala ,ze aj ked je mozne,ze by ho niekedy dostala tak to bude mat lahsi priebeh.Tak nemali sme rotavirus,ale norovirus.Su to viruse vsetko na potvoru.A ja som sa len ,cisto informativne chcela zakladatelky opytat ci boli ockovany proti rotavirusom 😉

bakiska
autor
8. júl 2015

ahojte stale sme na infúziách, , este ho stále preháňa preháňa ... vcera v noci bol na tom hrozne vysokej horúčky, dali mu lieky od horúčky nurofen, injekciu do stehna, infuize cez lad, zabali sme mu robili kazdu pol hodinu 3xpo 5 min a po pol hod. opäť a horucka stale stupala no hrozne a ked mi doktorka povedala ze nič viac prenho uz nemoze urobit ze to bolo maximum co vedela, som skoro skolabovala a on celu noc v horúčkach. Nad ranom to kleslo, v priebehu dna celkom ok ... boli hnačky horúčky ustúpili, dnes večer zas mu stúpla horúčka na 38,4 dali sme nurofen uvidíme ako ďalej sa to bude vyvíja krpec už spinka dúfam za sa stoho vyspi uvidíme aga bude tato noc. Ďakujeme za podporu a držte palčeky.. chceli sme sa dať preloziť do inej nemocnice, lenže primár stým nesúhlasil tak ostávame tu povedal nám ze sme na dobrej ceste zápalové testy v krvi klesli na polovicu.. síce mi to nepripadá že sme na dobrej ceste a ešte k tomu mame aj mierny zápal uška , kombinácia týchto dvoch ochorení je neobvyklá ako povedal primár .. už mi to príde strašná dlhá doba čo sme tu. Už sme tu 7 dní a stav je horší ako keď sme sem prišli.

bakiska
autor
8. júl 2015

Ešte mám otázku. Keď vaše deti chytili noro vírus vedeli ste aspoň približne odklial ho chytili? Ja vôbec netuším kde sme to mohli chytať. Za posledné dni sme boli len doma mne a ockovi nič nieje a malý to chytil, fakt by som chcela vedieť kde. Pokiaľ viem tento vírus sa prenáša rukami nie vzduchom, bol asi hodinu u svokry ta ho strážila keď sme sli na nákup do Tesca potom bol len doma inde sme v tie dni neboli. Nikto žiadne ťažkosti sme nemali.

briketa
8. júl 2015

@bakiska Tesco v pohode. Akykolvek povrch. Aj ked sa liecite, vsetko treba stale utierat dezinfekcnym vlhkymi utierkami. Vsetky povrchy, hracky, nabytok, dlazky, steny, absolutne vsetko! Kazdy den prat vsetko - oblecenie, postelne. Aj postel celu stale dezinfikovat. Noro virus ma na povrchoch zivotnost niekolko dni v pohode.
U nas (Kalifornia) su kadejake hnackove virusy bezne, donesene aj z tropov a od turistov z celeho sveta. Dojciace deti na poziadanie stale dojcit, starsie deti napajat elektrolytickym roztokom a nepodavat nic sladke! To zhorsuje hnacky. Ani susienky, ani ovocie, vobec nic co je sladke v akejkolvek forme!! Antibiotika, dezinfekcia a elektrolyticka hydratacia. Oddych. Vela stastia! Niekto ty pisal, ze daval mrkvovy vyvar, aj to zhorsuje vracanie a hnacky, ved mrkva ma cukru ako hocijake ovocie...

bakiska
autor
8. júl 2015

@briketa Neuveriteľne ako človek môže tak rýchlo nakaziť svoje dieťa. Zaujímavé ja som tu sním spí somnou v posteli sme v neustálom kontakte a mne nič nieje. Pritom doma dbám na 100% hygienu stala čosi dezinfikujem čistím upratuje. Vždy si umývame ruky a aj každý kto knám príde prvá cesta do kúpeľne umyť ruky až potom chytať malého. No tu n nemocnici sa snažím dezinfikovať mam tu taký roztok (sprej) aquaint a stým striekam hráčky. Ale že tento vírus prežije aj niektoré dezinfekcie

strociatka
9. júl 2015

@bakiska je uplne zbytocne sa obvinovat, zabranit, aby dieta nic nedostalo je tazke, ak nemozne. Ano, su deticky, co za zivot mali mozno 2x soplik a su deticky (ako aj moje napr.), ktore chytia uplne vsetko, co ide kilometer okolo. Presli sme si uz rotavirom, norovirom, adenovirom, campylobacterom, opakovane pneumokokmi (aj ked dieta ockovane!), moraxelou, streptokokmi... Uz sa to ani neda zratat. Starsia ma 6 hospitalizacii za sebou, mladsia nastastie iba jednu. Je to hodne o imunite dietatka, ktoru nevieme presne odhadnut, ani posudit. Nie je prevenciou denne doma vsetko dezinfikovat, prave naopak, imunologovia tvrdia, ze je to kontraproduktivne. Imunita sa buduje v creve, takze je to najma otazka stravy. Moje deti su priiiserni jedaci, dostat do nich koliesko uhorky, alebo rajcinu si vyzaduje heroicky vykon z mojej strany a potom to takto vyzera!

horana
9. júl 2015

@bakiska My sme mali, vieme presne kde sme ho chytili, na karnevale v telocvicni, kde sme boli pol hodinku sa ukazat, syn si trochu pobezkal, mal vtedy tak 3 roky a velmi chcel svoj kostym niekde predviest a ponahanat sa s detickami.
Liecili nas na Kramaroch tyzden, na to ze je to Noro prisli az cca na 3.den lebo najprv ho testovali na ine, pritom klasicky priebeh, hnacky a zvracanie. Cudujem sa ze tu zvracanie nie je, zvycajne prave nim sa lisi Noro od inych a tym je nebezpecnejsi od napr. Salmonely, kde je iba hnackovanie, tu to ide z dietata horom aj spodkom a preto dehydratacia byva rychlejsia a nebezpecnejsia.
Btw: usko sa k takymto ochoreniam praveze rado prida, nam tak lekar vyslovene povedal, aj my sme mali nasledne aj zapal stredneho ucha, cize tak raritne to vobec nie je.

lanugo
9. júl 2015

moj rocny syncek mal tiez pred mesiacom. Rano nechcel papat ani doobeda, ale pil. Na obed som mu dala k pusinke jedlo a nakoplo ho. Tá hramoda, co vyvracal...no comment chudatko moje. Este vracal 3x a sli sme na pohotovosť, hospitalizovali nás a zistili NORO. Maly bol očkovany na retrovirus vraj to pomohlo, aby bol priebeh miernejší. V noci 2 infuzky a pekne spinkal. Ráno uz zháňal jedlo vo vsetkých kútoch oddelenia. Tretí den sme boli doma . davala som mu papat opatrne a od 5. dna uz jedol pil uplne vsetko. Vrátane ovocia, mliečnych vyrobkov,... prosto vsetko, na čo mal chut. Aj nám to nasa Dr. odporucila, aby kludne jedol co mu problém nerobí. Takze vsetko 🙂

bakiska
autor
9. júl 2015

Som maximálne rozčúlená. Tak prišli sme s Noro vírusom, v priebehu liečby sa nám pridružil bakteriálny zápal ucha a dnes mi povedali že máme ešte aj pozitívny Rotavírus. Noro vírus je už negatívny. Ja tu už 3 dni presviedčam doktorku nech nám robia testy stolice, odpoveď bola je to zbytočné kdeže hnačkuje je 100% že ten vírus tam je. (Áno je ale zaujímavé že iný). Až keď môj otec bol robiť poriadky u primára aby sa to nepodceňovalo všetko, včera nám odobrali stolicu a dnes wwoooow je tam rotavírus. Nás tu väznia v izbe jak v base nemôžem ist ani na chodbu, návštevy nemáme žiadne povolené, dokonca ani otecko nemohol na izbu vidieť syna, dokonca ani dvere nemôžme mat otvorene na izbe aby sa to náhodou vzduchom nedostalo (čo bolo v týchto horúčavách katastrofálne 32°C na izbe). Ale ok chápala som, nechceme nakaziť iných. Tak už týždeň som na samotke, ale je to pre môjho syna a preňho všetko na svete by som spravila. A dnes ma presviedčajú o tom že som mu ja zaviedla rotavírus. A prosím Vás ako??? keď som tu uväznená ?. Logické že sestričky dodržujú hygienu jak dodržujú tak ešte čo sa nám pridruží fakt neviem. Nečudovala by som sa keby niekto chytil aj niečo od nás keď sestričky veselo chytajú deti a neumyjú si ruky.