3,5-ročný syn sa začal zajakávať

29. aug 2023

Ahojte. Máme 3 a pól ročného synčeka ktorý sa začal zajakavat. Najskôr na začiatku vety a teraz už skoro kazde slovo vo vete . Napríklad Po po pôjdeme ba ba babke ? .. objednali sme sa k logopedicke. Nikdy nemal problém s rečou , velmi ma to trápi . Ma prosím niekto podobnú skúsenosť a ako sa to riešilo a či sa to vyriešilo ? 😞

pribinak
29. aug 2023

V tomto veku často myslenie predbieha reč a to spôsobuje zajakávanie
Je to len obdobie

Netreba ho opravovať a ani ne to upozorňovať

kacena4
29. aug 2023

v tomto veku je to fyziologickel zajakavanie, dieta rychlejsie rozmysla ako dokaze povedat, neupozornovat, neriesit, popr. len aby spomalil, casom to prejde

melli88
29. aug 2023

@pribinak treba mu dat čas. To sa upraví. Ma slovnú zásobu ktorú sa snaží použiť rýchlejšie ako vie vysloviť. Ale neprekvapí ma keď si Vas Dr. preventívne nechá. Každý klient sa ráta

nyphadora
29. aug 2023

Ano s logopedickou, dala nam cvicenia, vytlieskavanie a zapisovanie každy deň ako veľmi sa zajakavala. Uz asi tri tyzdne je to ok.

kate_cs
29. aug 2023

Nemám priamu skúsenosť, ale mám veľa načítaného. Práve vek 3-4 roky sú najviac rizikové na vznik zajakávania. Určite dieťa neopravovať, neriešiť. Len aby sa upokojil, lebo to nastáva často preto, ak dieťa rýchlejšie rozmýšľa ako vie slovo vysloviť. Alebo ak zažilo nejakú traumu, šok. Logopedička určite poradí.

majla87
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
majla87
29. aug 2023

Ahoj, moj syn je podobne stary a ma to uz velmi dlho. Su dni ked vobec a su dni ked velmi. Tiez ma to velmi trapi a trha mi to usi, som zvedava co vam povie logopedicka.

nyphadora
29. aug 2023

@majla87 vieš čo idealne to je ist skonzultovat s dr., lebo maju na to rôzne hry a poučia ťa ako komunikovať s dieťatom, ktore si to uvedomuje, že nerozprava plynulo.

engiii
30. aug 2023

My sme mali tiež ten istý problém ..logopedicka dá cvičenia..my sme trénovali pred zrkadlom cviky a prstom každé slovo na koleno si ciarkal pomaly je to ako píšu dieťa počuje druhých rýchlo rozprávať a chcú aj oni alebo chce povedať a nezamyslia sa ..my sme chodili od 4 rokov keď sa to do 8 r.nezlepsi už sa stým nedá nič.. jemu veľmi pomohla veľa sme.cvičili.. syn bol pri. narodeni krieseny viac ako 5 min čiže nejaká menšia vada mozog tam bolo.,ale logoped keď je dobrý pomôže.. tiež mal také obdobie raz plynulo a raz zajakavanie potom zasa dobre sem tam ten začiatok slova mu nešiel ako keby vyplut hlavne som si všimla keď mal oslabenu imunitu, že na neho niečo išlo tak sa mu to zhoršilo . Teraz , má 13 a dobre musím si zaklopať treba hlavne čítať keď bude chodiť do školy .. logoped vam šetko vysvetli a pomôže