Syn sa od nástupu do škôlky viac a viac zajakáva. Ako to riešiť?

Zodpovedané
9. okt 2019

Dobrý deň,

môj syn mal na konci júla tri roky. Ja sa mierne zajakávam a u syna sa zajakávanie začalo prejavovať asi v marci. Nechcel si dať niečo vysvetliť a začal sa zajakávať. Postupne sa to zhoršovalo.

V septembri nastúpil do škôlky a od polovice septembra sa to rapídne zhoršilo. Teraz je v štádiu, že bez zakoktania nepovie ani jediné slovo. V slove dáva silu aj na začiatku a aj na konci slova. Nie je mu dobre rozumieť.

Od 1.8.2019 chodíme raz za mesiac ku klinickej logopedičke. Keď ho včera 1.10. videla, tak mi navrhla, aby som ho do škôlky nedávala. Vraj bude lepšie, keď bude rok doma.
Žijeme v kompletnej rodine a máme iba jeho. Má ešte 9 ročného bratranca, ale logopedička odporúča, aby sa s ním nestretával. Ten má Aspergerov hraničný syndróm. Pri návšteve s ním býva syn nekľudný. Tak sme návštevy obmedzili na maximum raz za týždeň.

Bola som v škôlke a povedala som učiteľkám a riaditeľke, čo mi odporučila logopedička. Ony sa ešte nestretli s tým, že by dieťa bolo kvôli zajakávaniu odhlásené zo škôlky. Ony odporúčajú, aby dieťa bolo v škôlke aspoň 4 hodiny, alebo aj na celý deň. Riaditeľka povedala, že adaptačný proces trvá tri mesiace a mám ho nechať v škôlke aspoň do konca októbra.

Na synovi vidieť, že nemá záujem chodiť do škôlky. Neprotestuje veľmi, ale vždy povie, že tam nechce ísť. Doma potom spieva pesničky, čo sa naučil s deťmi v škôlke.

Syn si určite uvedomuje svoju reč. Napríklad včera sa vyhýbal odpovedi, keď mu ukázala obrázok. Radšej povie neviem. Pri zajakávaní si dáva ruku pred ústa. Je mu to nepríjemné.

My sa mu dosť venujeme, nedokončujeme za neho slová, nepoukazujem na to ako rozpráva.

Ako by ste reagovali vy na mojom mieste?

Čo nám odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

netrúfam si dávať nejaké odporúčania, keďže vášho synčeka nepoznám.

Veľa závisí od príčiny zajakávania a od toho, ako sa s tým pracuje, ako to synček berie, ako sa k tomu stavia škôlka.

Faktom však je, že od kedy tam je, sa mu to zhoršilo, čo môže mať rôzne príčiny. Pre dieťa je náročné byť iný a verím, že to je synčekovi nepríjemné. Tiež sa možno snaží vyrovnať iným deťom a efekt je opačný, čo pre neho môže byť frustrujúce.

Vidím, že pre synčeka chcete to najlepšie. Poznáte si ho najlepšie, dajte aj na to, ako to vnímate vy. Rozprávajte sa ním. Vnímajte jeho signály. Vidíte ho ako sa má doma, ako v škôlke. Či je tam spokojný, alebo sa skôr trápi. Kde je mu lepšie, kde lepšie prosperuje.

Dieťa by malo na škôlku byť pripravené ako fyzicky, tak psychicky. Môžete sa poradiť s psychologičkou, ideálne, ak by mali nejakú v škôlke. Tá by ho vedela odsledovať priamo tam.

Myslím si však, že ak máte takú možnosť a necháte si doma, nič mu neujde.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com