5 ročné dieťa a dlhotrvajúca zápcha

kamajka
15. dec 2011

Ahojte,určite nie som s týmto problémom sama...Verím,že mi pomôžete kočice.
Mám 5r synčeka a už vyše dvoch rokov sa trápime s kakaním.... Je to des a hrôza..Boli sme aj na gastre, nič len mu pozrela bruško, postláčala, dala nám Duphalac a glyc.čípky- že keď sa nevykaká dva dni po sebe,tak mu mám dať čípok.... No vôbec to nezabralo.......
On sa aj snaží vytlačiť to,ale kdesi sa to stále zasekne..On ide na WC s tým,že mu nepôjde, a že je tvrdé... Dokáže tam sedieť celé hodiny a nič neurobiť, až tak,že má otlačený celý záchod na nohách...Ja už neviem čo mám robiť..Pritom slipky máva zakakané, ako tá mäkšia stolica obteká tú tvrdú, ale nič nepomáha,ani tie čípky.... Momentálne už máme tretí týždeň bez vyprázdnenia a bojím sa, aby sa mu nepokrútili črevá alebo čo☹.
Pol roka sme mali tak celkom v pohode, chodili sme na WC každučký deň, gastroenterologička povedala,že je to o nácviku, že črevá sú lenivé, lebo on si tak zvykol.....Tak keď sme poctivo chodili kakať, celkom sa dalo, aj keď sa nevyprázdnil každý deň,aspoň plyny mu vyšli a stolica raz každý deň trochu,raz jedenkrát za tri dni.. Akonáhle do toho niečo prišlo a jeden deň sme nešli,zase sa to zaseklo....Robili mu kompletné vyšetrenia vrátane testu na celiakiu- všetko v poriadku,len mierna chudokrvnosť, ale to pochybujem že by súviselo so zápchou? Skúšala som už všetky možné recepty, jediné čo nemáme odskúšané je preháňadlo a to mu ani dávať nechcem, myslím že to nie je pre tak malé deti,alebo? Dr mi poradila ešte skúsiť prebiotickú vlákninu, vraj to nasaje do stolice vodu a ide to potom ľahšie... V lekárni som sa na to pýtala, a lekárnička mi povedala,že je to to isté ako normálne prebiotiká......... Už si neviem dať s ním rady, nepomáha nič, ani psychologicky ísť na neho a ani vydieranie hračkami dokonca....On proste nechce kakať a nebude aj mesiac ☹. Som z toho zúfalá. Poraďte mi čo mám robiť....Ja som ešte rozmýšľala, či nemá krátke črevo alebo čo,lebo on aj očervenie,že už mu ide,že už je blízko.....ale potom ho jednoducho zasekne a nič.☹

kaja73
15. dec 2011

@kamajka Skus uplne vysadit mlieko a mliečne vyrobky-na cca mesiac a uvidis co to pomohlo.
Tiež je dobre napr do rajcinovej polievky,alebo zeleninovej vhodit za dve hrste ovsenych vlociek,nechat den odstat a na druhy den mu to daj spapat-cele-vlocky aj polievku-mojho to vie pekne prehnat.

anjelicek26
15. dec 2011

@kamajka - on je teraz uz realne treti tyzden bez kakania 😕 Hm tak to by som mu mala realne klistir, ja mam klistir doma, domaci set, je tam aj davkovanie pre deti, u nas to robia v nemocnici. Nikdy som to nepouzila, ale byt tebou, tak to mam doma, ked je to uz take tvrde, aby nemusel ist do nemocnice.

Ono je to dost o strave, vylucit vsetky veci, co zapekaju, pridat jogurty, cerstve ovocie, vlakninu, slivkove, marhulove kompoty robia zazraky a do toho jogurtu mu miesaj lanove semiacko, vela pit... ale to uz asi vsetko vies za tie roky. Nasa mala tiez kaka dlho, ale 1x do dna sadne a proste tam tych 20 minut sedi a je...

Boli ste na endoskopii? Viem, ze su aj svaly na posilnenie konecniku a cinnosti criev, ale to sa skor praktizuje pri hnackach :(

ivv
15. dec 2011

@kamajka uff.. to mi je luto, ze sa tak trapite.. 😔 psylium ste skusali? to zvykne pomoct, da sa to zamiesat takmer do cohokolvek, je to neutralnej chuti.. papa jogurty, acidka? ako patrocny by uz mohol papat aj take mierne prehanave jedla ako kysla kapusta, ci nema rad? co slivkovy kompot? inak velmi pomahaju aj cucoriedky, kto ma zapchu tak zmakcia a koho prehana tak stiahnu.. tie su fakt dobre.. skusila by som ale cerstve, myslim, ze v dobre zasobenych marketoch by ste zohnali teraz, aj ked idealne su take lesne.. dolezite su aj tekutiny, pije dost?
neviem, pytam sa mozno banality .. mozno to ma maly len zaseknute ze kako pojde tazko a takto si navodzuje ten stav.. ☹

majka1981
15. dec 2011

@kamajka neviem... ale co ma napada je, aby sa zmenila strava - obmedzit cukor, pit len vodu, nic co zapchava (cokoladu, cierny caj atd) a vela ovocia (kludne aj varene - na priklad jablko) . ked som bola tehotna a nemohla sa vykakat, tak mi doktor povedal ze mam vypit magnezium hned po jedeni a fakt som sa vyprazdnila velmi rychlo. a skusili ste uz susene ovocie (slivky, marhule...).
A ked sa vykaka - je to tvrde? Pije dost (co pije?))

kamajka
autor
15. dec 2011

Kočky ´dakujem za odpovede....U nás sa neodporúča klystír 😕 ..Ani rekt.rúrku som nemohla mať doma, doktorka by ma bola zožrala aj s navijakom..Keď bolelo bruško,tak len na ambulanciu ísť vyrúrkovať........
Neviem čo mám s ním robiť, jogurty papá,aj ovocie,aj zeleninu, pije dosť veľa, s tým sme dokonca boli na vyšetrení lebo sa mi zdalo,že pije až moc.....
Snažím sa koľko viem ale dáko ani ocinovi to nedochádza že s chlapcom je problém a džgá do neho samé sladkosti aj napriek tomu že som zakázala...lebo zamravčí a koniec...

lenka_da
15. dec 2011

@kamajka to mi je fakt luto, chudatko chlapec... ak je podla lekarky zdravy, tak potom ako pisu baby, zmenit stravovanie. Moja dcerka (3,5 r.) ma podobny problem ale nastastie nie az taky vazny, mala obdobie, ze nemohla kakat 2-3 dni. Lenze ona velmi malo pije, normalne odmieta tekutiny. Pery popraskane, biele, oblizuje si ich, evidentne je smadna ale nechce sa dobrovolne napit. Mam nejake figle ako ju nastopat tekutinami ale akonahle je mimo domu (v skolke), tak sa nenapije cely den, az vecer ju zase donutim. Takze aj s kakanim to u nas funguje tak, ze kym je doma (vikend), tak je vsetko ok, akonahle ide do skolky a nepije dost, ma problem aj s vyprazdnovanim. Cize v nasom pripade pomaha jednoznacne prisun tekutin ale maximalny, co sa do dietata zmesti 😉 snazim sa do nej dostat narazovo po 2,5 dl, ak sa mi podari, tak aj 3 dl. Ale ako hovorim, u vas je uz extrem.

anjelicek26
15. dec 2011

@kamajka - tak s tymi sladkostami si to s manzelom vydiskutuj, ze ci bude po lekaroch s nim on behat a tie bolesti, co maly predsa pri tom ma 😠

Klistir je urcite lepsire riesenie ako rurkou, ved je to len voda, zmäkci tu zaschnutu stolicu na konci a vsetko to vyjde, ono si uvedom, ze taketo dlhodobe drzanie stolice urcite sposobuje zahnivanie v urcitych klikoch criev a to je prvy ku nejakemu zvrhnutiu :(

hoogy
15. dec 2011

@kamajka a neboli ho strasne brusko ked 3 tyzdne nekakal? ja ta nechcem strasit,ale kamaratkyn maly takto prisiel o kus creva. a to mal este len rok a pol. musis prisne aj na mm zakazat sladkosti. potom kocky tu spomynaju slivky, na tie tiez pozor lebo niekoho slivky zapekaju niekoho prehanaju. mna napriklad zapekaju. a vela vela vlakniny.znasob tu davku ovocia. a hlavne ako si pisala kazdy den chodievajte tak ako ste predtym chodievali.

kamajka
autor
15. dec 2011

Ja si to veľmi dobre uvedomujem..... S manželom sa nedá diskutovať on sa zobere pojde na mesiac do roboty a ty sa staraj..........takže tam nevidím žiadnu pozitívnu vec v tomto akurát že sa dovadíme jak sviňa......

nemáte náhodou niekto kontakt na gastroenterologickú ambulanciu do Brezna? To máme najbližšie... Nepáči sa mi toto vôbec, a klystír pochybujem že sa bude dať u nás zohnať...Však u nás ani rekt.rúrku nepredajú..... Proste nemajú bo sa to robí na ambulancii.....

vejinka
15. dec 2011

tiez ma napadlo psylium.. mne to pomohlo v tehotenstve chodila som raz za tyzden ale tak teda raz za tri tyzdne sa mi este nikdy nepodarlilo...starsi syn by nekakal aj tyzden ale do plienky aj kazdy den ..u nas je problem plienka inak ma pravidelnu stolicu skoda ze nocnik ani zachod nemoze ani vidiet. takze u vas uz ani cipky nezaberaju?? tu rurku by som takemu velkemu chlapcov uz asi nedavala ale vyskusaj to prehanadlo spytaj sa v lekarni oni by ti mali poradit..pripadne nieco ine ti navrhnu. ja som mala akurat prblem sa vyprazdnit po druhom porode koli nastrihnutiu az po zadok a vtedy som to vytahovala rucne a strasne ma to bolelo...place ked sa snazi vykakat? ma cervenu ritku? opuchnutu bolavu? este ma napadlo na lacno rano pohar teplej vody alebo miralnu vodu saraticu..pripadne matovy caj, lanove semiacka rozomlete v probbio jogurte musli cerealie slivky slickova stava dzusalebo 100% ananasovy dzus..vysadit cokoladu banany

anjelicek26
15. dec 2011

@kamajka

http://www.ebay.co.uk/itm/Home-Colonic-Irrigati...

Bud objednat, je to cca 20€ vratane postovneho - pouzijes to v pripade potreby viac krat, nie je to jednorazove.

Alebo skusit cez zdravotne potreby objednat.

Ale teraz tri tyzdne - to je uz akutne - to by mal vidiet lekar. Maly sa ako citi? Ved musi mat brusko ako balon? Ja si to realne ani predstavit neviem 😔 Som mavala v tehotenstve zapchy zo zeleza a teda po 4 dnoch som myslela, ze ma roztrhne 🤐

kamajka
autor
15. dec 2011

@hoogy nie on sa nikdy na nič neťažuje....vraj ho nič nebolí 😕 😕 😕 .. ke´d sa aj podarí že vyjde z neho tak raz za dva týždne tak povie že ho aj bolelo, a že už ho nebolí,ale absolútne sa nesťažuje na to.......

ako to že prišiel o kus čreva? však ja už tiež nad všeličím premýšľam a veľmi ma toto trápi....☹(((
on ani bohvieako neje, len po kúskoch naozaj porcie jak pre vrabca, ale ani sa mu nečudujem, ke´d má plné bruško kaky ☹.......

Čítala som,na nete, že dlhodobejšie užívanie probiotík pomáha, ešte mi zostáva skúsiť to, a ak nič, tak fakt len nejaké kompletné gastroenterologické vyš.,lebo toto čo sme absolvovali bolo o ničom

zuzanocka11
15. dec 2011

Ahoj,skús Fructolax sirup,dostat v lekárni,je pre deti od troch rokov a je z ovocia a byliniek,bez chémie.

kaja73
15. dec 2011

@kamajka http://www.strava.sk/showdoc.do?docid=6221 ten bod 15 hovori o tom mlieku-nam spravilo hroznu zapchu.

lypka
15. dec 2011

@kamajka nie je to síce dlhodobé riešenie, ale ja som malej v lekárni kupovala easylax je to taká malá tubka s nejakou tekutinou na prírodnej báze a strieka sa to do zadočku, po nejakom čase sa je to upravilo, tak vyskúšaj možno pomôže. držím palce

anjelicek26
15. dec 2011

@kamajka - ked mu to v crievkach stoji, urcite to tam zahniva, nepodcenovala by som to :( Urcite to nie je zdrave a ked ti malo este kvoli tomu papa :( Ak to prve gastro bolo o nicom, dohodnite sa inam, urcite to nie je jedine na slovensku. Mozno ma fakt nejaky problem zo svalstvom v crievkach 😕

kamajka
autor
15. dec 2011

Kočky ste strašne zlaté ďakujem Vám za všetky rady naozaj veľmi pekne🙂

Teplú vodu sme skúšali....... Nič☹...

Inak u nás to nie je akútne normálne sa nám to stáva že nekaká aj dva-tri týždne☹(((((((((
Proste ho zapečie a on už s tým ide (resp.ho durím) na záchod že mu jednoducho nepôjde...

Keď sa ho opýtam či je tvrdé tak povie že áno a že sa ho bojí vykakať aby mu ritka nekrvácala..Lebo aj to sa nám už stalo pri tvrdej stolici.... Čo je to to psylium??Liek nejaký?

hoogy
15. dec 2011

@kamajka tak bol problem ze aj doktorka v nitre na gastre zanedbala. v bratislave ho operovali na poslednu chvilu. ako zije plnohodnotny zivot,ale bol to sok pre rodicov. neviem to presne vysvetlit co sa mu s tym crevom stalo co mu museli zobrat.

jarkam2
15. dec 2011

Ja by som to skúsila so slivkovou šťavou. Skús mu dať viac vlákniny - ovocie (okrem banánu), keby mu chutili, tak aj sušené slivky. A hlavne, musí veľa piť. A tiež som počula, že treba nasadiť na dlhšie probiotiká ... mohlo by sa to potom stabilizovať. Držím palce 😵

vejinka
15. dec 2011

@kamajka ja by som neckala uz na nic nabehla do lekarne a kupila prehanadlo musi to zo seba dostat von...mna varovali ked som tyzden nesla ze sa mi moze hoc co stat dokonca aj rakovinou ma strasili...a lenive creva niesu sranda..proste ak uz spi nechaj ho spat ale hned ako sa rano zobudi nalej do neho teplu vodu....a utekaj do lekarne pre prehanadlo

anjelicek26
15. dec 2011

@kamajka - psylium je rastlina, pouzivaju sa semiacka, maju to v lekarni ;)

Pravdu tie 2-3 tyzdne je taky extrem, o akom som zatial nikde necitala :( Ucite vyskusajte ine gastro, endoskopiu, poriadne vysetrenie kde je problem, lebo je to urcite spojenie strachu, stravy - ale aj niecoho ineho, lebo biologicky je takmer nemozne v sebe tri tyzdne drzat zvysky jedla 😕

Inak lenive creva mavaju zeny v tehotenstve casto, je to sposobene hormonami, ale to by bol problem zo stitnou zlazou a prejavovalo sa to AJ inak.

kamajka
autor
15. dec 2011

Čítala som ten článok.....Je tam,že lieky proti zápalom a antihistaminiká vysušujú stolicu................... Malý je astmatik v liečbe takmer od narodenia (teda mal 3mes.keď mu zdiagnostikovali astmu), asi od roka a pol mal prestávku v užívaní kortikosteroidov, teda bral tých sprejov a všelijakých pirúl menej ale ako nastúpil do škôlky tak bol v kuse chorý a teraz má liečbu riadnu, keď si to dám dokopy tak toto zlé kakanie je zase od vtedy čo je na úmornej liečbe- Ventolin 3x denne, Seretide 2x denne, Aerius sirup 2,5ml večer, pri kašli 2x denne, do nosa Rhinocort pri soploch 2x denne( budesonidum) bez soplov obden a este singulair 11 tableta večer...

NEMOŽE TO MAŤ SÚVIS??????????

vejinka
15. dec 2011

@kamajka psylium je cista vlaknina

vejinka
15. dec 2011

@kamajka urcite to ma suvis som o tom presvedcena

kamajka
autor
15. dec 2011

@vejinka teplú vodu myslíš ústne alebo ten klystír?

kamajka
autor
15. dec 2011

@anjelicek26 teoreticky to môže byť hormónami ke´d užíva 5 rokov kortikoidy,či?

vejinka
15. dec 2011

@kamajka preboha co su to za lieky??? my ked sme chory dostane trifet solmukol pripadne stodal ale tie nazvy tych liekov som v zivote nepocula..to su nejake speci??

anjelicek26
15. dec 2011

@kamajka - no suvis to mat moze a nemusi. Isteze je to kopa liekov - ale kamoskina mala je astmaticka - fakt silna, chodia aj na liecenia a liekov ma kopu - a kaka pokial viem kazdy den. Skus poziadat na alergo o zmenu liekov, mozno jeden alebo kombinacia niektorych mu ublizuje.

kamajka
autor
15. dec 2011

tam s tým singulairom to malo byť 1tbl večer....nie 11

kamajka
autor
15. dec 2011

@vejinka to sú inhalátory,lieky na astmu