5 ročné dieťa a dlhotrvajúca zápcha

kamajka
15. dec 2011

Ahojte,určite nie som s týmto problémom sama...Verím,že mi pomôžete kočice.
Mám 5r synčeka a už vyše dvoch rokov sa trápime s kakaním.... Je to des a hrôza..Boli sme aj na gastre, nič len mu pozrela bruško, postláčala, dala nám Duphalac a glyc.čípky- že keď sa nevykaká dva dni po sebe,tak mu mám dať čípok.... No vôbec to nezabralo.......
On sa aj snaží vytlačiť to,ale kdesi sa to stále zasekne..On ide na WC s tým,že mu nepôjde, a že je tvrdé... Dokáže tam sedieť celé hodiny a nič neurobiť, až tak,že má otlačený celý záchod na nohách...Ja už neviem čo mám robiť..Pritom slipky máva zakakané, ako tá mäkšia stolica obteká tú tvrdú, ale nič nepomáha,ani tie čípky.... Momentálne už máme tretí týždeň bez vyprázdnenia a bojím sa, aby sa mu nepokrútili črevá alebo čo☹.
Pol roka sme mali tak celkom v pohode, chodili sme na WC každučký deň, gastroenterologička povedala,že je to o nácviku, že črevá sú lenivé, lebo on si tak zvykol.....Tak keď sme poctivo chodili kakať, celkom sa dalo, aj keď sa nevyprázdnil každý deň,aspoň plyny mu vyšli a stolica raz každý deň trochu,raz jedenkrát za tri dni.. Akonáhle do toho niečo prišlo a jeden deň sme nešli,zase sa to zaseklo....Robili mu kompletné vyšetrenia vrátane testu na celiakiu- všetko v poriadku,len mierna chudokrvnosť, ale to pochybujem že by súviselo so zápchou? Skúšala som už všetky možné recepty, jediné čo nemáme odskúšané je preháňadlo a to mu ani dávať nechcem, myslím že to nie je pre tak malé deti,alebo? Dr mi poradila ešte skúsiť prebiotickú vlákninu, vraj to nasaje do stolice vodu a ide to potom ľahšie... V lekárni som sa na to pýtala, a lekárnička mi povedala,že je to to isté ako normálne prebiotiká......... Už si neviem dať s ním rady, nepomáha nič, ani psychologicky ísť na neho a ani vydieranie hračkami dokonca....On proste nechce kakať a nebude aj mesiac ☹. Som z toho zúfalá. Poraďte mi čo mám robiť....Ja som ešte rozmýšľala, či nemá krátke črevo alebo čo,lebo on aj očervenie,že už mu ide,že už je blízko.....ale potom ho jednoducho zasekne a nič.☹

veve39
21. dec 2011

@kamajka snad vam to pomoze, aby mu vlaknina ani neumoznila stolicu tolko zadrziavat a nabehnut na pravidelnost...
ja som vcera bola v dalsich 2 lekarnach a taku vlakninu vraj vobec nemavaju 😒 tak budem skusat...

nevies prosim nahodou, ci je urcena aj pre mensie deti ? dcerka ma 15mes., vsetky vlakniny co v lekarnach kde som bola mali su od 3r.-aby som ju vlastne nezhanala zbytocne....

kamajka
autor
21. dec 2011

@veve39 no pozerala som to a tá čo máme my je tiež od 3 rokov. Aj ten fructolax je od 3.

veve39
21. dec 2011

@kamajka ach tak, takze zatial nic pre nas 😒 ...vdaka za info, aspon ju nemusim dalej zhanat...

skeptik
21. dec 2011

@kamajka Ty musis hlavne teraz zaviest striktny rezim, ze rano po ranajkach proste pojde na zachod a vykaka sa, nesmies ani jeden den vynechat. Vymysli mu nejaku motivaciu, nieco co bude chciet a dostane vzdy, ked urobi. Toto ked budes praktizovat 2-3 mesiace, tak sa mu to znormalizuje. Hlavne to treba riesit uz pokial sa stolica nedostavi 3-4 dni a nie tyzdne. Okrem fyzickych z toho bude mat aj psychicke nasledky.

meusicka
21. dec 2011

@kamajka ahoj citam tu o tvojom probleme a viem o com pises. moja ma tiez niekedy az po 7 dnoch a s cipkom a dokonca vie zadrziavat stolicu aj ked jej dam cipok. my sme uz nejak zacali nabiehat na aku taku pravidelnost ked som jej zacala davat probiotikum MACIK, neviem ci ste uz skusali. jediny problem u nas je ten, ze sa jej to uz znudilo i ked to ma chut bielej cokolady.
a posledne sa mi zda ze nam pri vyprazdnovani pomaha ze jej davam pit zeleny caj. tak skuste. drzim palce aby to zabralo.
ono je dost riskantne nechavat stolicu dnu tak dlho... 😒

inac ohladne dobrych rad z okolia a pod. niekedy viac skodia ako pomozu, a verim ze aj to dava psychicky zabrat aj tebe. tak vam zelam vsetko dobre a hlavne nech sa to malemu upravy. ja tiez ked sa moja vykaka tak dakujem Bohu, ze jej pomohol, lebo niekedy jej uz ja pomoct neviem. hlavne ak to je na psychike a nie je to z fyz. stranky.

kamajka
autor
21. dec 2011

@skeptik mali sme striktny rezim vyse pol roka, tiez som myslela ze sa to znormalizuje a creva uz sa mu vyprazdia aj same,teda ze ho pohne sameho,kedze bol nacviceny. Ale akonahle som to nechala na neho a na jeho biologiu, zadrzal stolicu a dokaze ju zadrziavat dlho. On si da radsej pätu do zadku len aby nesiel na zachod.

Odmeny nepomahaju ziadne. Kasle mi na vsetko.

@meusicka dakujeme tiez dufam ze sa to upravi🙂 a Vam prajeme to iste🙂.

kamajka
autor
21. dec 2011

@meusicka inak myslim ze je to skor psychicke ale co ja viem,on aj sa mi pokakal a povedal,ze on nevie o tom ze by sa pokakal.... proste ze on to neciti ze je pokakany?! Ale ked ideme na vecko a je tvrda stolica tak to uz citi a aj mi povie,ze je tvrde a ze sa boji,ze mu bude krvacat ritka a ze ho bude boliet ked bude kakat.

Inak cipky aj moj dokaze zadrzat, mne ked dali po cisarskom cipok a som mala 20 minut sa prechadzat a zadrzat a potom az ist na vecko,tak som vsetkych svätych videla. Nechapem,ako to tie deti dokazu.

meusicka
21. dec 2011

@kamajka moja posledne zadrzala 3x za sebou cipok, dostala kazdy den polku a nic, az ked som jej jeden den supla poobede aj druhy cipok, vtedy sa podarilo. nerozumiem tomu ako to robi, ale dari sa jej. a pritom nemava tvrdu stolicu, aj dzusiky pije. jednoducho nechce a hotovo. nastastie sme uz v stadiu, ze sa to cele zaobide bez placu, a zacala prijimat fakt, ze jednoducho to musi urobit.
inac nam lekarka este odporucila davat Vit B (B komplex) vraj to stimuluje nervove ukoncenia v konecniku (moja ich vsak este nevie papat, stale rozkuse a jasne ze to ma blbu chut 😝 ) ale tvoj chlapcek by uz mohol, ved je starsi a ma viac rozumu 🙂 a tiez nam dala framikoin kremik, ze jej mam natierat ritulku, nech sa jej nerobia trhlinky, ale to jej davam az ked ideme davat cipok, lebo ona inac tu stolicu nema tvrdu, alebo aspon nie az taku tvrdu, ze by sa jej robili trhlinky.
v kazdom pripade nesmies nechat maleho nevykakaneho viac ako 7 dni. uz to je moc, lebo to hrube crevo si potom aj zvykne na to mnozstvo v sebe a sa roztahuje a ono sa tam toho potom pomesti cim dalej tym viac, ale tie hnilobne procesy nezastavis a to moze byt na velku skodu.

hausknechtova
27. dec 2011

@kamajka ahoj mi mame ten isty problem mala kaka len raz do tyzdna ani podobrotky ani pozlotky to nejde len ked jej dam prehanadlo aglycerinovy cipok a tiez som z toho zufala my sme este neboli na ziadnom vysetreni ale zvazujem ze pojdeme niekam daj mi vediet ako si na tom a co vam pomohlo dakujem

kamajka
autor
27. dec 2011

@hausknechtova ahoj no ja som vysadila mlieko malému zo stravy a vyzerá to že to pomáha, ale sám od seba na záchod nejde iba keď ho durim a odkedy nepije mlieko tak kaká skúste vysadiť a uvidíte

hausknechtova
27. dec 2011

@kamajka dakujem skusim

anibas
29. dec 2011

@veve39 vláknina je od 1 roka

anibas
29. dec 2011

@kamajka ešte mám doma prebiotických marťankov - jahodových a píšu, že regulujú vyprázdňovanie 😉

anibas
29. dec 2011

@veve39 tá vláknina od valosun - prebiotická

veve39
29. dec 2011

@anibas dakujem...takze zacnem opat hladat v lekarnach...mate s nou skusenosti ?

bubinko83
29. dec 2011

čaj s krušinou je vyborny na zapchu ale neviem či možu aj deti.

bubinko83
29. dec 2011

inak nas zapekalo dlho hadam aj 2 roky a ked som vysadila kravske mlieko tak je to ok 🙂

anibas
29. dec 2011

@veve39 moja 6 r. kaťuša má problém cca 4 roky, posledný mesiac bez klystíra sa nevyprázdni, teraz som našla túto diskusiu a vyskúšala Fructolax a vlákninu - po týždni už kaká sama každý deň, Fructolax som vysadila a už len vlákninu do čaju, dúfam, že nám to vydrží 😉 pila veľa mlieka, teraz sme už bez mlieka ...

veve39
29. dec 2011

@anibas aj ste chodili niekde na vysetrenia? klystir jej davas doma ? ten fructolac je uz tusim laxativum...moja sa vykaka tiez az po sirupe lactulosa (mierne laxativum, to iste zlozenie ako Duphalac) posl. 2 mesiace, chcem aby sme zvladli vyprazdovanie len so stravou + prip. vlaknina...
strava typu ovs.vlocky, susene slivky, zmixovane figy+datle pridane do kase, hrusky, strukoviny v polievke nam teraz vobec nezaberaju...taktiez ani umele mlieko zarobene v harmancekovom caji....

anibas
29. dec 2011

@veve39 zatiaľ sme nikde neboli, 1x nám dr. odporúčala Duphalac, až tento mesiac to bolo také vážne, uvidím do budúcna, Katka tiež nechce veľmi jesť, vymýšľa, strukoviny nehrozí - dvíha jej žalúdok, ovocie len jablká a hrušky, v lete ešte jahody, ríbezle a maliny ale len z kríčka, čo je v miske nezje, je to začarovaný kruh - nekaká - nepije - neje - nekaká - nepije - neje - mm má stále posiela k dr., ešte vyčkám ako to bude s vlákninou

kamajka
autor
30. dec 2011

@anibas a mlieko pije? my sme tiež tak-nekaká-nepapá-neje-je podrazdeny,umrncany, potom za kus dobre ked sa vyprazdni,potom zas to iste dookola. Odkedy nepije mlieko je to celkom v pohode, zatial kakal kazdy den, vcera jedol rano cerealie s mliekom a stolica bola inaksia ako po ine dni, u nas sme asi odhalili pricinu- MLIEKO.

Inak,to sa mam pytat alergologicky ci mu na to vedia urobit testy ci ako?

dankadina
30. dec 2011

@kamajka nasa mala mala podobné problémy a dr. jej predpísala duphalac, neposobí ako prehánadlo ale v hrubom creve a slúži na správny návyk stolice, po mesačnej kúre chodí na wc každý den

monika15
30. dec 2011

@kamajka

daj malemu slivku... alebo slivkovy jam... 🙂 to pomoze urcite....

veve39
30. dec 2011

@kamajka mlieko si vysadila uplne ? teda aj mliecne vyrobky - jogurt, tvaroh, syry...alebo len mlieko v tekutej forme ? ak sa to u nas nezlepsi, tiez nad tym zvazujem 😒

inak nam teraz pomohlo zo 2x na vyprazdnenie bez akejkolvek pomoci laxativ ovsena kasa osladena uvarenymi figami zmixovanymi, ktoru som jej zacala davat na ranajky (susene slivky v takej istej forme s kasou nam nepomahali...) - jedna mamina, ktorej dcerke to pomaha na zapchu mi to poradila...

evabb35
30. dec 2011

@kamajka nechoď do Brezna, objednaj sa rovno do BB http://www.dfnbb.sk/gastroenterologicka
môže to byť všeličo /aj alergia na lepok/ takže len vyhľadajte vynikajúceho odborníka.

evabb35
30. dec 2011

@kamajka všetko naznačuje, že má nejaké ochorenie zažívacieho traktu, len treba nájsť dobrého diagnostika, ktorý nasadí liečbu. Zatiaľ si zapisuj denne čo a koľko zjedol, koľko vypil, ako sa vyprázdnil - hnačka, zápcha...všetko si zapisuj a sleduj. Lebo takto môže reagovať aj keď má problémy s trávením tukov.
Na trhu sú publikácie, kde máš jedálne lístky k jednotlivým diétam /diéta s obmedzením tukov-pankreatická/http://www.najnakup.sk/Porovnaj_knihy-kuchyna-v...

Na Slovensku máme vynikajúce liečivé pramene /Korytnica, Bardejov/, v Korytnici síce kúpele nefungujú, ale liečivé pramene sú tam lepšie ako v Bardejove - poraď sa s odborníkom. Deti sa liečia v Bardejovských kúpeľoch, môžete zvážiť kúpeľnú liečbu tam.

evabb35
30. dec 2011

Môžeš skúsiť ešte podať pri zápche NUTRIDRINK /v lekárni kúpiš/.

kamajka
autor
30. dec 2011

@evabb35 alergiu na lepok nám už vyšetrovali a robili nám aj kopu iných vyšetrení vrátane sona pankreasu, žlčníka atď, všetko bolo negatívne no uvidím čo bude ďalej po vysadení mlieka a po jeho opätovnom nasadení

@veve39 tak zatiaľ som vysadila len mlieko v tekutej forme, pije acidko a dneska skúsim jogurt uvidím čo to spraví

anibas
30. dec 2011

@kamajka katka niekedy žila len o mlieku, ke´d nechcela nič iné jesť, dúfam, že tu je pes zakopaný - mlieko

evabb35
31. dec 2011

@kamajka na sono pankreasu by som sa veľmi nespoliehala, lebo tam sa odhalia len ozaj závážné ochorenia pankreasu, pri horšom trávení tukov sa na SONE nezobrazí nič, dokonca aj pankreatické enzýmy môžu byť v poriadku...nemám čas sa tu rozpisovať, ale to diétne stravovanie s obmedzením tukov by mohlo priniesť zlepšenie, pokiaľ je horšie trávenie tukov...väčšinou je to spojené s horším trávením mliečnej bielkoviny.../to je všetko ten horšie fungujúci pankreas/