5 ročné dieťa a dlhotrvajúca zápcha

kamajka
15. dec 2011

Ahojte,určite nie som s týmto problémom sama...Verím,že mi pomôžete kočice.
Mám 5r synčeka a už vyše dvoch rokov sa trápime s kakaním.... Je to des a hrôza..Boli sme aj na gastre, nič len mu pozrela bruško, postláčala, dala nám Duphalac a glyc.čípky- že keď sa nevykaká dva dni po sebe,tak mu mám dať čípok.... No vôbec to nezabralo.......
On sa aj snaží vytlačiť to,ale kdesi sa to stále zasekne..On ide na WC s tým,že mu nepôjde, a že je tvrdé... Dokáže tam sedieť celé hodiny a nič neurobiť, až tak,že má otlačený celý záchod na nohách...Ja už neviem čo mám robiť..Pritom slipky máva zakakané, ako tá mäkšia stolica obteká tú tvrdú, ale nič nepomáha,ani tie čípky.... Momentálne už máme tretí týždeň bez vyprázdnenia a bojím sa, aby sa mu nepokrútili črevá alebo čo☹.
Pol roka sme mali tak celkom v pohode, chodili sme na WC každučký deň, gastroenterologička povedala,že je to o nácviku, že črevá sú lenivé, lebo on si tak zvykol.....Tak keď sme poctivo chodili kakať, celkom sa dalo, aj keď sa nevyprázdnil každý deň,aspoň plyny mu vyšli a stolica raz každý deň trochu,raz jedenkrát za tri dni.. Akonáhle do toho niečo prišlo a jeden deň sme nešli,zase sa to zaseklo....Robili mu kompletné vyšetrenia vrátane testu na celiakiu- všetko v poriadku,len mierna chudokrvnosť, ale to pochybujem že by súviselo so zápchou? Skúšala som už všetky možné recepty, jediné čo nemáme odskúšané je preháňadlo a to mu ani dávať nechcem, myslím že to nie je pre tak malé deti,alebo? Dr mi poradila ešte skúsiť prebiotickú vlákninu, vraj to nasaje do stolice vodu a ide to potom ľahšie... V lekárni som sa na to pýtala, a lekárnička mi povedala,že je to to isté ako normálne prebiotiká......... Už si neviem dať s ním rady, nepomáha nič, ani psychologicky ísť na neho a ani vydieranie hračkami dokonca....On proste nechce kakať a nebude aj mesiac ☹. Som z toho zúfalá. Poraďte mi čo mám robiť....Ja som ešte rozmýšľala, či nemá krátke črevo alebo čo,lebo on aj očervenie,že už mu ide,že už je blízko.....ale potom ho jednoducho zasekne a nič.☹

sadul
18. dec 2015

odporucam zelene potraviny, jacmen aj chlorellu, zaradit do jedalnicka...ak potrebujete poradit napiste ip.. my sa zapcham a inym chorobam zdaleka vyhybame prave pomocou tohto...

marfia
18. dec 2015

@inull5 boli sme vlastne asi 4x na gastre, ale nič také nám nerobili

emilia25
18. dec 2015

@marfia ked sme s tymto mali prvy krát problem a povedala na gsstre ze kolko dávam dufslscu tak mi povedala ze to su dávky pre kojencs tak sme zvysili dávky a krásne sa vtedy vyksksl teraz ked mal opet problem som kúpila probiotiks probio fix dala jednu tabletku a vyksksl sa.no problem sa uplne vyriešil ako som písala vyssie az ked ksksl v skolke úplná otocks.aj v 2 rokoch nám povedala ze to bol blok v hlave tak aj teraz.

marfia
18. dec 2015

@sadul malý si sám vypýta chlorellu, ten ich má ako cukríky, ale ani to nepomáha, ani jačmeň, všetko máme za sebou

sadul
18. dec 2015

@marfia kolko toho zje? nasa denne min. 10 tabliet, jacmen jej davam nepravidelne, iba mne odpija obcas..a hlavne, jeme iba original GW, ziadne nahrady...

marfia
18. dec 2015

@sadul máme originál, dávam mu 5 tabliet

inull5
18. dec 2015

@marfia to na gastre ani nerobia..chirurg nič nenavrhol? Neviem kde chodíte na chiru,ja som bola v ba kde mi pol roka tvrdila že je malého ritka v poriadku a keď som prešla inému lebo sme mali výmenu názorov tak ten mi povedal ze maly mal mať ritku už deň po pôrode operovanu..vieš si ten dojem predstaviť? Ďalší ma čakal keď ho v 8 mesuacoch urobili irigografiu a lekár mi oznámil že maly ma pravdepodobne dosť poškodené črevo,že budú otvárať bruško kvôli vzorkam na histologiu..otvorili a z operačky ho už viezli a mal spravený vývod z hrubého čreva..pretože bolo tak roztiahnute od stolice že by sa to bez toho nezahojilo. V tom roztiahnute mieste sa hromadia stolica a preto nekakal aj dva tyzdne..

sadul
18. dec 2015

@marfia to je dost malo na to aby sa nieco prejavilo...nasa ma ten 1 balik/440tbl na mesiac pre seba...a hlavne vela vody...my sme riesili atopicky ekzem, predavkovanie nehrozi...a poddavkovanie je zbytocne a neucinne...kedze nezje ani tolko ovocia a zeleninu surovu velmi malo..beriem to ako nutricnu vyzivu..keby som jej na stole nechala otvorene zelenace..zje mi ich aj 50 naraz..a inokedy jej staci 10-20...

maruska.s
18. dec 2015

@marfia veru, je to hrozne, nikdy by som si nemyslela, ze raz budem riesit takyto problem...drzim palce...nam ten dufalac tiez moc nepomahal, potom nam zvysili davku a natierala som mu ritku tou mastickou. Potom sa konecne po nejakom case vykakal bez bolesti a potom sa uz sam prestal bat kakat a zase chodil pekne na zachod...len pokym sa zbavil toho bloku v sebe, to bola hruuuza...

mily7
18. dec 2015

My máme len rok a problém od prikrmov! Ja som ale lieky nechcela dávať a trápili sme sa týždeň najdlhšie. Nechcela som dlhšie čakať. Potom dostala easylax. Problém sa nám vyriešil myslím že užívaním lanoveho oleja dva x denne, plus ráno po oleji acidko dostane. To jej pomáha zmekcit stolicu a tým pádom vytlacit. Skús toto, potom tu choleru a jacmen, a ešte aloe vera vraj pomáha . Ak ide o psychicky blok hľadať psychológa ale určite by som zašla aj na chirurgiu. Podľa mňa tri týždne je už veľmi zle. Nechcem strašiť. Viem že to strašne trápenie. Preto píšem čo nám pomohlo možno zaberie aj u vás. A ziadaj lekárov o pomoc musíš sa biť za syna.

inull5
18. dec 2015

@marfia áno,to vraveli aj mne že dojcene babo nemusí kakat aj dva tyzdne..už som to v jednej diskusii spomenula že je tu veľké ALE a to v tom zmysle ze áno,nemusí,pokiaľ sapovedalo dvoch týždňoch vykaka bez ťažkostí a stolica je mäkká a normálnej farby,pokiaľ sa po tých dvoch týždňoch vykaka ťažko,stolica je tvrdá a suchá,alebo tmavo zelená,tak to ok nie je a tiež je rozdiel či je len plne dojcene alebo dojcene a papa aj zeleninu a ovocie...dcéra mi nekakal aj 10 dní,potom sa vykakala a stolica bola úplne normálna,kdezto syn sa nevykakal q keď dostal cipok či klyzmu tak vyšla pachnuca zelená tuhá stolica..

marfia
18. dec 2015

@inull5 tak to ste si teda vytrpeli, to mi je strašne ľúto, aj Teba, lebo mama vždy trpí a nehovoriac o malom, nerada čítam a počúvam o takomto utrpení, to naše je proti Vášmu nič....veľa zdravíčka prajem

marfia
18. dec 2015

@sadul ďakujem za radu, zvýšim mu teda dávku 🙂

marfia
18. dec 2015

@maruska.s veď to to, ten blok, už sme to mali 2 mesiace celkom v pohode a zrazu prestal kakať, keď som nebola pri ňom, a teraz ho to bude bolieť a toho sa on bojí.

marfia
18. dec 2015

@mily7 prosím ťa, dnes sme zrovna v lekárni objednávali ten easylax, ten nezabral?

marfia
18. dec 2015

@inull5 no ja som vlastne tú stolicu riešila, keď som ho len dojčila, že prečo kaká tak málo, teda bolo to aj 1x za 10 dní, ale uspokojili ma u Dr., že je to ok, ale myslím, že to už bol začiatok nášho trápenia...aj keď, keď sme už začali s príkrmamy, tak to bolo celkom ok, až potom to začalo a mám obavy, že som toho príčinou opäť ja, lebo som trvala na tom, aby už chodil na nočník a či som ho nezasekla aj ja, takže mám výčitky. Teraz mám malú, tá ma rok a pol a radšej ju ani nenútim na záchod, čo sa bojím, aby sa nám nestalo to isté.

maruska.s
18. dec 2015

@marfia skus na to ten krem, ja som mu to natrela tak viac, aj trosku dnu. aj ho to nebolelo, aj to slo lahsie cez namastene...ale viem, ze to je tazko, ked nechce ani tlacit....nasho sme nemohli ani na to tlacenie presvedcit...

marfia
18. dec 2015

@maruska.s vyskúšať isto vyskúšam, ďakujem 🙂

maruska.s
18. dec 2015

@marfia drzim palce, nech toto obdobie rychlo prejde... 😉

sadul
18. dec 2015

@marfia urcite, a nenechaj sa odradit, dieta si samo zoberie kolko mu treba...uvidis ze sa ta pravidelnost dostavi, len nezabudnut vela vody popri tom, mozno si bude aj viacej vody pytat, idealne by bolo aj ten jacmen skombinovat, vacsi ozdravny efekt to ma potom...ale chlorella je pre deti najviac oblubena...su to predsa len "zelene cukriky"🙂 a urcite to jest dlhodobejsie...budem rada ked sa potom ozves...

medionka
18. dec 2015

zaznelo tu vela rad,tak pridam aj tu moju
nalej mu teplu vodu do zachoda (trosku horucejsiu, aby sa vytvorila para), ked pojde kakat
sprav mu cajik z cakanky,a aj z alechemilky zltozelenej-zabranuje rozmnozovaniu neziaducej flory
ovsene vlocky treba vzdy nechat napucat vo vode cez noc
ak mas domacu kyslu kapustu tak mu davaj vodicky z nej
vyluc jogurty a zamen ich za kyslu smotanu -pridaj do nej trochu lekvaru domaceho
snaz sa obmedzit prehanadla, lebo odhlienovanim crevo este viac zoslabne
precitaj si o patologickej crevnej mikroflore

marfia
18. dec 2015

kočky, ďakujem Vám za rady, myslela som si, že som už vážne všetko vyskúšala a predsa ste mi dali ešte nové recepty, ktoré budem skúšať, až pokiaľ sa nám to neupraví...vrelá vďaka za všetky rady 🙂

mily7
18. dec 2015

@marfia zabral! Easylax som mavala ako poslednú nádej na vykakanie! Môže byť že dostal strach a blok! Teraz len zmekcit stolicu, aby sa ľahko vyprazdnil a zas ukludnovat že to pôjde ľahko! Inak už som čítala pri väčších deťoch a hlavne blokoch neriešit. Nepytat sa či potrebuje na záchod nič. Nezameriavat pozornosť! Držte sa.

kamajka
autor
19. dec 2015

@inull5 ja to všetko viem na vyšetreniach sme boli keď mal 5r.všetko V poriadku. Ja už keď ho dostanem na wc on sa vykaka V pohode. Len on jednoducho nechce kakat. Tam je pes zakopaný. Nie nevie, ale nechce.

majuska451
25. feb 2017

@maruska.s prosim ta o aku masticku ide,aj moj zdrziava stolicu,nejde aj dva tyzdne,berieme aj dufalax ale nic nepomaha,proste vidim na nom ako tu stolicu zadrziava,ma problem od malicka ale toto je u nas uz extrem 2 tyzdne

eliska13
25. feb 2017

@majuska451 je to strasne zle pre zdravie.kolko ma rokov?niekedy najlepsie pomoze dieta vystrsit, ked nebude kakat pojde do nemocnice.Moj nekakal 4-5 dni a chirurg na Kramaraoch mi strasne vynadal.Takze dat glycerinovy cipok kazdy den rano nech ma navyk,tuhu stolicu musite zmakcit, pit vela vela vody ovsene vlocky namocit do vody a pridavat do polievky ci jogurtov
kupit pseno uvarit a do polievok pridavat, susene slivky jest
a jasne, ze ju zadrziava, lebo ho to potom boli, tak sa uz boji
ak nechce cipok daj mu ho rano v spanku
my sme skoncili na sono s rozsirenym hrubym crevom rob s nim nieco to nie je sranda aspon kazdy 2 den musi kakat

majuska451
26. feb 2017

@eliska13 kupili sme vcera lanove semiacka,probioticke jogurty,prylium,rano som mu dala nalacno vodu vlaznu,vypil plny pohar,aj jogurr zjedol,len som mu tam primiesala trosku psylia,tak mu to velmi nechutilo,ale po trosku tak ho zjedol,slivky susene nemoze zobrat ani do ust tak ho natahuje na vracanie,ale vodu so slivkoveho kompotu vypije aj celu a nic,ten dufalax vypil mozno uz aj tri flase tie litrove od kedy ma problem,on od kedy pije dufalax stolicu nema az taku tvrdu ale proste to crevo je asi take lenive,ze on to hovienko nemoze vytlacit.Ale urcite je problem aj v tom zadrziavani.Bude mat toho mesiaca 5rokov.Aj ja som uz rozmyslala ze by som mu mohla dat rano v snu,ale ty mu davas aspon hodinu pred zobudenim?Lebo ked ideme do skolky tak ho budim pred siestou aby som stihala do prece,tak mne lepsie by bolo keby kakal ked sa vraciame domou,ale zasa tu cipku mu nedam,najlepsie bude asi ako vravis ked spi a budit o desat minut skor aby sme stihli aj vykakat sa.U som vravela ze budem skusat hoci co,presli sme na celozrny chlieb a pecivo,vodu mu robim do litroveho pohara aby som mala prehlad kolko vypil a aby ju vypil do piatej,lebo potom tiez neje dobre zatazovat oblicky.Kupila som aj ovsene vocky,len som nevedela ako ich mam dat,skvokra trosku aj zomlela aby ich velmi nectil,ale ved to preba namoci ako pises,to mu nemozem take pomlete dat do jogurtu,alebo aspon zaliat horucou vodou ci?

maruska.s
5. mar 2017

@majuska451 ahoj, ta masticka sa volá Infadolan...u nás nepomohlo strasenie, že pôjde do nemocnice. Dúfala, masticka a presviedčanie, že keď sa už raz vykakal bez bolesti, že to už nebude znova bolieť, že už to bude dobré...ako sa máte teraz?

majuska451
11. mar 2017

@maruska.s boli sme na gastro v barejiobe tam nam povedala,ze to je dlhodobe,kym sa mu crevka zasa daju do poridku,robila nam vysetrenia,tak ze vraj ma strasne pomale travenie,dala na na to kreon a nieake na lacno pol tablety aby mal nutkanie na kakanie.V nedelu som mu dala klistir,vuslo z neho az nrmozne vela toho a od vtedy zasa nic 🙂

majuska451
11. mar 2017

@maruska.s v bardejove