Ako rozoznám autistu od neautistu s inou poruchou?

marhulka2
25. jún 2013

Mile maminy autistickych detureniec, mam na Vas velku prosbu. Potrebovala by som vediet, coho nie su v ziadnom pripade autisti schopni. Mam syna, kt. bude mat tento rok 7 rokov a od 1,5r. riesime, ci je alebo nie je autista. Absolvovali sme vysetrenia, kt. nam autizmus vyslucili, ale...Mame diagnozu vyvinova dysfazia (syn rozprava velmi zle, malo a ma aj poruchu porozumenia), tato porucha ma mnoho spolocnych znakov s autizmom...A ja neviem, ci syn ma naozaj tuto poruchu alebo je autista...lebo hoci nam bol autizmus vyluceny, stava sa, ze nam niekto z ludi povie, ze sa im ako autista javi...(su to napr. spec. pedagogovia, kt. pracuju s autistami, ale nemaju zas ziadnu skusenost s detickami s vyvinovou dysfaziou). Pre uplnost este dodam, ze syn absolvoval tento rok IQ testy, vyslo mu, že ma stredny intelekt a narodil sa v 33.tyzdni tehotenstva v dosledku infekcie.

A tu su priklady z coho sa neviem vysomarit....(myslela som si, ze nas to odlisi od autizmu, ale bolo mi povedane, ze to dokazu aj autisti)

Ma ocny kontakt......ale ten maju aj niektori autisti....

Je pritulny........ale to su aj niektori autisti....

Ma rad ludi, hlavne dospelych a mladsie deti(mam pocit, ze hlavne take, kt. nevedia este dobre rozpravat, ako keby si svoj handicap uvedomoval...)....ale dospelych oblubuju aj autisti...

Rad cestuje akymkolvek dopravnym prostriedkom.....ale to aj niektori autisti...

Rad chodi nakupovat.........ale to aj niektori autisti....

Chcem sa opytat? Ked syna mylim, napriklad mu ukazem, ze toto je kniha a ukazujem na auto...syn sa usmeje a povie mi, nie to je auto...a pod. Dokaze to aj autik?
Dokaze autista opatovat usmev?

Syn pristupi na symbolicku hru a sam si aj obcas nejaku vymysli...napr.. si postavil zo spagatu lanovku, alebo z epeda trampolinu, alebo sa hral, ze je podlozka autobus...A ked sa vozil na bycikli a ja som prisla k nemu, ci ma odvezie a tvarila som sa, ze je autobus okamzite pristupil na moju hru...Dokaze to autista?

Ked nechcel ist do skolky, vymyslel si, ze ho boli brusko...Dokaze to autista?

Inak syn chodi do beznej skolky(uz 2 roky), nemal adaptacne problemy i ked problemy s nim su...Je dost tvrdohlavy a to mi smeruje k autizmu...Ked on nechce tak nechce, da sa ale oklamat a dostat do situacie v kt. ho potrebujem mat...Je skor samotarsky-no neviem, ci to nie je tym, ze si svoj handicap s recou uvedomuje...Ked chodime na ihrisko, vidim, ze by sa rad s detmi pohral, ale ked na ne spusti svoju nezrozumitelnu rec deti sa na neho vykaslu...ak sa ale kolotocuju a nerozpravaju, tak sa rad jasi s nimi...
Co mi vsak u neho ako autisticke pripada je, ze ma rad istotu v takom smere, ze vie co sa bude diat. Vecer, alebo rano mu musim povedat, co bude, ze pojde do skolky, kto pre neho pride, a ako pojde zo skolky-ci autom alebo autobusom, ze potom pojdeme na nakup...atd. Vyslovene si to ziada, aby vedel svoj program...
Dalej mi u neho ako autisticke pripada to, ze ak je nieco dlhu dobu zauzivane a potom sa to zmeni, tak to vyzduje tak, ako bol zvyknuty...Napr. okno v izbe kde spi byva zatvorene, takmer cely rok, okrem leta, ked su neznesitelne horucavy...a ked ide spat a ja ho nezatvorim, tak to vyzaduje...ak to neurobim, nerobi ziadne sceny, ale poziada ma, aby som tak urobila aj viackrat, no napokon zaspi aj pri otvorenom...
Inak nema ziadne maniere typu krutenie kolieskami, ukladanie veci do radov a pod...je skor bordelar...ale tieto maniere vraj nemaju ani ini autisti...a ani nenastoji na tej istej trase ....
A este jedna podla mna podstatna informacia-pred 3 mesiacmi sa nam narodil druhy syn, nas syn ho ma rad, hladka ho, utisuje ked place a jeho plac mu neprekaze-myslim, tym, ze si nijako nezakryva usi a pod...Aky maju autisti vztah k svojim surodencom?

Mam z toho vsetkeho zmatok, bola by som velmi rada, ak by ste mi napisali, coho autisti naozaj v ziadnom pripade nie su schopni, aby som sa vedela v tejto spleti vysomarit...naozaj by som uz rada vystupila z tohto bludneho kruhu...ved syn ma ist buduci rok do skoly, mam ho tlacit do beznej(ved ma normointelekt), alebo specialnej, alebo do skoly pre autikov...Bohuzial mam skusenost, ze ak si sama neporadim, tak mi nik neporadi. Odbornikov na autizmus je zalosne malo. My sme boli u Dr.Janosikovej, kt. nam to vylucila, chodime aj k neurologicke do Ba, psychiatricke, klinickej logopedicke, specialnej pedagogicke, takze synovi sa snazime venovat...Ludia nam netvrdia, ze autik je, aj ked sa najdu aj taki, kt. sa tak javi...Poradte prosim

hatsepset
9. júl 2015

@marhulka2 blahozelam 🙂 dakedy to sice vyzera ze aj jednooky medzi slepymi je kral, ale verim ze sa vam ulavilo 🙂 - nemyslim to nejak v zlom, my nemame nic uzavrete akurat ze expresivna porucha reci, OVR ADD atd .... mozno aj dysfazia :/ - neni to neviem aka vyhra, ale mne odlahlo, ked povedali ze autik nie je

marhulka2
autor
9. júl 2015

@hatsepset Aj nam odlahlo, ze nie je autik. Ale s perceptivno-receptivnou dysfaziou to tiez nie je jednoduche...Caka nas veeelmi vela tvrdej prace...

kiki68
9. júl 2015

ak janosikova potvrdila,tak nebude autik. Bud rada,ze je to dysfazia. Keby je autik tak ma ine problemy,ja mam Aspergera a to vidis, ako ocny kontakt nula bodov, telefonovat s niekym utrpenie...u mna teda AS rysy na totalku

ninuska8
3. sep 2015

@marhulka2 ahoj, mozem sa opytat ako si s malym pracovala? moj bude mat 3roky a nic nerozpráva a aj maloco rozumie...boli sme uz na neuro a caka nas este psycholog, ale neviem, ako by som ho mohla este podporovat, ma problem aj udrzat pozornost...vdaka

marhulka2
autor
12. sep 2015

Urcite by som navstivila najskôr odborníkov - psychológ, klinicky logopéd. My sme tiez mali problem s pozornostou-zacinali sme pracovat po minútach a postupne sa čas predlžoval a aj pozornosť zlepšovala. Je to dlhá cesta a vyžaduje veľmi veľa trpezlivosti...

forgacskatarina
16. okt 2015

@marhulka2 ako ste dopadli je ci nie je autista?ake ma este príznaky:zaujima ma to kvôli synovi

peter952
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
peter952
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
cajocka85
1. aug 2016

Ahojte! Keď mala moja malá rok a štvrť, bola som si už nabetón istá, že je autistka... doktorka chcela len čakať acakat, tak som sa vybrala vlastnou cestou...hľadaním, zistovanim a zas len umornym hľadaním čo mám,mozem skúsiť. Medzitym dlhým časom jej diagnostikovali detsky autizmus. sme od účinných diét, cez doplnky, psychológov, neurologov, spec.pedagogov logopedov, terapie...som sa preklikala v dcerkinych 3,5rokoch na www.tomatis-praha.cz a začali sa diať zázraky!!! Toto je oficiálna propaganda!!!! Čo by som dala za to, keby sme sa o tom dozvedeli skôr.
Ponúkam vám skrátený zoznam našich zázrakov:
Vylúčili sme lieky na spanie a zaspanie, keďže spánok bol chaby a v noci buntosila aj 5 hodín (samozrejme,ze cez deň nedostala), za pár dní nám začala prespávať celú noc...aj 9-10hodin!!!
Zmizlo agresívne správanie a sebaposkodzovania!!!
Skludnila sa, krásne chodíme na prechádzky...nemusím ju držať za zapastie, nevrieska po ulici...teraz má v kľude drží sama za ruku a neuteka od nás prec!
Z praktického hľadiska začala pozorovať čo robíme a iniciatívne sa začala Zapájať do cinnosti: upratovať si hračky, odniesť si tanierik na stôl, vyzuť si topánky a uložiť, vyfarbuje obrázky, pije zo slamky!!! Chce šúpať vajíčko, banán, čo jej dám krájať ho...jednoduchá sa prebudila jej vnútorná motivácia vnímať svet!!!začala sa nám pri mnohých činnostiach tešiť (kŕmenie zvierat, mobil, mixovanie,plavanie-konwcne pochopila, tancovať, reagovať na hudbu!!! Konečne máme prvé fotky bez kamennej tváre, plaču...máme foto pre okrasu kde sa smeje!!!! Rehoce sa napr.na tom, keď niečo sama vtipné urobí!!!
AaAAaaaa???
Začala nás stiskat a objimat!!!!!! A keď sme veľmi dobrí, tak dá aj pusu!!!
A to všetko v priebehu iba 3 mesiacov! Prvé zmeny nastali už od 2.dna!
Takže nemôžem nepropagovat, keďže tu, na Slovensku naši odbornici odporučia iba gfcf diétu a aba terapiu...
Takže niečo "nové" zo západu www.tomatis-praha.cz !!!!

googlinqa
2. okt 2016

@peter952 peter maju poznam ani moja nie je ockovana a ma a poznam aj ine deti z centra

peter952
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mimacia
24. jan 2017

@kazunomiya
Ahoj. Citala som tvoju odpoved a zaujala ma informacia o tom odbornikovi na dane detske dg. Dala bz si mi na nho prosim kontakt .Dakujem ,velmi by mi to pomohlo .

zuzanafb
22. jan 2018

@cajocka85 dobry, a vy ste to akym sposobom prosim skusali - ak sa mozem spytat. Objednali ste si to zariadenie, alebo chodili do Prahy?

kiwi82
24. feb 2018

@marhulka2 ahoj. Prosim Ta ako te pokrocili so syncekom? Rozhovoril sa? Vyvratili nakoniec autizmus? Dakujem

cajocka85
26. mar 2018

@zuzanafb Na zaciatku sme boli osobne v Prahe a mali skype hovory...a potom sme mali zariadenie doma.