Autizmus alebo len oneskorený vývin z dôvodu 3-jazyčnej rodiny

321janka
3. nov 2023

Dobrý deň, hľadám radu od mamičiek, ktoré sa s niečim podobným stretli nakoľko naša pediatrička povedala, že zatiaľ máme čakať a mne to nedá spat a pomaly padám to čiernej diery videí autistickych detičiek 🙈.

Sme 3- jazycna rodina, ja Slovenka, manžel Rumun a medzi sebou hovoríme anglicky. Žijeme v ČR a teda od 2 rokov by maly mal nastúpiť do jaslí a tam mal k tomu všetkému ešte češtinu.

Mame 18-mesačného syna, ktorý doteraz napredoval podľa mna normálne. Až pri vyplnovani dotazníku pred 18 mesačnou kontrolou som si začala všímať že neukazuje prstekom alebo keď sa mu snažím ukázať lietadlo na oblohe tak nevie presne kam sa dívať. Taktiež sa nehrá ako na niečo.

Na meno (80% keď nie je niečim zaujatý ) hneď reaguje a otočí hlavičku a aj sa na nás pozrie. Ked sa usmejem, usmeje sa na nás, keď robí niečo čo nemá a poviem mu Nono a ukazem aj prstom, hneď to pusti z ruky a prestane.
Rad sa hra na schovavacky, keď si zakryjem tvar že plačem, príde a dá mi preč ruky aby sa na mna pozrel. Keď mu poviem pod ideme sa kúpať, daj ruky hore, dáme dolu tričko, vyber si cumel s pusinky ideme piť mliecko, toto rozumie a aj to urobi.
Na ľudí a aj nových ľudí reaguje krásne, pozrie sa na nich a usmeje alebo za nimi chodí kým sa oni nepozrú na neho a usmeje sa na nich. S deťmi sa nejak extra nehrá ale nemá s nimi problém. Doteraz som to brala že je proste ešte maly (je to moje prvé dieťa).

Ale nerozpráva skoro nič. Teraz neviem či je to tým že chudák má v hlavičke z tých jazykov guláš alebo je tam horší problém.
Jedna vec čo robí posledný mesiac je, že keď mu nevenujeme pozornost tak ide k dverám alebo k nábytku a začne si búchať hlavu a pritom sa dívať uprene na nás až kým mu nepovieme nono, prestaň. Vtedy prestane a začne sa smiať a pribehne k nám. Toto mi nejde do hlavy , že by bol autizmus lebo vsade čítam že tieto deticky nemajú skoro žiadny očný kontakt.

Budem vďačná za akýkoľvek názor.

Ďakujem

321janka
autor
4. nov 2023

@taktotedanie nie nikdy

321janka
autor
9. feb 2024

Tak musím povedať že sa to u nas otočilo o 180 stupňov. Naozaj verím, že niekedy len treba počkať.
Mame čerstvých 21 mesiacov , maly zacal ukazovať v 20.mesiacoch krásne a hneď k tomu aj pridal slovo TOTO keď niečo chcel. Takze teraz pobehuje cele dni , ukazuje na všetkom prstom a k tomu kričí toto.
Rozumieť rozumie zakladne pokyny tiež dobre a snaží sa veľmi veľa rozprávať . Zatiaľ je to len blabotanie ale verím že sa to za chvíľu premeni na skutočne slova ( uvidíme teda v akom jazyku).

U nás to prišlo naozaj zo dňa na deň.