Čo všetko nesprávne nazývame kolikou?

dugyna
17. máj 2011

Kolika

Čo je to kolika? Alebo radšej položme otázku, čo všetko nesprávne nazývame kolikou?
V prvom rade si treba uvedomiť, že kolikou sú nesprávne nazývane problémy s plačúcim novorodencom, ktoré sú pripisované bolestiam bruška. Dieťatko plače a okolie vraví asi ho bolí bruško, pomasírovala si mu ho? Prdkalo? Atď.
Avšak dieťatko plače pre svoju nezrelosť. Kolika začína okolo 2-3 týždňa života a končí okolo 3mesiacov života, samozrejme sú výnimky.
Nejde o pravú koliku, ktorá vychádza v bolesti bruška, ale o nepravú koliku, čiže nezrelosť novorodenca.
Napr. také žriebä keď sa narodí, tak v priebehu niekoľkých hodín sa postaví na nohy a chodí.
Ľudské mláďa, keď sa narodí, je to totálne bezbranné, odkázané na svojich rodičov, nevie sa posadiť, chodiť a ani usmiať. Keby sa však dieťatko malo narodiť „zrelé“ resp. keby sa malo aspoň vedieť usmiať, nebolo by to možné pre veľkosť hlavičky, ktorá by neprešla pôrodnými cestami.
Ak dieťatko nemá inú príčinu pre plač, tzv. že dieťatko je nakojené , prebalné, vetry odchádzajú, nemá teplotu a ani inú príčinu pre plač, tak jediné po čom Vaše dieťatko túži je to, že chce byť pri Vás, chce byť s Vami a cítiť Vás. Predsa bolo súčasťou Vás dlhých 9 mesiacov a zrazu ho dajú do tichej miestnosti do postieľky kde sa má pozerať ne na strop.
Nie, ten malý drobček túži byť s Vami, byť súčasťou Vás a Vášho života, naďalej. Nechce byť, v tichej miestnosti, keď 9 mesiacov počúvalo Váš hlas a zvuky okolia. Túži, aby naďalej
mohlo všetko toto prežívať.
A ako to uskutočniť? Nosením. Nie dieťatko tým nerozmaznáte nebojte sa, dieťatko samo, keď bude pripravené sa prestane nosiť.
Ako? Šatkou na nosenie alebo pomocou ergonomických nosítok s novorodeneckou vložkou.

Ak je príčina inde?

Hlad – často maminky riešia koliku a dieťatko je hladné, lebo nie je dojčené na požiadanie.
Pretože, dojčí presne každé 3 hodiny , však dieťatko nemôže byť zase hladné. Pre dojčenie,
Ale neexistujú tabuľky, či časové harmonogramy, dieťatko má byť dojčené na požiadanie.
Problém s trávením- pri kojení je dôležité ak dieťatko dopije/ak už nesaje aj po stláčaní/ ponúknuť druhý prsník. Ak nie dieťatko dostáva menej mliečka bohatého na tuk, a preto mliečko prechádza tráviacim traktom rýchlo a nestíha sa stráviť mliečny cukor, čo spôsobuje
u bábätiek plynatosť, pálenie záhy, koliku.
Nadprodukcia-dieťatko pije na etapy- napije sa, oddýchne , odgrgne..a o chvíľu hľadá prsník opäť. Dajte mu prsník opäť, ale ponúknite mu ten istý, ak pije nechajte do dopiť, ak keď už len cucká, že dopilo ponúknite mu druhý prsník. Ak pije dieťatko len chvíľku vysaje vždy len vrchné mliečko, preto ho treba priložiť na ten istý prsník opakovane, aby vypilo aj zadné mliečko -bohatšie na tuky. Lebo ak by sme mu ponúkli druhý prsník zaplní si bruško predným mliekom, a takisto to môže byť v prípade ak bábo pije hlatvo.
Čiže ak bábätko papá častejšie je potrebné ho prikladať na ten istý prsník 2-3 hod. Druhý ponúkame, až keď saje naprázdno.
Alebo môže piť málo, pretože je počas kojenia rušené okolím.
Hltavé pitie- bábätko ide na prsník neskoro, pije hltavo a nepokojne a nahlce sa vzduchu,a potom môže grckať
Alergická reakcia na stravu matky – môže reagovať na kravské mlieko v strave matky, nakoľko bielkovina kravského mlieka je silný alergén, ktorý prechádza do materského mlieka.
A takto môže alergicky reagovať bábätko. Ide hlavne o mlieko, fermentované mliečné výrobky problém nerobia / jogurt, syry../. Môže sa prejaviť bolesťou bruška, ekzémom, zelenou stolicou.
Intolerancia laktózy – nie je to isté ako alergia na bielkovinu kravského mlieka

/článok ešte nie je dokončený, doplním ho/

violoncielka
13. jún 2011

dobry clanok...prosim posli este dokoncenie...

dugyna
autor
14. jún 2011

@violoncielka dakujem budem sa ho snazit tento tyzden dokoncit,len nam isli zubky dva naraz takze sa nedalo.dam vediet ked bude hotovy.

mamabiba
26. aug 2011

@dugyna už sa teším na dokončenie 🙂 🙂 , zatiaľ táto prvá časť mi dosť pomohla, pretože Barborka má iba 3 týždne a bolieva nás bruško a nevedela som prečo. Tak určite vyskúšam tvoje rady...hlavne čo sa týka dojčenia a zadného mliečka, lebo tam môže byť u nás tá príčina, že ho asi nevypije. Takže ešte raz veľmi pekne ďakujem za rady.

strapco13
26. aug 2011

@mamabiba opis trosku dojcenie...ako sa mala prisava? ako sa sprava pocas dojcenie a po dojceni? ako dojcis...ako striedas prsniky a pod? cika a kaka dostatocne? aka bola porodna vaha a teraz?

mamabiba
31. aug 2011

@strapco13 Ďakujem za záujem... 😉 Barborka sa prisáva v pohode..bradavky mám dostatočne veľké, na začiatku dojčenia papá dosť hltavo, až sa dakedy začne dusiť, vtedy ju dám odgrgnúť a pokračujeme ďalej. Väčšinou dojčím cca 30-40min, ale prerušovane. Dakedy máme s odgrgnutím problémy. Prsníky striedam po cca 3 hodkách, pretože dojčím na požiadanie a dakedy to je aj 3-4x do tých 3 hodín. plienky meníme pravidelne a v dosť hojnom počte...cca 6-8ks za deň. Pôrodná váha bola 3180g merala 49cm a minulý štvrtok po poradni vážila 3850g. A neviem, či je to bruškabôľ, alebo sa iba tak naučila kakať a "prdkať" ale musí sa k tomu durdiť a kopať nožičkami a až po tom sa vyprázdni. Lenže ona sa takto durdí skoro po každom jedení a nie vždy sa jej to podarí. Proste...buď sa vykaká, alebo sa dovracia z toho durdenia a tlačenia. Akokeby si potrebovala to bruško vyprázdniť a samozrejme chce potom hne´d jesť, alebo nás trápi štikútka. Tú dostáva aj 5-6x za deň. Ale normálny reflux nemáme. to viem, čo je, mala ho prvá dcéra.

strapco13
31. aug 2011

@mamabiba povedala by som, ze mas nadprodukciu..ta je bezna skoro u kazdej zeny na zaciatku dojcenia /su zeny co si napriek nadprodukcii mysla, ze maju malo mlieka, lebo z nadprodukcie moze mat dieta problemy a ak sa nedojci spravne, mpoze byt paradoxne aj hladne/
mala ma doastatocny prijem mliecka podla toho co pise 😉 ..ale je mozne ze prijima vdaka ndprodukci viac toho predneho mliecka..to trosku zaplynuje, preto moze mat taketo potiaze..plus to, ze ak pap hltavo, tak sa moze nahltat vzduchu
cize kojit nadalej tak ako kojis, plus mozes skusit vyuzivat antigravitacne polohy..cize hlava babtka je nad prsom a teda mlieko tak nebude striekat a nenahlta sa tolko vzduchu
a su deto ktore proste pri kazdom jedle sa vyprazdnia zdola..proste ak chcu nieco prijat do bruska, tak si najprv spravia miesto 😀
este pijes nejake caje na podporu kojenia..co obsahuju fenikel, rascu?...lebo niektore deti na to reaguju..skus ich vysadit ak ich pijes

mamabiba
2. sep 2011

@strapco13 Ďakujem za rady, skúsim vynechať tie čaje, pretože, máš pravdu, pijem ich. Malej som dávala zo začiatku aj čajíky, feniklový a harmančekový, ale tie som hneď vysadila, pretože mi z nich dostávala hnačky.
Kôli tomu prednému mliečku sa snažím aspoň 3 hodky dávať z jedného prsníka.
A ak sa smiem spýtať...vieš mi trošku popísať aká je to tá antigravitačná poloha, že hlavička je nad prsom? Ja kojím na boku na normálnom vankúšiku, tam kde má položenú hlavičku, tam mám nohu pod sebou, aby mala hlavičku vyššie ako telíčko, ale neviem si dosť dobre predstaviť, ako má mať hlavičku nad prsom a tak kojiť 🙂 🙂 . Budem vďačná za každú radu aby som Barborke čo najviac uľavila.

strapco13
4. sep 2011

@mamabiba antigravitacna poloha..priloz si dieta ako zvyknes a preval sa v tej polohe na chrbat , dieta drz pri tom pevne, aby sa nepokazilo prisatie..tak sa vlastne dostane hlavicka dietatka nad prso a teda mliecko bude striekat proti gravitacii a preto pomalsie a teda dietatko lahsie zvladne jeho tok
ako pokracujete..zlespilo sa bolenioe bruska po vysadeni cajov?

mamabiba
6. sep 2011

@strapco13 ďakujem, super si mi poradila, áno už je to lepšie. Vysadila som aj ja, čo som mohla. Mám predpísané aj železo, ale mňa trochu zapekalo, takže asi aj tam bol problém. Už je to o 90% lepšie. Len som musela aj trošku upraviť kojenie, nemôžem ju kojiť na požiadanie, pretože sme sa dostali až do štádia, že to bolo každých 20 min, či deň alebo noc. Proste sa mi zobudila za 20 min...dakedy aj kradšie a už pýtala prsko. no a potom bola až prepchatá a tieklo to znej zo všetkých strán. Snažím sa dodržiavať taký 2 hodkový odstup, ale niekedy to poruším aj po hodke a pol. Ale aj po tejto úprave vieme konečne spať aj v noci, prisaje sa na dlhšie, intenzívnejšie a dlhšie papá a ostáva to všetko pekne v nej...jasné že občas dačo újde, ale nie v takej miere ako pred tým. Neviem, či robím správne, ale nám to trošku pomohlo. Ale o hlade ju určite nenechávam 😀 😀 😀 . Len sa mi zapálil pravý prsník...teda ma bolí na mieste pod pazuchou a dole, ale pri kojení sa to dá zvládnuť. Nemala by som ten prsník nechať viac oddychovať a ponúkať malej väčšinou ten, čo mám v poriadku? A určite tú antigravitačnú plohu skúsime...aj ja si pri tom určite lepšie oddýchnem, pretože...podľa môjho názoru...v tej polohe nebolí chrbát 😉

p.j.jacky
6. sep 2011

Pekny clanok a pravdivy.Sami sme koliku s dcerkou prezili.Ja som ju len a len nosila na rukach,mojkala ju a vsetci ma odsudzovali ze ju ucim na ruky a rozmaznavam.Ale nelutujem toho.Aj dnes ju nosim i ked mi ide chrbat vybuchnut,ale robim to rada.Je to pre nu prirodzene byt nosenaTo ze druhy hovoria nenost, ide im len o vlastne pohodlie....

strapco13
6. sep 2011

@mamabiba rozhodne koj aj z toho zapaleneho...lebo inak sa to zhorsi..zapaleny psnik potrebuje byt dokladne vyprazdneny..na www.mamila.sk najdes aj postup ako na to..ako sa da predist ATB liecbe

strapco13
6. sep 2011

@p.j.jacky ja este obcas nosim na rukach mojho skoro 2rocneho valibuka..ked to potrebuje..tym padom vie, ze som tam stale pre neho aj ked je uz s nami aj nasa malinka a ta sa nosit potrebuje viac

m_o_n_c_a_k
30. okt 2011

Anketa kedy vam skoncili koliky my sa blizime ku tretiemu mesiacu este sa sem tam potrapi a aj v spanku uz to nie je aako na zaciatku ale kedy uz bude v klude spinkat. mam pocit ze by este spala zyva sa jej ked sa prebudi . vzdy mi este zaspi .