Dostalo vaše dieťa kiahne v Turecku?

dadica
21. jún 2013

Ahojte, nemáte niekto osobnú skúsenosť s tým, že vaše dieťa dostalo kiahne na dovolenke v Turecku. Sestrin syn majú v škôlke kiahne a idú do Turecka a jedna známa jej povedala, že keď to tam dostane, tak dostanú 1000 eur pokutu, že šíria infekčnú chorobu. Mne osobne sa to nezdá, že kto by tú pokutu akože dával, ale sestra už je v strese.

zeytin
21. jún 2013

Netreba robit paniku, nemozu dat pokutu, v akomkolvek pripade sa treba obratit na ambasadu v Ankare, zoberte si so sebou telef. cislo 🙂

zebricka23
21. jún 2013

moj syn dostal kiahne v turecku......na druhy den co sme tam boli....ziadnu pokutu sme nedostali.....len boli potom problemy...aby sme odleteli...ale nastastie uz mal uschnute vyrazky, tak sme v pohode odleteli,ale museli sme absolvovat na letisku lekara,zaplatit ho...az potom nas pustili k check in....

monika15
21. jún 2013

Kiahne moze dostat hocikde....ale problemy s leteckou spolocnostou mozes mat u nas ta nezoberu.....

cerez
21. jún 2013

Nepočula som o tom, že by sa niekde platila pokuta za šírenie infekčnej choroby, ale možné je všetko. Je veľký predpoklad, že kiahne môže dostať, keďže bolo v kontakte s deťmi, ktoré kiahne dostali. Môže ich znášať síce dobre ale čo iní? Sú dospelý, ktorý kiahne ešte nemali. A pre starých ľudí môžu byť dokonca aj smrteľné. Neviem či by som si niečo také zobrala na svedomie. Ja som mala ísť na operáciu a keďže som bola v kontakte s dieťaťom, ktoré na druhý deň dostalo kiahne, operácia sa musela odložiť. Bola som v inkubačnej dobe, lebo sama som ich nemala.

tin007
21. jún 2013

@dadica Upokoj sestru nech nepanikari, pokutu urcite platit nebude.

aknaj
21. jún 2013

@dadica
ja som síce o niečo takom nepočula ....
ale nechápem, keď sestra vie, že tie kiahne môže dostať, prečo na tú dovolenku ide, no mňa by ani nenapadlo, ísť s možno "nakazeným" dieťaťom ....
iste, určite ide o to, že je to už zaplatené, ale vždy sa dá presunúť termín ....
a predsa, ide o zdravie dieťaťa a s kiahňami sa nesmie chodiť na slnko ....
aj u nás v škôlke sa teraz objavili kiahne, syn ich ešte nemal, chystali sme sa na dovolenku, no bohužiaľ na júl si už asi nič plánovať nebudem ...

raa2
21. jún 2013

Nech sestra nasadi vitamin c detom, to niekedy pomoze a dieta nedostane kiahne a ak aj dostane, tak bude mat lahsi priebeh...

inull5
21. jún 2013

ahojte, vidím že sa tu diskutuje o kiahňach..ja som dnes riešila u doktora či moja malá má alebo nemá kiahne..od včera sa začala vysypávať, najmä na chrbátiku, dva má na tvári, po bokoch..doktor sa k tomu ale vyjadril tak že nevylučujem ani nepotvrdzujem kiahne..lebo že nie sú tak úplne vodnaté tie vyrážky.že uvidíme podľa chrasty, či bude alebo vyrážky samé zmiznú.pred tromi či 4 týždňami som sa s ňou zastavila v škôlke a vraj tam mali decká kiahne, ale tie boli doma. tak ja mám teraz dilemu čo a ako.

dadica
autor
21. jún 2013

@aknaj Majú to už dlhšie zaplatené, aj dovolenky vybavené . Presunúť termín sa dá, ale švagor v inom termíne už ísť nemôže. Kiahne dostať nemusí, má aj dcéru a tá ich v škôlke nedostala hoci vírus tam bol každý rok. Mňa zaujímala tá "pokuta". A "nakazené" dieťa môže byť hocikedy a ani to nemusíš vedieť.

dadica
autor
21. jún 2013

@zebricka23 Ďakujem 🙂

aknaj
22. jún 2013

@dadica
ale niečo iné je nevedieť o tom a ísť .... a ísť s tým, že možno ich nedostane, lebo to už vedome ide s chorobou
je to na nich, samozrejme, o ich zodpovednosti, ale neohrozujú len svoje deti ale aj ľudí, s ktorými sa stretnú

😝 😝 😝

janette1105
23. jún 2013

Ziadna pokuta, vobec sa nemusia o take veci obavat..... Nech si zobery so sebou veci na kiahne.... Hlavne fenistil gel a kvapky. V pripade ze sa kiahne vyskytnu, kontaktovat poistovnu a ta da kontakt na lekara, a lekar uz predpise ak sa potrbuje nieco extra. Takto by sa sa clovek mozno nikdy neostal na dovcú pokial jeho dieta nemalo kiahne, ako bolo spominané, nech beru vitaminy c a na imunitu...mal by to byt lahsi priebeh. My sme boli v tej istej situacii, lamentovali sme ci ist na dovolenku koli kiahnam minuly mesac... Poradili sme sa s lekarkou, ta nam povedala aby sme sli, ale boli pripraveni kdyby neco..... Sli sme, bola to naj dovolenka, na kiahne sme ani nepomysleli a doteraz sme ich nemali 🙂

imita
9. júl 2013

@zebricka23 ahoj, akurát čítam, že Tvoj synček mal kiahne na dovolenke... My akurát v piatok odchádzame do Chorvátska a synček mali pred 2 týždňami v škôlke kiahne. Dnes som mu našla na brušku a chrbátiku zopár vyrážok, neviem, možno to aj sú kiahne a teraz mám dilemu, či ísť alebo nie... Lekárka mi odobrila, že môžem ísť, teda dokonca 2 lekárky 🙂, s tým, že pri teplotách dávať sirup od teploty, prvé dni byť pod slnečníkom a neskôr už môže ísť aj do vody... Ako to prebiehalo u Vás? Môže byť, že na dovolenke sa mi vyháže už aj dcérka.... no nemusí 🙂

hori
27. máj 2014

@imita ak sa smiem spytat, ako to minuly rok dopadlo v tom Chorvatsku? som teraz v podobnej situacii, v skolke sa vyskytli kiahne, sice nie v tej triede, do ktorej mala chodi, ale aj tak... a o 2 tyzdne ideme na dovcu do Chorvatska... tak mam teraz adrenalin, ale vravim si, ze nic rusit nejdem, pojdeme a hotovo, ked tak nejako to prezijeme... vam sa to nakoniec vyhlo?

viki29
27. máj 2014

@hori my sme mali pred rokom v juli kiahne. syn ich dostal den pred nasim odletom na Cyprus. Leteli sme z Viedne. Ani ma nenapadlo ostat doma. Krasne som syna obliekla a sup do lietadla. Vtedy sice este mal len par na tvari, nebolo to vidno. Hned ako sme tam doleteli sme isli do mora. po 5-6 dni sme mali po vyrazkach. Krasne sa mu to vyschlo, nicim sme nenatierali, , ved mali sme more. A veru bol cely den na slnku. Tomu sa predist nedalo, mal ale tricko s dlhym rukavom aj v mori. Ani teplotu sme nemali. Lekarka nam potom povedala ze sme spravili to najlepsie co sme mohli. Slana voda vysusuje. Takze ak by ste mali hned od prveho dna odporucam...prajem krasnu dovolenku. Bude dobre urcite.

hori
27. máj 2014

@viki29 dik za skusenost... xi, nastastie neletime, to by boli kus ine stresy... 🙂 aj tak nakoniec dufam, ze to v skolke bude len plany poplach nakoniec...

imita
27. máj 2014

@hori do Chorvátska sme išli, síce cestu malý trošinka horšie zvládal, keďže bol pripútaný a pásy mu na tele vadili, potom sme ho odpútali a už bolo všetko OK.... Našťastie nemal kiahní veľa a tak zvládol dovču v pohode a ani mu to nebolo vidieť. Nosil stále tričko a kraťasky + klobúčik. Nechodil na priame slnko v najhoršom čase sme boli vnútri a zdržiaval sa častejšie pod slnečníkom. Prvé dni nechodil celý do vody, len po kolená. Tak či tak, morská voda mu super pomohla a krásne kiahničky vysušila, rýchlejšie sa zahojili. V hoteli sme oplachovali hypermangánom, to mu pomáhalo. Domov sme prišli už bez kiahní 🙂 ale po malom mi ich dostala doma hneď dcérka, no a kebyže sme mali ísť s ňou, tak to neviem, lebo ona ich mala v počte asi aj za bračeka. Mala ich neskutočne veľa, po tváričke, na tele, chrbátiku, no veeeľa.... aj mi teplotovala, takže znášala to omnoho horšie. Nakoniec sme mali šťastie, že ich synček mal tak málo a neboli ani teploty.... Tak či tak, dá sa to zvládnuť na dovolenke aj s kiahňami. Ja som sa obávala hlavne toho, že sme boli v hoteli a niekto bude protestovať, teda ale to je na dlhšiu diskusiu, keďže kiahne môže dieťa dostať aj už priamo na dovolenke.....🙂

kris557
27. máj 2014

@dadica bratrancova dcéra dostala na Malte kiahne ku koncu dovolenky. Do lietadla nesmeli ísť, nakoľko je to vysoko infekčné. Jeho žena s druhou dcérou sa vrátili domov a on si s druhou dcérou musel predlžiť drahú dovolenku o nejaké cca 2 týždne a boli zavretí na izbe. Viem, je to na šľaktrafenie keď je dovča zaplatená, ale treba sa vžiť aj do kože cestujúcich, hlavne malých bábätiek, druhých ľudí či už s rodinami alebo bez nich a starých ľudí.....
Inak naši kamaráti mali minulý rok zaplatenú dovču a ich malá dostala deň predtým horúčky, kufor zbalený...CK im myslím vrátila peniaze za malú aj matku, s tým, že museli doložiť lekársku správu, že malá naozaj ochorela, ale myslím, že za otca už nevrátili...treba sa pýtať v CK, aké sú podmienky, ak sa stanú takéto prípady, koľko vracajú.

mishaelka
27. máj 2014

ak idu letecky a dieta bude mat viditelne kiahne tak ich do lietadla nepustia 😒 preventivne nech dava vitamin C a D ......s ochorenim na dovolenke to to bud alebo nikdy nevieme co nas tam chyti

viki29
27. máj 2014

@mishaelka my sme to nikomu nepovedali a sli sme do lietadla...nikto to na synovi nevidel, bol to len prvy den choroby.ked mate zaplatenu dovolenku tak vam vela moznosti neostava najma ak kvoli tomu berete aj volno z roboty. Aj my sme mali len lahsi priebeh, v kuse pil maly cerstve stavy a same ovocia cely den. Aj to pomoze.

libka1
27. máj 2014

@viki29 nechcem ta urazit, ale cosi taketo by som sa hanbila verejne napisat... bezohladnost ako hovado...

viki29
27. máj 2014

@libka1 pri detskych horobach je to zial uz tak. Ked to dostal v skolke, to nie je bezohladnost inych rodicov najma v dovolenkovej sezone? Je to dost diskutabilne si myslim...nemozete svoje dieta izolovat len preto ze je chory. Tak nikto ini nech sa nepohne z bytu ked vie ze vo svojom okoli sa vyskytli kiahne🙂nech si pocka doma medzi stenami kedy to vypukne a ci to vypukne🙂tak by to podla Vas asi malo byt, vsak?

libka1
27. máj 2014

@viki29 prevracias to, aj moje dieta chytilo kiahne v detskom centre, tiez som to netusila, ani neviem od koho a ani neviem ci to bol niekto ako ty, co tam kludne isiel aj ked vedel ze tento problem ma... je ine ked rodicia dieta daju do skolky a netusia ze dostane kiahne, rano ich este nema, poobede uz mozu byt viditelne...
ty si isla s vedomim ze tvoje dieta je nakazlive do lietadla, kde su tehotne, babatka, stary ludia... proste absolutne nezodpovedne a mozes mi tu argumentovat ako len chces... je to svinstvo!
ked malo moje dieta kiahne nepohlo sa z bytu aby sa mohli vsetci naokolo zo svojho bytu kludne pohnut bez strachu... a to som doma presedela 4 tyzdne lebo ich samozrejme hned po nej dostal syn..

viki29
27. máj 2014

@libka1 ano, nato mame odlisny nazor. Nikoho nenapadlo ani v hoteli ze by sa mal maly izolovat. Pekne sme absolvovali ranajky aj vecere, dokonca aj s delegatkou sme boli spolu. Neboli sme jediny pripad, aj vo vedlajsom areali co sme mali spolocnu plaz sa pobehovalo dievcatko s kiahnami. A to bol najluxusnejsi hotel na cypre. Len v nasich koncatinach je to taky problem. Svagrovci ziju v parizi a tam mozu chodit deti do jasliciek, skolok aj s kiahnami. Lebo si hovoria ze ak sa to uz zisti, aj tak su vsetci infikovani. Je uplne zbytocne ich uz vtedy izolovat.

mishaelka
27. máj 2014

@viki29 uha tak toto by som sa verejne aj ja bala napisat ......je ine ak clovek nevie, ze dieta ma infekcne ochorenie a ine ked o tom rodic vie ...za toto ta mohli kludne aj pokutovat .....ja by som sa bala ist s dietatom na dovolenku kebyze viem o infekcnom ochoreni ....moj syn tiez chytil kiahne a prvy pupanec som si vsimla na plavarni no okamzite som ho tahala z vody a sli sme hned domov a nasledne na pohotovost aby nam to lekar potvrdil ...vsetko sme hned rusili a kedze bolo teplo tak sme chodili len na zahradku

dolcegucci
27. máj 2014

o pokute som nepocula ale nemusia zobrat do lietadla.Na to maju pravo.

myzma
27. máj 2014

@viki29 ak tehotna dostane kiahne v 1.trim. a v detstve ich neprekonala, je viac ako isté, že dieťatko bude mat poškodenie. Fyzicke i mentálne. Toto mat na svedomí blízkeho či cudzieho človeka isto z nas nik nechce. Si uvedom, že si vedome ohrozila ľudí okolo seba, mozno tí to riziko nedošlo... ale prosím nebanalizuj to. To nie je nádcha. Tá choroby môže zmeniť život iným ľudom v tom najhoršom scenáre. Kvôli niekoho nezodpovednosti s bezohladnosti... prepáč sk píšem tvrdo no sama dom bola vystavená trio situácii s mám i kamarátku ktorá tiež liahne neprekonala a je tehotná... neprajem nikomu 6 tyzdnov čakania, či di ich chytila alebo nie ak čakáš pod srdcom drobná ktorý na to doplatí.

viki29
27. máj 2014

@mishaelka samozrejme do bazena som ho nepustila ani ja. Jedine do mora. A kedze sme si to vsimli vecer pri sprchovani ze ma 2 male vyrazky na chrbte a skoro rano sme odlietali tak som to neriesila. Nemala som istotu ze to budu kiahne len som predpokladala lebo ich mali v skolke. Potvrdene lekarom neboli. Ale boli to nakoniec kiahne lebo ich mal vo vlasoch, usiach, najviac na chrbte. Nastastie sme mali len okolo 50-60 vyrazok a podla nasej lekarky to bolo prave more, vdaka comu to tak krasne zmyzlo. Ani sa nad tym nezastavovala ze sme takto lietali. Len zapisala do karty ze sme to prekonali a bolo to.

viki29
27. máj 2014

@myzma vedome som urcite neohrozovala ludi. Ale ked takto rozmyslame tak urcite by sme nemali nastupovat ani do autobusu, lebo nikdy nevieme u koho na dalsi den vypuknu kiahne. V tom okamihu ked som mala podozrenie ze to mozu byt kiahne a o 10 hodin odlietame tak som myslela len na to ze nech sme uz tam lebo som vedela ze deti to prekonaju ovela lepsie pri slanej vode ako doma v dusnom horucom byte. A s kupou dovolenky sme cakali do poslednej chvile prave preto lebo v juni mali kiahne v skolke a som si povedala ze ked ich dostane tak sa nikam neide. Kedze to bol last minute za viac tisic eur uz by sa to prelozit nedalo. A osud sa s nami krasne vybabral. Dostali sme to den pred odletom.

myzma
27. máj 2014

@viki29..nemozete svoje dieta izolovat len preto ze je chory.

To sú tvoje slová. Ked je takto dieťa choré treba ho izolovať!