Dyslexia

alexis617
29. máj 2012

ahojte máte niekto skúsenosti

nela82
30. máj 2012

@alexis617 dnes sme boli na Biofeedbacku a aj pri specialnej pedagogicke-tam chodime pravidelne a dostali sme velku pochvalu 😅 😵 😵 😵 😵 Tento skolsky rok urobil velky pokrok 😵 Len skoda ze zo strany skoly to tak nie je... ☹
Oni ho porovnavaju s ostatnymi detmi co nemaju tento problem 😒 No kaslem ja na nich

davidka27
30. máj 2012

žiadne ho dyslektika z neho nerob, zabezpeč mu doučovanie a nesnaž sa mu nahovárať, že má takéto problémy,... my sme to nepoznali učím na ZŚ a deti sa vysmievajú týmto detom , že aha ty máš na to papier ta to nemusíš atď. nie som za takéto postupy...je to ťažké sa takto stručne vyjadriť,,,ale poviem ti ak budešč očakávať od učitela , že k tvojmu syn.či dcere bude pristupovať ind. sposobom si na omyle, lebo na takéto veci nemá učitel čas... nato sú špeciálne školy.... čo konkretne robí , že si to myslíš

alexis617
autor
30. máj 2012

@nela82 nám to zistil tiež na Biofeedbacku mi patríme pod žilinu a vy gratulujem ku pokrokom 😉

alexis617
autor
30. máj 2012

@lu2112 dakujem syn je super len sa trápi tým ,že mu to trvá dlhšie ,ako iným ale našťastie sú tu prázdniny a aspoň trošku si oddýchne

nela82
30. máj 2012

@davidka27 hmm,zvlastny nazor a rovno od pani ucitelky 😨 No musim ta sklamat,ale ucitelia uz si ten cas MUSIA najst 😉

nela82
30. máj 2012

@davidka27 este by som dodala-deti sa smeju,ano a preco?Odkial moze druhe dieta vediet o nejakom papieri?Vsak uz si mohla rovno napisat,ze taketo veci riesite prave vy ucitelky s ostatnymi detmi a s chuti sa z nich smejete,nemam pravdu?
Ten tvoj prispevok si si mohla odpustit...velmi neprofesionalne... 🤐
Keby kazdy jeden ucitel mal dieta s tymto problemom-inac by sa vyjadroval... 😔

nela82
30. máj 2012

@alexis617 je vidiet,ze dotycna pani ucitelka nema ziadne skusenosti a ide nieco riesit,ked ani nevie co ta dyslexia vlastne je.. 😝 Zjavne si to myli s nejakou chripkou-odlezat a bude dobre 😅 Ja keby som svojmu synovi zadovazila doucovanie...tak to by sa chudacik ucil 24-hodin denne...non-stop.... 😨

alexis617
autor
30. máj 2012

@nela82 mne aj chodí na doučko s A.j pani učitelka asi patrí do éry dávno minulej rada by som ju videla keby jej dieťa malo to čo naše či by potom prehodnotila svoj názor alebo trvala na tom ,čo tvrdí dnes a na dalej by nosila 😎 a tvárila sa ,že o nič predsa nejde

zsigi
30. máj 2012

Som učiteľkou 1.-4. na ZŠ. V poslednej dobe je veľmi málo detí, ktoré nemajú nejaký ten problém, či už so správaním, učením alebo začlenením sa do kolektívu. Vplýva na to celý rad rôznych faktorov: genetika, výchova, rodina, atď.. Patria medzi ne aj dyslektici, dysgrafici a deti, ktoré majú ADHD. Nie sme špeciálni pedagógovia, preto nemáme odborné znalosti ako pristupovať k takýmto deťom, aj keď svojou intuíciou a rôznymi skúsenosťami nakoniec zistíme, čo im na hodine pomáha a snažíme sa k nim pristupovať individuálne, ale nie vždy sa to dá, jednak kvôli času alebo kvôli väčšiemu počtu takýchto detí v triede. Potrebujú však iné cvičenia, odborný prístup, preto je potrebná spolupráca so špeciálnymi pedagógmi. V každej triede sú priemerne 2-3 žiaci, ktorí potrebujú takýto špeciálny prístup, keď si to prepočítate na každého priemerne 10 min, zostane vám na ostatných ž.cca 15 min.. Takže je potrebné maximálne zapojiť rodičov, ktorí musia s takýmto dieťaťom denno denne pracovať a ako som si prečítala predchádzajúce príspevky, dá sa to, klobúk dole, lebo na to treba potrebnú dávku trpezlivosti a teší ma, keď tieto deti dosahujú úspech, ja osobne ich chválim aj za každý maličký pokrok a dávam ich za príklad aj ostatným žiakom, lebo viem aké je to pre nich ťažké. Asi tieto deti priťahujem ako magnet, lebo za 12 rokov praxe mi ich prešlo rukami veľmi veľa. Teraz mám prváčikov, mám ich 3. V predchádzajúcej triede som ich mala 8, teraz sú piataci, ale nezabudnú ma prísť vystískať alebo sa poradiť, keď majú niečo na srdci. Aby som nič nepokazila, snažila som sa naštudovať rôznu literatúru, možno som robila spočiatku chyby, lebo opakujem, nie som šp.pedagóg, ale tieto deti potrebujú dávku trpezlivosti, ohľaduplnosti a potrebujú pocit rovnocennosti s ostatnými spolužiakmi. Našťastie na škole, kde učím sme výborný kolektív, radíme sa a pomáhame si, vyrábame im špeciálne testy, dopĺňacie diktáty a pod.. Myslím, že na mnohých školách to takto funguje, lebo keby sme mali všetkých posielať do špeciálnych škôl, nemali by sme pomaly koho učiť. Doba je neúprosná a takýchto detí pribúda.

nela82
31. máj 2012

@zsigi Presne ako si to napisala..no taketo dieta,ked ma problem s ucenim a urcite navstevuje aj specialnu pedagogicku/tak ako aj my/ktora vypracuje individualny ucebny plan pre skolu-ucitelku...Nie som ucitelka,no synovi sa tolko venujem a riesim vsetko mozne aj nemozne,ze si niekedy tak pripadam.. 😖 Mne to co vysvetli jeho specialna pedagogicka ja to hned riesim s jeho ucitelkou v skole..
No vsetko je aj o tom,ze ked ucitel chce...
Mne bolo povedane,ze v dnesnej dobe sa ucitelia nemaju co vyhovarat."nevieme,nemame skusenosti,nerozumieme...."
Vraj su na to skolení a zase,vsetky deti co maju aky taky problem s ucenim-nepatria hned do specialnej skoly.
Keby som nevidela ziadne pokroky u mojho syna...keby to naozaj ani po dlhom sedeni a vysvetlovanivobec neslo...asi by sme to vzdali a preradili ho-no jemu to ide len pomalsim tempom.
Este sa vratim k tomu,ze ucitelia sa vela razy vyhovaraju,ze oni vlastne nevedia pracovat s takymito detmi... 😒Moj syn dostal presne popisane co a ako ma prebiehat vyucovanie..Diktaty by nemal pisat-pise...cervenym perom nema mat opravovane pisomky-ma ich opravovane cervenym perom...Nemal by pisat pisomky,ale ustne odpovedat-pise pisomky...Je toho vela co by nemal no aj napriek tomu to takto je...
Je pravda co sa tu uz popisalo-ucitelom sa nechce..
A k tomu,ze deti je vela a ucitel nestiha...v synovej triede su 5 druhacikovia a len moj syn ma takyto problem.Este tam su 2 stvrtaci-je to dedinska skola.

davidka27
31. máj 2012

@nela82 ty si myslíš že dneskajšie deti sú sprosté , mala by si učiť týžden a by si videla, by si zírala strčili by aj teba niekolkokrát do vačku.....trochu som Vás schladila ale je to tak, keď máš 20 žiakov a viac v triede nemáš čas na ind. prístupy, a velakrát som riešila prvých 15 min. len konflikty a nieto ešte ind. prístup na to sú špec. pedagogovia....ktorý sú počas hodiny s dotyč. žiakom a to si myslíš , že tí ostatní žiaci nevidia , vobec nemýáš predstavu ako to v školstve funguje....

davidka27
31. máj 2012

@nela82 a čo si písala, že sú učitelia školení na takýchto žiakov, je mi teda divné, že za 5 rokov mojho štúdia mi to nikdy nikto nepovedal ako s takýmito detmi robiť, učitel ti može hovoriť čo bude všetko robiť , ale je otázne či to aj robi!!!!!

nela82
31. máj 2012

@davidka27 Co sa tyka tych skoleni-to mi potvrdili psychologicky-pravidelne kazdy pedagog by mal postupovat taketo skolenia...lebo je doba aka je a vraj to takto aj funguje...
Ano,ostatne deti vidia a dobre si uvedomuju,ze ktory ziak je slabsi...to si uvedomujem..no je rozdiel aj ked sam ucitel povie pred detmi,ako to bolo v nasom pripade:"nechajte ho,on je iny"....

davidka27
31. máj 2012

že som o tých školeniach nikdy nepočula , rada by som tu ps. spoznala , kde také prebiehajú.... ved povedať sa dá hocičo otázne je ale to či sa to aj robí....a viete čo sú integrovaní žiaci? čo potom takých žiakov čaká, aby rodič vedel, že musí vyberať aj takú strednú školu....a ešte chcem dodať k tomuto jedno na to, aby som pristupovala ku každému žiakovi indiv. nepotrebujem ani psych. to je pedagogické majstrovstvo, napr. skúšať žiaka napr. len ústne a nie písomne, alebo dať žiakovi namiesto diktátu len dopl)novačku na to som nepotrebovala ani psychológa... snažiila som sa všetkým vyhovieť a dobrým učitelom je ten nie ktorý dáva paťky, t.j. to najednoduhšie, ale dávať dobré znamky niekedy aj za to málo čo vedia....

nela82
31. máj 2012

@davidka27 z tychto komentarov co tu pises...je zjavne,ze ty si si vybrala zle povolanie-beries to skor ako za trest... 😒
Integracia dietata sa da zrusit,pokial dieta nabehne na urcite "tempo"..a taketo deti bezne studuju na strednych/dobrych/skolach+su deti ktore to dotiahnu aj na VS 😉
Neviem..no ked tak citam tvoje komentare-nic v zlom,ale preco si isla studovat pedagogiku...?Ja osobne by som sa na to nedala nikdy..ja si to priznam.K detom treba mat vztah,tak ako ma mat vztah lekar k pacientom...

nela82
1. jún 2012

@alexis617 nam to nezistili len na Biofeedbacku...ano,potvrdilo sa to aj tam-no my chodime pravidelne na tie sedenia.Vraj to pomaha k tomu,aby sa lepsie sustredil...Tak uvidime,snad to bude ok.

alexis617
autor
1. jún 2012

@nela82 na aké sedenia

nela82
1. jún 2012

@alexis617 Biofeedback sedenia.Je napojeny k pocitacu a riesi zadane ulohy-nonie rukou-ziadna mys...ale myslou..tam je vlastne vidiet kedy a ako sa sustredi.Nesustredi sa-hudba prestane hrat a hra sa zastavi..vsetko sa to zapisuje do tabuliek a porovnava sa to..dost zlozite-no ked ma pomoct..

alexis617
autor
1. jún 2012

@nela82 nám to tiež odporučili ,ale začneme až od septembra ,kolko sa platí

nela82
1. jún 2012

@alexis617 mame to zadarmo-co je super,lebo co som si zistovala tak vedia pytat aj po 10-20 euro za jedno sedenie 😒 Co je vela..kedze tych sedeni treba aspon 60....

nela82
1. jún 2012

@alexis617 pokial by sme platili...asi by som sa na to vykaslala-dochadzame niekolko km-no nezda sa mi aby to malo ucinok..neviem..No zatial tam chodime,kedze sme zmenili specialnu pedagogicku a prestupili sme tam..Tak to mame spolu v jeden den

alexis617
autor
1. jún 2012

@nela82 mne spomínali 15€ za jedno preto som sa pítala

alexis617
autor
1. jún 2012

@nela82 odkial si mi patríme pod ZA

nela82
1. jún 2012

@alexis617 no citam,ze chodite do Ziliny-ja som z opacnej strany SK 🙂

alexis617
autor
1. jún 2012

@nela82 oh škoda mohli sme zájsť na kávičku

nela82
1. jún 2012

@alexis617 🙂 tak aspon takto 😉 Odkedy sa to vsetko prevalilo..dost casu som stravila za PC a nasla som dost mamiciek co riesia tento problem..no zial,nikto z blizka...

alexis617
autor
1. jún 2012

@nela82 chvala bohu ,že ho vynašli 😀 aspoň si môžeme popísať 😉

nela82
1. jún 2012

@alexis617 😉 Minuly rok,ked bol syn prvacik...a vsetko sa to prevalilo-velmi zle som to znasala 😢 Tu som nasla pochopenie-nie tu na MK-no nasla som vela tem..vela clankov a ked bolo naozaj zle-ze uz som nevedela ako dalej,ako to dalej riesit....nasla som jednu pani,ktora si tym presla a prave ona mi poradila co a ako-vlastne pomohla..

alexis617
autor
1. jún 2012

@nela82 nám to potvrdili len teraz ,ale tušila som to dlhšie

nela82
1. jún 2012

@alexis617 tak aj my sme to tusili este ked bol maly..spraval sa inak-velmi malo spaval..hryzol deti,tahal im vlasky..proste ked bol v kolektive tak som stale striehla kedynieco vyvedie..bol odlisny od inych deti.Cize ked sa potvrdila hyperaktivita...nebola som cela happy ako si vela mamiciek mysli,ze je to vyslobodenie..a pred cim???
On mal sedem rokov,ked sme mali druhe babo-cize medzi mojimi detmi je 7-rocny rozdiel.Tym,ze bol tak dlho sam-vsetok cas sme mu vlastne venovali-v ramci moznosti...Ako manzelia fungujeme bez problemov,mame stastne manzelstvo..cize prostredie bolo ok,lebo aj to sa vie riesit 😅 Manzel nepije,dokonca ani nefajci 😅 Nikdy u nas neboli bitky...nic take...vela sme mu rozpravali,vysvetlovali-no aj tak sa niekde stala chyba..Boli sme aj na magnetickej rezonancii-aj tam to ma zachytene...aj na EEG u neurologicky..Cize vymyslene to nemame a jeho mozog sa stale vyvija-to bol zaver z lekarskej spravy.
No nikdy nezabudnem ako mi povedali"stojte si za svojim dietatom-vy mate pravo rozhodnut kde bude vase dieta chodit do skoly...a nikdy nedovolte,aby ho v skole zosmiesnovali...
A ucitel si musi najst cas na dieta,ktore ma individualny ucebny plan a ma problem aky ma...."