Je to dyslexia?

majkapytlova
20. jún 2013

Ahojte maminky ktore mate deticky s touto diagnozou,chcem sa opytat moj syn je druhak a s ucitelkou sme si vsimli ze sa mu zamienaju podobne pismenka ako p/b,s/z,g/k,a podobne tak isto ma problem s doplnanim mkkeho a tvrdeho i v slovach myslite si ze ma tento problem ze moze mat dyslexiu?maminky ktore mate s tymto skusenost prism o nazory.....dakujem

lucia1181
20. jún 2013

@majkapytlova ahoj,moze byt.Nas tiez zamiena pismenka,tiez ma problem s doplnanim makkeho a tvrdeho i,ale on aj dost skaredo pise,niekedy takmer necitatelne.Mame potvrdenu dyslexiu a aj dysgrafiu

nivi
20. jún 2013

@majkapytlova u nas podobne ako u @lucia1181 a aj navstevujeme skolu, ktora sa venuje detickam s poruchami ucenia. my okrem toho mame trosku problem aj s recou ale uz je to na dobrej ceste 🙂
skusila by som ist na testy k specialnej pedagogicke.

majkapytlova
autor
20. jún 2013

@lucia1181 pani ucitelka mi odporucala psychologicku na zistenie ci ma s tym problem,lebo zo vsetko ostatne mu ide okrem tohto,a ma v skole aj ulavy?to znamena ze ho v diktatoch nebudu hodnotit za tvrde a makke i alebo ako to funguje? a ako mu ja mozem pomoct?dakujem

majkapytlova
autor
20. jún 2013

@nivi chystam sa cez prazdniny on mi cita bez problemov ucitelka povedala ze je to ciastocna porucha si mysli lebo cita bez problemov cisto len v pisani ma problem....

nivi
20. jún 2013

@majkapytlova moze byt, urcite pre istotu zajdite na testy a uvidite co vam vyjde. podla toho sa da potom postupovat, oni vam aj poradia ako na to aby sa to zlepsilo. a v skole ak ma diagnozu by mal byt hodnoteny individualne na zaklade diagnozy. tak ako moja mala. jej diktaty a citanie hodnotia podla inej stupnice 🙂

lucia1181
20. jún 2013

@majkapytlova ano,ma ulavy.Nehodnotia sa mu diktaty,nehodnoti sa mu pismo,ucitelia mu nedavaju pisomky,ale odpoveda ustne a podobne.No a znamkovany nie je znamkami,ale percentami.Ja by som isla na tie testy k psychologicke,nic tym nestratis.Ono ucivo bude stale narocnejsie a moze mat potom problemy.Nas mal problemy aj v citani,on citalo dvojito,najprv potichu a potom nahlas a nevedel spajat zo zaciatku slabiky.Teraz uz cita celkom pekne 🙂

kazunomiya
20. jún 2013

@majkapytlova funguje to tak, ze poradna dieta diagnostikuje (psychologicky a specialno pedagogicky) a da skole odporucania, ktorymi sa maju riadit.. zalezi vzdy od konkretnych potrieb dietata ale su tam taketo veci ako ze diktaty sa neznamkuju, iba sa vycislia chyby, alebo sa namiesto diktatov davaju doplnovacky... Ale hlavne je ze v poradni sa dietatu venuju a cvicia s nim veci, dalsie cvicenia ma na doma, je to dost roboty pre rodica, ale pomaha to. Cim mladsie dieta, tym viac to pomoze 🙂 Inak skola je povinna dieta brat ako dieta s poruchou ucenia hned ked chodite do poradne, este skor nez je hotova diagnostika a nez ti daju spravu. To znamena ze musia upravit pre neho aj sposob ako sa uci, aj skusanie (konkretna podoba je individualna). Dobre prvostupniarske ucitelky vedia presne co a ako.
Ja robim v ZS a som skolska psychologicka aj ked skor okrajovo, tak viem ze ako to chodi. V poradniach su fakt odbornici, staci sa im zverit 🙂

majkapytlova
autor
20. jún 2013

@kazunomiya urcite pojdem na tie testy aby sa mu pomohlo ak je problem lebo jediny problem ma s tou slovencinou inac je velmi sikovny....je druhak tak myslim ze ked sa to teraz podchyti velmi mu to pomoze....dakujem baby za vsetky rady:-} a nie je tu skupinka maminiek ktore maju taketo problemy?

evabb35
20. jún 2013

@majkapytlova Podľa môjho laického názoru, ak nemá problém s čítaním, tak to dyslexia nebude. Tie problémy skôr smerujú na dysgrafiu, ale to by ste mali veľké problémy s písaním už v 1. ročníku.....v tomto veku ešte veľa detí má problém s písaním tvrdých a mäkkých slabík. Písanie tvrdých a mäkkých slabík je učivo 2. ročníka, takže je to ešte čerstvé a pokiaľ sa počas 2. ročníka nerobia s dieťaťom pravopisné cvičenia, tak si učivo nemá ako utvrdiť. Niektoré dieťa potrebuje viac pravopisných cvičení na zvládnutie učiva. Zamieňanie písmeniek p/b .... sa skôr vyskytuje ešte na začiatku 2. ročníka, koncom 2. ročníka by už s tým problém byť nemal...ale vhodnými cvičeniami sa aj tento problém dá odstrániť aj koncom 2. ročníka.

evabb35
20. jún 2013

@majkapytlova Podľa môjho laického názoru to môže byť skôr dysortografia.

kazunomiya
20. jún 2013

Ono detom postupne dozrievaju funkcie ktore su potrebne na to aby rozlisovali napriklad tieto hlasky sluchovo,... a podobne.. vela deti to ma trosku oslabene, ale da sa tomu pomoct. Nezalezi velmi aka je to konkretne diagnoza alebo ci je to len nejaka ciastkova porucha nejakej funkcie ci len nezrelost..., to vedia v poradni presne zistit a pomoct. Dyslexia je najznamejsia tak asi vacsina rodicov prve mysli na to. Moc podrobne tomu nerozumiem, lebo nie som specialny pedagog ani som sa tym blizsie nezaoberala.

tinka0401
20. jún 2013

@majkapytlova tento problem ma aj syn, my uz sme po testoch a mame potvrdenu dysgrafiu, inak je nad priemer v inom. Cele to ale funguje inak ako tu bolo povedane, cize skola nemoze dat ulavu, kym nema vysledok a odporucanie a dalsia vec je, ze to treba stihnut priniest najneskor do 15.09, nakolko na zaklade odporucani sa vypracuje IVP na dany rok, po tomto datume sa uz neda, cize sa to zas o rok posunie.

grettka
20. jún 2013

tieto poruchy ucenia byvaju casto kombinovane, ano, nasvedcuje to aj moznej dysortografii, ale naozaj treba zajst do poradne otestovat, naozaj daju tipy ako postupovat dalej. Velmi dobre je to, ze si to pani ucitelka vsimla a robila ulavy.
Drzim palce 😉

kazunomiya
20. jún 2013

@tinka0401 ale to sa tyka len pripadu kedy je nutna integracia... co vacsinou nie je. Skola musi dodrzovat odporucania aj ked dieta nie je integrovane, len ma nejake tazkosti. Viem ze v praxi to funguje rozne, ale hlavne je aby mali vsetci zdravy rozum. To co pisem je tak, ako to hovoria predpisy, zial niektore skoly ci poradne si to vysvetluju inak.

evabb35
20. jún 2013

@majkapytlova Čo robila učiteľka celý školský rok? Však to zamieňanie písmeniek mala riešiť už na začiatku 2. ročníka. Buď mala pracovať na odstraňovaní problému sama alebo vás poslať do pedagogicko-psychologickej poradne.

natali.83
20. jún 2013

Nuž nedá mi nepridať sa. Pracujem v poradni a riešenie porúch učenia je na dennom poriadku. Hoci v súčasnosti som na MD, neviem o tom, že by sa v zákonoch niečo menilo. Škola je zo zákona povinná akceptovať len integráciu, preto sú deti, ktorým sa poruchy učenia diagnostikujú, integrované. Ako tu už bolo napísané, vyšetrenia a posudok je potrebné stihnúť vypracovať do 15.9. Pokiaľ má dieťa ťažkosti, ale nedajú sa diagnostikovať ako poruchy učenia, pretože nespĺňajú kritériá, posiela sa do školy správa s odporúčaniami, ktoré ale škola nemá zo zákona povinnosť akceptovať. Z mojich skúseností ich mnohé ani neakceptujú, resp. akceptujú len niektoré, príp. si ich upravia. V každom prípade by autorka témy mala zájsť s dieťaťom na takéto vyšetrenie, aby sa potvrdili, resp. vylúčili poruchy učenia. Nič tým nestratí, práve naopak, získa rady, ako s dieťatkom pracovať aj doma. Čím skôr, tým lepšie.

tinka0401
20. jún 2013

@kazunomiya ved prave prax je o inom, a ak by robila ucitelka ulavu, bez planu robila by to len na zaklade svojej dobrej vole, co by sa jej mohlo vypomstit. Ver, ze to dnes nikto neurobi a hlavne ani vedenie skoly s tym nebude ok, nakolko na integrovane deti dostavaju peniaze z EU. Pre mna bolo priserne cele toto trapenie, nakolko ja som vedela o synovom probleme a nechceli mi uznat ani to, ze som s nim sama isla, takze sme cakali az niekoho osvieti a posle nas.

mawka
20. jún 2013

@natali.83 presne si to napisala. vacsina skol to neakceptuje alebo na to kaslu. moj maly je toho prikladom. doma vsetko ok, doslova sa s nim babreme a v skole je pod tlakom, vobec nejdu podla odporucani a silno silno je demotivovany. citi sa ako sprosty a pritom to tak nie je. ma sice poruchu ucenia, dysortografiu, dyslexiu a dyskalkuliu, ktore sa zlepsili, ale bolo by uplne fajn, keby s tym pracovala aj ucitelka. ta to ma v pazi.

kazunomiya
20. jún 2013

@tinka0401 ja v skole robim a keby to nase ucitelky nedodrzovali, mali by z toho zle. Je to porusenie predpisov. Jednoducho na toto su metodicke pokyny a tie sa maju vzdy dodrzovat pri kazdom dietati s nejakymi takymito problemami.
Mali sme kvoli integracii inspekciu a povedali nam ze tie deti povacsine nemusia byt integrovane, staci dodrzovat pokyny od poradne (a metodicke pokyny). Integracia ak nejde o nieco zavaznejsie, nema iny zmysel nez zbytocne papiere. Ano moze byt ze niektorym skolam ide aj o peniaze lebo na integrovane deti dostava skola viac peniazkov. Neviem ci z EU, podla mna normalne zo statneho rozpoctu. Skoda, ze su skoly, ktore postupuju tak ako pises. Zial viem, ze nie kazda je taka "normalna" ako nasa...

majkapytlova
autor
20. jún 2013

@natali.83 chystam sa na testy o tomto probleme sme sa rozpravali s ucitelkou pred dvoma mesiacmi lebo sme si to vsimli obe cakali sme ci sa to cvicenim zlepsi,nezlepsilo sa tak mi ucitelka odporucala ako sukromna osoba ist si dieta vysetrit....nemal doteraz ziadne ulavy,ale ucitelka povedala ze ked bude diagnoza jasna nie je problem v ich triede su az styri deti s podobnymi problemami a maju an to specialnu ucitelku ktora vychytava problemi a venuje sa im..

majkapytlova
autor
20. jún 2013

@tinka0401 chcem sa opytat,spomenula som si ze si ked bol maly casto zamienal cukor a sol a dlho sme ho to nemohli naucit..moze to byt tiez problem tejto diagnozy?

renca3
29. jún 2013

ja sa tu chcem opytat, ci deti s dyslexiou su hodnotene z citania na 1. stupni. teda ci citaju na znamky a nasledne ju maju na vysvedceni. Dakujem

@natali.83
@lucia1181
@kazunomiya

adka7755
9. aug 2013

@lucia1181 ahoj..čítala som si tvoj príspevok, a dosť ma to zaujalo..môj syn je síce už siedmak, no tiež má od prvej triedy tento problém..ani diktáty domáce na precvičovanie nepomáhajú.-(..v ostatných predmetoch je výborný žiak, no so slovenčinou mal vždy problém..nikdy ma však nenapadlo dívať sa na to z tejto stránky..môžem sa spýtať, kde a ako sa to zistiť, či je to naozaj porucha??..

lucia1181
9. aug 2013

@adka7755 ahoj,no nas poslali zo skoly do CPPPaP (Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie),malemu tam robili testy a tam zistili tu poruchu.Ucitelka nam dala v skole podpisat papier,ze suhlasime s tym,aby isiel tej psychologicke.Objednali sme sa a bolo.Najprv isiel na testy k psychologicke a potom este na specialne,zamerane presne na poruchy ucenia.Kludne moze mat aj tvoj syn,treba ist psychologicke a povedat,ze ma spodozrenie na poruchu ucenia.My ideme akurat v pondelok na dalsie testy...po roku od zistenia.Ak sa nic nezmeni,tak maly bude mat dalej individualny plan v skole a nebudu mu hodnotene diktaty a podobne.

adka7755
9. aug 2013

@lucia1181 ďakujem za radu🙂..mne ide presne o to, že vždy ke´d píšu písomku, on nestihne dopísať, keď píšu diktát, nestíha písať a zámena písmeniek a niekedy aj vynechávanie slov je u neho úplne bežné...ja som to vždy pripisovala jeho zbrklosti, ale dali ste mi červíka do hlavy, že čo ak predsa...

lucia1181
9. aug 2013

@adka7755 aj nas to ma tak,vynechava pismenka,ale aj slova,nedava absolutne makcene,bodky,dlzne,zamiena pismenka.Treba ist na testy a ak sa to potvrdi,tak to bude len pre neho lepsie,lebo budu musiet brat ohlad na to a nebudu mu znamkovat diktaty a pisomky...a podobne 🙂.My tiez doma kazdy den piseme a nacvicujeme,ale ziadna zmena ☹