Má môj syn kliešťa?

jannka89
28. jún 2021

Ahojte prosím vás, syn sa vrátil z vonku s takýmto stipancom, v strede biele, okolo červené... Pôjdeme na pohotovosť keď príde muž z práce, lebo podľa netu by to mohol aj kliešť byť, nechcem ani zbytočne panikáriť.. stretli sa sa už s takýmto štípancom? Vďaka

panelacikova
28. jún 2021

@jannka89 Pôsobí to ako erythema migrans, tzn. fľak, ktorý svedčí o prebiehajúcej borelióze, či už to bol kliešť, komár, či iný hmyz, ktorý to prenáša, to je jedno. v každom prípade by bolo vhodné to ukázať lekárovi, ak uzná, že ide o EM, určite ak má rozum, odporučí ATB aspoň na 2-3 mesiace a aspoň 2-kombináciu. držím palce.

mapa
28. jún 2021

@jannka89 ak by to bol kliest, tak ho vidis pricucnuteho v strede, je to iny stipanec.... toto nie je na pohotovost, zajtra navstiv normalneho lekara.

patusss
28. jún 2021

Keď mal manžel boreliózu, fľak sa mu objavil až po dvoch či troch týždňoch.

panelacikova
28. jún 2021

@mapa kliešť vôbec nemusí byť pricucnutý v strede. naopak, v mnohých prípadoch sa terčík objaví až niekoľko dní po pricucnutí a následnom "odpadnutí", ba až niekoľko týždňov, ako uvádza aj
@patusss
nehovoriac o tom, čo píšem v prvom príspevku. boreliózu neprenášajú už iba kliešte...

simca06022011
28. jún 2021

boreliozovy flak nema v strede stipanec. Ak tu mas stipanec v strede, co citis/vidis, tak to bude normalny stipanec podla mna od komara/ovada. Ja mavam aj cez cele stehno/trup ked ma ustipnu. Ak mal kliesta v posednej dobe, ten flak "ktory svedci" o prebiehajucej borelioze sa moze urobit kdekolvek na tele. Netreba ti utekat na pohotovost, lebo tam ti aj tak s tymto nepomozu. Treba vam ist ked tak k praktickej lekarke, objedna vas na odber... ten sa tiez hned po kliestovi nezvykne robit, ale po nejakej dobe (neviem ci mesiac som nemala, alebo ak sa objavili ine priznaky tak brali krv skor)
@panelacikova bez potvrdenej borelky neda takuto naloz atb dietatu len tak kovli "stiapancu" ziadny lekar.

panelacikova
28. jún 2021

@simca06022011 bohužiaľ. presne ako píšeš... lekári robia odbery na 6.-8. týždeň po objavení kliešťa, prípadne po "fľaku" a, žiaľ, už je neskoro. borelka sa v tele za ten čas šíri rýchlosťou blesku. čím dlhšie v tele je, tým rýchlejšie prechádza do chronickej podoby... je mi jasné, že dieťaťu asi nehodia hneď ATB, myslela som, že ide o dospelého človeka. a tiež mi je jasné, že ešte stále veľa lekárov nepochopilo, čo dokáže "odklad" ATB v prípade boreliózy narobiť. ale to je už iná téma. v každom prípade súhlasím, že toto nie je na pohotovosť, zbytočne s tým na pohotovosť aj pôjde, nech navštívi OL a ten nech rozhodne, ako ďalej...

simca06022011
28. jún 2021

@panelacikova dokaze ale nemusi... a nie kazdy flak je borelioza, su ludia co maju take flaky po kazdom stipanci, keby som mala cele leto rbat atd to by bolo :D

jana_eyre_2
28. jún 2021

@simca06022011 moja dcéra mala vtrede štípanec z kliešťa.. kliešťa som vytiahla ja, ostal tam najprv štípanec a potom po 11dnoch sa objavil fľak, mala boreliózu.. už skončila s dobranim antibiotikami.. ale áno, krvné testy sa robia až o veľa neskôr a súhlasím, že netreba pohotovosť.. ja som zistila v piatok večer fľak a k dr sme šli normálne v pondelok.. mesiac brala ATB..

andreatytler
28. jún 2021

@patusss Mne sa po ustipnuti kliesta, objavil kruh hned o 2 dni. Doktorka mi vravela ze to borelioza urcite nebude ale poslala ma na test a bola to borelioza.
Autorka: toto mi ale skor pride ako cerveny flak okolo stipanca...nie ako kruh... je to take svetlejsie v strede, ale to je podla mna preto, lebo tam je koza stuhnuta... mozno napustena jedom z toho stipanca.

jannka89
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jannka89
autor
28. jún 2021

Dakujem za komentáre, keďže máme pohotovosť blízko, a nechcela som to podceniť, boli sme tam ešte dnes, predpísala fenistil kvapky a aj krém dávame, a máme sledovať...a keď tak ísť k obvodnému alebo ku koženej

jankapepe
29. jún 2021

@jannka89 skús poslať aktuálnu ostrejšiu foto. Ak to nie je vyslovene rozskrabany pupak, tak jednoznačne k obvodnej na krv na boreliózu. Teplotu nemá? Iné príznaky?