Máte školákov s diagnózou dysfázia?

majkapytlova
27. jan 2014

Babky ktore mate deticky s touto diagnozou prosim napiste mi tu,mojmu synovi disgnoztikovali dysgrafiu,tomu rozumiem ale co je to za poruchu dysfazia?mozte mi napisat nejak laicky co to je ako sa prejavuje?ako ste to riesii vy a pod....za kazdu odpoved mc dakujem🙂

grettka
27. jan 2014

dysfazia je vyvinova porucha reci, kedze pises, ze synovi diagnostikovali aj dysgrafiu, tak to moze spolu suvisiet. Nepises, kolko ma rokov. Dysfazia ma dva typy, jeden je ze dietatko rozumie, dobre sa dorozumieva aj bez slov, slovna zasoba sa rozsiruje pomalsie, a moze sa tazsie vyjadrovat, pripadne gramaticky nespravne. Da sa povedat, ze rozumie, ale nevie sa zrozumitelne vyjadrit.
Pri druhom type si deti tazsie vobec osvojuju slova, v horsom pripade nereaguju, a mozu posobit ako keby nepoculi.

Riesit to jednoznacne za pomoci psychologa, a v skole so specialnym pedagogom a logopedom. Dolezite su vysetrenia na vylucenie inych poruch mozgu, takze niekedy je na mieste aj neurologicke vysetrenie.
Deti byvaju zaradene v klasickych skolach, ale v specialnych triedach. Alebo v specialnych skolach.

majkapytlova
autor
27. jan 2014

@grettka syn ma 9rokov podla toho co pises ma ten prvy typ....je integrovany od tohto tyzdna a odporuciki nam chodit na logopediu..ako mu mam ja pomoct?ucievam sa s nim je tretiak a uci sa dobre ma jednotjy dvojky obcas trojku...neviem ako zlepsit heho poruchu co je na cvicenie pre neho dobre ci nejake hry psychologicka v skole ma na neho cas jeden krat do tyzdna,co je malo ale maju vela deti s piruchami tak len takto malo moze s nim cvicit....

grettka
27. jan 2014

urcite chod s nim na tu logopediu, tam ti poradia co a ako dalej, ako s nim cvicit a pokial mas moznost, porozpravaj sa aj s tou psychologickou v skole, ze ako s nim pracovat doma, ako sa s nim ucit. Hlavne nanho pomaly, trpezlivo a zbytocne sa nestresuj. Uvidis ako bude postupovat casom, pises, ze sa uci dobre, tak je to sikovny chlapcek 🙂
Najlepsie ti naozaj poradia na logopedii, tam su na to vyskoleni. Drzim palce.

majkapytlova
autor
28. jan 2014

@grettka dakujem pekne za rady🙂

grettka
28. jan 2014

@majkapytlova nie je zac, a drzte sa 🙂

lucia31
28. jan 2014

@majkapytlova ..vyvinova dysfazia alebo specificky naruseny vyvin reci je predovsetkym parketa logopeda..predpokladam, ze aj diagnozu dysfazie vam stanovil logoped...takze urcite navstevovat logopeda, ktory sa zameria na rozvoj jazykovych rovin, komunikacnych strategii, artikulaciu atd.....dysgrafia je grafomotoricky problem (dieta tazko napodobnuje tvary pismen, pise pomaly, nedodrziava liniaturu...) - suvisi s celkovou motorickou neobratnostou u dietata, byva dost casta pri dysfazii, niekedy sa zamiena sa dysortografiu (pri nej dieta nedokaze aplikovat naucene pravopisne pravidla do pisania, vynechava diakritiku atd..)
posielam link, kde si mozes blizsie nastudovat nieco o dysfazii
http://zsijamnik.edupage.org/text/?text=text/te...

spinoscapularnabeta
28. jan 2014

Ahojte baby, super ze sa to tu objavilo aj ja mam syna 5 rocneho s dysfaziou toho druheho typu co je tu spominany.
@lucia31 ty mas skusenosti s takymito detmi? caka nas od septembra specialna skolka a teda asi aj specialna trieda v skole.
Vedeli by ste mi povedat ako to prebieha v skole?

lucia31
28. jan 2014

@spinoscapularnabeta ..pracujem v poradenskom zariadeni ako specialny pedagog a venujem sa aj detom s vyvinovou dysfaziou a poruchami ucenia....
aku specialnu skolku mas na mysli?...pre deti s NKS?..narusenou komunikacnou schopnostou?.
tieto deti, ak je to potrebne, byvaju v skole vedene ako integrovane z dovodu narusenej komunikacnej schopnosti, ktora sa negativne premieta do oblasti citania a aj pisania ...rodic ma pravo sa rozhodnut, ci jeho dieta bude vzdelavane formou integracie alebo v specialnej triede (ak taka vobec na skole je, co viem, tak ich nie je vela, vacsinou su ale pre deti s mentalnym postihnutim, niektore pre deti s poruchami ucenia}
kazde dieta s vyvinovou dysfaziou je ale ine....
ten druhy typ je receptivny...oslabena je oblast porozumenia, ....ale dysfazia ma este viac roznych podskupin....to uz musi pri logopedickom vysetreni posudit logoped, ktora jazykova rovina je najviac postihnuta.....

spinoscapularnabeta
28. jan 2014

@lucia31 dakujem uz som sa k tomu aj dostala, studujem ten link co si dala. Najblizsiu skolku pre deti s NKS maem v Lucenci, na stranke maju uvedene ze maju aj triedu pre taketo deti, to je spojena skolka so skolou. este sa musim porozpravat s riaditelkou ci je to este aktualne.
No maly je na tom dost zle, sama som zvedava ake este dys... nas cakaju.
Mam pocit ze doteraz ho este nikto poriadne nediagnostikoval, v nasom okoli asi nemaju dost skusenosti alebo neviem, mozno mi to nepovedia narovinu. Vela veci nam nerozumie, ma slabu slovnu zasobu, nevieme sa naucit farby, pocitat do desat, nakreslit pekny kruh ani rovne ciary, motoricky je tiez slabsie na tom.
Este by ma zaujimalo, ak my vies odpovedat . Dysfazia sa taha s clovekom asi cely zivot, ze?

spinoscapularnabeta
28. jan 2014

@majkapytlova ako sa to malemu prejavovalo? poslal vas niekto na vysetrenie? ja si neviem ani predstavit ze bude moj syn niekedy skolak, ako to zvladne...

majkapytlova
autor
29. jan 2014

@spinoscapularnabeta
@lucia31 lucia mozem si vas pridat ako priatelku prosim? U nas sa prejavalo od prveho rocnika len chybovost v pisani zamienanie pismen nepocul kde ma dat tvrde makke i/y lenze sme si mysleli ze z toho cvicenim vyrastie v tretom rocniku na radu ucitelky som ho dala vysetrit u psychologa ta urcila dysgrafiu a odoslala nas na specialne vysetrenie v Ziline maju vysunute pracovisko pobocku skola Jamnik lucia vy viete asi co je to zaskola a tM mu diagnostikovali tu disfaziu.....ono nechapem tomu je mi jasne ze dysgrafiu ma ale nikdy som si nevsimla zeby mal problemy s rozpravanim..to nema trosku horsie sa vyjadruje s citania ma jednotky s hviezdickou,len napriklad nerozumie slovnym uloham....uci da dobre prvak mal sMe jednotky druhak jecnu dvojku teraz dvojky a jecnotku......je zarDeny v normalnej skole ako integrovany pedagog specialny si ho bere raz za tyzden a uci ho....chystam sa navstevovat logopeda este som sa k tomu nedostala lebo len tento pondelok mu to diagnostikovali.....

lucia31
29. jan 2014

@spinoscapularnabeta ..aha, ano, v Lucenci je skola aj skolka pre deti s NKS..velmi dobri odbornici, tak bude v spravnych "rukach"...uz ste absolvovali aj psychologicke vysetrenie?
dysfazia sa vo vyssom veku da niekedy vemi dobre kompenzovat...ked nam chodia deti na rediagnostiky, tak to pekne vidno, ako sa posuvaju...

rosemari
8. feb 2014

@lucia31 my mame presne toto co pises dysfaziu nam urcili od 3 rokov -logopedia a teraz vidim mame 8 rokov a sme prvaci ze aj dysgrafia je tam aj ked cca 2 roky dozadu chodime na precvicovanie grafomotoriky ta je strasna a toto tiez zbadam dysortografiu dlzne a mäkčenie nie a nie naučiť správne na začiatku mi ich daval aj na spoluhlasky či to bolo v ,s, konečne sa naučil zatial ze na samohlasky sa davaju aj ked niekedy sa pozabudne a chce pri pisani diktatu davat aj na spoluhlasky dlzne.
@spinoscapularnabeta môj syn do 7 rokoch nenakreslil skoro nic , farby sme sa ucili skoro 6 mesiacov atd musi mat clovek vela trpezlivosti pri tychto detoch a tiez ma problemy napriklad co je dyslalia s pismenami L, V, R , vyslovnost

abbie
8. feb 2014

toto je tema pre deti s VD, tam ti asi najviac budu vediet poradit
https://www.modrykonik.sk/forum/prozivam-to-ste...

spinoscapularnabeta
9. feb 2014

@abbie ja o nej viem. Aj som sa tam pripojila, ale nikto nic. Kazdy si tam riesi to svoje, vacsinou tam boli akurat skolkarske deticky.Akym stylom sa ucite? Ja si to teda vobec neviem predstavit ako to zvladnem s tou trpezlivostou. my sme sa farby ucili vyse roka aj to zatial len 4 zKladne vie. Pocitat sa konecne naucil do 5 ,potom zistil ze exisruje nejaka osmicka a deviatka a sme zase na zaciatku, uz ani tych 5 nezvlada:(
tazko mi je aj nieco vysvetlovat lebo mi nedozumie velakrat. Nie vzdy to viem uplne jednoducho povedat aby porozumel
Ach je to boj maminy🙂

rosemari
10. feb 2014

@spinoscapularnabeta ano a hlavne trpezlivost môj nemá dáke väčšie problemy s matematikou neboj sa máme veľmi dobrú učiteľku štýl učenia je fantastický jasnačka máme problémy ale oveľa menšie ako som na zač.školské roka mali ak by si mala zaujem posli mi cislo zavolam rada pokecam s mamičkou ktora ma tiez dysfatika.

mimca20
1. júl 2015

@lucia31 Ahoj. Ten Jamnik pri LM je super. My sme teraz ukoncili v ich CSPP v LM rocne sedenia u ich logo+ psycho. A mame z logo diagnozy vyvinova dysfazia, psycho ocakavam spravu do 2tyzdnov, v inteligenc.testov syn vysiel na urovni svojho veku. Len zdokonalovat mame grafomotoriku, kedze az teraz v aprili s tym zacal. Neporadis, co dalej ako pokracovat? Zacal carbamy, po mesiaci uz prve kolieska, ciary. Teraz vie osobu, cestu, dazd a slnko nakreslit. Chcem s nim cvicit teraz v lete, len netusim ako co. Inak v citani nas zaujalo malovane citanie (text a zrazu obrazok), cize doplna slovne obrazky a idé mu to ako tak. dakujem