Skúsenosti s percepčnou poruchou sluchu u dieťaťa

zuzulienocka75
9. okt 2013

Dcéra má 11 rokov a po prekonanom horúčkovitom ochorení celkom prestala počuť. Diagnostikovali jej nehnisavý zápal stredného ucha. Po preliečení (zhruba 3 týždňoch) sprejom do nosa a Aeriusom zlepšenie počutia, avšak aj tak nám vyšli zlé výsledky audiometrie s krivkou na 70 dB. Zápal je vyliečený, zrejme už predtým nepočula dobre. Ja som si všimla, že dcéra akoby nepočula dobre šepkaný hlas. Tvrdí, že inak počuje dobre. Neskôr nám robili ďalšie vyšetrenia, ASSR, BERA a ešte jedno vyšetrenie (nemám pri sebe papiere a nechcem ho zle pomenovať) - takzvanú objektívnu audiometriu - výsledky tiež s krivkou tesne pod 70 dB - záver percepčná porucha sluchu - nedočujnosť s odporúčaním na nosenie naslúchacích aparátov na obe uši, máme ísť ku foniatričke. Chcela by som sa len spýtať, či má niekto s týmto skúsenosti, alebo ak niekto trpí týmto problémom, či by vedel povedať niečo bližšie - hlavne okolo toho koľko toho dieťa môže počuť a či sa nemôže horšiť (nakoľko, keď som sa na to pýtala, bolo mi tak dosť rozpačite povedaném, že môže - zrejme ma nechceli vystrašiť). Dcéra sa mi narodila s veľmi nízkou pôrodnou váhou v 39. týždni gravidity (mala 1 510 g), ako donosené zrelé dieťa, bola v inkubátore, ale bola len slabučká, slabý príjem potravy. Neskôr spomalený vývoj motoriky i jemnej motoriky (trochu sklz, inak diagnóza tam nie je), sledovaná je od narodenia neurológom, v rizikovej poradni asi tak do 4 rokov, ortopédom (neskôr plochonožie), očnou lekárkou (nosí okuliare zhruba od 6 rokov - pri nástupe do ZŠ), je integrovaná v bežnom kolektíve pre hyperaktivitu a poruchy sústredenia a učenia, chodíme ku logopedičke už od 4 rokov. Nakoľko mi dlho nevedela rozprávať, absolvovali sme vyšetrenia (zhruba v 4 rokoch) aj v ušnej ambulancii v BB - vyšetrenia však len bez akéhokoľvek prístroja - nezistené nič. Neskôr sme boli z vlastne iniciatívy aj na audiometrii v Ružomberku - nebolo nič zistené. Teraz sú takéto výsledky a ja sa bojím, či to sa nemôže časom horšiť. Nikto nám nevie nič konkrétneho povedať, nakkoľko nevedia, či je to vrodené, alebo získané počas života. Ešte sa chcem spýtať, aké máte skúsenosti s nosením naslúchacích aparátov u detí. Dcéra je dosť nervák a má divokú povahu, tak neviem ako si na to zvykne (aj s nosením okuliarov - podotýkam po 4 rokoch nosenia stále bojujeme). Ďakujem za názory.

balkyhozuzana
7. mar 2014

ahoj.presne rovnaky priebeh ako Tvoja dcerka som mala aj ja...Od 11 okov pravdepodobne po prekonanom virusovom ochoreni strata sluchu na obe usi na cca 50% v recovych frekvenciach,co znamena,ze pocujem zvuky ako take ale pri sepkani ale tichom rozpravani neviem rozoznavat slova.Predstavis si to asi tak ako by si pocuvala rozhovor v cudzom jazyku a nic by si nerozumela. So mnou sa to taha uz 13 ale nasluchaci aparat mi velmi pomaha,aj v pohode pracujem🙂)