Zhoršenie reči po vybratí nosnej mandle

lupege
20. okt 2013

Ahojte maminy, viem, ze otazok ohladom vybratia nosnej mandle je tu vela, ale ja mam taky specificky problem. Dcera absolvovala vybratie mandle pred dvomi tyzdnami, v celkovej narkoze. Komplikacie po zakroku sme mali bezne, zvysena teplota, zapach z ustociek, bolesti hrdielka, ale vsetko preslo a bolo ok. Teraz posledne dva, tri dni sa mi zda zhorsena v reci, horsie artikuluje akoby jej vadil jazyk alebo co, pritom krasne rozpravala predtym vsetky hlasky, ma 4 roky. A rozprava akoby cez nos. Nemate niektora mamina skusenosti s vasimi detickami, ktorym tiez brali mandle? Ze co to ma byt? Asi pojdem k lekarovi s nou. Dakujem.

mummy01
20. okt 2013

@lupege treba ist na ORL

aristka
20. okt 2013

smer dr. a treba vyšetriť dieťatko...

zuzi79
20. okt 2013

komplikáciou po vybraní nosnej mandle býva tzv. huhňavá reč, akoby cez nos, ktorá vzniká preto, lebo po odstránení nosnej mandle vznikne v priestoroch nosohltana veľký priestor, treba rehabilitáciu podnebia u logopéda.

zuzi0911
20. okt 2013

Neviem ci ste dostali papierik co dieta smie nesmie atd...moja dcera bola pred 9 dnami...ma 2,8 roka...tam bolo napisena...po cca 2 tyzdnou aj skor treba s dietatom cvicit aby sa tam nieco nevytvorilo nejake tkanivo a to bolo...nafukovanie balonika alebo robenia bubliniek v pohari s vodou cez slamku...ale urcite ist na vysetrenie cim skor

zuzi0911
20. okt 2013
lupege
autor
20. okt 2013

@mummy01
@aristka
@zuzi79
@zuzi0911 dakujem baby, zajtra volam lekarovi, co som aj mala v plane, len som chcela vediet ci nahodou niektore dietatko nemalo nieco podobne. Mam strach, lebo ona bola fakt v rozpravani ukazkove dieta, vsetko krasne zrozumitelne rozpravala. Bojim sa a nechapem preco teraz takto. A ziadne odporucania sme nedostali, typu fukat balonik a podobne ☹

latvia
20. okt 2013

@lupege nelakaj sa, u deti po vyberani nosnej mandle byva huhnanie caste, ako pisala
@zuzi79 pokial to po tyzdni neprejde (pooperacny opuch), tak treba ist za logopedom

lupege
autor
22. okt 2013

@latvia viem, viem, ze take huhnanie byva caste, to mna ani tak nenalakalo, len mna skor vystrasila ta zhorsena artikulacia. Ale zda sa, ze je to uz lepsie, ona si asi ten prvy tyzden po operacii zvykla tak akoby opatrnejsie rozpravat, lebo ju bolel krk a tiez jazyk od tej intubacie a asi jej ostal ciastocny navyk na taky zhorseny "system" reci. Stale ju upozornujem a zda sa mi to lepsie. Tak snad to nie je nic zdravotne podlozene, ale len jej nepohodlnost. Dakujem vam kocky 😉

tana25
29. jan 2015

Ahoj, vidim, ze tvoj prispevok je starsi, ale my sme prave absolvovali minuly tyzden vyber nosnej mandle, a mame uplne rovnaky problem. Mala pred operaciou krasne rozpravala, artikulovala, lepsie ako niektore 6-rocne deti a to ma cerstve 4 roky. A teraz, vyse tyzdna po operacii, ked to pravdepodobne vsetko odpuchlo, strasne zle. Presne ako si to opisala. Akoby nevedela pouzit jazyk, vobec jej nerozumiem... Bolo nam povedane, ze tym, ze jej zvacsili priestor v podnebi, tak sa dietatko musi akoby znova ucit rozpravat a ze to moze trvat 2-3 tyzdne. Preto by som bola velmi rada, keby si mi odpisala, ako ste nakoniec dopadli vy. Dakujem !

lucya89
2. feb 2015

Aj ja by som sa rada pridala a chcela by som vediet preco a ake dovody ste mali na vyber mandle? nas to asi caka tiez . chcem vedeit ci to pomohlo ?
@lupege
@tana25

lupege
autor
2. feb 2015

@lucya89 ja za nas nemozem bohuzial povedat, ze nam to vybranie mandle vyrazne pomohlo. Skor nie ako ano. Kasel sa objavoval dalej v rovnakej miere. Dovody sme mali zvacsenie mandle a opakujuje sa zapaly. Ale zda sa, ze nam pomohol nakoniec pobyt v kupeloch, drzime sa uz dva mesiace, a to teda klopem klop-klop, nech nam to tak nadalej aj vydrzi 🙂

tana25
3. feb 2015

@lucya89 My sme vyberali mandle u oboch deti, ale prvotnym dovodom nikdy nebola samotna zvysena chorobnost. Syn strasne chrapal uz od 1 roka a mal apnoicke pauzy v spanku, samozrejme vecne zelene sople. Synovi sme ich vyberali az 2x. V 2.r.len s oblbovakom (osobne neodporucam, robia to naslepo a maly mal z toho traumu este rok) a kedze to nepomohlo, lebo ich mal obrovske, tak sme museli ist aj tak v 3.r. do narkozy. S dychanim nam to velmi pomohlo, ale problem s chorobami ostal. Ten sa ciastocne vyriesil az po vyluceni mlieka (bohuzial), vekom a sportom. Imunitu mal vzdy v poriadku a ani alergiu mu nikdy ziadnu nezistili. To mlieko ho naozaj strasne zahlienuje, mame to overene, aj ked su o tom rozne diskusie... Dcera bola tiez nonstop ukaslana a usoplena s nekonecnou dobou liecenia, ale u nej rozhodlo pre zakrok, ze mala opakovane zle vysledky sluchu, hoci dychanie mala v pohode a ani nechrapala. A to je uz len o tom, ci budete neustale striekat nejake kortizoidy a atb do nosteka (tiez ziadna vyhra), alebo pojdete na vyber mandli. V tomto pripade jedine v narkoze. Kedze sme len 2 tyzdne od zakroku, neviem sa vyjadrit, ci nam to z hladiska chorob pomohlo, z hladiska sluchu a potencialnych problemov s uskami urcite. Mam znamych, ktori tvrdia, ze deti su zdravsie po vybrati mandli, ale aj takych, co tvrdia presny opak. takze jednoznacna odpoved na to asi nie je. Drzim palce.

meusicka
3. feb 2015

@lupege ahoj, zhorsena rec moze kludne byt. my mame zase maly razstep a ja som nedala operovat. mam znamu, ktorej operovali razstep a hovori dost skaredo cez nos. potom mala nejake zdravotne problemy a zvazovali u nej vybratie mandly, nakoniec to nechali tak, ze pri jej problemoch, ktore ma, uz jej mandle nemozu vybrat, lebo by nevedela vobec zrozumitelne hovorit. vraj, keby jej nezoperovali ten maly razstep, tak by ju mohli operovat na tie madle, ale takto si uz netrufli. dufam, ze sa vam to vcasom zlepsi.

lusja
14. mar 2016

Ahojte. aj my sme boli s malym na vyberani mandli (nosna a zmensenie krcnych) minuly tyzden...a ostalo mu to huhnanie a zle rozpravanie... neviete nahodou, co s tym? zajtra ideme na kontrolu na ORL, opytam sa na to doktora. Je nejaky predpoklad, ze sa ta rec zlepsi? Maly doteraz mlel stale... ale teraz rozprava malo a velmi zle...

sovicka19
13. dec 2016

@lusja ahoj chem sa spytat ako dlho j vas trvalo to huhnanie a zle rozpravanie a ci ste to nejako riesili alebo to preslo same? My mame tiez teraz tento problem.

masasko
4. máj 2017

aj ja by som rada vedela, či sa časom upravila reč. My sme už cca 3mesiace po vybratí a mám stále pocit, že malý rozpráva trochu cez nos, hoci ho nemá upchatý. Alebo je to len zvyk, že dlhšie nevedel dýchať nosom a zostalo mu take huhňave rozprávanie...?

sovicka19
4. máj 2017

@masasko ahoj nam sa to upravilo, neviem ako dlho to trvalo ale ona asi 2 tyzdne rozpravala uplne zle nebolo jej ani rozumiet.Teraz je uz vsetko ok, vyberali jej ju v decembri minuleho roku.

kapokapo
13. máj 2017

@lupege
@lupege
@lupege
@tana25 ahojte baby, ja mam s malou 2 tyzdne po vybere mandli.... rozprava strasne vobec jej nerozumiem..ako ste vtedy dopadli vy ? poteste ma dobrou spravou :(

sovicka19
14. máj 2017

@kapokapo ahoj, my sme mali to iste, vobec jej nebolo rozumiet , trvalo to cca 2 tyzdne, neboj upravi sa to. 🙂

lovelysadie
14. máj 2017

Synovi vyberali pred tyzdnom nosnu mandlu a nema problemy s rečou.hned po vybrati mu nic nebolo.doslova.to sa zachvilu upravi

ivetakmotorkova
14. máj 2017

ako dlho trva ten zakrok my ideme s dcerou tiez vybrat nosnu mandlu a mame z toho obavy❤

tana25
14. máj 2017

Ahoj, ja som prezivala tiez velky stres, ale ta rec sa naozaj vratila do normalu po dlhsej dobe. A mala bola tiez nestastna, ze nevie pekne rozpravat. (Bolo to, ako ked hovori sluchovo postihnuty...)To je tym, ze to tam cele napuchne. A pritom synovi vyberali tiez mandle a ziaden problem... kazdy reaguje inac. Uvidis, ze sa to upravi 🙂

kapokapo
14. máj 2017

@sovicka19 dakujem...potesila si ma...

kapokapo
14. máj 2017

@tana25 ahoj...vdaka...no presne...ako hluchovopostihnuta..cez nos...artikulacia ziadna...vdaka za dobru spravu....

kapokapo
14. máj 2017

@ivetakmotorkova ahoj...nam prepichovali aj blany v uskach...takze cca 40 minut..mandle nosne cca do pol hodinky...

ivetakmotorkova
14. máj 2017

dakujem za odpoved dufam ze to v zdravi prezijeme👍

mamka1989
29. jún 2017

Dobrý večer našej maličkej vyberali nosnú mandlu teraz 19teho júna všetko bolo ok až na zvýšené teploty oto ale teraz nejde uz je v poriadku len dnes začala huhnavo rozprávať tak neviem dúfam že to prejde....😠

sovicka19
29. jún 2017

mamka1989, prejde tiez sme to tak mali, najprv v pohode a potom zacala huhnat ale preslo to

mamka1989
29. jún 2017

@sovicka19
Ďakujem pekne odlahlo mi

kapokapo
21. júl 2017

@mamka1989 ahoj...my sme boli v maji....mala strasne rozpravala....mala som velke obavy ale do mesiaca opat tip top....drzim palce...