Ako vediete dieťa k hudbe?

danonino_lucia
27. jún 2014

Niektoré rodiny sú muzikálne založené a každý v rodine hrá na hudobný nástroj. Iný rodičia k hudbe príležitosť nikdy nedostali a u svojich detí sa to rozhodnú zmeniť. Ako ste na tom vy?

sono2
27. jún 2014

Hlavne musí mať dieťa hudobný sluch. Mňa otec nútil doslova. Hral na harmonike po svadbách za mladi . Musela som spievať poznám vsetky piesne ľudové ešte možno po vojne ceske slovenske. Hrať na klavíri. Denne i ním spievať ako dieťa otec mal 84 už je dva roky mŕtvy. Ja mám tridsať. Neznášala som to. Paradoxne teraz som šťastných pyšná že viem a poznám toľko piesní a vždy si spievam keď niekde počujem. Na stavbách spievam rm starími ľuďmi. Moje deti nebudú mať už šajnu. Len som sa už ďalej tomu nevenovala. Vtedy mi to robilo odpor. Teraz viem, že som mohla mať jednoduchú budúcnosť. Nejaký dirigent alebo učiteľ . Mám veľmi dobrý hudobný sluch dokážem zahrať hneď čo počujem. Takže. Ak má dieťa nadanie určite dobrú učiteľku aby ho to bavilo . Moja pila len kávu... Inšpirovať. Počúvať vážnu hudbu. Nie moc modernú. Pozerať čo dieťa baví. A rozvijat to v ňom. Nenútit. Lebo darmo bude mať talent keď inšpirácia žiadna.

maryennn1
27. jún 2014

@danonino_lucia Náš Adamko má skoro 11 mesiacov, ale od malička je veľmi muzikálny, odkedy vedel otočiť hlavičku, otočil hu hneď ako začul hudbu a začal sa usmievať, neskôr keď už vedel chytať veci du rúčky, začal trieskať do otočených hrncov, nádob a čohokoľvek čo sa dá obrátiť hore dnom 😀 (to mu ostalo do teraz) keďže náš tatko hrá na gitaru a máme ich doma požehnane, tak dostal svoju malú gitarku aj náš Adamko, ešte ju síce nevie správne držať, ale brnkať vie aj na tú svoju a aj na tie tatkove, no a na flautu sa naučil "hrať" sám, keď do nej jedného dňa náhodou fúkol a zľakol sa zvuku, ktorý vytvoril, od vtedy do nej fúka pravidelne a veľmi rád 😀 Okrem toho je to veľký tanečník a rytmus má v tele ozaj od malička, tancuje len čo začuje hudbu, alebo nejaký zvuk...dokonca tancuje aj na zvuk práčky 😀 U nás niečo hrá celé dni, namiesto tv si radšej pustíme platňu, alebo CD na žiadosť Adamka (ktorý sa postavý k CD prehrávaču, tancuje a kričí DBAAA (v preklade- hudba) Je to náš malý hudobník...možno aj preto, že my s manželom radi a veľa počúvame kvalitnú hudbu a náš Adamko tak začal s jej vnímaním už v brušku 🙂 Prajem pekný deň.

maryennn1
27. jún 2014

A tu je náš Adamko v akcii na bicích, skoro sme ho odtiaľ nedostali 😀

danonino_lucia
autor
27. jún 2014

@sono2
Úplne vám rozumiem. Moja mama krásne spieva, ale ocko chcel, aby som hrala na flautu, tak som hrala.....doteraz ma mrzí, že som sa nikdy nenaučila spievať 😒

danonino_lucia
autor
27. jún 2014

@maryennn1
Tak to máte dobré, ale nie som si istá, či tie bicie sú dobrý nápad... to sa v puberte zbláznite 😀
Nie, robím si srandu, naozaj sa vám to skvele vydarilo 😉

sima6
27. jún 2014

Náš maličký má tri mesiace a keď mu spievame alebo hráme on spieva snami 🙂 Pri hudbe zaspava zobudza sa.Určite ho budeme viesť k hudbe, ale nie nútiť. 🙂

prasiatko30
27. jún 2014

U nas to mame jasne ani ja ani muz nie sme muzikalne zalozeni ale chceli sme detom priblizit hidbu a umoznit im kontakt s hudbou od malicka i ked pri starsej sme pustali viacej hudby, hlavne klasickej - doteraz pri dlhsich cestach starsia vyberie cd klasickej hudby a ideme. V podstate pbidve dcery zacali v 3r chodit do hudobnej akademie a zacali mat prvy kontakt s hudbou a hudobnymi nastrojmi - i ked u starsej sme asi po roku zamenili hudobnu za tanecnu ale minuly rok- v7r dcera nastojila aby sme ju prihlasili na gitaru a tak teraz trapi uz asi rok gitaru i ked hovori ze sa jej to paci doma chyti gitaru len malokedy ale ked ss jej vyhrazam ze ju odhlasim tak nechce ani pocut 🙄 mladsia zacal tiez v 3r hudobnu kde ich ucia aj "buchat" do klavira na zaciatku to vypadalo vselijako ale tento rok sa pyta cely tyzden ci uz ide na piano a sice tiez doma nejako nevyhladava hudobne nastroje - i ked tiez je pravda ze skorej chyti sestrinu gitaru a trapi nas svojim talentom ako jej starsia sestra 😀. Ja som dlho nevedela ci sa na tej hudobnej nieco uci a nauci az kym raz dieta nechytilo svoje noty posadilo sa za detske pianino a zacala citat noty a stlacat prislusne klavesy 😀 😀 neviem ci sa tomu noektora bude aj hlbsie venovat ale som rada ze budu mat lepsie zaklady a budu vediet aspon chytit nejaky hudobny nastroj do ruky a hlavne ten co sa im paci.

danonino_lucia
autor
27. jún 2014

@prasiatko30
Či sa tomu budú hlbšie venovať, to nikto nevie, ale tu nikto nechce, aby z nich boli profesionáli….chytiť gitaru a zahrať kamarátom u ohníčku je tak isto fajn. Dôležité je, že sa učia dačo nove a robia to, čo ich baví. Hudba náramne rozvíja mozog, aj pasívne počúvaná, tak veľmi výrazne kde je aktívne hraná. A deťom to pomôže v skole, lebo pri hudbe sa rozvíjajú logické časti mozgu a kde už nič, aspoň na hudobne výchove nebudú mať problém, lebo poznajú noty 😉
Takže hádam teraz par rokov budete musieť znášať gitaru😀

prasiatko30
27. jún 2014

@danonino_lucia vsak prave preto ja sa nepokusam o to aby boli z nich nejaki viruozi a hrali dve hodiny denne na nejakom hudobnom nastroji aby som si ja naplnila moje sny ale ak sa im to paci tak preco nie nie je to na zahodenie 😉

martinkaha
27. jún 2014

Ja som sa to práve rozhodla zmeniť a dala som dcérku od 6.rokov na flautu. Má pekný zvuk, je skladná, lacná, takže ak by dcérku prestala, náhodou baviť, viem flautu schovať. Zatiaľ však rada hrá a dnes dostala aj pochvalu z hry na hudobný nástroj a 1 na vysvedčení. 🙂

hav
27. jún 2014

Ja som sa na ZUS pýtala sama - videla som na detských sv. omšiach hrať dievčatá na flautách a veľmi sa mi to páčilo. Tak ma rodičia prihlásili. Lenže bolo treba doma cvičiť a chodiť pravidelne na hudobnú a to sa mi už až tak nepáčilo. Každý rok som na začiatku šk. roka doma plakala, že už tam nechcem chodiť. Mama však videla, že mi to ide a bola neoblomná. A výsledok? Vyštudovala som konzervatórium a učiteľstvo Hv na VŠ 🙂 Takže ak môžem poradiť mamičkám, ak vidíte, že to vášmu dieťatku na hudobnom nástroji ide, skúste ho potiahnuť aj ak sa mu k tomu nechce - určite vám bude v dospelosti vďačné 🙂 Hudbou veľa získavame - či už ako deti alebo dospelí.
Teraz začínam učiť na flautu môjho 5 ročného synčeka. Od malička teda vôbec neprejavuje sklon k hudbe - keď začnem spievať, hneď kričí, že nech prestanem, doma netancujeme, CD Spievankovo zapadá prachom - a ja mám hlavu v smútku. Ale som si povedala, že to takto neostane a kúpila som mu flautu a cvičíme a poviem vám, síce je k tomu lenivý, ale ide mu to. Tak uvidíme ďalej 😉

bubelko
27. jún 2014

@danonino_lucia normalne - pocuvaju ju - v radiu, na cd, v televizii. teraz ide starsi syn do prvej triedy, mali sme den otvorenych dveri v hudobnej skole - bol sa pozriet a vybral si sam, ze chce skusit violoncello. tak ho pan ucitel vyskusal a povedal, ze nech skusi. tak ideme o 2 tyzdne prenajat violoncello a od augusta bude chodit na hodiny 😉

danonino_lucia
autor
27. jún 2014

@hav
Budete potrebovať veľa trpezlivosti, ale držím vám palce 😉

danonino_lucia
autor
27. jún 2014

@bubelko
Wow, veľa šťastia 😀

titkovamiriam
27. jún 2014

Ja sa

titkovamiriam
27. jún 2014

ja sa musím priznať že som umelecký antitalent-hudba,kreslenie mi nic nehovoria ale naša babička a Marekov tatino sa vyznaju,tak vedú k hudbe Mareko oni-od septembra bude navštevovat umeleckú šklu v hre na klavír

danonino_lucia
autor
28. jún 2014

@titkovamiriam
Aj keď nie je talent, tak nič nebráni to skúsiť. Poznám veľa ľudí, ktorí sa bez talent ale svojou pílou veľa naučili 😉 A keď ho to bude baviť a ma ho kto viest, je to super 🙂

Ako som tu už písala, hudba rozvíja dieťa nie len motoricky, ale aj po strane vývoja mozgu a logického myslenia. Dokonca dokáže pomáhať s rôznymi ochoreniami.
Napríklad ja mám od malička diagnostikované astma. A rodičia ma od škôlky nútili hrať na flautu ... denne minimálne hodinu .... a musím povedať, že ma to astma nijako veľmi netrápilo. A keď som si na hodine fyziológie merala kapacitu pľúc, mala som ju nadpriemernú a vôbec moje výsledky nevyzerali ako výsledky astmatika. Hra na dychový hudobný nástroj sa u astmatikov a alergikov odporúča zo zdravotných dôvodov a musím povedať, že mne osobne to veľmi pomohlo. Takže ak je aspoň trochu chuť, som určite za 😀

lienockaa
28. jún 2014

U nas odmalicka hudba je v kurze..ja milujem hudbu,nikdy som nechodila na zus,nemala som prilezitost..u oboch deti od narodenia pozorujem,ze hudba ich tesi,maju ju radi a maju velmi siroky zaber,od ludoviek az po vaznu hudbu..tak som jedneho dna vzala deti na koncert..syn s otvorenou pusou sledoval najma huslistu..vysledok?mame za sebou prvy rok huslovej pripravky a pokracujeme aj na buduci rok,uz aj hra a da sa to aj pocuvat..🙂..ja sa popri nom ucim tiez a konecne tomu aj rozumiem..hudba je uzasna!dcera je este na pripravku mala..tak s nou si este pockame..🙂

ritusuk
28. jún 2014

takto 🙂 bicie a gitaru mame priamo v obyvacke.

luciferova
28. jún 2014

my chodime do hudobnej skoly Yamaha od 4 mesiacov, starsi syn nastupuje v jeho necelych 5 rokoch na flautu od septembra. tesime sa obaja 🙂

modrofuzik11
28. jún 2014

nakolko ani jeden z nas nema hudobny sluch, tak ani nemame vztah k hudbe 🙂 sara vsak chodi od troch rokov na folklor. tancuje, spieva, uz aj vystupuje... 🙂

lusiena
29. jún 2014

ako dieťa ž do 18 rokov som bola členkou viacerých speváckych zborov, na hudobnej na ZŠ som sa naučila hrať na flautu a aj keď som spev brala len ak záľubu, keď sa mi narodila dcéra, od narodenia som jej spievala. Keď mala dcéra 4 roky Ježiškovi napísala, že chce mikrofón, kúpili sme jej taký detský na stojane na baterky a spievala celej rodine pri každej príležitosti. Raz povedala, že ona bude raz Superstár... 🙂 Keď šla do školy, navrhla som jej, aby si sama vybrala nejaké krúžky, aby sa nenudila v školskom klube, kde sa deti hrali a ona, keďže hračky doložila s nástupom do školy a zaľúbila sa do čítania, v školskom klube byť nechcela, ale inak sa nedalo. Dcéra si sama vybrala výtvarku v ZUŠke a ani som sa nenazdala, sama z vlasnej iniciatívy šla na talentovky na spev. Popri speve má doplnkovú polhodinku klavíra raz týždenne, aj keď má prísnu pani učiteľku klavíra a pár krát vyjadnávala, že klavír neche, aj tak ho nenehala. Tak ako na výtvarku aj na spev chodí už 5 rokov a zatiaľ chce pokračovať. Dokonca iniciatívne chodí na školské súťaže v speve. Som rada, že si to sama vybrala a baví ju to, že ju nemusím nútiť. Aby toho nebolo málo, zavŕtala sa aj do literatúry, píše básničky, napísala knihu s rozprávkami pre deti a ako jediná v triede každý rok prednáša prózu a tiež chodí na rúzne súťaže v prednese... Uvidíme, dokedy ju to bude baviť, ale nútiť ju nebudem...

lelask
29. jún 2014

Vela odmalinka spievame, rytmizujeme, pocuvame rozne styly (aj vaznu hudbu), tancujeme, ja hram na dva nástroje- nechavam ju pozorovat co robim a sama sa pripaja, ze aj ona chce. Od dvoch rokov brnka na piano, . Do nicoho ju teda netlacim, ale ked prejavi zaujem, tak ide vsetko bokom a venujeme sa hudbe 🙂. Aby bolo vsetko tak ako ma, pouzivali sme toto http://www.bystredeti.sk/program-little-musician/ a iné programy priamo urcene pre drobcov.
Nieco na citanie aj tu - http://www.bystredeti.sk/hudobne-vzdelavanie-a-...

lindsey
29. jún 2014

@ritusuk a co susedia ??