Kde umiestniť autosedačku v aute bez pásov?

kakanika
7. jún 2011

dobry den :D mam 1,5r dieta a chcela by som sa spytat na umiestnenie detskej autosedacky v starsom type auta,kde nie su zadne pasy. mozem autosedacku umiestnit aj na miesto spolujazdca? nikde na nete som sa nedocitala ci mozem,alebo nemozem tuto autosedacku umiestnit dopredu.dakujem za odpoved :D

sissik
7. jún 2011

autosedacka volne polozena v aute nema vyznam tak isto, ako ked je dieta priputane. vyhlaska hovori, ze deti sa prednostne vozia na zadnych sedadlach.
ale logicky - ak na zadnych sedadlach nie su pasy, tak je bezpecnejsie prevazat dieta priputane v sedacke na prednom sedadle, kde pasy su😉

kvojtanikova
7. jún 2011

@kakanika ja si tiez myslim ze podla zakona mozes dieta prevazat aj na prednom sedadle, viem ze tam sa musia vypinat airbagy ale kedze mas starsi typ auta v ktorom nie su ani pasy, pochybujem ze tam nejake airbagy su 🙂 Takze ano, priputat sedacku aj dieta v nej a mozete ist.

dosa
7. jún 2011

@kakanika "Osoba mladšia ako 12 rokov a osoba s telesnou výškou menšou ako 150 cm sa nesmie prepravovať na sedadle (sedadlách) vedľa vodiča. To neplatí, ak také osoby používajú schválený a pre ne určený bezpečnostný systém. Ak je vozidlo vybavené takým bezpečnostným systémom aj na iných sedadlách, musia ich ostatné také osoby pri preprave prednostne použiť. Za sedadlo vedľa vodiča sa nepovažuje miesto v postrannom vozíku motocykla."

zjednodusene povedane, ak na zadnych sedadlach nemas pasy a na prednych ano, tak jednoznacne pouzijes predne sedadlo...

a ak neuvazujes o zmene auta, popytala by som sa v servise na dodatocne domontovanie bezpecnostnych pasov na zadne sedadlo, do niektorych aut to bezne robia...

mozno zauje aj tento clanok: http://auto.rodinka.sk/index.php?id=72989

syslica
7. jún 2011

@kakanika Všetko, čo popísali žienky, je pravda, ja ale rozhodne odporúčam zmeniť auto za novšie a bezpečnejšie, ak financie nedovoľujú, aspoň nechať domontovať pásy na zadné sedadlá. Najbezpečnejšie miesto pre prepravu dieťaťa je vpravo vzadu a miesto spolujazdca sa právom zvykne nazývať aj sedadlom smrti...

lenka311
7. jún 2011

Ja sama som tu už túto diskusiu mala - Smie sa dieťa prepravovať na prednom sedadle v smere jazdy?
Prečítaj si.
Potom som sa opýtala v Bratislave na dopravonom inšpektoráte a tam mi odpovedali, že dieťa sa smie prepravovať na ktoromkoľvek sedadle, takže aj na prednom, len musí byť umiestnené a riadne pripútané v autosedačke, takže viem isto že môžeš. Odpovedali mi asi tak pred mesiacom a zákon sa odvtedy nemenil.

lenka311
7. jún 2011

@syslica s Tvojou odpoveďou jednoznačne po mojich skúsenostiach súhlasím. Ale zákon je bohužiaľ taký aký je. Zmení sa, až keď sa nedajbože niečo stane... ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

kakanika
autor
7. jún 2011

dakujem za odpovede :D citala som aj na nete rozne clanky a nikde tam nie je jednoznacne napisane ci sa moze alebo nemoze prevazat dieta v autosedacke na sedadle spolujazdca...akosi ten kto pisal ten zakon,zabudol to tam doplnit... :(

syslica
7. jún 2011

@kakanika Aj na Koníku je toho dosť, okrem témy, ktorú spomínala lenka, môžeš pozrieť aj "Dieťa v autosedačke" alebo otázku tu: https://www.modrykonik.sk/forum/do-auta/musim-davat-babo-do-autosedacky-od-narodenia/
Ja zatiaľ nešoférujem, takže vlastné zlé skúsenosti našťastie nemám, zato odborníka súdneho znalca v rodine, preto sme tak trochu profesionálne deformovaní a snažíme sa robiť pre bezpečnosť našich detí v cestnej premávke čo najviac...a preto aj občas napíšem svoj názor do dopravných tém.

syslica
7. jún 2011

@lenka311 Tak ti policajti dali jednoznačnú odpoveď, škoda pre vás a mrzí ma to kvôli Natálke. Nechceš sa poradiť s psychológom, aspoň nezáväzne? Mne počínanie tvojho ex hraničí s týraním zverenej osoby, ona pri tom trpí a bude mať traumu na celý život... Keď už nepomôžu policajti, možno ten psychológ?

domca1511
7. jún 2011

My auto nemame ale otec ma škodovku.No je to šrot ale čo už.Otec ma pred 70tak už da tutu poslednu v januari do šrotu.No ked idem do mesta tak ideme s nim ale mala sedi v sedačke vzadu a pysy tam niesu.VIEM,že to je nebezpečne ale pasy tam už neda dozadu neoplati sa ked ide o chvilku do šrotu.Mala je v sedačke len aby nesedela na mne ale ja som počula,že ak v staršik autach nie su pasy neni potrebne ich tam davať a deti do 3rokov sedia na rodičoch.No my sme bez sedačky neboli jasne budete ma odsudvať ale ja a mynzel auto nemame e ked treba surne niekam idem s otcom čo už.Už nas aj zastavili policajti,videli že mala je v sedačke ale bez pasou a nič.

vroni
9. jún 2011

Deti do troch rokov sa na mieste bez pasov prepravovat nesmu. Bodka. Vynimky a reci, ako take deti sedia na rodicoch su v prvom rade hovadiny, v druhom je to protizakonne a v tretom hazardovanie so zivotom vlastnych deti. Dieta na prednom sedadle (priputane a v sedacke) je v aute podstatne bezpecnejsie nez vzadu bez pasov aj ked v sedacke. Rovnako ako sa traduje nazov sedadlo smrti. To pomenovanie je z velkej casti statisticka chyba, zvysok pochadza z cias, ked toto sedadlo nebolo najlepsie zabezpecenym v aute (okrem soferovho, pochopitelne) Zial za poslednych par rokov sa systemaricky zvysuje pocet pripadov, kde nehodu prezili rodicia sediaci vpredu a deti vzadu v sedackach nie. Takze hlavne nemecky vyrobcovia (aut i sedaciek) odporucaju davat sedacku podla moznosti vzdy dopredu a za najnebezpecnejsie oznacuju sedaclo vstrede vzadu (tak vrucne a casto ospevovane na slovenskych forach)