Môžem umiestniť autosedačku na sedadlo pre spolujazdca?

bastilly
7. aug 2012

Ahoj chcela by som sa opytat , ci moze byt autosedacka umiestnena na sedadle spolujazdca, Dakujem

bodka13
7. aug 2012

@bastilly čo máš napísané v aute ? na sedačke býva tiež popis kam a ako ju môžeš umiestniť 😕 ...ak je tam airback tak určite nie !

maslenka47
7. aug 2012

@bastilly airbag spolujazdca sa da vo vacsine aut vypnut, potom tam mozes dat autosedacku. @bodka13 tomu, co je napisane na aute sa tiez nie vzdy da verit. Kamos ma dvojmiestne auto (len predne sedadla) a s velkou slavou tam je napisane, ze najbezpecnesie miesto v tom aute pre dieta su zadne sedadla 😅 😅

zuzana76
7. aug 2012

@bastilly my sme tak maleho vozili, samozrejme s vypnutym airbagom, vo vajicku

brumka
7. aug 2012

vajicko moze byt v predu ale uz normalna autosedacka musi byt v zadu, ja bysom neriskovala bezpecie ani pokutu v dietatom v predu ak nehovorim o vajicku co je cca do 11kg. ja som zastanca deti v sedackach co najdlhsie ako sa da, podsedaky su nebezpecne... a pokial viem potom uz pre dieta plati zakon ze tusim do 12r nesmie sediet v predu a do vysk y 150cm sa mi zda. . cize odpoved vajicko v rpedu ano ale vypnuty airbag, autosedacka ostatne vzadu

anjelicek26
7. aug 2012

@bastilly - ano mozes mat dieta v predu, pokial jazdis sama a dieta ti vzadu bude robit krik a rev na lesy a ty pri tom nebudes moct normalne soferovat, tak to nie je riesenie...

Mozne to je pri vajicku - s vypnutym airbagom a v protismere jazdy samozrejme
Pri sedacke 9-18 kg posunieme sedadlo co najdalej dozadu a airbag je zapnuty - dieta v tejto sedacke sedi na urovni osoby velkosti 150cm a teda mu airbag je prinosom. Na toto som sa extra pytala vyrobcu nasej sedacky (maxi cosi tobi) a povedali mi takto, lebo je vyvysena, moze dopredu.
Dieta na podsedaku patri len dozadu a len doprostred auta (lebo uz nema ochranu proti bocnemu narazu, tak je miesto uprostred najbezpecnejsie)

brumka
7. aug 2012

@anjelicek26 anjelicek pytala si sa vyrobbcu ale nie policajtov a zakonov SR, tu nemozes mat dieta vpredu ci je v sedacke alebo nie.

anjelicek26
7. aug 2012

@brumka - no ja na slovensku jazdim minimalne. Zakon ale o tom pokial viem, take nic nehovori. Dieta musi byt zapasane v sedacke spravnej vahovej kategorie, ale to KDE v aute sa nachadza, to sa nikde nauvadza, ale rada sa poucim, ak to najdes, prihod prosim link...

brumka
7. aug 2012

@anjelicek26 kiez bysom mala cas nato, mozno skusim najsta le mne sa dzda ze mi to v zakone mame definovane vzadu v aute, nas to aj v autoskole ucili

bamb27
7. aug 2012

V tejto problematike platí zákon 315/1996 Z. z. kde paragraf 43 v bode 2 hovorí:
(2) Osoba mladšia ako 12 rokov a osoba s telesnou výškou menšou ako 150 cm sa nesmie prepravovať na sedadle (sedadlách) vedľa vodiča. To neplatí, ak také osoby používajú schválený a pre ne určený bezpečnostný systém. Ak je vozidlo vybavené takým bezpečnostným systémom aj na iných sedadlách, musia ich ostatné také osoby pri preprave prednostne použiť. Za sedadlo vedľa vodiča sa nepovažuje miesto v postrannom vozíku motocykla.

Čítajte viac: http://drahovsky.blog.sme.sk/c/8417/Zakazu-posl...

cize moze, z pravneho hladiska, policajtov bude zaujimat ci je autosedacka certifikovana,,, ale z bezpecnostneho aj vyrobcovia odporucaju prednostne vyuzivat zadne sedadla,,, teda podla toho co viem ja,,, ak sa mylim opravte ma

lucia20
7. aug 2012

@bamb27 plne s tebou suhlasim, tuto cast vyhlasky poznam tiez takto.... no skratka suhlasim s tebou. 😀

katren
7. aug 2012

@bastilly AKA autosedacka???? to je podstatne,.....vajicko ci vacsia??????
ja som sa pytala 3 pravnikov ohladom vacsej autosedacky, kedze v zakone ZIADEN ZAKAZ NIE JE, ze ako to teda je a povedali mi doslova, ze je to na "nalade policajta" ked ti bude chciet dat pokutu, vzdy si nieco najde.... 🙄
ja si vozim vzdy vedla seba toho, s ktorym idem sama...alebo ked idem len s detmi, tak Dominicku mavam vpredu, ucime sa popri farby, semafor, znacky.....Michal mi vacsinou zaspi, takze ten byva vzadu 😉

brumka
7. aug 2012

@anjelicek26 napisala som nap rezidium uvidm co mi odpisu, nepopieram ze sa nemozem mylyt, lebo u nas sa zakony kazdu chvilu menia. ak mi odpisu napisem ci som sa mylyla alebo nie. ved mylyt sa je ludske a ja mam dceru aj tak radcej v zadu ,je to bezpecnejsie

anjelicek26
7. aug 2012

@brumka - jj jasne, je to vzadu bezpecnejsie, len poznam pripady, ked dieta vzadu vresti o dusu a moznost sustredit sa je nulova, tam je riziko, ze do niecoho naburas ohucana velike :( Krik dietata je ten najhorsi a najneprijemnejsi zvuk svojim sposobom, neda sa prepocut. Navyse ja som rok jazdila v 2-miestnom aute s malou, tak vpredu byt proste musela 😀 Kontrolu sme mali par krat a nikdy nikto namietky nemal, ale pravda, bolo to v nemecku.

brumka
7. aug 2012

@anjelicek26 ale zase nemci maju dost prisne zakony co sa jedna cestnej premavkyaspon co pocuvam, hej krik je hrozny, tak mi jazdime s manzlom cize v zadu je niekto a uz sme zazili taky amok ze sme museli na dialnici zastat no nic nepomahalo a raz som ja soferovala av predu mi normalne trhalo srdce, tak zakony su vsade roebene tak aby sa dali hladat medzery a chyby. uvidim co odpisu, som zvedava lebo vsetky vyhlasky sa menia pomali kazdy mesiac

nika82
7. aug 2012

Co byvaju otazky do Ako to nespackat co tam odpoveda ten policajny nacelnik ci aku ma funkciu. Polozili mu tiez takuto otazku a povedal ze vajicko aj autosedacka mozu byt umiestnene v predu len musi byt vypnuty airbag

bastilly
autor
7. aug 2012

No mna to zaujima hlavne preto, ked ideme na dlhsiu trasu a maly zaspi aby som ho mohla dat do lahu, alebo aspon pololahu ,zadne sedadla sklopit neviem , jedine spolujazdca... a mam na mysli velku autosedacku

andrejka1974
7. aug 2012

@bastilly velku autosedacku mozes dat len na zadne sedadlo a kazda sa da ciastocne sklopit ale koli bezpecnosti nikdy nesklapaj sedacku do lahu ja mam v aute dve sadacky na zadnych sedadlach za spolujazcom mam velku sedacku pre starsiu dcerku ma 3 a pol roka a za vodicom mam vajicko pre 4 mesacnu dcerku vpredu vajicko mat nemozem mne sa neda vypnut aerback a aku dlhu trasu myslis ze by to nezvladol

katren
7. aug 2012

@bastilly urcite ho nepolohuj viac ako ti dovoli autosedacka.....teda ak mas polohovaciu....radsej kup ten vankusik okolo krku a daj ten ked zaspi.....

bastilly
autor
8. aug 2012

nemyslela som do uplneho lahu (aj ked sa da napolohovat uplne do lahu), len trosicku mierne zaklonit pretoze stale je zvweseny, ani vankusik nepomaha...a moze byt v predu uz som si to zistila, takze dakujem krasne 🙂

brumka
9. aug 2012

@anjelicek26 ahoj, uz mi odpisali, odpisali troska nejasno ale ja to z tej odpovedede chapem ze normalna sedacka ta vadsia nemoze byt v predu. toto mi odpisali nekopirujem vsetko lebo mi cely zakonnik hodili k tomu Deti nižšie ako 150 cm musia byť prepravované v certifikovaných autosedačkách (alebo podsedákoch) - rozdelenie podľa hmotnosti je uvedené na začiatku. Deti by sa mali prepravovať prednostne na zadných sedadlách. U deti s hmotnosťou do 13kg - skupina 0 a skupina 0+ , je možná preprava aj na prednom sedadle, ale upevnenie musí byť proti smeru jazdy a je potrebné deaktivovať airbag. takze si myslym ze to moze byt pokutovane. skoda ze zakony niesu pisane uplne jasno

stefo123
16. júl 2014

nepoznam zakon, ktory hovori, zeby sa dieta v autosedacke, vacsej ci mensej, nemohlo prevazat vpredu.
Zakon len hovori, ze treba prednostne pouzit miesto vzadu.
Ked je autosedacka proti smeru jazdy (vajicko) treba deaktivovat airbag, ak je sedacka v smere jazdy, netreba deaktivovat airbag, len je dobre posunut sedacku viac dozadu.

Zákon NR SR č. 315/1996 Z.z. o premávke na pozemných komunikáciách:

“Osoba mladšia ako 12 rokov a osoba s telesnou výškou menšou ako 150 cm sa nesmie prepravovať na sedadle (sedadlách) vedľa vodiča. To neplatí, ak také osoby používajú schválený a pre ne určený bezpečnostný systém. Ak je vozidlo vybavené takým bezpečnostným systémom aj na iných sedadlách, musia ich ostatné také osoby pri preprave prednostne použiť.”

davita
16. júl 2014

@bastilly ved @stefo123 ti to pekne našla, stačí si to prečítať a pozrieť na airback ... veľa šťastných km 🙂

vroni
16. júl 2014

@davita, ad 1 je diskusia stara dva roky, ad 2 to @stefo123 sice mozno nasiel pekne ale nespravne, cituje stary a uz neplatny zakon, plati novsi z roku 2006, tusim, ktory sedacku povoluje umiestnit kdekolvek bez obmedzenia - teda aj na prednom sedadle

davita
16. júl 2014

a to prianie je ok??? @vroni ????
@bastilly tu je viacero odpovedi, a na koni je aj diskusia o sedackach a tam su tiez info ... ANO mozeš na tom mieste prepravovat dieta v autosedacke vsetkych druhov 🙂
http://www.asnova.sk/informacie/vyhlaska/detsk-...

vroni
16. júl 2014

@davita, neber osobne 😀 Ja len, ze tento problem ma zakladatelka uz zrejme nejaky ten rok vyrieseny.

davita
16. júl 2014

@vroni ale nie ja som to "obzivlaaaaaa" 😀

vroni
16. júl 2014

@davita, jaaaaaj, no ale potom ja ti vlastne pomaham, ci? 😀 😀 😀

stefo123
16. júl 2014

@vroni diskusia stara, ale podla mna nedoriesena, kedze nemam ziadnu vedomost o novsom zakone, ktory by to vysvetloval lepsie. A aj odpoved ktora tu bola dana od prezidia je nejasna alebo skor nespravna. Preto s tym maju problem aj policajti.
V novsom zakone sa pise len:
(1) Ak sa na sedadle vozidla vybavenom bezpečnostným pásom prepravuje dieťa s výškou menšou než 150 cm, musí byť toto sedadlo vybavené detským zadržiavacím zariadením podľa § 3 ods. 2 vhodným pre deti podľa hmotnostných skupín uvedených v § 3 ods. 1.
(tu sa totiz nespomina zadne ci predne sedladlo)

michi284
17. júl 2014

tak ja som sa na toto pýtala a na prednom sedadle sa môžu voziť deti v akejkoľkej sedačke alebo na podsedáku, keď budú pripútané a bude vypnutý airbag. my sme tak niekoľkokrát išli, keď som mala vzadu dve sedačky a dospelú osobu, tak ďaľšie dieťa bolo vpredu na podsedáku, mala vtedy 8 rokov.