Musím dávať bábo do autosedačky od narodenia?

cukrinka004
14. feb 2011

Ahojte mamičky, chcela by som sa opýtať ak mi viete poradiť či musím malého hneď dávať do autosedačky, bude mať 2 mesiace a chystáme sa na asi 2 hodinovú cestu. Minule sme ho dali do autosedačky dali ale veľmi sa mu to nepačilo lebo kôli plienočkám si sadnuť ani nevedel. Stačí vanička?

sorciera24
14. feb 2011

samozrejme, ze musi byt v autosedacke(vo vajicku), podla zakona a hlavne z bezpecnosti, vanicku by som rozhodne neriskla, my sme sli vo vajicku uz hned z porodnice....myslim, ze teraz su tie autosedacky aj dost pohodlne....

ani3012
14. feb 2011

pre bezpečnosť dieťatka by som nikdy nevozila dieťa bez zapnutej autosedačky....dieťa si na autosedačku musí zvyknúť,vo vaničke ho predsa nebudeš voziť do nekonečna.
ja mám stále pred očami tento spot :
http://www.stream.cz/video/199812-nemyslis-zapl...
neviem akú bezpečnosť spĺňa vanička ,ale asi nie je na takej úrovni ako napr. vajíčko určené na prepravu najmenších detí

soldi
14. feb 2011

vanicka jedine ak je certifikovana ako autosedacka- napr. concord proton, a ani to mi nepride az tak bezpecne.

salvinka
14. feb 2011

urcite by som zbytocne neriskovala..
toto video hovori za vsetko: http://www.zbynekmlcoch.cz/info/fejetony/nemysl...

dida38
14. feb 2011

ahoj, no ja sa trosku cudujem, ze vobec niekto vaha, dat babo do autosedacky. Uz aj keby som kaslala nato, ze to prikazuje zakon, tak predsa je to moje dieta a jeho bezpecnost je na prvom mieste....my sme v autosedacke od narodenia- teda uz aj prva cesta z porodnice...a ak sa tam nezmesti kvoli plienockam - teda predpokladam, ze kvoli sirokemu baleniu, tak na tie dve hodinky co bude trvat cesta ho na siroko nebal...presne tak som to robila aj ja...a v pamperske sa tam v poho zmesti.....
Rozhodne by som to bez autosedacky ja neriskovala...."zakon schvalnosti" funguje...

iveta6384
14. feb 2011

Urcite musi byt autosedacka, my sme tiez isli rovno z porodnice v autosedacke. Ked bol maly tiez sa mu to nepozdavalo, ale zvykol si. Musel.... Presne ako pisali dievcata vyssie, to video co dali linky hovori za vsetko...

lucia99
14. feb 2011

@cukrinka004 pokial mas vanicku ktora je homologizovaná ako autovanička pre skupinu 0, pre deti do 10 kg a dá sa zadnými pásmi auta pripevniť do auta, tak mozes pouzit. urcitie nie obycajnu vanicku alebo prenosnu tasku. my sme pouzivali tuto autovanicku asi do 5mesiaca a potom sme malu davali do vajicka.

traktor
14. feb 2011

vanicku môzes pouzit ten prvy den , ked ides s pôrodnice, potom uz musi mat dieta autosedacku...to, ze sa mu v nej nepaci...no..raz si zvykne...niekedy staci aj minuta a stane sa nestastie...stoji to za to?...teraz su rôzne sedacky, da sa vybrat..my mame taku, ze ju môzem polohovat, ked matko zaspi, tak mu ju upravim, aby mu hlavicka nepadala..dnes sa stava tolko nestastia..takze urcite dieta v aute v sedacke..aj ked idem len za roh..

ivka82
14. feb 2011

tiež som sa chcela spýtat, či môžem dam krpčeka do vajíčka už ked pojdem z porodnice.. " nepoláme " si chrbátik, ked má ešte jemné kostičky a telíčko?

dajna11
14. feb 2011

ked sa ide z porodnice ib a vtedy sa može použiť vnička....inak vajíčko,neskor autosedačka.....bez toho na nijakú cestu autom nehodno...už aj keby to zákon nekázal.....bezpečnosť je prvoradá....my sme šli hned z porodnice vo vajičku...dieťatko je síce krehké,ale aj v brušku bolo v polohe pololežmo....je mu to prirodzene a enymslím si že by niekto šiel zasa z porodnice 3hod. bábo to vydrží....ja aj teraz ked mám ísť s malým niekam vaic ako pol hodinu a to má krpec pol roka,tak sa bojím...ludia jazdia ako divý,ked možem radšej ho niekde nechám....a bez sedačky by som s ním nešla ani do dediny...nikam.....zapásať ho a basta....

radlinka
14. feb 2011

Podla mna je uz nato predpis ze dieta musi byt v autosedacke, mimo SK ta z porodnice bez preukazania autosedacky ani nepustia, treba si to zistit, ale neriskovala by som to. 😕

danabel
14. feb 2011

My používame často autovaničku, je certifikovaná, Bebeconfort Windoo, ale na nejaké dlhšie trasy nechodíme...

winona24
14. feb 2011

tak ako to už tu bolo napísané...pokiaľ je Vaša vanička homologizovaná ako autovanička na kratšie trasy by som to použila...my sme mali takú a využívali sme ju na menšie vzdialenosti...v podstate v rámci mesta...ale na dlhšie trasy len vajíčko....

mne to tiež príde nie tak bezpečné ako vajíčko...je to pripútané pásmi a dieťatko v tej vaničke je pripútané...ale (aspoň v tej našej) len pásom cez bruško....zaujímalo by ma ako by to vyzeralo pri náraze...neviem....mala som proste lepší pocit,keď bola malá vo vajíčku 😉

anuska74
14. feb 2011

určite do vajíčka ani inak by som neuvažovala. ved ak máte naplánovanú cestu skús tak že ho predtým necháš chvílu hore a v aute určite zaspí, teda hukot auta dieťa uspí. prípadne si urobte aj prestávky .
raz som na dnoch polície videla takú ukážku aj sa to dalo vyskúšať čo s tebou urobí v aute len pri 30- tke rýchlosti náraz tak to si radšej nepredstavujem ako by to vymrštilo tak malé dieťa.
jednoznačne sedačku a ešte musí byť kvalitná. inak by som do auta ani nesadla.

danculik
14. feb 2011

Ahoj..urcite vajicko autosedacku. My sme sice na zaciatku pouzivali vanicku lenze nedala sa nam nijak zapnut o bezpecnostny pas tak som musela pri malej sediet ja v zadu. Ked uz vedela ako tak sediet tak sme ju dali do sedacky. Tu vanicku sme pouzivali asi prve tri mesiace...a to sme chodili aj na 350 km vzdialenosti a v pohode. Len pre istotu vzdau som vzdy sedela ja🙂

any23
14. feb 2011

jednoznačne do autosedačky 😲 kvôli bezpečnosti, nikdy by som to neriskovala, už z pôrodnice sme sa viezli vo vajíčku, bábätko si nato zvykne, netreba sa obávať o jeho chrbátik, a keby aj, je to menšie zlo ako keby nebodaj pri nehode vyletelo z auta 😔 tie videá hovoria za všetko 😔
danculik nič v zlom, ale myslíš že keby sa vám nebodaj stala nehoda, že tú vaničku s bábätkom by si dokázala udržať a ochrániť ho? 😕 podľa mňa určite nie 😕 vo vaničke jedine ak je na to homologizovaná ako autovanička... ak sa nedá pripútať, neriskovala by som to...

sisaha
14. feb 2011

samozrejme, že do autosedacky. Maly si tam pospi, nie je to az taka dlha cesta..

danka79
14. feb 2011

tak ako aj ostatne radia-urcite do autosedacky. Je na to vyrobena,aby chranila deti. A prosim ta,ziadne kojenie pocas jazdy. To je jedna z najnebezpecnejsich situacii...Staci si pozriet crash testy aut aj pri 30-40km/hod. Videla som to parkrat (nepriputane deti, v lone rodica atd..lietali po celom aute ako handrove babiky)a nedovolim nikomu odviezt moje deti ani 5metrov bez sedacky.
2hodiny babatko urcite vydrzi a na 100%zaspi. Samozrejme ani autosedacka nie je idealna na chrbticu deti,takze to netreba prehanat ako niektori rodicia,co nechaju dieta sediet vo vajicku aj cele hodiny. vajicko je vyslovene len na prevoz deti. Drzim palce a vela stastnych km. 🙂

evickapooh
14. feb 2011

no my sme pouzivali vanicky [vhodnu aj na cesty chicco] hlavne na dlhsiu cestu,vo vajicku mi nechcela byt cely cas by preplakala ,ked sme isli na kratsie cesty tak sme mali vajicko so sebou ale malu som mala na rukach lebo nevydrzala vo vajicku a ja som ju uz nevedela pocuvat ako place ,tak som ju vybrala ,mozno som bola nezodpovedna ale dakujem bohu ze sa nic nestalo.

melpomene
14. feb 2011

určite do vajíčka...keď sme mali ísť s malým na dlhšiu cestu, tak sme si to naplánovali vždy tak, aby počas cesty spal a nebol problém 😉

kocurko1
14. feb 2011

jednoznacne vajicko..... nam to odporucala sama primarka na novorodeneckom, ked nas prepustala.....sestricka sice zalamovala rukami, ze si mala pokrivi chrbticu atd. Nato mi primarka povedala, ze na novorodeneckej jiske mala 20dnove babo, ktore sice v malej rychlosti havarovalo vo vanicke ale udrelo si pri naraze hlavicku. Na druhy den zomrelo...
Nech si moje deti maju krivsie chrbtice, hlavne nech stastne okolo mna behaju 🙂

natalia777
14. feb 2011

urcite vajicko, ved predsa bezpecnost je prvorada 🙂 nasa v nom isla uz z porodnice a nebol v tom najmensi problem a s chrbtickou nema nic 🙂

babatko88
14. feb 2011

ako baby sorry, ale keď sa takúto samozrejmosť opýta maminka bábätka, tak ako fakt sánka mi klesla... náhoda je blbec, chceš svoje zlatíčko zabiť!??? po prvé jednoznačne to prikazuje zákon, že musíš mať autosedačku (vajíčko) a po druhé podľa mňa je prvoradá bezpečnosť ako pohodlie... a už vôbec neviem, kde ste zobrali, že ked je dieťa viazané naširoko sa nezmestí do autosedačky? veď pásy sa dajú regulovať na každej sedačke... tak čo riešite!?
a krivé chrbtice? my cestujeme pomerne často, obaja boli vo vajíčkach (alebo teraz už autosedačkách) a chrbátiky majú pekné...
nikdy by som neriskovala cestu s bábom vo vaničke, ani keby trvala len 5minút

cmulinko
14. feb 2011

moje deti nie raz vydrzali vo vanicke 2500km a ani raz ma nenapadlo,ze by som ich vybrala,lebo to pre nich nie je pohodlne.jednoznacne tu nie je co riesit...ak nemas autovanicku,tak rozhodne neriskuj....vsak taky debil,co do teba narazi moze byt aj na konci vasej ulici.

lubinka9
14. feb 2011

dnesne autosedacky, vajicka su tvarovo navrhovane aj tak aby boli nielen co najbezpecnejsie ale aj pripominali dietatu polohu v matkinom bruchu. Ovela viac je skrcene v brusku ako vo vajicku, v ktorom je nanajvys par hodin (pri dlhsich presunoch autom).
Ak mas ale autovanicku, ktora je urcena na presun v aute kludne ju pouzivaj nadalej. I ked ja osobne som za vajicko, neviem pride mi to bezpecnejsie. Ale aj tieto specialne vanicky splnaju kriteria bezpecnosti a prechadzaju crash testami.

a co tu bolo spomenute, ze vybrat dieta z autosedacky ak pocas jazdy place a drzat ho na rukach len aby sa utisilo.. ?!
Tak tomu vravim odvaha alebo hlupost?
Dietatu menej ublizi ked trochu pocvici branicu ako ked preleti cez predne sklo.

Ked sme sa stahovali z DE spat na SK prechadzali sme zhruba 20km usekom kde nebolo ziadne odpocivadlo a nas vtedy 7 mesacny syn sa rozhodol zrovna vtedy, ze ma hlad a chce MM. Holt trochu si poplakal nez sme mali sancu zist z dialnice, priatel sice stracal za volantom nervy, vraj ho mam vybrat a nakojit pocas jazdy ale to som hned zamietla.

a este k tym vajickam, mna skor udivuje ked vidim, ze ich mamicky pouzivaju miesto hlbokych vaniciek pocas prechadzok na sidliskach. 😕 🤐

gomolovaj
14. feb 2011

A zmestí sa bábo do vajíčka aj v zime, keď ho mamina nesie z pôrodnice zababušené v perinke a fusaku??

petraw
14. feb 2011

musí! ak máš vaničku prispôsobenú ako autosedačku tak môže aj v nej 🙂
@gomolovaj ak máš perinku a fusak robený aj s dierami na autosedačku nemal by byť problém, prinajhoršom vybrať novorodenecku vložku z autosedačky 😉

ela2710
14. feb 2011

@gomolovaj ahoj takze, myslim, ze ked ides z porodnice v zime, tak zrejme ides domov autom, v aute je dost teplo, a preto si myslim, ze babo vo fusaku byt nemusi, radsej ho zababus do tepluckeho overaliku, my sme isli z porodnice v oktobri vo vajicku a tiez nebolo teplo, no auticko sme vykurili,
@cukrinka004 no myslim, ze nemas o com premyslat, ako baby pisu, zivot sa ti moze zmenit za jednu sekundu, a budes si to vycitat navzdy, ja si myslim, ze vajicko a autosedacku by som pouzivala aj keby to nebolo v zakone, ved predsa ide o zivot mojho dietata preboha, vy ste si mozno isty, ze ste super vodici, ale autonehodu moze zavinit cudzi vodic, a vy nato doplatite. Naozaj neriskuj.
@salvinka dufam, ze si cukrinka to video kukla, je to hrozne, my vlastne auto nemame, z porodnice ma brali na ocinovom aute, ´my chodime vsade s kocikom, ale ked uz idem kuknut nasich, babo je vzdy vo vajicku, respektive uz sa nam tam nezmesti, takze kukam autosedacky na nete, hrozne video, stale to mam pred ocami, dufam, ze si otvorila oci vsetkym maminam co hazarduju so zivotmi deti.., 😒

svetlankat
14. feb 2011

Urcite ano

jarka_j
14. feb 2011

ak ti záleží na bezpečnosti dieťaťa tak určite áno ...