Vybavenie občianskeho preukazu po skončení platnosti

schumienka1
30. apr 2014

dobry den, chcem sa spytat, co sa stane ak sa nevybavi novy OP po skonceni jeho platnosti a uplynie doba viac ako 15 dni? plati sa nejaka pokuta? dakujem za odpovede

merynka3
30. apr 2014

chod si ho vybavit predcasne a nemusis sa zaoberat co sa stane ked....

havana_frost
30. apr 2014

@schumienka1 Áno môžu ti dať pokutu do 33 €. Poznám však viac prípadov, kedy si niekto vybavoval OP až po lehote, dokonca viac ako rok po skončení platnosti a pokutu nedali. Asi to neberú tak vážne.
Požiadať musíš do 30 dní od neplatnosti OP.

gapa
30. apr 2014

@havana_frost takže sa neoplatí žiadať skôr? (končí mi dva dni pred vianocami, tak som myslela, že skôr vybavím)

mirus3
30. apr 2014

Požiadať o nový OP sa dá už 180 dní (pol roka) pred skončením doby platnosti. Je to bez poplatku, ak všetky údaje zostávajú a nemení sa napr. trvalý pobyt. Keď si prešvihla dobu platnosti a pôjdeš si vybaviť nový OP, už ti starý nevrátia, lebo je neplatný a nový budeš mať do mesiaca (býva skôr, niekedy už do týždňa). Na jazdenie pre policajtov stačí ukázať žiadosť, ktorú dostaneš, že si si podala o nový OP, ale na pošte, či v banke so žiadosťou nepochodíš, tam je potrebný doklad. 😒 Dá sa vybaviť OP do 2 pracovných dní, ale tam je poplatok 20€ ☹ Takže určite sa oplatí vybavovať skôr, kým je ešte starý OP platný. 🙂

cailinevelyn
18. máj 2015

ahoj, ja som to tiez "nestihla" a novy som vybavovala s 2 tyzdne neplatnym - na policii sa usmiali, spravili mi novu fotku a o par dni som si sla po novy, dokonca neviem ci mi ho aj kurier nepriniesol, uz presne nepamatam... uz som vyberala penazenku s tym, ze z toho poplatku odpadnem, ale policaj sa len usmial, ze by zarobili koooopec penazi, keby spoplatnovali vsetkych, co to nestihnu...

lela0407
13. aug 2015

cawte,,,a ako je to ked mam trvaly pobyt v trnave a byvam v PB v podnajme a koncí mi platnost OP,,,mozem si ho vybavit aj v považskej????

paulinkaa2
4. feb 2016

Dobry den,

v aprili mi konci platnost prveho obcianskeho preukazu. a hned za dva dni odchadzam do CR.
Mozem si uz poziadat o vymenu skor bez poplatku? alebo sa neico plati?

dakujem pekne

tamika1290
13. jún 2016

Dobrý deň. Dcérke v zaciatkom júla koncí platnost pasu da sa poziadat o výmenu skôr? A ako dlho to asi trva alebo sa da zaplatit ako pri vybaveni noveho aby prisiel do niekoľkých dní? Ďakujem

womankc
13. jún 2016

@tamika1290 samozrejme sa dá , aj nám presne takto tento rok končila platnosť , normálne vezmete starý pas , tam zaplatíte poplatok / podľa veku dieťaťa - ja som tam platila 13E kolok / vypísali žiadosť , dala som kolok.malú odfotili , len treba čím skôr to vybavovať , lebo som to dávala začiatkom mája a dosť dlho som čakala, teraz toto obdobie je tam dosť nával ako každý rok sa ľudia spamätajú neskoro

tamika1290
13. jún 2016

Ďakujem pekne tak dúfam že všetko stihneme 🙂

womankc
13. jún 2016

@tamika1290 no čím skôr si to choďte podať, lebo teraz je tam fakt veľa ľudí a hlavne v stredy kedy je dlhý deň, doporučujem ísť ráno hneď ak sa dá..... môže to ozaj trvať tých 30 dní i keď sa snažia to robiť ozaj promtne

mariamaja5614
2. aug 2016

Dobry den chcem sa opytat ked mi konci obciansky a nemam trvaly pobyt len prechodny kde si mam nahlasit trvaly pobyt a kde ho musim ist vybavit .Dakujem

anna1991
5. sep 2016

čo sa stane ak už dve mesiace neplatny skoro občiansky

obsadenemeno
5. sep 2016

@anna1991 nic sa nestane.

anna1991
5. sep 2016

akú pokutu môžem dostať

ruslan
31. okt 2016

Dobry den skoncilmila mi platnost obcanky v 8mecice akorad dnes somsa to dozvedel,nevete mi poradit co ted ?bude nejaka pokuta?

sendy1977
31. okt 2016

@ruslan manžel platil pokutu, teraz neviem 5 alebo 10 eur.

ruslan
31. okt 2016

@sendy1977 tak diki za info

janinamojka
19. okt 2017

Ked sme menili trvaly pobyt tak do 30 dni si mame vybavit novy OP...ale co ked si ho do vtedy nevybavime?ze by sme mali len stary OP a ten prihlasovaci listok na pobyt....Su nejake pokuty??

vtmmm
17. dec 2018

Ma niekto skusenost?Obciansky mi skoncil 2002 a este som nepoziadal o novy,bol som v USA,mal som pas,obcianku mi netrebalo,teraz som sa vratil na Slovensko,mam nahlasit stratu alebo dat stary?Co je lepsie?Dakujem,