Ako sa vám dá ušetriť z výplaty?

barbi28
2. aug 2022

Dobrý den. Chcem sa spýtať ako sa vám darí ušetriť z výplaty v týchto nie moc dobrých časoch.
Dokopy máme s priateľom príjem okolo 1800€ plus mínus.
Samozrejme máme hypotéku, auto a ďalšie výdavky.
Spravili sme si aj rozpis príjmu a výdavkov, potraviny kupujeme v akcii, nemíňame na zbytočnosti no aj tak ledva ,,vyžijeme” do ďalšej výplaty. Do prace chodím pesi, jedlo si nosím z domu takže nikde nejak nemíňame no aj tak si už nedokážeme skoro nič odložiť. Preto by som sa vas rada spýtala ci máte nejaké rady alebo tipy ako ušetriť ešte viac.
Ďakujem

ummimaryam
5. aug 2022

Ešte ma napadlo že obmedziť mäso na minimum, raz týždenne. Nakupovať najmä obočie a zeleninu v akcii, vždy je nejaká fajn akcia ak si človek dá záležať a popozerá.

slniecko1976
5. aug 2022

@ummimaryam sóda stream je dobrá vec netreba kupovať minerálku napríklad

ivkarel
5. aug 2022

@slniecko1976 presne tak, ja sodastream tiež vnímam ako eko riešenie 😀 človek pije čistú vodu ale občas proste ma chuť na bublinky alebo to potrebuje pre trávenie a je to určite lepšie ako kupovat furt balené vody 🤷🏼‍♀️

nika185
5. aug 2022

@barbi28 ona ti nenapisala, ako som dobre citala, ze pises hluposti, napisala, zeby si sa zamyslela, ked budes na rodicaku doma s detmi,prijem klesne a vydavky sa navysia,ze co potom, ze si rodiny z nizzsim prijmom a vyziju aj ked ledva, nemyslela to podla mna zle, urcite niekde chybu robis, napisala, hlupost nato, ze ty píšeš,ze potraviny kupujes v akcii, do práce chodíš pešo, jedlo nosis z domu, vlasy si farbis doma.....podla mna len napisala,ze to musi byt hlúposť lebo na jednej strane pritahujes opasok na com sa len da, no na druhej strane, peniaze inam vopchas bezhlavo napr cigarety, n8c zle v jej komente nevidim tiez len radu,aby si sa zamyslela co bude potom ak sa nezamyslis nad tym,nacom utracas,ked na vsetkom vlastne setris a teraz moja rada, spiriaci účet, cigarety obmedzit alebo prestat fajcit a porozmýšľať kde este takto zbytocne idu korunky ako napr.do tych cigariet a samozrejme,co sa uvetu týka,ist do banky ci sa neda platba znížiť,samozrejme sa roky predĺžia alebo prefinancovat v inej banke, najlepsie sa poradit mozno aj s financnym poradcom, dievcata tu dobre pisu kazda a jedna,nikto na teba neutoci ani charlotte911, kazda ma nato svoj nazor, ber to tak, drzim palce,aby si to dala aj s priatelom,lebo naozaj,pride rodinka, ceny stupaju a potom v tom budes mať ťažko

nika185
5. aug 2022

@nika185 ospravedlňujem sa za chyby,pisem mobilom

ivkarel
5. aug 2022

Ono ja si myslim, ze autorka nepíše úplne tak pravdu s tými výdavkami alebo možno nie je úprimná ani sama k sebe.
Pretože minút na stravu 800e pre dve osoby s tym, ze nakupujem v akciach, nenakupujem žiadne špeciálne potraviny a varim doma, je proste nereálne.
Takze ak chceš poradiť ako ubrať, treba napísať reálne za co toľko utracate alebo ak nemáš prehľad ani ty sama, začať si každý jeden výdavok písať aby si ten prehľad nadobudla. Proste evidentne minate na blbosti, iné mi z toho nevychádza. Sorry

zmrzlinka2021
5. aug 2022

@ivkarel
ja som toto nechcela komentovat, ale ja mam pocit, ze autorka je nejaka zvlastna a nechape ani otazkam, ktore jej tu kladieme. Najprv pise, ze vydavky ma 1000 eur z 1800 euroveho platu a potom ze nevie usetrit 150 eur. Mne pripada taka jednoduchsia

yoxinka
5. aug 2022

@barbi28
Moja teta, keď si zrátala, koľko ju stoja cigarety mesačne, zo dňa na deň prestala fajčiť. A to fajčila ozaj veľa. Racionálne zhodnotila, že sú doslova peniaze vyšmarené do luftu, je to veľa peňazí a že si to skrátka nemôže dovoliť 🤷‍♀️.

snezienkaaa82
5. aug 2022

Dostanem výplatu, hneď dačo odložím bokom bba šetriaci účet. Do zvyšku sa musím zmestiť. Platím jedlo, telefón, internet, nájom za byt.
Manžel zarobí viac ako ja, platí hypoteku, splátku za, auto a ostať bé veci

ivkarel
5. aug 2022

@zmrzlinka2021 za mna proste nedokážu hospodarit alebo ma nejakú divnu optiku. Pretože ano, aj 800e mesačne môže byt na stravu malo, ked niekto denne nakupuje nezmysly ako pringles, kadejake drahé pivá, kopec nezmyselných znackovych sladkosti a podobné nezmysly. A ja si myslím, ze to je prípad autorky. Proste majú nastaveny iny 'standard' základných potravín ako bežný racionálny clovek a preto im to nevychádza. Ano, žijeme len raz a treba si dopriať pochutiny aj nad ramec ale všetko sa dá v zdravej a racionálnej miere.

simca06022011
5. aug 2022

Tak to je zvlastne, ste dvaja s 1800EUR a neviete odlozit. NIekde je chyba. Odloz peniaze hned z vyplaty. HNED. A ked nie minies, co ostane, tak suche rozky a dalsi mesiac to bude lepsie, proste sa prisposobis nizsiemu prijmu bez tych odlozenych penazi. Poviem ti pravdu, sme 3+pes a 800EUR mimo platieb na byvanie a pravidelne veci neminiem. A to napr. cistiace veci objednavam online, aj do zasoby. Kozmetika mi zvykla zozrat kopu penazi a prisla som na to ze polku nepouzivam, nepotrebujem, ale inak chodime aj do restiky, aj kade tade a aj na pivo aj na kavu,aj dcera ma vreckove. Ked som chodila do obchdou pre kazdu serepeticku samostantne, kupila som aj co mi nebolo treba, cize kupujem na raz. 800EUR a aj viac miniem ked ideme na velke nakupy oblecenia a i. ale tym ze ine mesiace miniem malo (napr teraz v juli ak som minula 200EUR tak je vela), ono sa to vykompenzuje. Spotrebice a pod veci sa mi nezvyknu len "tak"pokazit a dosluzit a na to sluzi ta rezerva ktoru si robime (zatial mi velke spotrebice neodisli ani raz a to zijem sama 20rokov, oprava pracky ma vysla na 50EUR, umyvacky 200-tento rok cize ziadna likvidacna suma).Co vie zamavat s rozpoctom je zubar.
Cize bud nesetri a kasli na to,a lebo bez ruzovych okuliarov sa pozri na tie vydavky, ci sa naozaj s tym neda nieco urobit, ci neplytvate na potravinach, ci sa neda prestat fajcit a i. Ale ja by som postupovala, tak ako som pisala na zaciatku, poslat peniaze na sporiaci a tvarit sa ze tie peniaze ni esu. Mne takto pomohli fondy v TB pred 12-14(?) rokmi, isli mi tam peniaze mesacne a boli v podstate nedostupne na okamzite pouzitie - to ak by si mala problem s disciplinou :D tak mozno sa popozerat po takychto moznostiach, ale teraz nemam prehlad o tom co je na "trhu".

danka275
5. aug 2022

@dankamg to zaujima aj ma ako viete ušetrit na dovolenku pri podobnom prijme tri osoby. Pišete ze date 50 EUR mesačne na sporiaci účet to vychazda na 600 EUR ročne mozne občas viac ak vam zvyši. To naozaj za 900 EUR viete ist na dovolenku k moru traja? AKo nerypem ale vzdy ked som si preratavala len Chorvastko na 4 osoby, dvaja dospeli a dve deti vždy mi to vyšlo minimalne na 2000EUR benzin, ubytko, dialnične poplatky, strava varenie v apartmanie nie po reštauraciach.Alebo kam a ako chodite k moru, rada by som deti zobrala aspon raz k moru, ale doteraz sa mi to naozaj nepodarilo našetrit s dvoma prijmami. Oblečko detom nakupujem tiez z MK, alebo sinsay, čistiace normalne nič špeci ani drahe, pre mna beznu drogeriu.

dadka_bb
5. aug 2022

@danka275 my sme objednali apartman do chorvatska rok dopredu. da sa na bookingu najst a vyhladat od najlacnejsieho ubytovania. skuste pozriet nieco co je blizko pri svk horne chorvatsko (nie dole split/sibenik kam pojdete 16 hodin), aj benzin tym padom vyjde menej. napriklad moji sli tento rok partia kamaratov. skuste si vziat 2 spalnovy apartman a ist s nejakymi znamymi "na polky" 🙂 strava sa tam da kupit. ale da sa aj vela veci vziat z domu. mrzi ma ze ste este neboli pri mori. aj moja dcerka je teraz prvy krat, ale cisto z dovodu ze sme neboli nauceni na dlhe cesty a celkovo ja nemusim to teplo a teriganie sa dakam doprdele 😀 skuste si teraz odlozit 50 eur vy a 50 eur manzel z vyplaty na dovolenku, to by sa malo podarit. to hned mate 1200 eur do buduceho roku 🙂 ak by ste chceli pomoct s tym bookingom, mozem vam napisat a spolocne kukneme , ja som pojazdila uz vela destinacii

cicuca
5. aug 2022

@barbi28 vraj by sa malo odkladať 10% z príjmu každý mesiac. Ale zo začiatku si daj bokom 50-100€ na sporiaci účet, aby si ich nemala " pod rukou". Možno by bolo fajn si aj urobiť predbežný rozpočet, koľko na čo míňate a držať sa ho, napr si vyčleniť peniaze na stravu a držať sa rozpočtu. Lebo aj keď sa kupuje striedmo, sem tam sa hodí to alebo to navyše do košíka a už to urobí svoje. A tak, možno aj cigarety čiastočne obmedziť

barbi28
autor
5. aug 2022

Ďakujem všetkým. Zobrala som si to k srdcu a idem sa tým riadiť. Dúfam že to vyjde. Pekný den prajem 🙂

1fifinka1
5. aug 2022

Ešte jeden človek napíše, že si ma odkladať na sporiaci účet a spacham harakiri. Dokola to isté, chápem kvitujem všetky rady nápady, ale už sa tu všetko dokola len opakuje. Ved čítajte ľudia, čo je popísané.

ivuskaa159
5. aug 2022

Za mna je 1800€ celkom pekný príjem. Necitala som všetky diskusie ale ak máš malé deti alebo plánujete, takmer všetko pre ne vies zohnať tu na konovi za oveľa nižšie ceny ako v obchode. Záleží už od toho či si náročná a potrpis si na nové alebo zvládneš aj použité. V tomto smere sa dá veľmi veľa ušetriť a ani to tak nebolí, hlavne deti nie. 🙂

mima1
5. aug 2022

Nechapem autorku zostava vam dvom cislom 2ludom 800€ a nevies usetrit hej? Ked budes mat dieta napr a klesnes na rodicak potom co?

danka275
5. aug 2022

@dadka_bb dakujem za rady presne o to mi išlo. Booking trochu poznam 2 alebo 3x som tak zajednavala ubytko na SR. So zahraničim nemam skusenosti, plati sa dopredu kartou? V pripade že sa rodina nevie dostavit na dovolenku s vaznych dôvodov vracaju zalohu alebo cela prepadava? NO tento rok som si povedala, že určite budem setrit na dovolenku 50Eur nie je vela ale za rok sa naozaj nazbiera 600 EUR plus mmm t.j.1200EUR to sa už asi da celkom niečo najst ako ste pisala vyššie.Ja tiez nemam rada len take lenošenie pri mori, mna to tiež nejak nebavi len chcem aby aspon raz boli/videli more. Vzdy je mi to luto ked rozpravaju ako spolužiaci/kamarati boli. Robime obaja a občas si už naozaj pripadam ako taki chudaci a teraz už uplne pri tychto cenách, pritom mame zahradu a domace vajicka.Nerozhdaduzujeme ani nekupujeme zbytočnosti.Ale znavne asi robim niekde chybu.Popripade si najdem asi este nejaku brigadu.Viete mi odporučit priami nejake ubytko alebo destinaciu v hornom Chorvatsku. Dakujem.

tanickalc
5. aug 2022

@barbi28 ja som si ešte ako študentka znacila úplne všetky výdavky do aplikácie Spending tracker. Bolo to super. Keď som rozmýšľala ci si tu sukňu v akcii kúpim, pozrela som ako som na tom priebežne s výdavkami v tom mesiaci. Ale tiež som uznávala starú metódu, ktorú ma chcela neskôr naučiť staručká teta môjho vtedy nastávajúceho manžela. Že najprv treba odložiť, potom hospodáriť s tým čo zostalo. Takže niekedy na sukňu peniaze boli, niekedy nie. Ale ušetrila som asi vždy.
PS: Je super, ze chodíš do roboty pešo a nosíš si obed z domu.

mircalla
5. aug 2022

Podla mna sama vies na com. Cigarety. Okrem toho, ze to je nakladne smrdite a skodi to zdraviu

dadka_bb
5. aug 2022

@danka275 no jasnee, treba si stanovit jasny ciel. kupte peknu pokladnicku, nalepte si na nu fotku mora, a do nej kazdy da 50 eur z vyplaty. budete sa tesit. mozu prispiet aj deti ak nieco dostanu od babiciek atd. pozrite Umag, Rovinj, - okolie tycho miest. maju krasne plaze a vyhlad na more. Moj muz chodi len do Petrčane, tam su aj teraz s dcerkou, ale maju drahy apartman Vila Pino (platili cez 2500 eur , ale sli 4 kamarati s detmi tak sa to rozpocitalo) . ale pozerala som ze keby sme sli aj s malickym (zial nesli sme lebo mame kovid, ) ze by sme niekde dali prespavacku, a hodilo mi apartpany za 45 eur za noc so super recenziami, cize 7 noci / 10 noci, uplne smiesna cena. treba to riesit uz teraz, my, vravim mame toto booknute od minule roka.
Co sa tyka storna, kazdy apartman to ma inak, nam napr. stiahlo peniaze 30 dni pred nastupom na pobyt., niektore apartmany maju platbu na mieste , bezplatne storno , alebo bezplatne storno do 10 dni pred nastupom. tam to v tom bookingu je krasne vsetko napisane. treba to popozerat.
inak na slovensku si pozrite jazero Teply vrch, keby mali moje deti menej rokov normalne ich oklamem ze sme pri mori 😀 muz tam chodi na ryby, piesocna plaz, bicykle na vode 🙂))))) akoze Italia ako z obrazku 😀
Drzim palce! nech sa podari 🙂

zemiakovysalat
5. aug 2022

@danka275 my chodime mimo sezony , nahodim pobyt od nedele do bookingu, pridam polpenziu a hladam od najlpsiej ceny.

jonki
5. aug 2022

@barbi28 cize z 1800 je 1/3 hypo+spotrebak(600€). Cize v reale hospodáris s 1200€. Tretina je ozaj velka cast rozpoctu.

danka275
5. aug 2022

@zemiakovysalat a je voda tepla aj mimo sezonu? Ja teda nie som moc otužilá 🙂, mm aj deti hej.A z druhej strany obe deti mam školopovinne nechcem aby zbytočne vynechavali zo školy možno ešte tak posledne dva tyzdne v júni tento rok sa už teda neučili, ja to neuznávam keď chodia rodičia s detmi cez školsky rok na dovolenky. ale chápem mimo sezónu sú iné ceny.

danka275
5. aug 2022

@dadka_bb dakujem určite pozriem a navnadim aj deti na spoločne sporenie 🙂.Dakujem za tipy, prajem pekne leto. malemu prajem skore uzdravenie i zotavenie. Ak by som niečo nevedela napišem vam ss. Vdaka ešte raz.👏👍

zemiakovysalat
5. aug 2022

@danka275 v septembri korfu aj chorvatsko je fajn, jasne ze nejdeme v novembri.

vamajka
5. aug 2022

@barbi28 A co takto prestat fajcit?

kluska
5. aug 2022

@danka275 pri bookingu si treba zarezervovat len taky pobyt kde sa neplati hned a maju free cancelation, tj ze trebars platis tyzden- dva pred dovolenkou alebo priamo na mieste, je to ale trosku drahsie ako ked sa ide bez free cancelation, ale tak bez toho by som nekupovala

dankamg
5. aug 2022

@danka275 Písala som, že keď mám niečo navyše napr. preplatky za nájomné, elektrinu a pod. dám na sporiaci účet aj tie. Chodíme uz veľa rokov do grécka autobusom. Dlhá cesta nám nevadí, hlavne že sme pri mori. Vlani sme boli s českou cestovkou za 600€. Tento rok je to uz o čosi viac.