Dobrovoľné poistenie a nárok na maródku

lucyyda
10. mar 2018

Ahojte baby viete mi poradit. Od 11.5. Do 28.12. Som bola pn. 5.1 som ukončila pracovný pomer. A momentálne som na úrade prace. Chcem len vediet keď som bola tých 7 mesiacov na pn tak som vlastne bola dalej nemocensky poistená? Teraz keby si dam dobrovoľne nemocenské poistenie(viem ze je drahé) na dva tri mesiace splním podmienku 270 dni aby som mala zasa narok na pn od júla? Mam rizikové tehu. Dakujem za pomoc. Pred pn som bola na RD

liz_lemon
10. mar 2018

@lucyyda na PN nie je podmienka 270 dni, to sa tyka materskeho

lucyyda
autor
10. mar 2018

@liz_lemon dakujem ale teda pn by som dostávala? A narok na MD mi vzniká? Dakujem za odpoved

liz_lemon
10. mar 2018

@lucyyda ano PN ano, ak by si si platila dobrovolne, a materske ak mas tych 270 dni, a si bud v ochrannej dobe (8 mesiacov po skonceni poistenia) alebo aktivny PP

lucyyda
autor
10. mar 2018

@liz_lemon takze to ze som momentálne na úrade prace a tri mesiace som nebola poistená nijako neovplyvní? Dakujem este raz za ochotu

liz_lemon
10. mar 2018

@lucyyda jaj, mala si pravdu s tymi 270 dnami
toto si nastuduj, je to zo stranky Socialnej poistovne
Dobrovoľne nemocensky poistená osoba:
stane sa dočasne pracovne neschopnou,

dočasná pracovná neschopnosť musí vzniknúť počas trvania nemocenského poistenia alebo v ochrannej lehote,

osoba má 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti (okrem aktuálneho dobrovoľného nemocenského poistenia sa započíta akékoľvek ukončené nemocenské poistenie),

osoba má zaplatené poistné na nemocenské poistenie v správnej sume od prvého vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť. Toto platí najviac za obdobie posledných piatich rokov predchádzajúcich kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, a to spravidla v lehote do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť (výnimkou je, ak dočasná pracovná neschopnosť vznikne v kalendárnom mesiaci, v ktorom vzniklo poistenie prvýkrát alebo v ochrannej lehote). Pri posudzovaní podmienky zaplatenia poistného na nemocenské poistenie sa toleruje suma dlžného poistného v úhrne nižšia ako 5 eur. Zaplatením pohľadávky na poistnom sa podmienka zaplatenia poistného považuje na účely nároku na dávku za splnenú.
http://www.socpoist.sk/nemocenske/1292s

lucyyda
autor
10. mar 2018

@liz_lemon dakujem pekne si zlata