Výpoveď po rodičovskej a dobrovoľné poistenie

janazba
26. dec 2013

Baby caute. Ja viem ze uz bolo vela diskusii ale nemam cas to cele citat alebo su stare.
Od roku 2004 som zamestnana, po zhruba dva roky u 3 zamestnavatelov. Od jula 2010som bola na materskej a rodicovskej do 26.9.2013 . K 26.9.2013 sa ukoncil pracovny pomer dohodou s 3 mesacnym odstupnym. Od 27.9.2013 som evidovana na urade prace . Teraz ma zaujima ze ked otehotniem a nestihnem sa zamestnat co treba ak by som chcela matersku? Staci dobrovolne poistenie? Mam vobec na nu za nejakych podmienok znova narok? Ako je to s tym nemocenskym poistenim? Ja som sa docitala ze pocas rodicovskej nie sme nemocensky poistene. ??????
Baby piste ktora tomu fakt rozumiete lebo mne je z toho uz zle 😝 😝 😝 😝 😝 😝 😝 😝 😝 😝

zalka
28. dec 2013

@janazba odpracovala si aspon 1 den po skončení RD? Alebo nie?
Ak nie. Tak sa prihlás teraz na 2 mesiace alebo 3 na DNP z minima .. a potom ak by si otehotnela tak doplatíš zvyšné dni do 270 dní poistenia .. a budeš mať nárok na MD ...

janazba
autor
29. dec 2013

zalka@ahoj,neodpracovala...v pondelok sa pojdem prihlasit na DNP a hotovo asi,lebo mam z toho gulas totalny... dik

zalka
29. dec 2013

@janazba no len DNP z minima sa bude od januára platiť 138 či koľko eur mesačne z maxima to bude vyše 400 eur .. naozaj škoda, že si neodpracovala aspon 1 den aby sa ti obnovilo poistenie ... DNP je drahé ... skús si radšej nájsť dohodu za pár eur ... aj ked ... aby si mala dosť dní poistenia ak by si otehotnela ...

janazba
autor
29. dec 2013

@zalka No, to mi nevadi, ze mesacne sa bude platit 138 eur, ved potom materska vyse 400 eur je ok. Zase lepsie ako uplne bez materskej...a ako s tou dohodou? kebyze sa zamestnam takto tak staci robit ako dlho ? No inak super ze mi pises, asi tomu rozumies, lebo pre mna je to spanielska dedina...

zalka
29. dec 2013

@janazba no z minima je MD len máločo vyššia ako RP, čiže preto sa to neoplatí. Ale ak si nájdeš dohodu s pravidelným príjmom ... a tá dohoda bude trvať 270 dní a ty potom otehotnieš, tak môžeš zrušiť dohodu. Založiť DNP z maxima napr. zaplatiť pár dní .. a ísť na PN ... toto je lacnejšie riešenie ako platiť 9 mesiacov 138 eur .. Lebo kým nie je splnená podmienka 270 dní poistenia tak platiť DNP musíš bezohladu na to či si na PN alebo nie. A ked ti k DNP pripočítajú ukončenú dohodu, tak tú podmienku 270 dní budeš mať splnenú a môžeš byť na PN a neplatiť odvody za DNP.

janazba
autor
29. dec 2013

@zalka Aha, no len ked my by sme chceli druhe babo uz teraz...a este rozmyslam ze by som si predlzila rodicovsku, lebo maly je stale chory...a do tych 270 dni sa zapocitava aj pn-ka?

zalka
29. dec 2013

@janazba ak nemáš poistenie, tak nemáš nárok na platenú PN a tým pádom ani na MD... to by si sa musela zamestnať .. napr. od zajtra ... a mzdu za december by si musela mať 80 eur ... od januára by si mohla mať menej ... až tak by si mohla otehotnieť ... a na PN by si mohla ísť najskôr po 1.4.14 vtedy by bola PN max. a aj MD max.
Ak otehotnieš, a nemáš poistenie tak nemáš nárok na PN ani na MD a dostaneš len RP po narodení dieťaťa.

KEby si bola odpracovala aspon 1 den po RD u zamestnávateľa a tak dala výpoved, len v tom prípade by si sa mohla aj hned prihlásiť na DNP a ísť na PN ... ale ty si neodpracovala takže potrebuješ nových 270 dní na to aby si mala nárok na MD.

janazba
autor
29. dec 2013

@zalka Aha, cize ak sa teda prikladovo zamestnam od zajtra treba robit minimalne 3 mesiace a tak otehotniet?

janazba
autor
29. dec 2013

@janazba No, lenze keby som odpracovala aspon jeden den tak zase nedostanem take dobre odstupne 😉 😉

zalka
29. dec 2013

@janazba nie .. ak sa zamestnáš od zajtra ... a otehotnieš v januári ... tak do nástupu na MD budeš mať splnenú podmienku 270 dní poistenia .. ak bude zamestnanie trvať. A na PN ak by si šla skôr ako po 90dnoch zamestnania mala by si PN i MD minimálne ... ak PN začne po 90 dnoch od začiatku zamestnania tak bude max. aj MD .. samozrejme ak plat za 30.12 a 31.12. bude 80 eur v hrubom ... za tie 2 dni ... od januára môže byť plat aj len 100 eur ... ale zamestnanie musí trvať minimálne do pôrodu.

zalka
29. dec 2013

@janazba keby si bola odpracovala 1 deň tak aj odstupné by si dostala a aj by si mala max. podporu cca 800 eur ..

janazba
autor
29. dec 2013

@zalka Dakujem ti krasne, velmi si mi pomohla, ak ste daco ma napadne, mozem napisat?

zalka
29. dec 2013

@janazba rado sa stalo ... kludne

janazba
autor
29. dec 2013

Dik..pa