Investovanie do fondov cez EIC alebo Finax

17. aug 2023

Myslíte, že sa oplatí investovať do fondov cez eic alebo finax? My investujeme už cez dva roky a stále sme v strate, rozmýšľam či není lepšie zrušiť to, síce na účte nebudem mať z toho nič a prídem o peniaze koli inflácii ale takto prichádzam o peniaze za infláciu + úrok. Ako to mate vy?

ropucha6
17. aug 2023

Neinvestujem na horizont dva roky, takze ma kratkodoba strata vobec netankuje 🙂

autor
17. aug 2023

@ropucha6 veď jasné, aj my plánujeme investovať dlhodobo, ale mám strach aby tam o 20 rokov nebolo menej ako to, čo som tam vložila. V tom prípade som mohla radšej sporiť na účte. 😃

zic
18. aug 2023

Mas byt rada, ze ked je to dole, dokupujes za lacno. V tom je princip investovania...

aaaa1111
18. aug 2023

treba sa pozriet na historiu ivesticii. vzdy to bolo tak, ze sa tomu iste obdobie darilo a potom prisiel krach. a to sa v historii opakuje neustale. a ak si niekto mysli, ze za 20-30 rokov bude z neho investicny milionar, tak mu drzim prsty

iv007
18. aug 2023

Mam EIC uz niekolko rokov, je logicke ze v case krizy padlo vsetko a teraz to radsej nesledujem.Poradila mi to fin.poradkyna ked som brala hypoteku a doverujem jej. Radsej ako doma v ponozke alebo na beznom ucte kde to zozerie inflacia.

rubik1234
18. aug 2023

Tiež otázka v čom to máte. Ja som za posledných 18 mesiacov v pluse. Ale mám pocit, že viac menej som vstúpil na trh jak technologické firmy šli dosť dole a teraz bol nejaký nárast. A toto sú fakt dlhodobé veci. Najlepšie keď človek úplne zabudne, že ich má ak nechce extra dokupovať keď je pokles

jaroslav81
18. aug 2023

EIC má stovky fondov, nepíšeš do čoho investuješ ty, ale stavím sa že do SP500 alebo Nasdaq100. Z dlhodobého hľadiska by mali tieto indexy v čase rásť..ale kľudne môže prísť desaťročie, kedy budú rásť a klesať ako sínusovka a cena sa nikam nepohne, ako bolo v rokoch 2000-2010, tzv. stratená dekáda.
Kto ale začal investovať v roku okolo 2010, tak dnes má cca. 400% zhodnotenie. Zvykne sa to striedať v cykloch, obávam sa, že nasleduje dekáda, kedy to nebude boh vie ako rásť.

michal711
18. aug 2023

@jaroslav81 kiežby taká dekáda prišla a potom ďalšia dekáda 400% to by bol môj sen .

jaroslav81
18. aug 2023

@michal711 škoda, že ide o mokrý sen

tl999
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tl999
20. nov 2023

už ste natom lepšie alebo ešte stále stratite? Neoplatilo sa by investovať cez poradca?

autor
20. nov 2023

Už som konečne v pluse, ale málo.

pasivninvestovanie
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
veronicka88
10. jan 2024

Zrušili sme EIC napriek poplatkom a prešli sme do PORTU. takže za mňa rada Portu alebo Finax v princípe je to jedno. Iný výnos mať veľmi nebudeš,investujeme do týchto fondov dlhodobo teraz sa to začína spamätávať. A je to fajn konečne. EIC nám trvalo 3 týždne cez finančného kým sme to zrušili cez všetky ich požiadavky,nevedeli sme si to spravovať sami. A tak mám peniaze pod svojou správou.

pasivninvestovanie
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
veronicka88
10. jan 2024

@pasivninvestovanie my sme cez EIC zaplatili veľa (SP500)ale to bolo tou správou ozaj strašne. Už nechcem nič cez finančného chceme mať svoje peniaze v rukách sami. Študujeme,sledujeme videá aj pdocasty,hlavne Finax a sme spokojní🤗

tl999
15. jan 2024

@veronicka88 stratili ste na SP500 cez finančného poradcu? Jeden známa chce ma veľmi nahovárať na SP500, samozrejme pracuje, ako finančná poradca. Kde sa učíte o investovaní?

veronicka88
15. jan 2024

@tl999 z podcastov,z blogov domáci alebo portu a podobne. Zrušili sme EIC cez finančného(boj na dlllhe tri týždne - trikrát to zamietli)a prešli sme do proti kde si to spravujeme sami

pasivninvestovanie
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
veronicka88
16. jan 2024

@pasivninvestovanie veru môj manžel dva týždne počítal oplatí/neoplatí.dnes máme už aj poplatok čo sme dali EIC vrátený(nakúpili sme keď bolo všetko dole)

pasivninvestovanie
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tl999
18. jan 2024

@veronicka88 tento poplatok bol cca. okolo 500 € ?ako dlho to trvalo kým sa to vrátilo?

veronicka88
18. jan 2024

@tl999 1.7% na 25r u nás 270eur....na portu sa mi to dnes už vrátilo pri aktuálnom zhodnotení. Cca rok sme preč z EIC

tl999
18. jan 2024

@veronicka88 od nás sa požiadali okolo 500 € poplatok na založenie účtu. To ma dosť odradilo od investovanie.

veronicka88
18. jan 2024

@tl999 záleží od cieľovej sumy ak si dobre pamatam

autor
19. jan 2024

@veronicka88 zamietli? My mame EIC, keby sme chceli vybrať musíme dávať nejakú žiadosť? Nam bolo povedané, že si cez aplikáciu kľudne vieme previesť časť peňazí alebo kľudne aj všetko. Takže, keby sme chceli vybrať tak musíme žiadať niekde?

veronicka88
19. jan 2024

Máte to cez finančného poradcu?ak áno musí všetko robiť on nemôžeš sama...tri krát nám zamietli žiadosť lebo manžel požiadal že to musí financak,ten na svadobnej ceste🙈naozaj skoro mesiac trvalo dostať ku peniazom. To je ozaj hrozna spolconost

tl999
19. jan 2024

@veronicka88 ku ktorej spoločnosti ste patrili?

autor
19. jan 2024

@veronicka88 máme to cez finančného poradcu, ale bez vstupného poplatku, my s nim nie sme ani vôbec v kontakte.

veronicka88
19. jan 2024

@tl999 EIC,ak myslíš finančného tak prosight už sme s niektorými vecami preč čo Fingu ale investície sinuz riešime sami