Je lepšie ponechať nižšiu splátku s vyšším úrokom?

27. nov 2023

Absolútne sa v tom neorientujem,ale napíšem modelovú situáciu. Ak niekto spláca úver s nízkou mesacnou splatkou a chce znížiť úrokovú sadzbu napr. zo 4,50 na menej, zrejme sa zvýši aj mesačná splátka a mňa zaujíma,či je lepšie ponechať nižšiu splátku s vyšším úrokom a radšej vkladať a šetriť bokom na mimoriadnu splátku,alebo za znížený úrok vyššia splátka? N chápem tomu...

zuzina1988
27. nov 2023

na mk by som toto neriesila, skor by som nasla fundovaneho financnaka,, alebo aj viacerych, co tomu rozumie a vie to. ze hodit konkretne cisla do realnych cisiel. nie len odhadovat. ak chcete odporucit, tak ss

autor
27. nov 2023

Ja v tom hľadám skôr sedliackym rozum.

jaroslav81
27. nov 2023

Podľa mňa vám chýbajú základné znalosti z matematiky, kde sa preberajú percentá, inak by ste si to vypočítala sama, čo sa vám viac oplatí...

sasa1310
27. nov 2023

Sedliacky rozum. Čím nižší úrok, tým lepšie pre teba predsa

autor
27. nov 2023

@jaroslav81 áno chýbajú,to je pravda,avšak ja sa skôr pýtam,ako rýchlejsie splatiť úver,ak viem,že peniaze na to sú,ale akútne to nie je potrebné riešiť. Čiže ak znížime úrokovú sadzbu a zvýšime splátku,tak tie úroky sa stále budú sťahovať z tej sumy,pričom z hotovosti nasetrenej mimo sa nič sťahovať nebude. O to mi ide

jaroslav81
27. nov 2023

čím nižší úrok a kratšia doba splácania, tým menej preplatíte

ivana11155
27. nov 2023

...za znizeny urok vyssia splatka... To sa ako da? Ked teraz vsetci co im konci fix budu mat vyssi urok a tym padom aj vyssiu splatku. Jedine ak by si si splatku rozhodila na viac rokov aby si ju nemala vyssiu.

autor
27. nov 2023

@ivana11155 tak niekto má vyššiu splátku o 10 e,niekto o 300 to je rôzne. Ja sa len zamýšľam,či je možné vyjednať nižši úrok a navýšiť splátku napr. U týchto ch,čo majú malý zostatok a povedzme splátku vyššiu o 10€. Tak nebude mať 10€ ale 50 napr.

sasa1310
27. nov 2023

Nie. Nižší úrok si nevieš vyjednať. Ten ti stanoví banka aký aktuálne má.

autor
27. nov 2023

@sasa1310 samozrejme,že vies

janka_266
27. nov 2023

Nechápem ako chcete mat nižšiu splátku ori vyšším úroku? Keď je úrok 4,5% a hypo na 30 rokov a úrok 1% a hypo na 30 rokov, tak jasne, že bude nižšia splátka aj celkovo sa nemej preplatí s tým 1% a vyjednávaním sa zníži úrok tak možno o 0,2-0,5%, nie o 3%. Aj na to treba plniť ich podmienky. Jedine keby ste mali to 1% na 10 okov napríklad, tak by bola vyššia splátka a splatili by ste skôr. Ale to môžete aj pri tej na 30 rokov a dávať radšej každý rok mimoriadnu splátku. Tam bude mesačná splátka nižšia, čo je dobre pre neočakávane skutočnosti do budúcnosti, ale závisí všetko aj od výšky hypo a iných podmienok.

sweet20
27. nov 2023

a v com konkretne potrebujes pomoct? lebo nejak nerozumiem, ze co nevies..

sasa1310
27. nov 2023

áno a ako si viem vybaviť nižší úrok? Sa smejem. Najprv nevieš, kde je sever a teraz nás ideš poúčať, že vieš. tak mi daj ten návod, ako si viem vybaviť v banke nižší úrok na hypotéke

ekira1
27. nov 2023

Vybaviť nižší úrok zaujíma i mňa 😁 zvýšiť splátku si vieš skrátením doby splácania. Znižovaním úroku sa splátka znižuje, nie zvyšuje. Čím kratšia doba splácania, tým viac preplatíš na úrokoch.

vanilkovazmrzka
28. nov 2023

Ona tym “vybavenim si nizsieho uroku” asi mysli to, ze pri roznych dlzkach fixacie sa vyska uroku lisi. Cim na dlhsie fix, tym vyssie percento. Aspon tak to bolo pred par rokmi, neviem ako teraz…

esmey
29. nov 2023

Pri nízkom uroku hypoteky sa oplati nechat nizke splatky a dlhu splatnosť a peniaze navyše radšej zhodnocovať napr. investovanim. Pri vysokom uroku je lepšie radšej platit väčšie splatky (znižiť si dobu splatnosti).