Nezdaniteľná časť na manželku a vrátenie dane

lenka110611
6. mar 2013

Ahojte, mám pár otázok ohľadom daňového priznania a bola by som strašne rada, keby mi niekto pomohol. Vlani som bola od januára do septembra na RD, od októbra pracujem. Teda manžel si uplatnil NČ na manželku, kde sa odpočítal môj príjem za minulý rok? Aká je vlastne výška tej nezdaniteľnej časti na manželku? A odrátava sa od toho môj hrubý príjem alebo čistý vyplatený na účet? ĎAKUJEM za odpovede.

eeffka
22. jan 2014

@katusradus ano dostane, zavisi od toho aky mal prijem a ake zaplatil dane, ale najlepsia verzia cca 747e.

masinka
22. jan 2014

@katusradus ja sam v tom moc nevyznam, viem len co davam danovakom ja ked robim manzelovi danove priznanie 😀 ale co sa tyka predlzenej rodicovskej, myslim ze sa to tento rok menilo, za neplatenu RD uz manzel nema narok, si nieco odratat ale ked si bola do maja na platenej, tak alikvotne este aspon za tyhc 5 mesiacov by si mohol nieco uplatnit ....@eeffka je to tak ?

eeffka
22. jan 2014

@masinka uznavam eze tot co popisujes mi dviha tlak lebo to povazujem za financnu negramotnost a prave preto my podavame ludom vysvetlenie k poziadaniu o rocne zuctovanie tak ze by si to vyplnila aj opica s perom... mame dost nechapaveho personálu. aj ked , uz aj minule mi prisiel inzenýr 😀 ze on mi nemusi hovorit kolko ma jeho zena prijem, jak by som si to dakde zapisovala do notesu, reku OK takze si pisem ze si robite danove samy? a uz suchal nohami ze on to tak nemyslel 😀 😀 😀

masinka
22. jan 2014

@eeffka kamos studoval na ekonomickej univerzite odbor danovnictvo, chudak sa mi stazoval, ze ked nastupil do prace, tak mal problem si vlastne danove priznanie vyplnit..... tak sa necudujem, ze bezny obcan je z toho uz uplny jelen.... a potom to tu tak aj vyzera, nebankovky davaju lacne uvery a podobne, dochodcovia sa tesia, ze dostanu 30 euro vianocny dochodok (co je po rozratani 2,50 mesacne) a doplatky na lieky im mesacne zvysia o 10 E....

evita68
22. jan 2014

@katusradus nárok je len za mesiace, kedy si na začiatku mesiaca bola poberateľom rodič. príspevku..

mimuska123_
22. jan 2014

@bmmz cely rok 2012 som bola na RD takze by si nam to asi vyslo nie?

matahari9
22. jan 2014

Dakujem vam velmi pekne za odpovede! 🙂

eeffka
22. jan 2014

@masinka @katusradus
predlzena materska neviem isto, lebo tam je podmienka ze do 3r na Rd alebo do 6r pri zdravotnom postihnuti dietata, nechcem byt sprosta ale neviem ci je a co uz nie je "postihnutie"
To by som si zavolala na danovy urad. Citavam tu ze maju mamicky predlzenu RD kvôli aj castej chorobnosti co som si ista ze nebude ok pre Danak ale majavju aj zdrav.postihnute deticky co by malo byt OK,

opravujem odpoved z rana az teraz som precitala ze "predlzena RD"

evita68
22. jan 2014

@eeffka to znamená, že aby bol nárok, musí poberať rodičovský príspevok - tzv. predlžená rodič. dovolenka z dôvodu nepriaznivého zdr. stavu dieťaťa

eeffka
22. jan 2014

@evita68 aha dakujem , vidis to som si neuvedomila ze ked to schvalia tak aj platia, vidis aj ja sa niecomu priucim 🙂

najjulinka
22. jan 2014

Moj manžel je nezamestnaný. Možem si na neho dať odpočitatelnu položku? Daju mi prachy tak ako pri bonuse, že aj doplatia, ked mam dan nižšiu???
Lebo mne už pri dvoch detoch doplacaju, nemam ani taku dan, žeby 2 danove bonusy z toho vyšli. Doplatia tak aj na manžela?

evita68
22. jan 2014

@najjulinka je vedený na úrade práce? aký bol zhruba tvoj hrubý zárobok za rok?

najjulinka
22. jan 2014

@evita68 je vedeny na urade prace a robil mesiac aj čosi za minimalnu mzdu.... a moj plat v hrubom 531€... no a odpočitavam ešte na 2 deti bonus....
okrem toho ja mam aj rodičak a on mal chvilu podporu zo soc. poistovne - ale ani rodičak ani podpora sa asi do danoveho nerataju...

evita68
22. jan 2014

@najjulinka za mesiace, kedy bol na úrade práce, si môžes uplatniť na neho., bonus na deti do toho nemiešaj..
nezd. časť na neho si vyrátaš takto:
3735,94 - jeho hrubý plat + odvody - podpora, ak ti vyjde kladné číslo,tak to si môžeš odrátať
ešte doplním, že tú čiastku deleno 12 x počet mesiacov, kedy k prvému mesiaca bol na úrade práce

natty000
25. jan 2014

Dobrý deň,
možno to tu už niekde odznelo, ale prosím Vás poraďte mi:
počas minulého roka 2013 som bola na rodičovskej dovolenke a ešte stále som. August, september, október som pracovala na dohodu o pracovnej činnosti, boli naraz dve u dvoch rôznych zamestnávateľov a od októbra mám uzavretú pracovnú zmluvu na skrátený týždenný pracovný čas 12,5h. Ide o to, že manžel je zamestnaný na TPP. V jeho žiadosti o ročné zúčtovanie preddavkov na daň uvedie aj nezdaniteľnú časť na mňa, t. j. manželku, kde vlastný príjem manželky bude spočítaný zo všetkých troch mojich zamestaní? Mám si vyžiadať potvrdenie o príjme, však? A ktorá suma na tomto potvrdení sa ráta do vlastného príjmu? (úhrn zúčt. a vyplatených príjmov?). Ja si mám teraz uplatniť taktiež u terajšieho zamestnávateľa ročné zúčtovanie dane a vykonať vyhlásenie na uplatnenie nezdaniteľnej časti na daňovníka??
Súrne potrebujem poradiť....ďakujem veľmi pekne, veľmi mi to pomôže, ešte raz ďakujem.

evita68
25. jan 2014

@natty000
potrebuješ mať hlavne všetky potvrdenia o príjme /z každého tvojho zamestnania/..
manžel si na teba môže odrátať: 3735,94 - tvoj hrubý príjem zo zamestnaní + odvody = ?

ty tvojmu terajšiemu zamestnávateľovi dáš potvrdenia o príjme z dohôd a požiadaj ho o ročné zúčtovanie

barborav
29. jan 2014

@eeffka ahoj,prepac ze ti budem priamo adresovat otazku, snad mi budes vediet poradit,ci sa nemylim 🙂 . Rok 2013 : januar az maj som bola na MD. Jun az december som bola na RD(bez ineho prijmu) Pocet mesiacov,pocas ktorych som splnila podmienku,aby si na mna mohol muz uplatnit nezd.casť zakladubdane je 7mesiacov,ano? A moj vlastny prijem bol teda 0€, nakolko vlastny prijem som mala len pocas MD,kedy som teda nesplnala podmienku,aby si na mna uplanil nezd.cast. Dufam,ze to pisem zrozumitelne,normalne sa cervenam,ze to sem pisem,robim mzdarku 4roky,dokonca som bola aj na skoleni tento rok,menili sa tam podmienky trosku na uplatnenie nezdanitelnej casti na manzelku. Ide o to,ze som teraz madar z toho,ze ci mam dat vlastny prijem ( matersku davku) do toho vlastneho prijmu. Podla mna nie. Ja si myslim,zw by sa to teda potom malo ratat takto: nezdanitelna cast :12(mesiacov)x7mesiacov x 19%. A to vyjde vlastne cast, ktoru vratia muzovi,hej? Prosim prepac, este raz,ze ta takto oslovujem,len rok som to nerobila a som z toho mimo 😀 dakujem este raz.

barborav
29. jan 2014

A este nieco dievcata,podla novely a novej ziadosti nepotrebuje manzel,ked si vas uplatnuje, ziadne potvrdenie o vasom prijme, na novej ziadosti totiz cestne prehlasuje svojim podpisom, kolko mala manzelka (manzel) vlastny prijem. To len tak pre info.povedali nam to na skoleni.

bambulka026
29. jan 2014

Ahojte, potrebovala by som poradit.
OD januara 2013 do juna 2013 som bola na MD s prijmom cca 750e, odvtedy som na RD.
Nemala som ziadny iny prijem.
Moze si manzel na mna uplatnit nezdanitelnu ciastku, kedze moj prijem za minuly rok presiahol tych 3700e?
Dakujem

eeffka
29. jan 2014

@barborav nuz pravdu povediac nepochopila som ta 🙂
zrataj matersku za 1-5, vyjde nejake cislo , to uvediete manzel ako tvoj prijem, ak je menej ako 3795ci kolko to je muzovi nieco vratia, budet to cca 19% z 3735,74-tvoje cislo

eeffka
29. jan 2014

@bambulka026 nie ak tvoj prijem bol vacsi ako 3 735,94

tinuska1112
29. jan 2014

Ahojte baby, dúfam, že sa tu nájde niekto, kto mi poradí.. Ja som bola na MD od 05.10.2012-30.05.2013. Teda v roku 2013 mi to vychádza rovných 150 dní. Dennú výšku materského som mala 20,67351. Stačí, ak si to takto vynásobím 150x 20,...a túto sumu napíšem manželovi do žiadosti ? Vychádza mi to okolo 3100 že som dostala za rok 2013. Potom som už bola na rodičovskom príspevku. Vznikne mi nárok na vrátenie dane?A ešte sa chcem uistiť.. nezarátava sa do prijímov aj materská, ktorá bola vyplatená v januári 2013 za december 2012? mám v tom trošku chaos 😀.. Ak by som mala príjem za materskú okolo 3600/aj s tým decembrom/, tak si už na mňa manžel nemôže uplatniť odpočítateľnú položku? Ďakujem vopred za odpovede kočky.. 😉

barborav
29. jan 2014

@eeffka no lenže to bol môj príjem za obdobie, keď som nespľňala podmienky a tým pádom by sa to nemalo zaratávať. on si na mňa uplatňuje iba za obdobie na rodičovskej dovolenke (mesiace 6-12). a tam som vlastný príjem nemala...

annafelixova
29. jan 2014

@lenka110611 Dnes som po tom pátrala aj ja a tot mi napísali z Fin.správy

Podľa § 11 ods. 4 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov /ďalej len zákon o dani z príjmov/na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa považuje za manželku (manžela), na ktorú si môže daňovník uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane, manželka (manžel) žijúca s daňovníkom v domácnosti, ktorá sa v príslušnom zdaňovacom období starala o vyživované (§ 33 ods. 2) maloleté dieťa podľa osobitného predpisu žijúce s daňovníkom v domácnosti, alebo ktorá v príslušnom zdaňovacom období poberala peňažný príspevok na opatrovanie alebo bola zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie alebo sa považuje za občana so zdravotným postihnutím, alebo sa považuje za občana s ťažkým zdravotným postihnutím.

Z uvedeného vyplýva, že ak manželka daňovníka spĺňa vyššie uvedené podmienky, daňovník má právo uplatniť si nezdaniteľnú časť základu dane na manželku. Ak manželka daňovníka spĺňa vyššie uvedené podmienky iba časť roka, nezdaniteľná časť základu dane na manželku sa prepočíta nasledovne: Nezdaniteľná časť základu dane za rok 2013 - vlastný príjem manželky za rok 2013 / 12 x počet mesiacov na začiatku ktorých bola splnená podmienka na uplatnenie NČZD.

barborav
29. jan 2014

@annafelixova prepáčte že sa do toho zapájam, ale chcem sa opýtať, či sa do toho vlastného príjmu nemá zahrnúť iba príjem za mesiace, v ktorých spľnala podmienky, aby si ju mohol uplatniť. (tým myslím iba príjem, ktorý dosiahla napr za mesiace 11, 12, kedy splnila podmienky).

annafelixova
29. jan 2014

@barborav
Aha, to je dobrá otázka 🙂 Ešte na tom priebežne pracujem, zisťujem, písala som ešte mail na FS, tak som zvedavá čo mi napíšu

barborav
29. jan 2014

@annafelixova jej,dakujem vopred co ti odpisu.bola som pred dvoma tyzdnami na skoleni.vela veci sa zmenilo, co sa tohto tyka a nakolko si nemozu uz uplatnit na mamicku na Md,ale iba ked je na Rd,tak logicky by sa do jej prijmu za to obdobie,kedy si na nu manzel uplatnuje nezdanitelne min (cize iba ked je na rd)nemalo zapocitavat aky mala prijem pocas md.ale oni vymyslaju hluposti..

majusqa77
29. jan 2014

@annafelixova toto zaujima aj mna, prosim si potom oznacit 🙂 dakujem

annafelixova
29. jan 2014

@majusqa77
@barborav ale oni určite niečo vyšpekulujú , aby to nebolo také ľahké. Veď sa uvidí, napíšem hneď ako mi odpíšu

barborav
29. jan 2014

@majusqa77
@annafelixova ale zda sa aj vam logicke toto,sak? 😀 lebo to urobi doooost velky rozdiel 😉