Skromné Vianoce

emma2310
13. nov 2013

Vianoce maju byt take ze stedry stol a plno darcekov pod stromcekom. Ako som tak pocitala nas rozpocet tak tento rok budu dost skromne ☹

hradnapani
13. nov 2013

@emma2310 este doplnim: myslim, ze je uplne prirodzene, ze ludia chcu mat pod stromcekom darceky a necit sa nejako previnilo, ked ti tu vsetky piseme, ze na darcekoch nezalezi. Nie su sice to najpodstatnejsie, ale potesia.
Mam len jednu radu, mozno ju vyuzijes buduci rok, mne sa to celkom osvedcilo, hoci tento rok som sa nou neriadila (ako naschval, lebo by sa mi to zislo): darceky nakupuj pocas celeho roka v akciach a zlavach, do vianoc ich mas za plny mech, hoci aj len drobnosti za par supiek 😉

hwiezdinka
13. nov 2013

@emma2310 Zial Vianoce sa prilis skomercializovali a o to viac si cenim, ked niekto neriesi mnozstvo a cenu darcekov, ale tesi sa zo samotnych sviatkov, z toho, ze je rodina pohromade, ze rozvoniava vianocna kapustnica a ine dobroty, ze je pohoda, laska a blizkost...jednoducho neopakovatelne caro Vianoc 😉

elisadavinci
13. nov 2013

@emma2310 nie si sama 😖 s manželom sme sa zhodli na tom, že deťom nakupime darčeky za 40 eur - staršiemu lego (ceny su nehorazne, takže asi len 2 krabice lega, alebo 1 krabica lega a nejaké oblečenie do školy) a mladšiemu nejake didaktické hračky. my si nekupime nič. aj tak neviem odkial vezmem tých 40 eur. a stôl sa veru nebude prehýbať od dobrôt. budu 2 druhy pečiva, štedrovečerna večera a nejaké ovocie až mi je do plaču z tejto doby. je pekne povedať si, že je to o rodine o samotnych sviatkoch. kym bol starši syn menši tak to bolo fajn, ale teraz je to po vianočných prázdninách o pretekoch, kto dostal viac darčekov pod stromček

vejula
13. nov 2013

@emma2310 tak my to mame tak, že ja s manželom si kupime jeden darček - skôr taku pozornosť, nič velké a deťom po 2 - 3 darčeky a žiadne extra drahé. Podla mna je to na hlavu kupiť 20 darčekov, deti su z toho same zmatené, nevedia čo skôr.... A je dobre ked si detičky uvedomuju, že nieje všetko len o hmotnych darčekoch, ale skôr o pohode a len takom klabosení. O tom, že sa tatino nemusí nahanať do práce hned ranmo, ale pôjde sa s deckami dajme tomu posankovať. Darček sa pokazí, ale zažitky ostavaju v pamäti navždy 😉

macamac
13. nov 2013

@emma2310 nie
Vianoce by nemali byť také, aké ich opisuješ
nie je to o štedrosti materiálnej, ale duchovnej
Vianoce - to by mal byť čas POKOJA
byť štedrý v prejavovaní si citov navzájom - lásky, úcty, porozumenia,....
napr. nezapnúť net a hlavne koňa 😀 😀 😉
nepozerať TV a NAOZAJ počúvať deti, partnera,.....
"naozaj" myslím nie, ako ja teraz - píšem sem a aj niečo niekomu vedľa mňa odpovedám 😉 t.j. očný kontakt, záujem...
Vianoce - to je užiť si ticho, kľud, nič nemusieť, ale len chcieť 😉
pre ženy - oddych
neumývať okná, lebo idú sviatky
nepiecť 12 a viac druhov koláčov, lebo....
nevyzdobiť pomaly aj wc 🤐
nezblázniť sa z tlaku reklám a povinného šťastia

ja napr. od leta neriešim Vianoce, ako mnohé nákupné centrá 😀
ja sa radšej od leta ( 😀 ) a aj po celý rok modlím, nech sa Vianoc dožije moja 89 ročná babka, lebo ju znova chcem pozvať aj s našimi ku mne k štedrovečernému stolu

vieš prečo?
lebo moje deti dodnes spomínajú, ako sa zhaslo a babina prichádzala so sviečkou pomalým, stareckým krokom k stolu vinšujúc nám vianočné vinše, ako sa to robilo kedysi
áno, dá sa to naučiť a môže to robiť hocikto
ale to čaro, že to hovorí človek, ktorý má pomaly 90 - tku a prežil aj časy nehojnosti, je výnimočné

hlavu hore 🙂
deti si spomínajú na zážitky, málokedy na hmotné dary

tak zažite spolu ten krásny pokojný čas - naplno 🙂

vejula
13. nov 2013

@macamac moja starká spomína ako nikdy nezabudne, ked na vianoce dostali pod stromček pomaranč a všetci si ho rozdelili - tak po jednom mesiačiku - bolo ich 11 detí, tak možno ani nie po celom.... No ale to boli tie najštedrejšie vianoce z jej detstva aké si pamätá. Ty kokso, a to je dozadu necelých 70 rokov... ako sa ta doba nenormalne zmenila a akí su ludia nenormalne naroční.

adriana7
13. nov 2013

@emma2310, a aké malé alebo veľké máš deti? ja mám po dvoch starších strašne veľa hračiek, fakt všelijakých aj pekných aj funkčných a len sa jedujeme, že to po nej furt opravujem. mm už vyčlenil veľkú krabicu, že to tam dá a vyhodí, ale mne je to ľúto, tak ak by si chcela, myslím to naozaj a nech ti to nie je trapné, napíš

emma2310
autor
13. nov 2013

@adriana7 bohuzial zijeme v zahranici nie na slovensku

everex
13. nov 2013

Moja skusenost je ze vzdy sme si kupovali darceky otcovi mame surodencom trom,no teraz som sa vydala byvame pol roka sami mame krasnu a hlavne zdravu dcerku, a je pravda je fakt rozaznana ked sme sa nastahovali kazdy jeden jej nieco kupil a teraz sa mi hracky povaluju po celom dome,a naco? mne akurat na nervy takze teraz som kupila iba teplakovu supravu a detsky pocitac mame v plane inac nic,dostane nieco aj od starych rodicov ,rodicom som kupila mame knihu otcovi fajnove vinko a olala vianoce su na svete uz teraz sa tesim ako si budem lenosit na lenoske a pozerat tri oriesky pre popolusku s tackou plnoou kolacov 🙂

bronia13
13. nov 2013

my sme kazdy rok jeden druhemu nakupovali darceky, minuly rok sme sa rozhodli ze len pre deti a potom sme losovali ktory dospely dospelemu kupi darcek, lebo inac sme nakupovali blbosti len aby sme nieco kupili... takto nam to vyhovovuje viacj... je to lepsie... ved tie Vianoce su hlavne pre deti... oh a co robime, drobci dostanu vela hraciek, niktore schovavem a su na narodky alebo na druhe Vianoce 😎

stellamaris
13. nov 2013

@emma2310 vies co,aj tie nase budu skromne,ale krasne.Pretoze nas cesta k mojim rodicom stoji dost penazi,darujeme im malickosti.Pre nas su Vianoce oslavou rodiny,krasnej rodinnej atmosfery a tesime sa na ne kazdy rok.Bohato obdareni sme tym,ze sme zdravi,mame co jest a kde byvat..............mysli na to,ze su ludia,ktorym je horsie a ti neriesia ani darceky.

danielle37
13. nov 2013

ja sa veľmi teším na "naše" Vianoce......
spomínam keď sme prišli do bytu a zariaďovali sa v novembri pod stromčekom sme si zabalili zápalkové krabičky a do nich sme vložili nápis chladnička, práčka, gauč, skrine.... reálne sme nič nemali, ale sme mali zariadené..... čiastočne.
mali sme aj Vianoce "hojnosti" finančne sme boli ok tak sme si dožičili
tieto Vianoce "o skromnosti" finanče sa to dá, ale načo toho veľa? dcére od neporiadku /nie bordelu/ som hračky schovala do postele, niektoré sme darovali..... a čo kúpime bude klavír - chodí do ZUŠ - /financie pomôžu starí rodičia/ inak s mm si kúpime mini drobnosť ja nepotrebujem mať dary...... ja sa teším na spoločné zdobenie stromčeka, humorné poznámky mm, žiariace očká dcéry ako postupne berie ozdoby z obývačky do jej izbičky na mini stromček, tajné vyjedanie čokolády zo stromčeka a možno mi pripečú koláče.... varenie kapusnice a dumanie čo do nej hodíme.... zemiakový šalát a fajnová rybička.... proste ide o pohodu a uvedomenie si to najvzácnejšie čo máme - rodina /nie peniaze a dary/
nič si z toho nerob, že nemáš peniažky.... od dcéry dostávame každý rok darčeky čo vyrobí alebo nakreslí...... a veď k tomu aj svoje deit.... aj ty im môžeš pripraviť darček, ktorý zhotovíš šitím, štrikovaním, pečením.... a netreba sa hanbiť keď nie sú peniažky, buď hrdá, že máš rodinu. Vianoce sú o rodine a nie o "peniazoch".....

myska_lili
13. nov 2013

u nas su vianoce nasledovne :
ja nevarim, nepeciem a nekupujeme darceky
ano je pravda ze priatel a ja a nasa malinka pojdeme na vianoce k mojej mamine ktora napecie a navari ale tiez to neprehana, proste aby sme neboli hladny, jedine o co sa budeme starat je to aby sme mali pekny zivy stromcek.. jedina co si pod nim nieco najde bude nasa dcerka ale je este malinka a bude mat 5 mesiackov na vianoce takze .. mam pre nu rucne urobeneho macka uska..a tam som aj skoncila 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 nie preto ze by som jej nechcela uz nic kupit,. ale neviem naco... proste svoje oblubene hracky uz ma ked nieco potrebuje kupime pocas roka..
takze u nas takisto preferujeme to.. aby sme pochodili po rodine pokecali uzili si kludne volnicko mozno snezik a kliiidoo piidooo...
s priatelom si radsej kupime flasku dobreho vinka ako darceky a uzijeme si romanticke vianoce ..vsetko dopohody.. 🙂)))))))
ja som pracovala v nakuponom centre a kazde vianoce, mali sme otvorene do 12.00 a potom o 14,00 som sla vlakom tri hodiny domov do Mt... v prazdnom vlaku sa uzastne cestuje, niekto doma stresuje a ja som si uzivala super pocit akoby sa zastavil cas nikto nikde 🙂 no tym som chcela povedat to ze je NESKUTOCNE co ludia dokazu kupit este 24.12.. poviem vam ze ta trzba sa nehrabe ani na silny bezny den ktory sme mali a to je na vianoce vzdy otvorene iba 3 hodiny.. a ludia este nasrany ze o 12 sa zatvara!!!! sila.... nic netreba prehanat a vianoce uz vobec nie...

adriana7
13. nov 2013

@emma2310, @macamac to napísala krásne, je to tak, ak by si sa opýtala detí, čo by chceli, asi by to nebolo nič materiálne, chcú byť s tebou, mužom a chcú cítiť, že sú dôležitejšie ako telka, net, tvoje záujmy. tá túžba po materiálnych veciach ich chytí, až keď sa blíži koniec prázdnin a deti chytia mindrák z toho, ako ich budú majetnejší a zároveň primitívnejší spolužiaci šacovať, posmievať sa...
my síce nie sme v núdzi, ale naše decká píšu Ježiškovi listy a v nich píšu "program na vianoce", takže si želajú minimálne jednu celodennú sánkovačku, stavanie minimálne jedného veľkého snehuliaka, výroba kŕmildla v dielni s tatom (teda min. 3 ks) - to je na celý víkend aj s náterom, výroba soba do záhrady, to je také z dosky vyrezané čudo (ako sa zadarí) s lampášikmi, čo nám zostanú z výzdoby, pečenie koláčikov pri ktorých hrá michael bublé a diana kral (majú dobrý vkus 😀 ), pozeranie popolušky, s tebou mne baví svět, jak vytrhnout velrybě stoličku a s mojou pubertiačkou ešte babská jazda s dvoma dielmi bridget jones 😉 , potom karty a človečko, návštevy hore dolu...a ani sa nenazdáme je silvester, tak tak...a už teraz ma tí starší masírujú, že chcú len peniažky do obálky a dajú si do prasiatka (dcéra ide so školou do británie na jar), tak tak

ritusuk
13. nov 2013

nam minuly rok zmizla cela vyplata z uctu.pred Vianocami.a ja som prave tu,na MK,nasla pribeh,ktory ma postavil na nohy...

Včera som vyronila "vianočnú slzu" aj ja.
Sedela som v práci a potichu balila
darčeky, ktoré som si tu schovala. Prišlo
na syna, jeho darček bol stále vo
výklade. Hovorím si: Ak mu ho kúpim,
budeme si musieť riadne ukrojiť zo štedrovečerného stola. Dnešná doba je
už raz taká. Ak si dopraješ jedného, na
druhé ti už neostane a my sme
zariaďovali byt, kedže chceme byť na
sviatky sami a na darčeky ostala
"úboha" suma. Tu si vravím: Čo si to za matku...čo ti je viac? Plný stôl alebo
rozžiarené očká pod stromčekom???
Vytočím na mobile manželovo číslo a
hovorím: Čo povieš, ak na
štedrovečernom stole bude namiesto
troch chodov iba jeden a nejaký ten chlebík, koláče ukradneme od babky... A
on, že čo sa tak hlúpo pýtam, že aj tak
sme na diéte. Zložila som slúchadlo,
vybrala ten najväčší traktor s tou
najväčšou vlečkou z výkladu a zabalila.
A tu mi vypadla slzička. Slzička šťastia. Viete.. Toto sú naše prvé spoločné
Vianoce. Dva roky sme tu nemali ocka,
pred tým tu ešte nebola dcérka. A teraz
sme tu spolu všetci štyria. A nie je
dôležité, čo bude na stole, ale koľkí
budeme pri ňom.. A nie je dôležité, koľko hračiek bude pod stromčekom,
ale to, že sa budeme hrať všetci štyria
spolu..... KRÁSNE VIANOCE VŠETKÝM,
VEĽKÝM AJ MALÝM. PRAJEM VŠETKÝM TO,
ČO VÁM POČAS ROKA VEĽMI CHÝBA A
HLAVNE NECH STE VŠETCI SPOLU, CELÁ RODINKA! LEBO TO JE TEN NAJKRAJŠÍ
DARČEK... verte mi.

slimstar
13. nov 2013

Vianoce nie su o materialnych statkoch, ale o tom ze budete spolu ste zdravy a mate sa radi. 😉

sendy182
13. nov 2013

@emma2310 je to ťažká doba....ja mám pocit že nejdeme dopredu ale dozadu.....ja žijem na sk ale neskutočné peniaze stojí jedna domácnosť s dvomi deťmi.....našťastie nemáme pôžičku a hypotéku.....ale aj tak.....ja som milovala Vianoce môjho detstva....do dnes si pamätám vôňu stromčeka....chuť fondánových salóniek....vynikajúcich mandaríniek... kubánskych pomarančov...a sladučkých banánov a zimných jabĺk.....a čo mi utkvelo v pamäti je stromček starých rodičov.....krásne jabĺčka na stromčeku....orechy v pozlátke....betlehem vyrezávaný.......takéto Vianoce boli pre mňa najrajšími.....ak keď sa mojí rodičia snažili o pekné darčeky bola som stále spokojná.....no to moje deti nezažijú.....taký kľud...pohodu....darmo sa ja budem snažiť keď ja to tak žiaľ už necítim.....a nejde len o peniaze....ale čaro Vianoc.....a to sa teším....len ten zhon nervy kopec ľudí.....a že kríza........ak už teraz postupne začneš niečo kupovať čo je v zľave alebo cez internet tak ti to hádam troška pomôže......my s mužom si kupujeme veci ktoré si odsúhlasime....napr..kozmetika.... často si ju aj zabalím 😀 😀 😀 a ako sa na tom zasmejeme......

miss
16. nov 2013

aj mna stresuju trosku Vianoce, chcem kupit synovi lego po ktorom tuzi, mame hypoteku, vysoky najom, vsetko ide na seky ☹ je to desne, vyradila som nejake veci a snazim sa to popredat na bazariku, povedala som si proste, ze to lego bude mat aj keby neviem co 😉 🙂

a co sa týka jedla, vobec sa netreba prejedat, kde je to napisane, ja sa lepsie citim s polo plnym zaludkom, ako opraskana a nevladna pre telkou 🙂 minuly rok sme mali mensi prijem ako teraz a veru nenavarilo sa, malý si nasiel pod stromcekom co chcel a kilá jedál nam nechybali 🙂 navecerali sme sa u mami, ale vobec nemam smutne spomienky, je velmi tazka doba, ale clovek sa musi naucit byt stastny zrejme za kazdych okolnosti

simcab
16. nov 2013

ani u nás tento rok nebudú extra štedré vianoce.. darčeky bude mať pravdepodobne iba dcérka, a chladnička tiež nebude praskať vo švíkoch.. ale netrápim sa tým - hlavne, že budeme doma spolu 😵

katka1981
16. nov 2013

@emma2310, zlatko netrap sa, ja ani na rozpocet pozerat nebudem, malej sme postupne kupovali prkotinky a odkedy ju mame daceky si nekupujeme len pre nu, nechcem sa vobec ani vzrusovat, budem happy, ked kupime strom 🙂 A ked som sa spyalamalej, co by chcela dostat pod stromcek, pvoedala a ze nic ze ma vsetko, akurat raz povedala, ze chcela by som kocik pre surodenca. A ja ze pre akeho, ved ziadneho nemas. Ze pre teba mami 🙂 Netrap sa, myslim si ze tento rok nebudete jedini. A urpimne ti poviem, ajkeby sme mali tony darcekov pod stromom a nie je vonku sneh, tak to neni ono a o zdravi uz ani nehovorim. Nerob si z toho depky, nema to vyznam. Vianoce nie su o tom, je to oatmosfere a tu si musis navodit. Ver, ze je kopec rodin, co ich budu mat este horsie, smutnejsie. Niektori nebudu mat ani strechu nad hlavou, alebo budu v nemocnici, kasli nato, ani my tento rok neplanujeme mat hojno pod stromom a snazim sa to brat v pohode,

lubikan
16. nov 2013

@amelian presne.....

po 10 rocnych skusenostiach (vianoce s detmi)....naozaj tie vianoce su o spolocnom case a deti aj tak radi spominaju na zazitky a nie na darceky....takze nase Vianoce budu vazne skromne,darceky len aby sa nepovedalo...deti maju izbu plnu kdecoho,takze ani ta ucta k vieciam uz taka nie je..a to co by som ja chcela,to mi nedokaze doniest ani Jezisko,ani Mikulas.... ☹ ☹

katka1981
16. nov 2013

@vejula, wau az mi je do placu, toto si zapamatam!

u2jana
16. nov 2013

@vejula presne tak to robime aj my
s manzelom si kupujeme nieco symbolicke a pripadne spolocne.
a detom po dva darceky - nic extra drahe. (mne proste pride sialene dat 30e za barbinu).
Aj so starymi rodicmi mame dohodu, ze kupia detom 1 darcek, com im jezisko necha u nich pod stromcekom.
vianoce maju byt o tom, ze je rodina spolu, ze sa idu smykat na potok, stavat snehuliaka a vecer si uvarime nealkoholicky punc a chrumeme medovniky 🙂

jaja018
16. nov 2013

@katka1981 netráp sa s darčekmi ja síce peniažky mám a nejaké tie darčeky ale žiadne dráhe dary nebudú. Malej som kúpila klavirik a tabuľu na kreslenie za 20€ a tam to skončilo. Ešte dostane kočík a hupacieho koňa ale to sme zdedili. Viac na rozhadzovanie nie je

cmulinko
16. nov 2013

ja mojim detom pocas roka nekupujem darceky ani hracky...ale na vianoce im doprajem a snazim sa riadit podla ich zelania.hracky na vianoce pozeram priebezne pocas celeho roka a kupujem ich v akcii.tento rok som skoro vsetky zelane hracky kupila s vyraznou zlavou tak sa velmi tesim....a aj deti sa budu tesit.

katka1981
16. nov 2013

Baby nejdem moralizovat, ale zas su tu aj neprijemne reakcie. Tak ju trapi, ze mozno nemoze kupit svojim detom alebo niekomu vysnivan darcek, je o normalne, trapi ju to. Kazdeho nieco ine trapi, su to jeho pocity, nikoho zato nebudeme predsa odsudzat sa napisat cokolvek, ale s citom.

jadodka
16. nov 2013

Chápem, z každej strany sa na nás valia reklamy.. typy Orange... štedré vianoce, napr..., kamarátky sa vypytujú čo kupujeme deťom, a čo už oni nakúpili atď atď.... ja som časom prišla nato že aj keď je pod stromčekom veľa darčekov pre detičky aj tak tam majú len dva-tri s ktorými sa skutočne hrajú, a potešili ich, môžu to byť úplne somariny, za ostatné sme veľa krát vyhodili kopec peňazí a úplne zbytočne... baby kašlime na koooopec darčekov, tisíckrát opakovaná veta.... nieje to o darčekoch, aj keď potešia, čím je človek starší a vidí tú radosť v očkách detí, pochopí že je to o rodine a nie o mamone.... naše sa tešia ako zase pôjdeme ku babke a ona bude hádzať počas štedrej večere orechy a oni ich budú hľadať po chalupe.... 😀 , tešia sa na ohňostroj ktorým privoláme Ježiška a starší sa teší na mobil , ktorý zoberieme na paušál za euro a mladší sa teší na plastelínu... konečná, viem že aj keď budú mať pod stromčekom všeličo iné, toto chcú tak to tam určite nájdu, jeden ale ten po čom túžia 😉

daniela022
16. nov 2013

pekne napísané, len veľa ľudí ešte nepochopilo o čom sú Vianoce.

petribela
16. nov 2013

tak my tento problém nemáme,nekupujeme si nič,,počas roka sa kúpy to čo človek potrebuje len nejaká symboika.teraz malý bude mať na vianoce rok nejaký účelný darček malému aj tak sa detičky v takomto veku nepotešia na dlho,,,,tú atmosféru že sme všetci spolu a zdraví je to najväčšie šťastie,,,,,peniažky väčšinou idú na povianočnú lyžovačku,,,ale samozrejme je to na každom,,kto stavia dom veľmi dobre vie že všetky úspory rodiny idú do domu,,,,prajem všetkým hlavne rodinnú pohodu

martina0511
16. nov 2013

my dostaneme najkrajší darček, malú Karolínku a to nám stačí. ja si tiež myslím, že vianoce nie sú o darčekoch, ale o rodine, že sme všetci spolu a sme zdraví 😉