Ktorý ETF fond je najvýhodnejší pre dlhodobé sporenie?

Zodpovedané
1. dec 2023

Dobrý deň,

chcel by som investovať do ETF fondov sebe a aj deťom po 50 EUR mesačne. Bolo by to na 20 rokov deťom a sebe do dôchodku. Mám 37 rokov a 2 deti. Čítala som iný Váš príspevok o investovaní a odporúčali ste ETF fondy.

Ktorý z nich je najvýhodnejší pre takéto dlhodobé sporenie?

Ďakujem

Dobrý deň,

čo sa týka investovania do ETF fondov, nikdy by som si nevolil len 1 fond.

Najlepšie je nastaviť si ETF stratégiu zloženú z viacerých fondov, ktoré sa navzájom dopĺňajú (1 je zameraný napríkla na americký trh, 1 na európsky, 1 na ázijský, 1 na rozvíjajúce sa trhy a podobne). Je to kvôli tomu, lebo rôzne sektory môžu v čase klesať, iné stúpať, takisto to môže nastať aj z geografických oblastí. Takouto stratégiou si teda človek zníži riziko, kolísavosť investície (lebo tie fondy sa dopĺňajú a keď 1 klesá, druhý môže pokojne stúpať) a zachová si potrebné zhodnotenie.

To, aké konkrétne fondy si vybrať záleží od Vášho vzťahu k riziku a toho, koľko si potrebujete nasporiť. Ak Vám stačí každému dieťaťu odovzdať 20 000 EUR a ste skôr vyvážený investor, stačí Vám zhodnotenie 4,75% ročne v čistom a vyvážené portfólio. Ak chcete deťom odovzdať 30 000 EUR (obom), potrebujete výnos cez 8% ročne v čistom, čo Vám prinesie jedine dynamické alebo agresívne portfólio.

Čiže záleží od toho, aké máte preferencie, každopádne mi pokojne napíšte na mail a poradím Vám portfólio na mieru. Odporúčam si takisto prečítať článok na našej stránke o ETF fondoch. Zodpovie vám väčšinu otázok: https://relyon.sk/blog/investovanie-do-etf-fondov/

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk