Úvahy o druhom dieťati

katkanova
24. jún 2012

ahojte, zaujimalo by ma ci som sama, kto ma taketo pocity - mame rocneho chlapceka, sama mam 2 sestry a vzdy som chcela mat aspon 2 deti, aby nebol sam jedinacik. casto ked si vsak predstavim ze by sme mali druhe, je mi to kvoli nemu luto, ze uz nebude mat maminku len pre seba, s novym babom budem isto unavena a logicky budem mat na mojho prveho ovela menej casu. Viem ze cim je dieta starsie tym viac surodenca oceni, a aj by som naoza chcela mat druhe - zaujima ma skor, ze ci to podobne citia aj niektore z vas
dakujem

angellinka
24. jún 2012

@katkanova mala som take iste pocity,ale teraz na to nedam dopustit 😉 ze k bracekovi pribudla sestricka,neni nad to ked vidim ako sa lubia 🙂 ja som chcela este skor,ale otehotnela som ked mal syn 14 mes 🙂

monuska342
24. jún 2012

@katkanova ja mam malicky rozdiel medzi detmi a je to teraz velmi narocne hlavne ked vidim maleho aky je smutny ze sa nemozem venovat jemu a staram sa o babo takyto maly rozdiel da poriadne zabrat

karap
24. jún 2012

medzi mojimi starsimi detmi je rozdiel 20mesiacov.Takze som otehotnela,ked mala najstarsia 10mesiacov.Tiez som sa bala,ci to zvladnem a vsetci uz popredu lutovali dceru,ze bude odstavena a nebudem mat na nu cas.
Vobec to nieje pravda 😉 Tym,ze je medzi nimi taky maly rozdiel,dcera este nebola ,,rozmaznana,, a brala brata uplne v pohode.Maly bol dobre babatko a vlastne prve 3 mesiace zivota prespal 😀 ,takze som sa dcerke mohla venovat.Aj chodenie na prechadzky bolo v pohode,aj obedny spanok maly spolu.....a teraz maju 3 a 4,5 roka,podobne zaujmy,podobne zmyslanie.Ja som velmi spokojna,ze som ich mala tak rychlo po sebe.
Svagrina ma 6rocny rozdiel a vravi,ze je to,akoby mala zase druheho jedinacika.Starsia maleho uplne ignoruje,nema s nim nic spolocne [okrem rodicov 😀 ]

lenka311
24. jún 2012

@katkanova No v prvom rade čím je medzi deťmi menší vekový rozdiel tým si medzi sebou lepšie rozumejú - hlavne v dospelosti i keď ako deti sa často bijú o hračky 😎 😎 😎
Zoberiem si moje sestry, bez seba sa ani nepohnú, je medzi nimi 4roky, ja som sa našim pritrafila po 13rokoch od najstaršej sestry a po 9tich od strednej.... no a vždy som len tá maličká sestrička.... no nezapadám a je mi to aj ľúto. Máme dobrý vzťah, no vždy som bola tá malá Lenka.... a aj ňou zostanem... sestrička ktorú treba chrániť.
Najstaršia sestra má dve deti s trojročným rozdielom, no často sa bili, hlavne o hračky... ako niekedy priam brutál, teraz majú 18chalan a 15baba a sú veľmi dobrý kamoši.... 😉 😉 😉
Keby som mala muža, tak neváham, nech má Natália súrodenca a tiež chcem dve deti, no nie ich vychovávať sama, ako teraz... 😎 😎 😎
Takže pokiaľ vám to dovoľujú finančné podmienky, plus manžel chce tiež a Ty sa na to cítiš, tak šup sup... 😉

zuzikkaa
24. jún 2012

@katkanova ani nevahaj 🙂 ako sama pises je dobre mat surodencov,,tiez mam dve sestry a hned ako sa mi narodilo prve som si povedala ze chcem urcite aj druhe a to kym prejdu 3roky 😉
vobec nelutujem,,a starsi vobec nieje odstrceny,,sice mu par tyzdnov trvalo kym si zvykol ze sa uz nestaram len onho,,ale som mu stale hovorila ze cim skor Adama nakrmim a dam spat tym skor sa budem venovat jemu,ved take babeno stale spi
zase je aj pravda ze zalezi ake je babo,,moj maly super dobrucky-papa a spi a hlavne v noci aj 7hodin cize ak sa ja vyspim nie som pri dvoch detoch nervozna 😀 😀 😀
a starsi ide od septembra do skolky cize bude vacsinu dna tam a nebude mat pocit ze si ho nikto nevsima
a samozrejme,,mame aj tatina,takze ked ja som s malym starsieho berie von alebo k babke a podobne 😉
vobec nerozmyslaj ze bude odstrceny,,ved kym otehotnies a porodis prejde aj rok a zatial si ho uzijes a pripravis na surodenca a ked ho budes zapajat pri kupani ci prebalovani nebude sa citit odstrceny 😉

ollako
24. jún 2012

Ahoj
@katkanova mam dvojrocny rozdiel, je to fuska, starsi, strasne ziarli, robi malemu zle berie mu hracky, bije ho , no mame aj dni, ked sa pekne spolu hraju...a prejavuje mu lasku....ked sa mensi narodil, bolo to vselijake, nastastie som este byvala u mami a nebola som na vsetko sama a malinky vela spinkal a neplakaval, starsi mi stale daval a aj dava viac zabrat, je neposlusny, co viacmenej prameni zo ziarliosti....teraz byvame dva mesiace v novom dome , muz chodi na tyzdnovky a ja brigadujem, a poviem ti keby od nich nevypadnem do prace, asi by som uz bola na psychiatrii, je to tazke hlavne vecer obriadit ich, dat spinkat...niekdy si vravim, mali sme pockat, ale uz bude len lepsie obaja su samostatnejsi a aj ked su medzi nimi sarvatky, je uz dobre zvykli sme si mame rezim, ale ked sa nam rezim nejak pokasle je to hroza.... 😝 ale jedinacka by som nechcela a cim by bol prvyy syn starsi, tym by ta ziarlivost mohla byt vacsia a horsia, ale zalezi aj na type dietatka, mladsi nevyzaduje tolko pozornosti a starsi od babatka musela som sa mu venovat, je rozumny, vyrecny je mentalne napred ovela viac ako druhy krpcek, mozno preto aj tie ziarlivostne maniere....mysli, ze prave preto je aj dobre, ze mal tak skoro braceka, aby pochopil, ze sveta sa netoci len okolo neho..ucime sa samostatnosti a zodpovednosti.a ked nieco chce musi si to zasluzit alebo svojimi silami to ziskat...malinky jee flegmaticka povaha, aj ked chceme citat knizky nebavi ho to, ma uplne ine zaujmi ako starsi...jemu staci klucik od auta dvadsat aut okolo seba a mame vystarane 😀 preto sa mozem aj viac venovat starsiemu, ktory to vyzaduje viac...potrebuje sa ucit, je aj vo veku, kedy ine nepocujem, lne mami preeco? ako? zaco? vezmi si z moje skusenosti co chces, moj nazor je ano nebudes sa moct venovat starsiemu, ale to nie je dovod nemat druhe babo....vsetko je to o povahe dietata, a z toho treba vyvodit rezim, pravidla a da sa to zvladnut, ved koho by mal na svete nikdy surodenca nenahradi ani ten najlepsi kamarat, rodina je rodina aspon u nas je to tak 😉

stela
24. jún 2012

@monuska342 tak to mam aj ja mam rozdiel 1,5 roka a som niekedy na nervy...... 🙂 ked som si citala tvoju vetu tak som sa musela kuknut ci som to nepisala ja presne si mi rozpravala z duse 😀

vietnamka
24. jún 2012

skor ako sa na to das, tak zvaz aj rizika, ktore to v sebe nesie. Ja som nezvazila, a doplatila som na to. Tak napriklad, od stvrteho do trinasteho tyzdna mi bolo ukrutne zle. Ale tak, ze som bola paralyzovana na posteli, cely den. V noci som nespala, pretoze som nemohla zaspat, co mi bolo zle, a ak som aj zaspala, tak som spala max 4-5 hodin, potom ma zobudila nevolnost.
A teraz uvaz, ze v takom stave sa musis starat o dieta. Ja som so slzami v ociach prosila mojho gynekologa, nech mi nieco predpise, hocico, lebo mam 17mesacne dieta, o ktore sa musim starat, odpovedal, ze to uz su rizika tehotenstva,a s tym som mala pocitat, ked som chcela druhe dieta.
Teraz mam cca 6 tyzdnov do porodu. Moja dcerka ma 23 mesiacov. Ma zase raz zle obdobie.. vstane pred siestou rano, poobede spi 40 minut. Cely den je preto nevyspata, a place (ak nezasiahnem rychlo, tak ma hysak, ktory je prakticky neutisitelny). Vyzaduje, aby som s nou chodila vonku. Cely minuly tyzden som behala vonku, s urevanym dietatom, von 35 stupnov, ja s bruchom. Chvilami mi bolo zle na odpadnutie. Brucho mi tvrdne tak, ze mam obcas pocit, ze porodim do polhodiny.
Vraj mam mat kludovy resim - a asi tak ako? Kto sa mi postara o dieta?
Ja suhlasim, ze maly rozdiel je super. Ale premyslaj, ci budes mat aj zadne vratka, ked bude zle. Bude mat kto prist ku starsiemu? Lebo ver mi, ze teba uz potom nikto nepolutuje, nanajvys sa dockas reakcie, ze mala si si 2x rozmysliet, kym si si urobila dieta..
Len aby nedoslo k nedorozumeniu: ja som hlboko presvedcena, ze dieta by malo mat surodencov, ale bolo by super, keby to istila aspon skolka ☹

stela
24. jún 2012

@ollako super si to napisala nemam co dodat aj u mna je to uuuuuuuplne take iste 🙂) Niekedy tiez nemam daleko na psychiatriu. Muzovi som uz povedala ze mam zajednane miesto v Pezinku len treba povedat kedy mam nastupit ....... 😀 😀 😀 😀

stela
24. jún 2012

ale aby som nepisala len negativa je to najkrajsia vec co ma mohla postretnut v zivote mat 2 deti urcite chod do toho a neries ako bude? a co a ako?. Ver si a uvidis vsetko vyriesis ked to bude treba riesit a potom sa len pousmejes nad svojimi myslienkami ...........

blanblan
24. jún 2012

Ja uz mam pomerne velke dieta takze problemy ktore prinasa maly vekovy rozdiel by mi odpadli, ale zas pre mna su tu ine "proti". velmi rada by som chcela druhe dieta ale ked si predstavim co to obnasa, tak nechcem.Cakam ze pride den ked zmenim nazor ...snad raz. je mi to luto koli malej ze akosi stale vyhrava moja pohodlnost, priznavam ja som rada ze mala povirastla a da sa s nou cestovat, netreba sa riadit jej spankovim a papacim rezimom.A je mnoho dalsich proti ktore tu nejdem menovat ale ktore su maju velku vahu.
Na druhej strane keby som mala planovat prve dieta asi by som ho nikdy nemala, stalo sa to nahodou a dnes som rada ze to tak je. Ak by sa tak zadarilo aj druhe asi by to bolo tiez len dobre 🙂 Ak sa nevies rozhodnut, mozno je dobre nechat to na nahodu

modrofuzik11
24. jún 2012

medzi nasimi krpcami je rozdiel 19 mesiacov. popravde prvych osem mesiacov po porode bol neskutocny zaberak. teraz je to uz fajn. keby som sa mohla este raz rozhodnut, ci do toho ist, tak poviem, ze ano. tie prve mesiace prejdu a potom si to budete vsetci uzivat.

wieruss
24. jún 2012

@katkanova ahojkaj, moj maly ma skoro 7 mesiacov a dava teda zabrat riadne, on stale potrebuje nieco robit a pozornost a pod. ale ako ide cas tak rozmyslam nad tym ze ci nebude lepsie aby mal surodenca teraz ked je este mensi a zvladneme viac veci spolu, ALE na druhej strane ma odradzaju spomienky na tehu ( v poslednom trimestri som prakticky nevedela nic urobit s rukami ) a potom prve mesiace ked mal drobec koliky tie place vecerne, tak sa bojim 😅 a ako pisu baby je dobre mat nejake zadne dvierka v pripade potreby rodinu blizko, babku, proste niekoho kto pomoze ked sa bude dat 😉

danjelca
24. jún 2012

ja teda ešte dieťa nemám ale čo sledujem v okolí: ak máš ešte na druhé "vekový čas" a nemáš podporu pomoc rodiny tak ešte počkaj, lebo potom to budeš musieť zvládnuť nech sa deje čo sa deje.A šetriť ta nik nebude, lebo v našej spoločnosti sa ženy nešetria ani nelutujú...je tu taká predtstava že máš zvládať všetko..bohužial.
Tak si to priprav tak viacej na istotu, lebo inak si neužiješ ani prvé ani druhé dieťa a tvojou spomienkou bude iba pár rokov stresu, únavy a čakania, kedy vyrastú...zaleží aj od povahy už prvého dieťata

anjelicek26
24. jún 2012

@katkanova - pocity ano, ale rozum nepusti, vekovy rozdiel pod 3 roky by som urcite nechcela. Planujeme este jedno mimi, ale tak o rok zacat snazilkovat. Dve materske po sebe su zabijak na psychiku a kvalifikacia v praci - no to zacinas po 4-5 rokoch suma sumarum vlastne zasa uplne od nuly. Prvy rok s dietatom je to najkrajsie obdobie, ten druhy rok je naaarocny viac ako dost 😀 Nie to sa este tahat s bruskom pri tom. Ja si viem predstavit byt tehu aj hned, ale je tam vela ale... proste pockame... dve nadherne deti uz mame, nic nas netlaci, ja si chcem kazde dieta vychutnat.

Dieta ma surodenca cely zivot, nie len ten cas v detstve... neskor sa ten rozdiel par rokov uplne strati. Ja chcem byt radsej kludna, vyrovnana, pokojna mamicka a dopriat kazdemu dietatu byt aspon par rokov ten maminkin milacik najmensi... nie, ze hovorit 1-2 rocnemu dietatu, ze je velke a ma mat rozum, nebyt hlucne atp. Ved to take male dieta ani nedokaze..

piacere
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tea333
24. jún 2012

ja cakam druhe presne po 2 rokoch, a jasne ze je to narocnejsie - s velkym bruchom v teple pri mojom hyperakcnakovi, ale zas mam manzela, bratov, svokru, ktori pomozu a zvladam pri tom aj skolu.
uvidime ako bude, ked pride druhy syncek, ale velmi sa na to tesime a verim ze to zvladneme. 😉

hoogy
24. jún 2012

@katkanova ja sa niekedy tiez citim,ze maly bude uz troska ako keby odstrceny a nebudeme mat vsetok cas len pre neho.ale zase na druhej strane si uvedomujem ze bez surodenca by mu bolo smutno a myslim,ze je to vsetko len o organizacii a vsetko sa da zladit verim ze to zvladneme a obe deti budu rovnako milovane 😉

pingu1
24. jún 2012

@katkanova ja mam tieto myslienky kazdy bozi den uz tri roky. a navyse aj take, ze ci sa mi uz chce ist do toho druheho dietata, lebo uz zas mame aky taky standard, mala ma tri roky uz je relativne samostatna......

tenty
24. jún 2012

minule som citala rozhovor s Martinou Meciarovou, moderatorka v Reflexe 😉 a pri otazke ci neuvazuje o druhom dietati bola takato odpoved, v ktorej presne pomenovala moje pocity: ... pre druhe dieta sa rozhodnem vtedy, ked budem vediet, ze ho dokazem milovat rovnako ako to prve... 😉 🙂

pingu1
24. jún 2012

@tenty no si ale predstav narp. 10 rocny rozdiel. ved to su dvaja jedinacikovia. to uz by som radsej asi ani nechcela

ollako
24. jún 2012

@tenty tiez som nad tym uvazovala, pred tym ako sa druhy narodil, ale potom ked uz bol na svete mi pripadalo smiesne alebo nepochopitelne ako vobec som mohla o niecom takom pochybovat, uz teraz viem, ze kazde svoje dieta budem milovat bez rozdielu, uz viem, ze to nie je absolutne ziaden dovod na to , aby som pochybovala ci mat, alebo nemat druhe babo 😉

lvka
24. jún 2012

Ja necakam este, ale chcem neskor. Skusenost mam so mnou a mojimi sestrami. U nas to vobec nebolo tak ze si viac rozumeli oni kedze je medzi nimi iba rocny rozdiel - prave naopak, najlepsie som si rozumela ja s druhou sestrou a je medzi nami rozdiel 7 rokov... Teraz ked uz sme dospele a mame vlastne rodiny je to uplne ine, vidame sa casto a tesime sa tomu, nase deti vyrastaju spolu a rozdiel vobec nie je citit... Cize zalezi od dietata, nie kazde bude ziarlive alebo sa citit "odstrcene". A tiez si mozu rozumiet uplne super aj ked bude medzi nimi vacsi vekovy rozdiel 🙂

bamb27
24. jún 2012

my sme to nejak vyriesili tak ze to vobec neriesime,,, aktualne nie je ani nejaka velka tuzba uzivame si prveho loptosa a "davame si pozor", moj nazor je, ze ak ma byt tak bude aj ked zena berie antikoncepciu a ak nie tak nepomozu ani metody pocatia za pomoci lekarov 😉

adetka
24. jún 2012

ja mam medzi babami patrocny rozdiel... neplanovane - chcela som trojrocny... no nie vzdy sa podari tak, ako clovek planuje... takze velmi neplanuj 😉

susanne5
24. jún 2012

je super ze chces pre maleho surodenca, moja mama je jedinacik a vzdy sa citila sama, este aj moj ocino zomrel tak uz teraz uplne, ale to je o inom, proste nam vzdy hovorila ze chcela aby sme so segrou boli dve, aby sme si pomahali a tak to aj je. ja som tiez chcela min. dve deti. budem mat rozdiel medzi nimi 3 roky, teraz cakame druhe.
ono uricte keby to prislo tak vsetko zvladnes, aj keby bol mensi rozdiel, zas v tom pripade by sa potom neskor hrali viac spolu. ja som zas pocula o pripadoch, ked mama bola na roztrhanie ked mala deti s malym rozdielom, hlavne ked jedneho kojila, druhy ju tahal na prechadzku.. takze sme si to naplanovali takto, hlavne maly mi dal zabrat a stale dava takze pre mna to bolo lepsie takto. ale zas som pocula ze kamoskina svagrina na 5 deti posebe a ze v pohode, ze sa spolu hraju... je to na cloveku, na co sa citi, ako si to vie zorganizovat, ci zije v rod,. dome kde sa deti hraju v zahrade alebo v panelaku, kde chodis s nimi na ihrisko a tam musis za nimi behat a davat pozor.. ja som este donedavna vsade behala za Ondrejkom aby sa mu daco nestalo.
ale premysli si sama co chces. ak bude druhe skor budes to mat pernejsie nejblizsie roky ale potom to bude coraz lepsie, aj pre nich. takze rob ako citis🙂

spalka
24. jún 2012

@katkanova
@adetka no presne tak, my sme sa zacali snazit ked mala dcerka rok, teraz ma tri a surodenec stale nikde a v neposlednom rade - je velky rozdiel medzi dvoj alebo trojrocakom, teraz sa da dcerke vela veci vysvetlit, dohodnut sa a v tejto dobe by uz surodencom az tak netrpela, to, ze je skolkarka by pomohlo urcite tiez

blanblan
24. jún 2012

@pingu1 to nie je pravda. Byt kazdy trosku rozmaznavany ako jedinacik no pritom su dvaja to nie je zle. A potom vzdy lepsie niekoho mat ako nemat nikoho. ja mam bratov je medzi nami 13 a 16 rokov, ked som bola mala bola som taka mala otrava pre nich a ja som zas stale vrestala ze mi robia zle a snivala som o sestre v mojom veku, ale dnes sme asi vsetci radi ze je to tak ako je a aj ten vekovy rozdiel uz tak necitit.
Keby som si mala vybrat tak radsej cakam tych 10 rokov na 2.dieta ako ho mat hned za prvym

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre