Dieťa so slovenským aj francúzskym občianstvom a povinné očkovanie

klarita1979
17. nov 2013

Moja dcera ma slovenske aj francuzske obcianstvo. Zijeme zatial na SK aj sa tu narodila. Odmietli sme povinne ockovanie a teraz sme dostali predvolanie na urad. Asi chcu vediet preco nechceme ockovat a naparit nam pokutu. Mozeme sa odvolat na to ze dcera je aj francuzsky obcan a vo FR je povinne ockovanie len na 3 choroby na ktore ju chceme dat zaockovat ked budem mat viac ako rok? Mate niekto takuto skusenost?

hameeda
17. nov 2013

no neviem či ti poradím,, ale moji majú sýrske občianstvo, narodili sa tam, tam sme očkovali podľa ich povinných očkovaní, keď sme prišli na Sk museli sme jedno očkovanie doočkovať, ktoré sa tam neočkuje, tak neviem

bbarboraa
17. nov 2013

@klarita1979 slovensko nezrusilo dvojite obcianstvo nahodou? odkial ma rodny list?

molka
17. nov 2013

@klarita1979 mne povedali na RUVZ, že nezáleží, kde sa dieťa narodilo, ale kde má trvalý pobyt - podľa toho sa na dieťa vzťahuje očkovací kalendár.

prevenar
17. nov 2013

@hameeda nemuseli ste ..chceli ste . predpokladam ,ze ste pred ockovanim dobrovolne podpisovali informovany suhlas s tymto zakrokom. len taky detail samozrejme. 😅

hameeda
17. nov 2013

no neviem, nič sme nepodpisovali, povedala doktorka že musíme doočkovať jednu vakcínu ktorú nemajú, tak sme doočkovali, my očkujeme pretože mne zomrela dcerka pretože nebola očkovaná, takže som to nerozoberala, ale podpisovať sme nič nepodpisovali

hameeda
17. nov 2013

@bbarboraa : určite slovensko nezrušilo dvojité občianstvo čo sa týka detí, moji majú aj slovenský aj sýrsky rodný list, tak isto majú aj pas slovenský aj sýrsky

prevenar
17. nov 2013

@klarita1979 ja mam tiez pocit ,ze dvojite obcianstva zrusili pred par rokmi ..ale nejak sa tejto problematike nevenujem , takze asi vies o tom viac.

- podla mna tvoja dcera bud francuzky , alebo slovensky obcan.
- ak je slovensky , tak budu chciet , aby ste doockovali vsetko podla nasho ockokalendara .. co samozrejme mozne odmietnut. vsetko o odmietani ockovania najdes tu > https://www.modrykonik.sk/group/1799/ (akurat van protipravne daju pokutu ..ale to sa da zniest 😵 (lepsie , ako si zmrzacit dieta))
- ak je francuzkym obcanom ..tak potom sa o slovensky ockokalendar nemusite starat (podla mna)
- ak ma skutocne dvojite obcianstvo - tak to ju budu samozrejme brat ako slovenku.

- ono ...je to vlastne jedno ..co je dolezite, ci chcete ockovat , alebo nie ..ostatne veci okolo su uz nepodstatne.

stormie
17. nov 2013

@klarita1979 pises ze zatial zijete na sr? To znamena ze sa planujete stahovat? Ak ano tak na tvojom mieste by som sa obhajovala tymto

cicimon
17. nov 2013

@klarita1979 mala by sa ockovat podla kalendara krajiny , kde zijes/sa nachadzas ...

klarita1979
autor
17. nov 2013

@bbarboraa narodila sa v Ba, takze rodny list vydany v ba

cicimon
17. nov 2013

nejdem hovorit ani za ani proti ockovaniu, ale logicky sa maju dodrziavat zakony krajiny kde zijes... ze?

klarita1979
autor
17. nov 2013

Dakujem Vam za odpovede. Uvidime ako pochodime. Prinajhorsom zaplatime pokutu ked im tych 330 eur tak velmi do slovenskeho rozpoctu chyba... 😀

vroni
17. nov 2013

@klarita1979, obcianstvo je pri ockovani uplne irelevantne, kym mate lekara a zdravotne poistenie na Sk, tykaju sa vas slovenske predpisy a zakony (nech si o nich myslime cokolvek)
Odhliadnuc od toho, dvojite obcianstvo "chrani" univerzalne len v tretej krajine, vase dieta bude pre Slovakov hlavne Slovenka a az potom Francuzka, pre Francuzov naopak 🤐
@prevenar, @bbarboraa, dvojite obcianstvo zrusene nebolo, len obmedzene a to len pri dospelych, nie pri detoch.

kristiii
17. nov 2013

Tiež si myslím že ak má dcéra slov. ZP tak sa na ňu vzťahuje slovenský očkovací kalendár. Čo sa týka občianstva, deti nadobúdajú automaticky narodením občianstvo po oboch rodičoch. Ak je jej otec Francúz tak má malá automaticky slovenské aj francúzske občianstvo, dvojité sa rušilo pri dospelých občanoch a aj tam sú výnimky.

prevenar
17. nov 2013

@vroni oki, aspon budem vediet 🙂 dix.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
hameeda
18. nov 2013

@fidka79 : napisala som ti di IP

matozazzo
18. nov 2013

@klarita1979 Nezalezi na tom, ake ma obcianstvo, ale kde zijete. Dcerka sa narodila v CR, automaticky slo ockovanie ako v CR, potom sme zili v Rakusku, presla na rakuske ockovanie - bud ho doplnili alebo ma upozornili, ze je to taka a taka vakcina a ked sme sa vratili na SR, pani Dr. telefonovala uz nepamatam kam a overovala si, ako ma postupovat, ci ma nieco preockovat alebo nie. Potom nam zavolala a tusim jednu vakcinu uz nedostala, lebo ju uz mala ako mladsia. Ale ked na to pozeram, ockovanie je priblizne rovnake, len skor narodeni dostali napr. vakcinu 4 zlozkovu a neskor sa 2 zlozky doockovali a mladsia uz dostala 6 zlozkovu.
V Rakusku mi napr. Dr. povedala, ze zijeme v meste, kde je vela kliestov (Graz - obrovsky park) a tam automaticky ockovali aj proti kliestom. Pri mladsej som bola ovplyvnovana nazormi mamiciek, ci ano alebo nie, ale rozhodla som sa pre ano, kedze viem, ze ostavame na Slovensku, pracujem s detickami a ked som videla, ako stresovali mamicky, ked dietatko dostalo crevnu chripku a potom lamentovali, ze keby bolo zaockovane proti rotavirusom, neskoncia v nemocnici, alebo ked boli mamicky tehotne, ani po deti do skolky nechodili, len aby nebodaj sa nenakazili, lebo nie vsetky deti su ockovane a co ked niektore nieco donieslo z dovolenky... ale pre teba je dolezite, kde budete zit a podla toho sa rozhodni.
mame v skolke 2 deti, ocko je Anglican a pendluju hore-dole, ale ziju prevazne na SR. mamka nechala zaockovat podla slovenskeho, pretoze vela cestuju a casto boli chore...