Je lepšie očkovať Prevenar 13 alebo Rotarix?

silkos
27. feb 2012

prosim o informacie co je lepsie

katren
27. feb 2012

ja som Rotarix dala....ale su to 2 davky po 50€ /spolu 100€/
a vyberas Prevenar alebo Synflorix /povinne/ a Rotarix je nepovinny 😉
Prevenar alebo Synflorix sa picha, Rotarix sa papa 😉

silkos
autor
28. feb 2012

@alecka aj to moze byt 🙂

luciatko777
28. feb 2012

Ahojte damy, no pozeram, ze je to tu riadne pomotane, ale ako viacere z vas pisali, ockovanie proti pneumokokom je povinne a vybrat si mozes medzi Prevenarom a Synflorixom. Ockovanie proti rotavirusom je nepovinne a vakcina sa vola Rotarix. Ja osobne dam svojho drobca zaockovat Prevenarom a to kvoli tomu, lebo chrani proti vacsiemu poctu virusov pneumokoka a zaroven sa Prevenarom ockuje uz roky, takze je to urcite overena vakcina.

A este co sa tyka toho Francuzska, co ste tu pisali, videla som vtedy k tomu reportaz na Markize a ak si dobre pamatam, tak sa tam odbornici vyjadrovali, ze listina sledovanych liekov vo Francuzsku je standardnym procesom monitorovania novych liekov, takze by som sa kvoli tomu neznepokojovala a urcite by som sa nedala odradit 😉 Drzim palceky k dobremu vyberu.

lili777
28. feb 2012

@silkos Ja len k tomu Rotarixu - moje deti boli očkované vtedy, kedy sa nevyberal ani Prevenar ani nič. Rotarix je dobrovoľný na rotavírusy. Chcem ťa len podporiť, ak uvažuješ či dáš alebo nie. Ja som nedala a trpko oľutovala. Môj syn to chytil - 2,5 ročný a hneď aj dcérka - mala 10 mesiacov, skončili sme v nemocnici. Malý to horko ťažko zvládol doma. Nechcela by so to viac zažiť a veľmi som oľutovala, že som nedala očkovať. Je to hnusné ochorenie, dieťa úplne vyčerpá, zlikviduje imunitu - a my sa už 5-ty mesiac trápime, non stop sú chorí obaja, z jednej choroby do druhej. Malý dobral ATB a za 4 dni! ochorel. Vyliečil sa a teraz znovu ochorel a berie ATB. Proste nekonečný kolotoč chorôb a infekcií. Ak zvažuješ kvôli peniazom, tak náklady s hospitalizáciou, lieky, probiotiká a teraz lieky na choroby, poplatky u lekára sú mnohonásobne vyššie! A to mi ešte aj keď sme šli na kontrolu po chorobe stihli v čakárni chytiť slintavku!! Teraz sa trápime s tým. Malá nikde nebola dva mesiace, len doma a u lekárky a ešte aj toto doniesla. Takže určite zaočkuj, ak máš trochu možnosť.

luckaprima
4. mar 2012

@katren prosim Ta ako Ti dietatko zareagovalo na rotarix, ja som bola presvedcena ze ho dam uz ho aj mam v chladnicke ale teraz pocuvam ze su nejake dost skarede reakcie, ako krv v stolici, v letaku sa pise aj o prudkej bolisti zaludka, horucke, hnacke.. atd. tak trochu vaham, chcem dobre ale aby to tak aj bolo. vopred dakujem za odpoved (e)

vivusika
4. mar 2012

ja som dávala iba povinné, žiadne navyše...

katren
4. mar 2012

@luckaprima nasi obidvaja uplne v pohode, nemali ziadnu reakciu..... 😉

renatka737
4. mar 2012

@luckaprima Ahoj ja som dala rotarix tiez a ziadne ozvy z toho nemala🙂

sotia
4. mar 2012

sú to úplne dve odlišné očkovacie látky. Prevenar môžeš uprednostniť pred Synflorixom, jeden z nich je povinný. Rotarix je nepovinný....hnačky spôsobuje milion druhov rotavírusov, ťažko povedať, že keď dáš dieťatko zaočkovať rotarixom, že neochorie na komplikované hnačkovité ochorenie...podľa mňa reklama ako vyšitá. Ale to je len môj názor.

luckaprima
4. mar 2012

@renatka737 @katren dakujem a davali ste ho zaroven s prevenarom alebo niecom inym? ci samostatne? lebo ma chyta nejaka panika ked to vsetko citam

renatka737
4. mar 2012

@luckaprima dali nam to spolu, ale kazde dieta to znasa inak a som rada ze nam to dopadlo dobre drzim palce aj vam aby ste sa rozhodli spravne. Ja by som rotarix nedala ale rozhodla som sa preto lebo moje dve sesternice lezali s detmi vyse 2tyzdnov na infuzkach v nemocnici.

luckaprima
4. mar 2012

@renatka737 ja som povodne tiez rotarix nechcela, ale mnozia sa okolo mna pripady co tiez skoncili ako ti vasi na infuzkach, ale teraz citam aj tie negativne postoje a skusenosti, normalne dostavam strach, no uvidim do stredy sa musim rozhodnut. dakujem krasne paa

luckaprima
4. mar 2012

@kaja73 dakujem, no ved práve tá stránka zasiala vo mne semienko pochybností a clánok o Maroskovi z Oravy..

kaja73
4. mar 2012

@luckaprima ja mam dve deti,ani jedno toto ockovanie nama-st.syn ma už 13 rokov a hnaciek-aj silnych -mal za zivot vela-takže len jeden povodca to nebol.
Povinnych ockovani je tolko,ze ja osobne by som telicko nicim nepovinym nezatazovala-kazda vakcian znizi imununitu dietata a ono je potom nachylnejsie na ine infekty.
A pri rotavirusoch ide len o riziko dehydratacie o nic ine nejde.
Pri vakcine dieta moze schytat samotnu rotavirusovu hnacku-je to totiž ziva vakcina- ,plus podstupuje riziko inych vedlajsich učinkov.

sotia
4. mar 2012

som detská sestra, na oddelení pracujem 17 rokov, iba v malých prípadoch aj komplikovaných hnačkovitých ochorení sa dokázali adeno alebo rotavírusy, ktoré boli pôvodcami týchto ochorení. Detičky ležali na infúziach aj ked povodcovia neboli práve títo. Záleží od dostatočného príjmu, dodržiavaní diéty atď. ...bohužiaľ niekedy fakt pomôže iba infúzna liečba, aby sa tráviaci trakt na určitú dobu obišiel a sliznice sa zregenerovali. Dieťa však potrebuje dostať energiu, ktorú inak nedostane, teda iba vďaka koncentrovaným roztokom získa silu na regeneráciu. A tých rotavírusov je fakt strašné množstvo, očkovanie je iba proti niektorým, nikdy neviete, ktorý sa na dieťatko nalepí a spôsobí komplikácie. Môže to byť práve pre iného ten neškodný typ .

ejuska79
4. mar 2012

@sotia no presne toto sa nam stalo, mala zaockovana a minuly tyzden sme stravili v nemocke s rotavirusom....infuzie dva dni, dalsie dva dni este vracala a hnackovala...ale uz ako tak pila a papala suchariky, zemiaciky... takze asi nie je ucinna na vsetky tie rotavirusy ....

sotia
4. mar 2012

@ejuska79 určite nie, takú očkovaciu látku nevymysleli a biznis je biznis. Práve maminy by dopriali svojim detičkám len to najlepšie a chceli by ich ochraniť od všetkého zlého, ale to sa bohužiaľ nedá.

blovitc120
4. mar 2012

Táto otázka je dosť zvláštna, lebo porovnávať povinný Prevenar 13, ktorý je proti pneumokokom a nepovinný Rotarix, ktorý je proti rotavírusom je trochu mimo, nie? To je absolútne neporovnateľné

sotia
4. mar 2012

@blovitc120 presne sú to dve odlišné očkovacie látky a ak mamička chce môže si dať dieťatko zaočkovať oboma

blovitc120
4. mar 2012

@sotia nerozumiem tvojej reakcii. Pýtala sa, či je lepšie zaočkovať Prevenarom alebo Rotarixom. Prevenar resp. Synflorix je povinný, tak o čom je tá otázka? Ako keby som sa opýtala, či je lepšie kúpiť si zimnú vetrovku alebo plavky. Každé je o inom

sotia
4. mar 2012

@blovitc120 no ved práve zmiatla ju doktorka, ked jej povedala, že si mavybrať medzi Prevenarom a Rotarixom. Vybrať si môže medzi Prevenarom a Synflorixom, to su teda tie pneumokokové vakcíny a ak chce môže si dať zaočkovať dieťa aj rotarixom, teda proti hnačkovitým ochoreniam.

puclik77
8. mar 2012

Ahojte dievcata, viete vobec ze si mozete vybrat medzi dvomi ockovacimi latkami proti rotavirusom? Rotarix je len jednovalentna vakcina, preto uplne nechapem, preco sa vsade prise len o rotarixe, ked je moznost vybrat si 5valentnu s dlhsou dobou ochrany 🙂

puclik77
8. mar 2012

@ejuska79 rotarix nie je ucinny proti vsetkym rotavirusom len proti jednemu typu. je to jednovalentna vakcina. Skoda ze ti tvoja pediatricka zrejme nepovedala, ze je mozne zaockovat 5valentnou vakcinou proti rotavirusom, ked uz mas zaplatit tolko penazi, hm?

mima77
24. máj 2012

no, riešia sa tu blbosti, že to nie je o tom istom... veď to pochopila určite už aj mamina čo sa to pýtala... tak ju prosím nezdžubávajte neustále...! no pomýlila sa a čo teraz?! stáva sa...
ja mám ale inú otázku - keďže sa nemá miešať neživá a živá vakcína, ktorú mám dať synov?i keď Rotarix chcem dať určite (a tá je živá vakcína) akú potom dokombinovať ku nemu?? Prevenar, alebo Synflorix? Ktorá z nich je živá a ktorá neživá?? toto potrebujem vedieť a zatial som nikde nenašla...
a na margo nebezpečných vakcín - zažila som si týždenný pobyt s ročným synom v nemocke na infúzkach - nakazili sme celé oddelenie kým zistili že mal vlastne Rota vírus a nedali nás na infkečné, ale na bežné oddelenie... ale to čo som zažila s ním veru ďalšiemu môjmu dieťaťu nedoprajem!! skoro mi zomrel a toto ja nerisknem znova! takže radšej sa budem modliť deň pred očkovaním, aby ho Boh ochránil od vedlajších účinkov vakcíny a dúfať, že to tak aj bude, lebo tú druhú variantu som si už zažila a neprosím viac!! 😀 jaaaj... a prdím na všetky reklamy - na tie ma nenamotajú, ale vlastná skúsenosť sa vymazať len tak nedá...! tiež mi zmenila dieťa na nepoznanie - doslova! tak ako prípadná nežiadúca reakcia na vakcínu!

kamilkka
5. dec 2012

@mima77 už to asi nie je aktuálne, ale napíšem aj pre ďalších - prevenar aj synflorix su nežive očkovacie latky, nie je medzi nimi rozdiel (iba v tom, že jedna je proti 10 kmeňom a druhá proti 13 kmeňom), princip tejto vakciny je v tom, že obsahuje časť obalu tela pneumokoka, tzv polysacharid, ten telo rozozna a vytvorí protilatku, ked príde skutočny pneumokok do tela, protilatka je hned pripravena zabojovať, teda dieťa neochorie.
prečitala som aj ten prípad Maroška (kedže sme tiež teraz pred očkovaním) a myslim si, že tam ochorenie, ktoré dieťa dostalo nemá suvis s očkovaním, to bola iba zhoda okolností, že sa to vyskytlo spolu... ako može neživá časť tela pneumokoka spôsobiť ochorenie? mimochodom - pneumokokova meningitida je tak važne ochorenie, že je ťažke boj vyhrať, v tom prípade sa mi zda očkovanie naozaj na mieste, možno keby bol maroško zaočkovany týžden skor, nedostal by zapal mozgovych blan, pretože by už mal vytvorene protilatky, jeho prípad sa mi skor zda PROočkovanie ako PROTI... neviem si pomocť, iked to teraz naozaj z každej strany zvažujem.

nae
7. dec 2012

@kamilkka Ahoj, tvorba protilátok nie je záležitosť jedného týždňa, u takýchto malých detí sa jedná aj min. o 3 týždne.
Meningitída/encefalitída je uvedená ako nežiadúci účinok v príbalovom letáku hexavakcíny. Aplikovať do dieťaťa súčasne živú a neživé vakcíny, ktoré okrem iného obsahujú min.oslabených 24 patogénov, ich fragmentov a súčasne hotové protilátky, je prinajmenšom neetické (slušne povedané). Neviem, ako by sa páčilo ujom a tetám z farmaceutických firiem a niektorým pediatrom, keby sa súčasne mali dávať očkovať aj oni, ale v adekvítnom množstve vzhľadom na ich hmotnosť -
takže min. 5 ml hexavakcíny do stehna (u dospelých event. do ramena), 5 ml Prevenaru do druhého stehna a aspoň 5 ml rotavírusovej vakcíny orálne.

kamilkka
7. dec 2012

@nae prepač, ale v tvojom príspevku je viacero nepravdivých faktov - hexavakcina a ani prevenar či synflorix niesu živymi vakcinami, to je fakt, nie vec na diskusiu, živou vakcinou bola iba BCG vakcina a teraz Rotarix (ten však nie je povinny)
odkial je čislo 24? hexavakcina je proti 6 chorobam a synflorix proti jednej, iked rataš 10 kmenov, nie je to 24.
a vakcinaciou sa neaplikuje dieťaťu žiadna hotova protilatka, to by už nebola aktívna imunizacia.
takisto som prečitala príbalovy letak hexavakciny a žiadna meningitida ako nežiaduci učinok tam uvedena nieje.

hajanka
7. dec 2012

@kamilkka
hexa, prevenar a synflorix nie su, ale rotarix ano, cize @nae to napisala spravne, aplikovat do tela sucasne nezive a zivu vakcinu.... (atd.)

ak som to ja dobre pochopila, tak nepisala o pocte chorob, ale pocte patogenov (co vlastne aj uviedla)
hexa 6 chorob - ale 10 roznych patogenov (typov, kmenov, ci serotypov) - diftériový toxoid, tetanový toxoid, antigény Bordetella pertussis (Pertusový toxoid, Filamentózny pertusový hemaglutiní, Pertaktín), antigén hepatitídy B, poliovírus (kmene Mahoney, MEF, Saukett), Polysacharid Haemophilus influenzae typ b,
prevenar 13 - seropyty 1,3,4,5,6a,6b,7f,9v,14,18,19a,19f,23f
rotarix 1- RIX4414
spolu 24 patogenov

http://www.ema.europa.eu/docs/sk_SK/document_li...
V extrémne zriedkavých prípadoch bola hlásená paralýza, neuropatia, Guillain-Barrého syndróm, encefalopatia, encefalitída a meningitída. (aj ked kauzalna suvyslost sa nedokazala, ci nebola skumana alebo sa nechcela dokazat, to sa nedozvieme).

http://www.ema.europa.eu/docs/en_GB/document_li...
Experience with hepatitis B vaccine:
In extremely rare cases, paralysis, neuropathy, Guillain-Barré syndrome, encephalopathy, encephalitis and meningitis have been reported.

http://vran.org/about-vaccines/specific-vaccine...
Invasive meningococcal disease – a possible link between this and pertussis vaccination was noticed in Britain. During the period of low uptake of DTP vaccine from the mid-1970′s to mid-1980′s there was a decrease in the number of deaths of children newborn to 4 yrs old from invasive meningococcal disease and an increase as vaccination rates subsequently rose.

niekedy treba citat aj pribalove letaky rovnakeho lieku aj zo zahranicia, v nasich tototizto nemusia byt vsetky skutocnosti uvedene (hlavne co sa tyka zlozenia)
ps: aj MMR obsahuje zive virusy

nae
7. dec 2012

Ďakujem veľmi pekne Hajanke za doplnenie, ešte dopíšem pár slov, ktoré si nemožem odpustiť 🙂

@kamilkka
Trochu si vo vyjadreniach protirečíš - najprv vysvetľuješ:
---ad Prevenar/Synflorix: princip tejto vakciny je v tom, že obsahuje časť obalu tela pneumokoka, tzv polysacharid, ten telo rozozna a vytvorí protilatku, ked príde skutočny pneumokok do tela, protilatka je hned pripravena zabojovať, teda dieťa neochorie.
A potom napíšeš: ----... ako može neživá časť tela pneumokoka spôsobiť ochorenie?

Veľmi jednoducho napísané: polysacharidy (resp. lipopolysacharidy - LPS) z baktérií sú v prvom kontakte s bunkami imunitného systému, obchádzajú Th systém, vyvolávajú tvorbu protilátok B-lymfocytmi. Práve LPS sú často povodcom dokonca tak vážnych reakcií, ako je napr. syndróm toxického šoku. Takže aj neživá časť tela pneumokoka je stále schopná vyvolať žiadanú/nežiadúcu imunitnú reakciu. Myslela si to asi konkrétne na ten spomínaný prípad malého chlapčeka. O jeho prípade neviem podrobnosti, či príčinou úmrtia bola preukázaná pneumokoková meningitída.

-----prepač, ale v tvojom príspevku je viacero nepravdivých faktov - hexavakcina a ani prevenar či synflorix niesu živymi vakcinami, to je fakt, nie vec na diskusiu, živou vakcinou bola iba BCG vakcina a teraz Rotarix (ten však nie je povinny)

Nepísala som, že hexa a Prevenar/Sunflorix sú živé vakcíny, to sme sa asi zle pochopili, resp. som to nenapísala polopate. Máš pravdu, že sú neživé. Živými vakcínami sú okrem spomínaných aj Rotateq a MMR vakcíny.

----odkial je čislo 24? hexavakcina je proti 6 chorobam a synflorix proti jednej, iked rataš 10 kmenov, nie je to 24.
a vakcinaciou sa neaplikuje dieťaťu žiadna hotova protilatka, to by už nebola aktívna imunizacia.

Hajanka ten počet už upresnila 🙂 Počítala som to povodne ako 6 patogénov z hexy, 13 z Prevenaru, 5 z rotavírusovej vakcíny (počítala som Rotateq, kde je 5 druhov rotavírusov).
S tou hotovou protilátkou som sa sekla, sorry - pomýlila som si to s inou vakcínou, kde je prítomný hotový imunoglobulín proti tetanovému toxínu.

----takisto som prečitala príbalovy letak hexavakciny a žiadna meningitida ako nežiaduci učinok tam uvedena nieje.

Už odpovedala Hajanka, ale je to tam uvedené, aj v českej mutácii.V bližšom popise je uvedené širšie spektrum "velmi vzácných" reakcií v porovnaní s príbalovým letákom (citujem: mrazení, únava, malátnost, edém, pobledlost, meteorismus, nausea, rozrušení, porucha spánku, dyspnoea nebo pískavý zvuk při vdechu, angioedém, oboustranné otoky dolních končetin; křeče, obrny, neuropatie, syndrom Guillain-Barré, encefalopatie, encefalitidy a meningitida, zánět očního nervu, faciální paralýza – bez příčinné souvislosti s očkováním; alergické reakce, pruritus, vyrážka, kopřivka; přechodný otok místních lymfatických uzlin; petechie, purpura, trombocytopenická purpura, trombocytopenie)