Máte skúsenosť s chorobou, ktorá vypukla následkom neočkovania?

erienka
1. sep 2013

Rozhodla som sa, ze nedam dceru ockovat, no vcera som dostala od znamych brozurku o ockovani a zasa si nie som ista, ci som urobila dobre. O nasledkoch ockovania je tu toho napisaneho vela. Ale mate niekto osobnu skusenost s chorobou, ktora vypukla nasledkom neockovania a mala zly priebeh?
Pokial viem, vacsina chorob, proti ktorym sa ockuje, je liecitelna viac menej bez komplikacii, no znami mi vcera povedali opak - vraj priznaky choroby sa casto prejavia az vtedy, ked je choroba v rozvinutom stadiu a vtedy je uz pre dieta neskoro. Tak ako to vlastne je? Ma niekto skusenost s chorobou? Dakujem

vejula
1. sep 2013

ja nemam. Mojej kamaratky synček dostal čierny kašel, ked mal 2 mesiace a ešte nebol očkovaný. Boli sice v nemocnici, ale dostal sa z toho relativne v pohode a nema žiadne nasledky. 😉

zuzkamacken
1. sep 2013

ja si myslim, ze pravdu o ockovani-neockovani nevie nikto..

lienkan
1. sep 2013

@erienka Mam skusenst - nedali sme očkovat proti rotavirusom do pol roka - Takto pred tyzdnom nás pustili z nemocnice- neprajem to nikomu - velmi nám to bolo luto - pri druhom neváhame..

jonas17
1. sep 2013

@erienka podľa mna je to blbosť s tými príznakmi...ide ti o povinné očkovanie? tak tetanus je u nás 2 prípady za rok, starší ľudia, žltačka je blbosť, nemá ju kde dostať, čierny kašeľ je liečiteľný, záškrt, obrna sa nevyskytuje, kde to chytí? hemofil, no moja nie je očkovaná a teraz ho mala, nikto mi na to nechcel dať lieky, lebo vraj to má každý, pokašliavala a prešlo to, mums, osýpky som mala ako dieťa, rubeola, tá je tiež liečiteľná...a ten rotavírus majú deti bežne, očkované aj neočkované. neočkované to zvládnu ľahšie, ale myslím, neočkované ani inými vakcínami...ja mám skúsenosť, že dieťa, ktoré nemá narušenú imunitu očkovaním, zdravo sa stravuje, je otužované, pri každej teplote nie je krmené liekmi, všetky choroby hravo zvládne..proste imunita je v poriadku a vie sa vysporiadať s každou chorobou lepšie, rýchlejšie, bez následkov....my sme ani kiahne nedostali od kamarátkiných detí...jej malé neočkované polročné dieťa ich malo a zvládli to za týžden bez teplôt, liekov a s pár vyrážkami...ale ty si musíš všetko naštudovať, lebo pokiaľ si nebudeš istá, budeš sa stále báť...akože ja tiež mám rešpekt pred chorobami, ale nejak som sa nastavili pozitívne a okolo seba mám deti neočkované a oveľ-oveľa zdravšie, ako očkované...

lilysk
1. sep 2013

@lienkan V akom veku ste mali rotavirus?

lienkan
1. sep 2013

@lilysk 18mesiacoch

suzzi_
1. sep 2013

s rotavirom - dcerka bola ako 8tyzdnova hospitalizovana z ineho dovodu a v nemocnici chytila rotavirus. prebehlo to relativne dobre, i ked to male telicko malo co robit kym sa z toho dostalo. takmer do 2rokov u nej bola indikovana dismikrobia creva, ale velku rolu tu urcite zohralo mnozstvo atb ktore do vtedy vybrala. myslim si ze kazdy organizmus je iny, niektore dietatko sa z choroby vystrabi rychlo a priebeh ma relativne dobry, ine ta ista choroba zlozi. je to ako loteria - hop alebo trop. a my rodiacia rozhodujme...

zitaje
1. sep 2013

@erienka teba asi zaujimaju hlavne choroby, proti ktorym sa ockuje POVIINE, vsak? V tom pripade by to zaujimalo aj mna...nikoho takeho nepoznam, kto dostal napr. rubeolu alebo hepatitidu B, pretoze nebol ockovany...
Obe moje deti mali ovcie kiahne, starsia mala horsi priebeh, mladsia lahsi, ale v pohode sme zvladli, ani tretie dieta nedam zaockovat.

patkobo
1. sep 2013

@erienka takto Ti poviem .. ked ockovat das a Tvoje dietatko bude mat nebodaj nejaky vaznejsi neziaduci ucinok z ockovania, tak si budes vycitat, ze preco si ho ockovat dala a ked ockovat nedas a dostane tu chorobu, kt. bude mat tazsi priebeh, tak si budes vycitat preco si ockovat nedala ☹ .. proste musis sa rozhodnut sama, na zaklade toho co si nastudujes sa musis priklonit na jednu stranu .. ockovat?? neockovat?? a tej strane verit .. a podla mna "brozurka o ockovani" nie je zdrojom objektivnych informacii pretoze s velkou pravdepodobnostou je dielom farmakobiznisu 😉

zuzkamacken
2. sep 2013

presne ako vravim, nic nie je 100% pravda!!!! pravda o skodlivosti/prospesnosti NEEXISTUJE!!! kto si pochvaluje, ze nedal ockovat a dieta je zdrave moze dakovat stastene!!! rovnako rodic, ktory dal zaockovat a vsetko prebehlo bez vaznejsich priznakov!!!!

adsumus
2. sep 2013

Maminka dievčatka, ktoré neočkované zomrelo na pneumokoka.
http://www.pkids.org/immunizations/videos/pneum...

erienka
autor
2. sep 2013

@zitaje a aky bol pristup pediatricky k tebe, ked si prisla s tym, ze deti dostali choroby, proti ktorym neboli ockovane?

nefertitka
2. sep 2013

mna by zaujimalo, aka je sanca, ze mi dieta dostane zltacku typu A v skolke, ked je neockovane...od znamych pocuvam, nech ju dam zaockovat, sama dr.povedala, ze to nepovazuje za nutne..tak teraz co?tiez neviem, ci sa ockovani bat, ci nebat, ale po MMR vakcine sme mali 40tky horucky a velmi dlho bez inych priznakov....a vtedy som sa zlakla dost...

mamjka
2. sep 2013

ja som ako 6 či 7 ročná dostala žltačku.....a neprajem nikomu už len z toho čo si pamatám.....celá rodina bola v karanténe, vkuse som zvracala, hnačkovala...nič som nesmela piť len po lyžičkách čaj čierny....po cca 1 mesiaci som sa z toho dostala....

aj ja sa bojím dať očkovať malú...najme MMR sa bojím ☹ (o chvíľočku nas to čaká)...ale mám pediatričku ktorá je veľmi zodpovedná a malu mi nezaočkuje ani keď mala počas uplynulého tyždňa teplotku 37,1°C ....a taktiež sa bojím komplikácii ktoré pri chorobách hrozia....ale keď sa teraz všetky rozhodneme neočkovať tak sa nám tie choroby ktoré už "nemáme kde chytiť" vrátia.... 😒

zatiaľ som všetky povinné očkovania dala....verím že maličká to zvládne...

alikaa
2. sep 2013

@nefertitka Mna by od ockovania proti zltacke typu A odradzalo hlavne zlozenie vakciny. Je mnozena na bunkach z potrateneho babatka. Tak isto aj zlozka rubeoly v MMR vakcine je mnozena na bunkach z potrateneho babatka, konkretne plucneho tkaniva chlapceka, v 14. tyzdni tehotenstva

@erienka Neviem ako to myslis, ze choroba ktora vypukla nasledkom neockovania. Nasledkom neockovania moze byt akurat tak zdravie. Akukolvek chorobu, proti ktorej sa ockuje moze dostat tak neockovany ako aj ockovany, takze velmi nerozumiem tvojej otazke. Ale z opacnej strany ti mozem povedat osobny priklad, ja som dostala osypky ako dieta po ockovani proti osypkam 🙂 Dalsie 2 deti v nasom okoli dostali ciernykasel a boli plne ockovane, alebo dalsie 5-mesacne babatko dostalo hemofila po prvom ockovani hexou.

erienka
autor
2. sep 2013

@alikaa rozumiem, co mi chces povedat, ale nie je reakcia pediatricky hned taka, ze "dali ste ockovat"? A ak ste nedali, tak hned vycitky, ze "vidite, nemuselo sa to stat"...
Jednoducho ma zaujima, ako sa pediatri stavaju k tomu, ked dieta dostane chorobu a nebolo ockovane

erienka
autor
2. sep 2013

mimochodom ako to teda je? Pokial chorobu moze dostat aj ockovane dieta, tak aka ma byt ta vyhoda ockovania? Podla zastancov ockovania by mala mat ta choroba lahsi priebeh?

prevenar
2. sep 2013

neviem ci sa to da povazovat za chorobu, ale nasmu dietatu nasledkom neockovania vypuklo zdravie LOL! lekara nevidela cca 2 roky +/- ..kedze ho nepotrebuje (a zrejme tak skoro ani nebude) antibiotika mala len raz - ked bola malicka ..to sme boli este hlupi a verili detskej a systemu - nakazila sa inak pri preventivnej prehliadke - len koli tomu , aby niekto zapisal na papierik vysku a vahu ^^ . mala je cca 3-4x odolnejsia voci chorobam , ako my s manzelkou .

alikaa
2. sep 2013

@erienka Niektori doktori mozno tak reaguju, ale vacsina doktorov vie, ze ockovanie nechrani natolko, aby clovek tu chorobu po ockovani urcite nedostal (ak sa stretne s nakazenym).
Choroba ma priebeh podla toho, aka je imunita. Silna imunita zvladne chorobu lahsie, zla imunita horsie. Ak ockovany dostane chorobu proti ktorej sa ockoval, tak ockovanie tym padom zlyhalo a nie ze zlahsilo pribeh.

prevenar
2. sep 2013

@erienka

- kazdemu dietatu ktore je chore musi byt poskytnuta adekvatna zdravotna starostlivost ak ma zdravotne poistenie. totizto to je jedina podmienka. lekar ma liecit danu chorobu - lebo to je jeho praca (mala by byt) a nie spekulovat nad vecami do kt. ho nic. samozrejme radi utrusia nejaku poznamku .. skoda ,ze zhruba 99,8 - 9 ? % pripadov chorych na cierny kasel ma ockovanie proti ciernemu kaslu - k tomu poznamky nemaju ^^
- " Podla zastancov ockovania by mala mat ta choroba lahsi priebeh" ..teraz to uz len nejak exaktne - vedecky dokazat 😀 papier zial znesie vsetko ^^ ..z toho co som zistil my vyslo, akurat to ,ze je to absolutny nezmysel . ^^

pectore
2. sep 2013

@erienka vela osobnych skusenosti najdes tu : http://shotbyshot.org/story-gallery/ .. presne tymito skusenostiam sa aktivnejsie venujeme aj v nasej teme: https://www.modrykonik.sk/skupina/1838/ ... zameriavame sa tam na kritiku neockovania no vytane su nazory vystupujuce proti.... najdes tam viacero dovodov preco ockovat... najlepsie urobis ked si prejdes pre a proti a az potom sa rozhodnes... nazorov proti je tu na MK naozaj vela..a vela znich je bohuzial aj neodbornych ci spekulativnych... argument typu ze brozurka o ockovani je sponzorovana farmabiznisom je na zvazenie... pretoze ani neockovanie nieje nezistne... tomu vsetkemu sa u nas v teme venujeme... 😉

zuzkamacken
2. sep 2013

@prevenar
nie som zastanca ockovaniaani neockovania.. bola by som vsak opatrna pri vyhlaseniach typu "nase dieta nebolo ockovane a nic mu nie je" .. skor si myslim, ze je to o stasti, ze nie je chore. nie o ockovani ci neockovani... NIKTO nevie kde je pravda. vsetko su to dohady. ak zaockovane dieta neochorie je to tiez len stastie.. bolo by fajn, keby sa ludia vyjadrovali pokornejsie..

jonas17
2. sep 2013

@erienka podľa mna, "ako sa pediatri stavaju k tomu, ked dieta dostane chorobu a nebolo ockovane ", riešiš zbytočne. ked mi dieťa ochorie, bude ma prd zaujímať, ako sa pediater k tomu postaví, či čo si bude myslieť. je dôležité, čo o tej chorobe budeš vedieť ty. ved nech si myslí, čo chce, podstatné je, že viem, že to nie je smrteľné, že je to liečiteľné a hlavne, nenechám sa vystrašiť, vystresovať...moje dieťa malo v lete kliešťa a naša pediatrička ma tak vystrašila, že ma poslala ležať s dieťaťom na infekčné, lebo nám hrozí kliešťová encefalitída...na infekčnom na mna kukali, že čo tu chcem, že kliešť. incef. sa dá zistiť až po pár týždnoch, či tu chcem tak dlho ležať a či majú na nás pozerať...a vraj tú chorobu 30 rokov žiaden lekár nevidel...tak mojej lekárke, trúbe, sa podarilo akurát to, že ma vydesila na smrť...tak asi čo vedela o encefalitíde?

jonas17
2. sep 2013

@zuzkamacken hm, no pozri, to že moje tria a polročné dieťa je zdravé, lebo nebolo očkované, je fakt...má za sebou , zatiaľ, zdravý život bez liekov...kamarátkin syn, trebárs 5-ročný, je očkovaný, bral doteraz 15 atb...jasne, nedostal rubeolu, osýpky, ani tetanus...ale jeho mamička povie, že jej syn je očkovaný a nič mu nie je.... 😕 teda, nemá žiadne nežiaduce účinky...tak si myslím, že pokora chýba skôr jej, lebo následky očkovania môžu prísť až po rokoch ( moje dieťa dostalo cukrovku až v 14 roku) ale viem, že moja dcéra si imunitu len utužuje a čím dalej, tým má menšiu šancu dostať tie choroby, na ktoré sa očkuje..

zuzkamacken
2. sep 2013

@jonas17
jednoznacne. pokora ma byt na jednej i druhej strane... ale tak ako sa mozu vedlajsie ucinky prejavit po rokoch, tak moze neockovane dieta ochoriet na daku chorobu.. tiez po rokoch. nepaci sa mi, ze sa to u nas berie ako ciernobiela tema... nikto, ale NIKTO ma nepresvedci, ze je pravda na tej ci onej strane...nikto nevie...

pectore
2. sep 2013

@erienka ja ti napisem tak... Deti u ktorých je vakcinácia praktizovaná sú najrizikovejšia skupina čo sa týka vačšiny ochorení...(nie všetkých). Pri očkovaní si telo nielen buduje protilátky ale zároveň si pamätá spôsob obrany. Casto sa mozno stretnes stym ze aj tak po case dieta uz protilatky nema...ale.... V tomto prípade je zaužívany pojem imunologická pamäť. Jedná sa o bunky ktoré v organizme dlhodobo prežívajú a pri následnom stretnutí sa s chorobou vedia rýchlejšie , efektívnejšie a špecifickejšie zareagovať.. Neočkovaný jedinec ktorý s chorobou nikdy neprišiel do styku a ani nemal možnosť byť vakcinovaný je vo väčšej nevýhode. Ked dôjde k nákaze jeho telo testuje čo na danú infekciu zaberá. Stráca sa tým čas. Choroba je vo výhode kým ju imunytný systém rozpozná, zareaguje...kým u očkovaného jedinca dôjde k produkcii protilátok. ... ak niekto napise ze ockovanie ma ten vyznam ze sa nemame vobec nakazit je to nepravda... ockovanie nechrani pred nakazov 100% ... uspesnost je rozna v zavyslosti od vakciny.... skutocne dolezitý je miernejsi priebeh ochorenia na zaklade toho ze telo ma protilatky alebo vie ake protilatky ma produkovat.... imunita nieje nieco co mame prirodzene... musi sa stimulovat, cvicit.... vakciny su sposob treningu.... Neockujuci ako aj tu vidis.. casto argumentuju ze su to lahko liecitelne choroby...ale je to zavadzajuce pretoze to plati v pripade ze je jedinec zaockovany a pribeh choroby byva skutocne lahsi.... u neockovaneho jedinca to neplati... su to choroby ktore su spojene s castými komplikaciami a niektore pri neskorej diagnoze mozu byt pre male dieta alebo aj dospeleho fatalne.... spoliehanie sa v tomto na prirodzenu imunitu je bohuzial darwinizmus.. pri ktorom maju sancu prezit len ty "lepsi" .... na take osypky do dnes neexistuje liek ..a ak ti niekto odporuci injekcne podavanie vytaminu C v takom pripade.. tiez je to na zvazenie.. pretoze toto je experimentalna liecba... ku ktorej treba pristupovat opatrne... pretoze ani vitamin C nemozes dat hocikomu... hoc jaku davku... vela zavysi od hmotnosti a zdravotnych problemov.... nehovoriac ze patri do ruk lekarom.... a este jedna vec na zamyslenie... uspech je vacsinou rychla diagnostika.... ale ako sa tu pise v dnesnej dobe a hlavne na slovensku su tie choroby vdaka vysokej zaockovanosti raritou..... u lekarov ktorý ich poznaju len z knizok by som sa na rychlu diagnozu nespoliehala ani omylom....

prevenar
2. sep 2013

@zuzkamacken

kludne bud opatrna ako velmi len chces. nikto ti zamozrejme nic neberie ..co sa tyka mojho zivota , tak ten si uz zariadim podla seba. ja viem kde je pravda ..co mi uplne staci ku stastiu. zvysok obyvatelstva nech sa uz zariadi podla svojho uvazenia v com kazdemu drzim palce.

bolo by fajn keby sa kazdy radsej staral v prvom rade o svoj zivot a zivot svojej rodiny a nie o zivoty cudzich ludi do ktorych im NIC nie je . ^^

..v kazdom pripade odomna za svoj nazor aspon nedostanes pokutu 330 eur. 😅

zuzkamacken
2. sep 2013

to ze sa za odlisny nazor plati pokuta je samozrejme blbost.. dakujem ti za zhovievavost 🙂 .. len aby sa veci ockovacie/neockovacie casom neukazali ako mylne... preto by mali radikalni ludia vazit slova.. nemyslim teba.. ale zbytocne polarizovane skupiny ockovancov a neockovancov...

pectore
2. sep 2013

boze toto je sila.... a nepravda v jednom " bolo by fajn keby sa kazdy radsej staral v prvom rade o svoj zivot a zivot svojej rodiny a nie o zivoty cudzich ludi do ktorych im NIC nie je . " ....vcom je rozdiel v mysleni od zvierat....? .... kde sa schovala ludskost?... clovek usilujuci sa o ludskost predsa nemoze uplatnovat svoje priania na ukor druheho... treba hladat najlepsie riesenie pre vsetkych... odkedy svet konci na prahu mojho domu????? ...... to v akom vesmire sa taketo myslienky siria nebodaj este ako humanne?..... to uz aj niektore zvierata maju v sebe viac "chochmesu" ked sa staraju medzi sebou vzajomne o svoje zivoty... pomahaju si prezit v komunite.... prikladov je na tisice... fakt clovek cloveku vlkom....som rada ze takto nedokazem na veci pozerat.... 😔

zitaje
2. sep 2013

@erienka ockovanie proti ovcim kiahniam nie je povinne, takze reakcia pediatricky bola taka, ze zobrala na vedomie a zapisala do karty (kedze ovcie kiahne sa ani nejak extra neliecia, t.j. nepodavaju sa lieky, len podpora, ako c-vit a pod.).
A ako pisali aj ini - tiez si myslim, ze zaklad je, aby si ty sama vedela o tych chorobach co najviac, hlavne o ich liecbe, okrem toho sa treba usilovat byt zdravy, otuzily, mat prirodzene dobru imunitu, a nie do seba napchat vsetky ockovania a lieky, co ak ma nahodou ochrania pred niecim...