Povinné očkovanie - výhody a následky

delirose
14. máj 2015

Ahojte Mamičky,
kedže sa blíži čas prvého očkovania mojej najdrahšej dcérky, rada by som sa Vás skúsenejších mamičiek opýtala, aké následky teda nežiadúce učinky mali vaše babätká, alebo babätká vašich blízkych či známych. Teploty, stvrdnutie, začervenanie každá jedna drobnosť až na fatálne následky, o ktorých sa nehovorí. To je otázka pre tie, ktoré očkujú...
Pre tie ktoré neočkujú je jednoduchšia....dajú sa tieto choroby zvládnúť aj bez očkovania teda aké máte skúsenosti keď ste nedali Vaše dieťatko zaočkovať a nedajbože chorobu proti ktorej sa očkuje dostalo...

Za každú odpoveď ďakujem lebo len Vy ste reálny ľudia ktorí to zažili...

Ešte raz ďakujem aj keď sa možno stane že téma nebude príliš veselá...
Prosím Vás aby ste sa nezačali hádať o tom kto očkuje a kto neočkuje a prečo, je to každého osobná vec aj keď je to povinné, len takáto téma s reálnymi skúsenosťami sa tu ešte nenachádza 2v1...

sissy27
14. máj 2015

@delirose nič v zlom, ale prosím ťa, použi vyhľadávač - na túto tému je tu milión diskusií a aj tak v každej jednej na túto tému vznikne hádka - tu to bude do hodiny rovnaké...
podstatné je, že NIKTO ti dopredu nepovie, ako bude reagovať tvoje dieťa... možno nebude mať ani len to začervenanie a ani nezaplače, keď ju pichnú (ako moja) a možno... a áno, tie choroby (aspoň väčšina z nich) sa dá zvládnuť aj bez očkovania, napr. mumps bol ešte za mojej generácie bežne prekonávaným ochorením... výhody očkovania? no asi len toľko, že očkovanie znižuje pravdepodobnosť, že dieťa tú chorobu dostane (znižuje, nevylučuje)... riziká? prečítaj si príbalové letáky, ak si trošku zdatná aj v angličtine, tak skús aj tie, ktoré sú v zahraničí...
naozaj, prečítaj si už tie existujúce diskusie, myslím, že najbližších pár týždňov budeš mať o zábavu postarané... nie sú ani nijak staré či neaktuálne...

violet77
14. máj 2015

Ahoj, my mame 2. kolo prave za sebou. Po prvom ockovani nam nebolo vobec nic, len v ten den bol maly viac spavy. Kamarstky vraveli, ze druhe kolo sa znasa horsie a ze si mam pripravit cipok proti teplote, ale mali sme len 37,5 tak sme ani nepotrebovali. Poznam babu co nedala ockovat, dlho ju doktorka prehovarala a nakoniec dostala pokute 300€.

janinah
14. máj 2015

nesúhlasím,že toto je každého osobná vec......dobrý článok odborníčky je v novej Slovenke

tanusenka
14. máj 2015

@delirose ked nemas istotu ako tvoja malinka zareaguje na ocko poziadaj doktorku nech jej spravi testy ... mas na to pravo v testoch sa uvidi ci zvladne ocko alebo nie...

delirose
autor
14. máj 2015

@tanusenka vážne? a čo to obnáša?

sardinka333
14. máj 2015

@delirose žiadne komplikácie sme nikdy nemali , žiadne z detí, len hnisavu vyražku ani teploty ani nč...ani neviem že ich očkovali, ani v okolí mamičiek na ihrisku nikto nič nespominal ked sme sa bavili že kedy idu očkovat.
A odpoved na tvoju druhu otazku - ako zvladnuť obrnu, zaškrt, tetanus bez očkovania zaujíma aj mna...v žiadnom vlakne na nu žaidna antivaxerka nedokazala odpovedať okrem hygien, vit. C a ruška....takže pochybujem že ty sa dozvieš viac. Každopádne ani jednu z chorob by som nechcela ,,zvládnuť,, lebo ludia to vidia velmi zjednodušene si myslia že je to ,,len,, mumps tak sa utešuju ale take ine chuťovky - rubeola a vyššie spomínané budu iste problematickejšie na liečbu. Každopadne rozhodni sa ty.

delirose
autor
14. máj 2015

@sissy27 ďakujem za odpoveď...som rada že tvoja malá nemala žiadnu reakciu ani ju to nebolelo...ďakujem

mircalla
14. máj 2015

@delirose Nic v zlom, ale k tejto temu je to asi 100 diskusii....je to aj kopa hysterie ohladom (ne)ockovania...staci si precitat.....dostanes uplne rozne nazory
My sme ziadne komplikacie nemali. deti s oslabenou imunitou problemy mat mozu

tanusenka
14. máj 2015

@delirose co obnasa co? neviem co myslis...

delirose
autor
14. máj 2015

@tanusenka ako odber krvi to je pravdepodobne nie? odkial tu krv beru a kolko trvaju vysledky...a este ci ockujes kludne aj ip...dakujem

seahorse27
14. máj 2015

Ja deti ockovat davam. Dcerka ma 6 rokov, ako babatko znasala ockovania dost zle - teploty, opuch v mieste vpichu, hnacka, co trvalo zhruba 4 dni, ziadne trvale následky. Syncek ma pol roka, ma za sebou 2 ockovania - Hexa a Synflorix. Po prvom ockovani v 3 mesiacoch (dostal obe vakciny v jeden den) mal 4 dni teploty, bol podrazdeny, uplne sa nam rozhasil rezim, hrcka po Synflorixe mu pretrvavala vyse mesiaca. Ked som to porozpravala doktorke, velmi sa cudovala, ze prve ocko deti zvycajne znasaju dobre...Druhu davku v 6 mesiaci nam uz rozlozila na 2x s odstupom 2 tyzdnov a cuduj sa svete, absolutne nic sa nedialo - ziadna teplota, maly opuch na nozickach, ktory sa vstrebal za 2 dni, maly bol uplne kludny, usmievavy...Ja teda odporucam casovy rozostup medzi vakcínami, ak bude pediater ochotny to urobit. U nas bola ochotna az po tych neziaducich ucinkoch po prvom ockovani, lebo im asi poistovna nepreplaca tolko navstev.

tanusenka
14. máj 2015

@delirose ano ockujem odber bol z rucky a testy nam trvaly tusim tri dni ... mame prve a druhe ockovanie tretie neviem ci dam tam uz uvazujem ze nedam uvidim co povie na to doktorka

nikimax
14. máj 2015

@delirose kusok dole pod touto temou,co si zalozila, je presne to, co hladas....tema sa vola : Ake neziaduce ucinky malo vase dieta po ockovani? Je tam veeela reakci, pripadov a pribehov....smutnych... ☹

evittam
14. máj 2015

@delirose Ani krvné a ani žiadne iné testy ti vôbec nezaručia či tvoje dieťa bude alebo nebude mať následky po očkovaní.A čo sa týka chorôb proti, ktorým sa očkuje, tak dajú sa zvládnuť - mumps,kiahne,osýpky, som ako dieťa mala a som úplne v poriadku. No a ďalšia vec je,že žiadna vakcína ti nezaručí, že tvoje dieťa tú chorobu nedostane.Treba si toho veľa prečítať a rozhodnúť sa 😉

delirose
autor
14. máj 2015

@tanusenka preco uvazujes ze nie?

1177
14. máj 2015

Nikdy sme nedavali ockovať 2 vakciny naraz, deti nemali ziadne vedlajsie ucinky, ani len teplotu. Chcem sa opytat tych co neockoju, ci existuju resp. ci davaju detom aspon monovakciny.. Zaujima ma prave ten tetanus.. Je to len otazka, nechcem rypat do ziadnej strany

dazdovka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
evittam
14. máj 2015

@1177 Ahoj, nie ani tetanus. Je veľmi nepravdepodobné, že sa môžeš nakaziť - rana by musela byť hlboká (ideš do nemocnice) a prostredie "kontaminované". Bežné rany stačí poriadne vydezinfikovať a je po probléme. A bububu v štýle - "hrdzavý klinec, trieska pod nechtom" - mám skúsenosti z oboma prípadmi a nič sa nestalo ani u lekára sme neboli. 😉

tanusenka
14. máj 2015

@delirose este som to moc nestudovala ale zevraj tato vakcina ma vlastne tri druhy latky v sebe ...my sme kazdy druh latky dostavali postupne ked som bola mala a teraz to davaju do jedneho ockovania.. podla mna to je na dieta vela a vela deti to tazko zvladalo vela deti ma z toho ockovania cukrovku no musim to nastudovat este som to poriadne neriesila ...

1177
14. máj 2015

No, my chodime na kone, a tam sa nas ako prvu vec pytali na ockovanie proti tetanu.. Kvoli konskemu trusu. Tak len preto sa pytam..

delirose
autor
14. máj 2015

@tanusenka presne ze my sme dostavali mmr apotom tetanus, cierny kasel a detska obrna...ziadne hexa ockovanie a to nehovorim o pneumokokoch...tie ani neviem ci sme dostavali...

dazdovka
14. máj 2015

@delirose ja by som sa neohliadala do minulosti, v Ceskoslovensku sa ockovalo proti pravym kiahnam este 4 roky po tom, co boli vyhlasene za vyhladene z povrchu zemskeho, u nas sa vzdy nejako zivelne robili tie ockovacie kampane 😝
Skor si pozri ochorenia, proti ktorym sa ockuje, najdi si informacie o prejavoch a liecbe (ci sa rozhodnes ockovat, alebo nie, tie informacie by si mala vyhladat, pretoze ockovanie nebrani nakazeniu a je vzdy lepsie odhadnut prejavy skor, ako sa zvrhnu k vaznym stavom) 😉

sasa1983
14. máj 2015

@dazdovka paneboze!ak ste studovali vysoku skolu, tak sa spravajte ako vzdelany clovek, ktory studoval vysoku skolu. Ochorenia, proti ktorym sa ockuje, uz nie su zriedkave. A su aj ine ochorenia (TBC), proti ktorym ockovania uz nie su povinne, ale ja svoje dieta rozhodne zaockovat dam, lebo ako lekarka vidim a viem, ze tuberkuloza na Slovensku nielenze nie je zriedkava, ale je stale castejsim nalezom a to nielen u starsej populacie. Sasa

dazdovka
14. máj 2015

@sasa1983 o ktorych ochoreniach hovoris, myslis cierny kasel, ktory je tu napriek plosnemu ockovaniu (98% populacie) na vzostupe od 80-tych rokov? http://www.szu.cz/tema/prevence/pertuse-v-cr-v-...
Ockovanie na TBC davate svojim detom 😕 😕 😕 tu BCG vakcinu, ktora nebrani rozvinutiu plucnej TBC, ktora sa tu vyskytuje???

lucus83
14. máj 2015

Moje deti zvládli všetky doterajšie očkovania bez komplikácií, bez väčších opuchov, s miernou teplotou. Minuly rok som prekonala Čierny kašeľ (nebola som preockovana- naša generácia by sa mala nechať preočkovať). Stalo ma to dva mesiace nepríjemného pokašliavanie. Moje deti, cierny kašeľ nedostali napriek tomu, ze boli oslabené angínou. Musím podotknúť, že mám dobrú trénovanú imunitu- pracujem v lekarni. 🙂
Z prace poznám dve panie v mojom veku, ktorým Čierny kašeľ totálne rozhodil imunitu , pol roka potom išli z choroby do choroby.
Ani ich preočkované škôlkarky Čierny kašeľ nedostali.

sasa1983
14. máj 2015

@dazdovka protilatky proti bordetela pertusiss nie su bohuzial dozivotne. Preto sa toto ochorenie vyskytuje viac u dospelych ludi, ktori boli v minulosti len ockovani, ale uz nie preockovavani. Z tohoto dovodu sa len v nedavnej minulosti zaviedlo odporucane povinne preockovanie. A nejedna sa tu len o to, som ockovany/nie som, lebo dostanem identicky agens ochorenia/nedostanem...uvediem priklad. U deti, ktore su ockovane na Rotavirusy, mozu aj tak dostat infekcnu hnacku. Samotne Rotavirusy su najcastejsim dovodom na hnacku, ale kmenov rotavirusov je viac, nez na ake sa ockuje. Kazdopadne, aj napriek tomu, tie deticky, ktore ockovane su, nastup a priebeh hnaciek byva miernejsi, je rychlejsia doba rekonvalescenie a riziko dehydratacie a mineralneho rozvratu byva podstatne redukovane. Kazdopadne, ak niekto chce dat dieta ockovat, nech da. Ak nechce, nech neda.

kataina
14. máj 2015

@sasa1983 tak ako lekarka nam odpovedzte na otazku, kolko je typov tuberkulozy? a proti kolkym typom sa očkuje? kolko zo všetkych je smrtelnych a kolko sa očkuje proti smrtelnym?
No a žiadne Bu BU BU prosím

sasa1983
14. máj 2015

A este by som chcela dodat, ze je tu aj urcity aspekt solidarity. Su ludia, ktori ockkvani byt nemozu (imunokompromitovani pacienti, deti po zavaznej liecbe-chemoterapia, transpl.kostnej drene, vrodene metabolicke ochorenia..). A pruser je, ze prave tieto deti su okrem tohto este aj najviac ohrozene infekcnymi ochoreniami. Takze tak.

dazdovka
14. máj 2015

@delirose pozri si film

https://www.youtube.com/watch?v=TFBhh-s7sNo


vyjadruju sa odbornici z vyskumu vakcin, rodicia, lekari, odporucam pozriet a zamysliet sa

delirose
autor
14. máj 2015

@dazdovka dakujem urcite pozriem 🙂