Zodpovednosť za odporúčania v zdravotnej oblasti

adsumus
9. máj 2013

Austálsky parlament práve prerokúva zákon, ktorí bude vyžadovať, aby alternatívni liečitelia ale aj antivakcinisti niesli zodpovednosť za rady, ktoré poskytujú občanom v otázkach zdravia. V praxi sú totiž chránení takouto formulkou, ktorú uvádzajú pri všetkých informáciách, ktoré poskytujú:

"© 2010-2013 Občania za slobodnú voľbu v očkovaní | Tento článok môžete voľne použiť na nekomerčné účely, ak uvediete zdroj.
Obsah článku je názorom autora a je určený výlučne na informovanie verejnosti.
Nesmie sa chápať ako lekárske odporúčanie. Autori nepreberajú zodpovednosť za prípadné škody."

Viac tu: http://www.slobodavockovani.sk/

Znamená to, že občania, ktorých zdravie bolo vďaka ich radám poškodené sa nemajú na koho obrátiť. Vieme, že na Slovensku existuje Úrad pre dohľad nad zdravotnou staroslivosťou( http://ekonomika.sme.sk/c/5925157/na-lekarov-a-...), kde sa môžu občania obrátiť ak nie sú spokojní s lekárskou starostlivosťou. Nemali by rovnakú zodpovednosť niesť aj antivakcinisti, homeopati, chiropraktici a ďalší alternetívní liečitelia?

sharlotta
9. máj 2013

Ja sa skor cudujem, preco ich este nikto nestiha za srenie poplasnej spravy...

adsumus
autor
9. máj 2013

@daniela242 Môžeš byť konkretna, to som ešte nepočula, že si na Slovensku niekto platí liečbu?

mirka
9. máj 2013

pre pharmaspoločnosti nie je cieľom zdravý človek, zamerali sa na zdravýchľudí, poškodzujú im zdravie vakcínami a liekmi, aby mali nových chorých pacientov, stačí si prečítať knihu od Vierapena, a neverím, že to tak nefunguje

ewca
9. máj 2013

@adsumus ale to su stale len jednotlivci, su proste radikali aj na jednej aj na druhej strane, preto tvrdinm, ze nemozme vsetkych hadzat do jedneho vreca, jednotlivci by mali niest zopovednost za svoje konanie

adsumus
autor
9. máj 2013

@ewca Ja ťa chápem a teším sa, že ti pomohli, ja som tiež za bylinky, ale aj za očkovanie ako prevenciu pred atb. Ale čo je zlé natom, aby niesli zodpovednosť?

soldi
9. máj 2013

@adsumus nie, neziaduce ucinky vakcin nie su kazdorocne zverejnovane. resp. mozno tak 5% tych skutocnych.

dieta, ktore mohlo zomriet na cierny kasel- to vazne? toto je Tvoj argument? nic sa mu nestalo, ale mohlo? nedaj sa vysmiat 😀
podla Tvojej kratkej spravy o tom, co si vsetko nastudovala som teda cakala trosku zmysluplnejsiu komunikaciu.

a 39 stupnovu horucku by podla Teba mali rodicia ako riesit? megaaskorbicka liecba je znama a fungujuca vec.

male deti vysoke teploty znasaju ovela lepsie ako dospeli. pri teplote do 39 by som ani ja nedavala ziadne lieky.

adsumus
autor
9. máj 2013

@soldi No super, to dieťa s čiernym kašlom skončilo našťastie v nemocnici. Megasorbická liečba je dokázané, že je neúčinná. To dieťa mohlo mať meningitídu abo ký šľak, mama mala ísť k lekárke na skontrolovanie a nie napchať cečkom.

kkristin
9. máj 2013

Stále dookola to iste!riesite stále to iste!co celé dni robíte??nemate vlastný život?zaujmy?rodinu?priatelov?miesto toho tu pýtate úplne blbosti.,..ked ti kamarát povie vyskoc z okna a ty vyskocis on je zodpovedný?booze ľudia ved premyslajte než zalozite tému a začnete sa pýtať....koľko máte rokov?

quaxi
9. máj 2013

@adsumus vravis ze sa to netyka jednotlivcov, ale skupin. A iba na internete, alebo aj inde? Neviem si v praxi predstavit, ako to ma fungovat, prave sarlatani totiz vacsinou funguju na "care osobnosti" teda ako jednotlivci, nie skupiny. A jednotlivci podla teba nevadia... Na internete moze mat taku istu stranku jednotlivec aj skupina, jedna stranka nevadi, druha vadi??? Co ked je oblubenejsia stranka toho jednotlivca? A ako sa bude posudzovat, ktorou strankou sa ten poskodeny riadil, ked ich je vela s rovnakymi informaciami? Da sa dokazat ze si precital radu iba z jednej konkretnej stranky? Da sa vobec dokazat, ze tu stranku niekedy cital a ze sa tak rozhodol na zaklade veci, co su tam popisane? Co ked sa tak rozhodol po rozhovore s tetkou na ulici a po zisteni nasledkov to chce rychlo zvalit na niekoho ineho, kto do jeho rozhodovania nijako nezasahoval? Alebo si precital stranku niekoho, kto zije v state kde nic taketo nefunguje? A vobec, preco by mal clovek zhadzovat zodpovednost sa svoje rozhodnutia na niekoho ineho...? To snad uz dospeli ludia nie su podla zakonodarcov schopni niest si nasledky za svoje rozhodnutia sami?

zuzkat1
9. máj 2013

Ja som proti ockovaniu a liekom vseobecne,ale suhlasim ze ked maju zodpovednost lekari mali by mat aj organizacie ktore siria antivakcinacne reci. Lebo tak ako moze vakcina poskodit,tak sa moze stat aj to ze sa nieco stane ked sa nezaockuje.je to dvojsecna zbran a tak by mali byt postihnutelne obe strany.

soldi
9. máj 2013

@adsumus vidis a nie je Ti uz len toto divne? ze vsetky vakciny su rovnake? ze nie je ziadny konkurencny boj? neexistuje ziadny tlak na to, aby boli vakciny kvalitnejsie. toto bol inak v nasej domacnosti ten rozhodujuci bod, preco sme sa rozhodli neockovat.
lekar dostava za kazdu pichnutu vakcinu peniaze. takze potom nastavaju situacie, ze sa ockuju aj deti, ktore by sa ockovat nemali. napr. a je toho este ovela viac. ale mne sa to vsetko vypisovat nechce.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
adsumus
autor
9. máj 2013

@soldi Vakcíny sa vyvíjajú, pracuje sa na ich vylepšeniach, testujú sa nové a dochádza k novým objavom. My sme boli očkovaí dvojnásobnými dávkami hliníka a naše deti už nie.

ewca
9. máj 2013

@adsumus ja ti rozumiem, mali by niest zodpovednost, ale neda sa to aplikovat na skupinu ako celok, lebo to je hlupost... 1000x sme uz poculi o lieciteloch, ktori uskodili, aj ja sm o tom pocula, takych by mali stihat, ale velku vahu tam ma aj to, ze clovek sa sam rozhodol k tomu liecitelovi ist... hovorim, je to velmi citliva a kontroverzna tema, neda sa to zovseobecnit...ludia musia mat aj zdravy usudok...stretla som jedneho pana a u liecitelky ku ktorej sme chodili... bol uz v strasnom stave, mal rakovinu, ona mu povedala, ze je to velmi velmi zle... ze uz mu mozno nepomoze, ale ze to aspon vyskusa, dala mu odporucania...rychlo sa jeho stav stabilizoval, teda choroba nenapredovala, nezhorsoval sa, ale zdalo sa mu to pomale a neefektivne, isiel k inej ktora mu nakazala is slanu vodu a do par dni umrel... preto hovorim, aj dobr aj zli ale aj "pacienti" musia mat trochu zdraveho usudku... na slovensku este len malo ludi pochopilo alebo su aspon otvoreni alternativnym moznostiam...v cechach alebo inde vo svete su uz dalej...viem o tom, ze farmaceuticke spolocnost si zacinaju uvedomovat, ze ich alternativna medicina zacina ohrozovat a snazia sa vnasatdo legislativy rozne praktiky ako si urdzat "klentov"...

adsumus
autor
9. máj 2013

@quaxi tu ide o organizácie,ktoré si za svoju činnosť vyberajú 2% z daní a tak dalej, nie som právnička. Sú to stránky, ktoré sa tvária vedecky a pritom len ponukaju barsčo napredaj.

soldi
9. máj 2013

@adsumus vies kolko ockovanych deti skoncilo v nemocnici s ciernym kaslom?
daj mi prosim Ta link na OVERENU studiu, kde je dokazane, ze megaaskorbicka liecba nefunguje.
lebo moje osobne skusenosti su ine.

co sa tyka dietata s horuckou 39 stupnov. preco by malo mat meningitidu? Ty si bola v tej domacnosti? Ty poznas tu matku a dieta, ze si dovolujes posudzovat co mala a nemala ta matka urobit???

soldi
9. máj 2013

@fidka79 hej, hej, vsimla som si to, vsak som ju za to skritizovala este na prvej strane 😀

adsumus
autor
9. máj 2013

@fidka79
@soldi Skuste trochu na urovni s ohadom na partnera v diskusii. Ci nedalo by sa?

soldi
9. máj 2013

@adsumus ale robi to stale len jedna a ta ista firma. v ktorom inom biznise na svete robi vsetko len jedna spolocnost?
zakladne ekonomicke zakony taketo monopolisticke chovanie oznacuju za neefektivne a umelo udrziavane.
skutocne Ti to nepride divne?

monyccka
9. máj 2013

Zeny a kto platil lekarov za sociku? Ked boli vakciny zalezitostou platenou zo statnej pokladnice, ziadne megafarmafirmy tu neboli a predsa sa ockovalo. Kto mal na tom zaujem vtedy?

quaxi
9. máj 2013

@adsumus takze ak si niekto kvoli tomu zalozi OZ alebo nieco podobne a pyta 2%, tak by podla teba kvoli tym par supom z 2% mal niest zodpovednost za rozhodnutia druhych svojpravnych ludi, a akonahle nema OZ, ale len zverejni svoje cislo uctu na stranke, tak uz nie? 😀

soldi
9. máj 2013

@adsumus mas pocit, ze moje prispevky su pod Tvoju uroven? a cim konkretne? dakujem za odpoved.

amouramour
9. máj 2013

jednoznacne plnu zodpovednost🙂ved ked su o tom aj ozaj presvedceni tak by to ani nemal byt problem, ci?🙂

zeleny_cajik
9. máj 2013

@adsumus neviem, aka je ockovacia legislativa v Australii, ale u nas sme na tom tak, ze ockujeme povinne a za skody nezodpoveda nikto, hoci nastali nezavisle od rozhodnutia rodica, ved ten na to nema pravo. Cize urobis, ako ti retazec stat- farmaceuticka lobby - lekar povedia a ked sa stane chyba, nikto z ne nezodpoveda. Znasa ich rodic, ktory konal tak, ako rozhodol niekto iny.

Ked preberiem zodpovednost ja, vyhladam si mnozstvo informacii z oboch stran a nasledne mam moznost vsetky informacie vlastnym rozumom vyhodnotit, pripadne prekonzultovat s viacerymi odbornikmi a vlastnou volou sa rozhodnut, ci dieta zaockujem alebo nie. Cize moje rozhodnutie - preco by zan niekto iny mal niest zodpovednost?

Naozaj mas pocit, ze u nas treba nastavit rovnovahu prave podla australskeho vzoru??? Netreba skor hladat problem v tom prvom pripade?

A to pisem ako clovek s veeeeeelmi rezervovanym postojom k slovenskej antivakcinacnej lobby.

zuzkat1
9. máj 2013

@adsumus ja si tiez myslim ze dr ma zisk z vakcin tak ako aj z predpisovania liekov. Od farmakofiriem

adsumus
autor
9. máj 2013

@soldi Tie vakcíny sú testované vedcami z celého sveta, každý štát si chráni svojich ľudí, porovnávajú sa počty ochorení po zavedení očkovania a ak sa niečo vyskytne, tak sa to rieši. To sa jednoducho nedá utajiť, že vakcína sposobuje autizmus. To by museli byť VSETCI skorumpovaní.

sharlotta
9. máj 2013

Paaanecku, ja uz ked pocujem tie konspiracne teorie o farmafirmach ma az dviha zo stolicky...tukytuk! 😅

quaxi
9. máj 2013

Ked tak nad tym rozmyslam... keby to zaviedli, mala by som moznost: rozhodnut sa ako mi STAT nariadil a v pripade poskodenia vakcinou si niest zodpovednost SAMA (za cudzie rozhodnutie!), alebo nedat zaockovat a v pripade nasledkov by za MOJE rozhodnutie niesol zodpovednost niekto INY. Potom by uz ale vazne nebol dovod uvazovat nad ockovanim 😅 radsej sa rozhodnem sama s moznostou preplatenia pripadnych nasledkov, nez si nechat vnutit cudzie rozhodnutie bez moznosti odskodnenia... Pocet ockujucich by este viac klesol. Celkom fajn napad 😝

ewca
9. máj 2013

@adsumus :D :D :D prepac prepac, ale to som sa naozaj musela zasmiat... ano takto by to naozaj malo byt a mozno to niekde v nejakom alternativnou vesmire tak aj je... ale v reale urcite nie...vies oni si poviedia, ze par tisic chorych deti, je len kvapka v mori oproti tym stamilionom, ktorim sa nic nestane a napumpuju nam peniazky.... to nepoznas, ze urcite straty su povolene? aj pre mensie peniaze ako pre tie co sa tocia vo farmacutickom priemysle uz kopec ludi poumieralo... moj muz pozna niekoho ktor robil pre farmaceuticku spolocnost a kvoli nemu sme nedali dceru ockovat proti mmr...lebo nam povedal co za svinstvo to je

adsumus
autor
9. máj 2013

@zeleny_cajik Ono je trochu problém s tým slobodným rozhodovaním, lebo nie každý dokáže zodpovedne rozhodovať v otázkach zdravia, súc niesi vedomí všetkých súvislosti. Preto by to malo ostať v rukách lekárov a ak nie tak zozozdpovedniť každého, kto sa pasuje do ulohy poradcu, aby mal 100%overené informácie a nie čo mu vyhovuje a podľa toho informoval.