Ako zvýšiť tvorbu mlieka?

mamulienka0107
14. okt 2012

Milé mamičky, potrebovala by som od Vás poradiť. Mám 3 a pol-mesačnú dcérku, ktorú som doteraz iba kojila. Posledný cca týždeň jej však viditeľne moje mliečko nestačí. Doteraz some podobných kríz už mali viac (možno 5), vždy sa mi však opäť obnovila tvorba mlieka. Malá pri kojení plače, je nepokojná, odvracia sa od prsníka. Niekedy to už nevydržím, a prikŕmim ju umelým (možno raz za dva dni). Nepokojná a nervózna býva aj medzi kojeniami. Každé kojenie netrvá viac ako 8 minút, viac ju už totižťo nedokážem nútiť papať. Po každom kojení odsávam zbytkové mlieko (je ho však naozaj veľmi málo), odsávam aj medzi kojeniami, ktoré sa opakujú cez deň každé 2-3 hodinky, v noci spí najskôr 6-7 hodín, potom opäť každé 2-3 hodinky. Málo mlieka mám hlavne v jednom prsníku, ten odmieta úplne a pri odsávaní vždy odsajem tak max. 10ml. Už aj na pohľad mám jeden prsník minimálne o číslo menší:( Robím naozaj čo sa dá, jem a pijem dostatočne, pijem veľa čaju pre dojčiace ženy, myslím, že mám aj dosť pokoja. Myslíte, že je tu ešte nejaká šanca, že budem kojiť normálne? Kedysi som mávala takmer každú chvíľu oblečenie od mlieka, posledný mesiac však môžem o podobných "nehodách" iba snívať...

eveenka
14. okt 2012

ahoj mamulienka, ja som mala podobny problem, akurat mne chyba vzdy mliecko vecer, tak sme volali laktacnu poradkynu a neviem si u vynachvalit lebo ona ti skontroluje techniku dojcenia, ci spravne pije ci otvara poriadne pusinku pripadne ukaze ako dokrmit dietatko priamo na prisniku, alebo odpruci bylinky na zvysenie tvorby mliecka (senovka+benedikt). hned ako budes moct zavolaj si ju domov. nepises ako dokrmujes, ak davs flasu hned s tym prestan, my sme mal tento problem prvy mesiac lebo mala bola v pordnici na flasi kedze mne sa mliecko pustilo az po tyzdni a ona nevedela poriadne otvarat pusinku ja som mala dokusane bradavky dva mesiace...ja malu dokrmujem cievkou priamo na prsniku a je to super vec mliecna zlaza sa tym vlasne stale stimuluje...s tym odsavanim by som prestala a tiez by som sa neznervoznovala ze odsajes len 10ml lebo dietatko si vytiahne ovela viac ako odsavacka, radsej castejsie prikladaj ja som aj kazdu hodku ked bolo treba je to narocne ale teraz mi je odmenou to ze mala (5,5mesiaca) uz vie ked ide papat pusinku otvara nasiroko ako hladne vtaca a papa vzdy do 10min, kazde babo je ine niektore sa vie napapat aj za 5min inemu to trva 40 minut urcite nezufaj a volaj hned laktacnu, drzim palce ☹

laktacne porakyne:
http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-do...

dokrmovanie cievkou nprimo na prsniku
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/musim-...

kmkke
14. okt 2012

Mne poradila laktačná kúpiť si tobolky senovku grécku a benedikt lekársky. Papajú sa po 3 tobolky z každej 3x denne a fakt zabrali, po 3 dňoch som mala prsníky navreté jak blázon 😀

mon173
14. okt 2012

@mamulienka0107 ahoj, presne neviem poradit, len ta chcem ukludnit. moja skusenost: presne v tomto obdobi sa tvorba mlieka upravuje presne pre potreby dietatka.. ja som mala prve 3 mesiace strasne vela mlieka, striekalo, kvapkalo, atd..kojila som pravidelne kazde 3 hodiny..tiez sme presli viacerimi krizami, ale mliecko do 2 dni nabehlo. Ked mala Petka presne 3 a pol mesiaca, z nicoho nic zacala odmietat prsnik, aj flasu aj vsetko - som sa potom dozvedela ze to bol ten dojcensky strajk - podla vsetkeho sa zmenila produkcia mlieka a ona zacala pozadovat viac - "nastvala" sa ze ona uz tahat nebude a uplne vsetko odmietala. zacala som si odsavat presne tak ako ty, po kazdom "kojeni-nekojeni" ked mala papat a nepapala, atd. zistila som ze ako tak skusi kludne cucat hned po prebudeni, ked este uplne nevnima, atd. chcem len povedat ze ked som odsavala, odsala som max. 10 ml, niekedy uplne nic - myslela som ze s mliekom je koniec - ale ver ze mala si vytiahla aj to co tam nebolo 🙂) pila som caje, cierne pivo, vineu, jedla ovsenne vlocky, surovu kapustu - vsetko dobre na tvorbu mlieka. pomohla mi ale aj mala ked som ju krmila cievkou (hned po zobudeni bola ochotna si cucnut - akurat ze nemala co🙂, a tym to roztahala.. teraz ma rok a stale sa kojime..mlieka je tolko kolko potrebuje, ale keby som chcela odsat tiez neodsajem asi nic. takze bud v klude (aj ked je to tazke), co sa tyka toho nepokoja to neviem, ale co sa tyka mlieka, odsavaj, vela jedz, pi, a urcite to zvladnete. drzim palce 🙂)

mamulienka0107
autor
15. okt 2012

Dakujem Vam velmi pekne za rady, fakt ste ma aspon trochu upokojili. Mala uz cez noc a rano papa trosku viac, cez den a hlavne vecer to je vsak katastrofa.. Ale prespi mi vzdy v noci tych 7 hodin vkuse, a cez den tiez dost spinka, tak asi nebude az taka hladna..🙂 Zajtra vsak urcite zavolam tej laktacnej, lebo kojit cez den a vecer musim, odmietat hadam nemoze donekonecna.. Ja som sa najma bala, ze takymto sposobom pridem aj o to posledne mlieko co mam..

beton
16. okt 2012

@mamulienka0107 samozrejme, ze je sanca. ale chce to doslednu pomoc a tvoje odhodlanie. teda urcite sa obratit na laktacnu poradkynu, aby ste upravili prisatie, ktore je po flaske pokazene. dieta si musi dojcenie opat zalubit a to sa popri cumliku, flaske neda. takze www.mamila.sk a cim skor, tym vacsia sanca.

mamulienka0107
autor
16. okt 2012

takze uz som sa skontaktovala s laktacnou a od dnes som zacala uzivat tie tobolky senovku grecku a benedikta lekarskeho.. malu mam prikladat co najcastejsie, a tuto noc som ju aj zobudila na papanie.. ten nedostatok mlieka sposobilo to, ze som ju nechavala celu noc spinkat.. uvidim, ako sa to vsetko vyvinie, no verim v to, ze kojit este budem🙂)

andelok
16. okt 2012

@mamulienka0107 Baby ti poradili dobre, dolezite je kojit, kojit, kojit. Ja som si presla tym istym tiez ked mala dcerka asi tri mesiace...prsia prazdne, babo hladne, ja nervozna...snazila som sa co najviac kojit, aj ked to bolo casto len take cuckanie (ale stimulacia je tiez dolezita), brala som senovku a benedikt a asi po tyzdni alebo dvoch sa to upravilo...teraz ma mala 9 mesiacov a ja mam mlieka stale ako krava Milka 😝 Takze to nevzdavaj, drzim palce...je to takze, ale da sa to prekonat, skus odolat Nutrilonu 😉

mamulienka0107
autor
19. okt 2012

uz 3 dni uzivam tie bylinky a malu pravidelne prikladam, aj v noci.. jeden prsnik som si vsak musela odsavat, pretoze mala mi ho stale uplne odmietala..teraz sa uz prisaje, ale len na kratko.. no dobra sprava je, ze mlieka mam uz viac🙂) a mala nie je az taka nervozna pri papani.. dufam, ze to uz bude iba lepsie a lepsie.. konecne mi dieta netrpi hladom🙂) uz iba keby sa kludne napapalo aj z toho druheho prsnika..🙂)

mamulienka0107
autor
21. okt 2012

tak a uz je vsetko v uplnom poriadku🙂) malu nakojim z obidvoch prsnikov, dokonca po kojeni odsajem z kazdeho aj 50ml🙂) bylinky zaucinkovali🙂 dufam, ze vsak pomohla aj moja pozitivna viera a snaha kojit co najdlhsie🙂)

kmkke
14. nov 2012

@mamulienka0107 Jéj, super, teším sa. Len tak ďalej 😀

luciak231
11. nov 2013

@andelok vidis, ty si ale ten pripad, ze tvoja malicka sa nejedovala ked neslo mliecko, aspon cuckala...moja sa jeduje a zadusa od placu, to je horsie. Neviem co v tom pripade, lebo je vtedy hladna, tak jej dam aspon UM, strasne place, trha mi srdce pohlad na nu :(

luba41
11. nov 2013

@luciak231 najlepšie riešenie je čím skôr kontaktovať laktačnú poradkynu...poradí ako zvýšiť tvorby, skontroluje prisatie a pod...

luciak231
11. nov 2013

@luba41 praveze bola u nas 3 krat, a stale nic nepomohlo :(

aaalena
9. dec 2013

Moj syncek ma skoro 8 mesiacov a mne sa zda, ze mliecka mam tiez pomenej. Prikrmujem ho uz od 5teho mesiaca a aj stale cez den 5 - 6krat dojcim, v noci asi 4krat. Cez den mam pocit, ze chce byt ovela castejsie dojceny a neviem, ci ho prikladat tak casto ako chce, lebo niekedy je to aj po pol hodine. Chcela by som ho este dlho dojcit a verim, ze aj budem. Niekedy sa zlosti, ze mu nejde ale potom to roztaha a nahlta sa 🙂 U nas dojcenie teraz trva cca 4 min. Mozem aj ja brat tu senovku a benedikt?

barboritta
9. dec 2013

@aaalena určite si môžeš tie bylinky dať.ja si myslím že tak často je až príliš,hlavne to denné dojčenie.skús ho zamestnať nejako inak ako prsom a mliečka sa ti urobí viac lebo už stihne 😉

ppetinka
20. dec 2013

ako sa volajú tie tabletky, ktoré obsahujú senovku a benedikt ? ďakujem 🙂

lucynka44
12. feb 2014

@mamulienka0107 AHOOJ PRISPEVOK SI NAPISALA DANVO ALE KDE TIE BYLINKY ZOZENIEM?

slavik
12. feb 2014

@lucynka44 ak myslíš senovku grécku a beneditk lekársky tak ich zoženieš aj na nete. www.swanson.sk

inull5
12. feb 2014

@lucynka44 senovku grécku ako korenie zoženieš v obchodoch kde predávajú sypané čaje. Ja som ju zalievala horúcou vodou a mliečko mi tieklo až až. Po cisárskom som mala mliečko na druhý deň večer, takže skús. Inak nie je to veľmi chutné ale ak si k tomu dáš med, dá sa to

nini1010
12. feb 2014

Moja mala má 7 mesiacov a mala som krízu po chorobe ked som sa brutálne odvodnila.veľmi mi pomohli tabletky senovka grécka a benedikt lekarsky.sú drahšie,spolu 20e a vydržia asi týždeň ale mlieko fakt rozbehnú.brala som 1-3 deň po 3 tabletky z oboch 3 krát denne,potom som znizila ako na 3-4 dni 2 tbl 3 krát denne a potom nakoniec po jednej.prsia som mala fakt naliate a mlieko sa rozbehlo.ale samozrejme okrem toho platí piť piť piť.ja denne výpijem min.4 litre-čaje na kojenie,mlieko,biela káva-klasika.a čo sa týka menšieho prsnika aj tento problém som mala.proste ju naň neustále prikladaj,nech sa rozčuľuje ale musí ho roztahat.ked nebude ťahať nevytvori sa.moja mala mala asi mesiac taký rapel že ani za svet z pravého.až môjho muža napadlo aby som ju skúsila chytiť tak,aby mala pravú bradavku v puse v takom smere ako ľavú.prichytila som si ju a zabralo 🙂 časom sa vrátila sama k povodnej pozícii pri kojeni 🙂

nini1010
12. feb 2014

@ppetinka tak ako pises,senovka grécka a benedikt lekársky.sú to dvoje tabletky a musia sa brať spolu.ja so ich napr.zohrala v čajovni.spolu asi 20 e,spôsob užívania som písala vyššie.

marianka3
12. feb 2014

Aj mne veľmi pomohli kapsle senovka grécka a benedikt lekársky, objednávala som ich cez net http://www.swanson.sk/ a tiež čaje, horúca sprcha...a tiež rady poradkyne pri dojčení ( už máš link vyššie) 😉

16barborka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
maickamf
18. feb 2014

Ahojte, neviete náhodou aj niečo iné osvedčené okrem senovky a benediktu na podporu tvorby mlieka? Vďaka za odpoveď

sendy182
18. feb 2014

@maickamf najčastejšie prikladanie v noci z oboch prsníkov aj v noci dodržať pitný režim.....ja som pila iba kojenecké čaje 2denne po 3,5 dcl.... pred každým a po kojení pohár letnej vody........riedke pudingy .....hlavne polievky aj 3 🙂 🙂 🙂 🙂 ........

maickamf
19. feb 2014

Ja pijem tiež také čaje a denne vypijem aj 3-4litre tekutín, len by som najradšej kojila čo najdlhšie, teraz má malá 4,5mesiaca a zatiaľ výlučne kojím.mlieka mám akurát, len predtým som si aj odsávala.Ale vďaka za radu

ppetinka
20. feb 2014

@maickamf ja používam homeopatikum Ricinus communis 5 CH - a myslím, že mi pomáha ... dám si ho vždy večer pred spaním a potom mám v noci resp. nadránom naliate prsia - nie brutálne, ale tak akurát 🙂 + čaje na kojenie, tekutiny ... 🙂 a psychická pohoda 🙂

petra_maminka
9. dec 2015
Používateľ petra_maminka je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od petra_maminka.

Ahojte, viem že stará diskusia ale možno niekomu pomôže ja som pila čaj z bedrovníka anízového, rozhodne pomohol a kojila som vlastne celú dobu až kým sme sa nerozhodli prejsť na hustejšiu stravu 🙂

kikurka
16. dec 2015
Používateľ kikurka je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od kikurka.

@petra_maminka mozem sa prosim ta spýtat na nejaké blizsie info??

alja20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz