Mám dosť mliečka a papá moje dieťatko dosť?

dugyna
14. máj 2011

Mám dosť mlieka ? Papá moje dieťatko dosť?
Mnoho mamičiek hlavne prvorodičiek si kladie otázku: Mám dosť mliečka? Papá moje dieťatko dosť?
Ako to zistíte?
Je to jednoduché, treba sledovať pauzy v pohybe brady bábätka počas kojenia. Ak je dieťatko správne prisaté, tak pauza znamená, že dieťa práve nasalo a prehltlo plné ústa mlieka. Čím je táto pauza dlhšia, tým viac mlieka dieťatko nasalo. Nie je podstatný čas, ktorý dieťatko strávi na prsníku, ale táto pauza. Pokiaľ sa „kojí“ dieťatko bez páuz, saje naprázdno,
A tým pádom môže byť na prsníku aj hodiny, ale stále bude hladné. Pokiaľ u dieťatka je počas kojenia vidieť pauzy, je možné, že si svoju „dávku“ vysaje už v priebehu 5 minút.
Keď prestane piť, treba ponúknuť druhý prsník.
Často krát mamičky trápi, že ich dieťatko si často pýta mliečko a potom si mysli, že ich mliečko nie je dosť „husté“ či nie je ako „smotana“, či nebodaj je ho málo. Mliečko mamičky je prispôsobené potrebám dieťatka, nielen veku dieťatka, ale aj počas dňa sa potreby dieťatka menia a tomu je materské mliečko prispôsobené.. Nenechajte sa „znechutiť poznámkami, že keď Vaše dieťatko chce prsník, každú hodinu a aj v noci, že je Vaše „mlieko“ nekvalitné alebo ho máte málo. Sú to len fámy. Ako aj to, že mlieko má byť husté alebo ako smotana. Nie je tomu, tak dieťatko si pýta mliečko, tak často ako potrebuje. Menšie deti častejšie. Je to individuálne od potrieb bábätka. Niekedy si môže, pýtať aj každú hodinu, inokedy bude spinkať aj päť hodín v kuse, no netreba ho budiť na kojenie.
Bábätko, ktoré sa správne prisaje na prsník a saje mliečko, ak je mliečka dosť je kľudné a pokojné.
To či dieťatko dosť papá môžeme odpozorovať aj od počtu plienok. Bábätko, ktoré sa dostatočne kojí má 6-8 ťažkých pocikaných plienok za deň a kaká do 3-6 tt asi tak 3-6 krát za deň. Kakať môže aj do každej plienky, ale aj nemusí niekoľko dní.
Kedy treba zlepšiť dojčenie? Ak je bábätko neustále spavé, môže byť na prsníku, ale nesaje.
Problém môže byť :
- nesprávne prisaté bábätko, či nesprávna technika dojčenia
- slabý tok prsníka –malé bábo pri ňom zaspáva, väčšie je počas kojenie nepokojné, tok zvýšime stláčaním prsník alebo výmenou prsníka, pri silnom toku má bábätko otvorené očká

Ak má bábätko dosť mliečka je spokojné a kľudné a nemalo by plakať, ak na to nemá inú príčinu.

Ak už aj nebodaj je problém, že je mliečka menej, tak tvorbu mliečka zvýšime odsávaním mliečka po kojení. Ak by sa odsávačka neplnila, nech Vás to neodradí. Do prsníka ide „stimul“ o tom, že treba viacej mliečka. Takisto môžu pomôcť bylinné čaje s obsahom feniklu, anízu, senovka grécka, benedikt lekárskya, takisto kôpor, majorán, rasca a preparátov na predpis Domeprium (Motilium, Costi).

elinka27
2. jún 2011

@malamargaretka ahoj, ked ti tak dlho spi, tak by som uz ponukla nasledujuce prso, ja to tak robim.A paaaaani to ti naozaj v noci tak dlho spi?No a co sa toho placu tyka, to ti asi nikto nepovie "recept" ako poznas kedy je to aky druh placu,az casom sama.Najlepsia intuicia je materska 😉 A ked ti spi na prsku,to je super, ved prsko ma byt nielen na napapanie sa,ale aj na uspatie, ukludnenie, pohratie sa ak das dudlik o toto krasne sa pripravis 😖 pokial zaspi na prsku a nechces ho prekladat,neskusala si ho dojcit po leziacky?zeby si s nim ked zaspi uz nemanipulovala.Je este moznost dojcenia v satke,ale to mne osobne moc nejde,treba na to grif, aby si ho uviazala presne na prso,mne sa to niekedy podari inokedy zasa a nie a je daleko,visi na bradavke alebo tak 😀 tak sa aj zapotim kym to doladim ten uvaz 😀

vindiska
2. jún 2011

Dobry den. Moja mala sa narodila predcasne v 35 tt. Bola umiestnena v inkubatore, kde ju dokrmovali najskor striekackou a po tyzdni presli na flasku a dokonca jej davali aj cumlik. Vraj aby sa jej poriadne rozvynul saci reflex. Az po dvoch tyzdnoch som si ju mohla prikladat na prsnik. Avsak nikdy si nevytiahla dostatocne mnozstvo mlieka, neslo jej prisat sa, tak som ju musela zakazdym dokrmovat odsatym mliekom z flasky. Uz sme doma z nemocnice, no papame len cez klobuciky. Kupila som si aj vahu aby som mohla zistit kolko mi vypila ale je to stresujuce, hlavne ked zistim, ze vypila len okolo 30 ml a zaspala. Ale stane sa tak 1 x za den ze vypije aj 60-70 ml. Neviem ci jej to staci, kedze v nemocnici nas nutili vypit aspon 40-50 ml kazde 3 hodiny aby prospievala. Plienky ma mokre, stolicu mala po troch dnoch. Vadsinu dna prespi, budi sa tak na 3 hodinove intervaly. Moj problem je v tom, ze mam vela mlieka a kedze mala vypije len uvedene mnozstvo, neviem ako mam znizit produkciu mlieka. Prsniky mam potom tvrde, hlavne ten, z ktoreho jej pri kojeni nedam. A vydrzat 6 hodin bez odsatia sa sice da, no bojim sa aby som nedostala zapal. A este ked mala papa cez klobuciky tak to mlieko mi cez otvory vyteka, nakolko neprehltne vsetko, mlieko mi tak velmi tecie. Dakujem za cenne rady.

elinka27
2. jún 2011

@vindiska jednoznacne kontaktuj poradkynu ako pise @strapco13 v inej teme, toto sa cez internet tazko riesi 😉 nevahaj,poradkyne su skusene aj v tomto smere.Drzim paste, urcite to zvladnete!

vindiska
2. jún 2011

@elinka27 dakujem za podporu. skusim kontaktovat..

malamargaretka
2. jún 2011

@elinka27 elinka, dakujem ti...nie si nahodou z NR, aby si mi ukazala ako sa spravne uviazat?...lebo uz som to aj dugyni pisala- maly mi furt nejak placka v satkach ... a asi je to aj v uvazoch:/

dugyna
autor
2. jún 2011

@malamargaretka doobeda som ti uz estihla odpisat...ale ako uz @elinka27 napisala v oci mu vklude ponuki druhe prsko. to sa naucis rozoznat neboj kazda sme sa to ucili . ale to co pises by som u vas naozaj nazvala "nepravou kolikou" pozri si uvodnik k teme kolika. tu v laktacnej poradni som to tam popisala bloizsie...u vacsiny deti prechazada po 3 mes veku.to ze zaspi na prsku a zobudi sa ked ho prelozis je preto ze neciti tvoju pritomnost...chce spinkat ale pri tebe 🙂 .nosenie

dugyna
autor
2. jún 2011

@vindiska urcite ako uz @elinka27 a @strapco13 pisali kontaktuj poradknu.pokrmovat ked ju dokrmujes svojim mlieckom , by bolo dobre ak by si robila cez poharik ci lyzicku.vahou sa zbytoce stretujes..nie je to presne .drzime placeky 🙂 daj nam vediet ako sa mate

elinka27
2. jún 2011

@malamargaretka som zo Serede, ak by si mala jedine ty cestu,bo mam dve decka doma tazko s nimi niekam 😉

malamargaretka
2. jún 2011

@dugyna
@elinka27 dievčata ...ste mile a ochotne vdaka...no to zaspatie mi nevadi hoc by tam spal aj dve hodiny, ale on aj na rukach spinka tak pol hodky najviac. A elinka to nocne spanie je naozaj take dlhe - to si vsak nahradza to co cez den nenaspi- lebo niektéore dni fakt cez den nespi:( V noci teda budem triedat🙂
A to satkovanie....nuz hladam didymosku hladam a skusam aj nadalej s nasou hrubiznou hope, ale pokusy su placlive- uz to maly asi aj vo mne citi, ze ho tam davam s obvami- ci mu nebude tepo, ci nebude plakat...

elinka27
2. jún 2011

@malamargaretka a keby si ho tam dala len v plienke? 🙂

malamargaretka
3. jún 2011

@elinka27 ...myslis do satky?? uz som aj to skusala...:/

elinka27
3. jún 2011

@malamargaretka IP,nech je tato tema prehladna 😉

mariabs
11. jún 2011

Ahojte maminky, viete mi poradiť? Dcérka má 4,5 mesiaca (5800g) a doteraz je plne kojená. Posledný týždeň však pozorujem, že sa mi nestíha tvoriť dosť mliečka pre jej potreby. Cez deň si zvykla papať každé dve/tri hodiny (v noci prespí aj 7 hodín v kuse), no teraz nie je spokojná ani keď vyťahá oba prsníky. Síce sa o chvíľu upokojí a aj pekne zaspí, prípadne sa pohrá, no chýba mi ten výraz sýtosti, aký malý predtým. Pijem čaj na zvýšenie mlieka, dokonca som si kúpila aj More Milk+ tabletky a večer, keď mimi zaspí, tak po 2-3hodinách odsávam - podarí sa mi tak 80-100ml, čo sa mi zdá málo. Veľmi sa pohrávam s myšlienkou dokrmovať, zaťiaľ zo zásob svojho mlieka v mrazničke, čo je málo a potom asi prejdem na umelé mliečko, prípadne prvé príkrmy ☹
Cez deň, ju priložím aj po hodinke, no hrozne sa rozčuluje, lebo nič netečie. Dnes som je dávala striekačkou odsaté mliečko a to tak, že sala prsník a ja som jej cez kútik striekala, no akonáhle bolo mlieko chladnejšie, prestala piť a hnevala sa. Viete mi poradiť ako ešte zvýšiť tvorbu mlieka, prípadne či už mám prejsť na umelé mlieko alebo príkrmy?? 😒

prsky
11. jún 2011

@mariabs odsat 80-100ml je naaadherny vykon, co by niektore maminy za to dali 😉 pre zvysenie tvorby je alfa a omega aktivne pitie spravne prisateho babatka, dojcenie na poziadanie, pripadne odsavanie mliecka v noci, ak dieta nepije. Ked dietatu ponukas hodinu po tom, co sa napilo prsnik a ono sa hneva, neznamena to, ze je hladne a pomaly mu tecie, ale ze proste mliecko nechce. Ak je spokojna (co podla tvojho popisu je), ma dost pocikanych plienok, kaka a pribera, tak je vsetko ok a riesis neexistujuci problem 😉 ono pocit v prsnikoch zvykne byt casom taky, ze mas pocit, ze v nich mlieko ani nie je, vela mamin si casom nevie odsat ani kvapku mliecka a tak to ma byt - priroda nerada cerpa zasobami
podla tvojho popisu skor tipujem, ze mas uz upravenu laktaciu podla potrieb malej .. ak bude dcerka potrebovat viac mliecka, zacne si castejsie pytat - vtedy proste bude par dni pomaly nonstop na prsniku, ale laktacia sa zvysi, lebo tvoje telo bude dostavat info, ze treba mliecko tvorit...viac tu: http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-ma...

prsky
11. jún 2011

@mariabs jaj a este - ak mas dojem, ze by este rada pila, ale je "leniva" sat mliecko, skus stlacat prsnik (akoby si si chcela rucne odsat mliecko, ale zastav sa pred dvorcom a drz chvilu stlaceny prsnik az kym nezacne zas tahat)

mariabs
12. jún 2011

@prsky fuuu...to som si čiastočne vydýchla, dúfam, že je to tak a všetko čo mám jej stačí..zatiaľ 🙂 Tiež sa snažím riadiť pocikanými a pokakanými plienkami a idem kúpiť váhu, aby som si bola istá, že nechudne, lebo takto si neistotou vyrábam zbytočný stres 😉
A áno, malinká je už od narodenia ťahať zadné mlieko, a preto jej prsník vždy ku koncu stláčam. Niekedy sa pekne rozsaje a papá, inokedy sa s krikom odvráti a znovu potiahne a to pár krát opakuje až kým ju nezdvihnem a neukončím kojenie, vtedy sa ešte trošku pohoršuje na pleci, no o chvíľu je ticho a chechce sa....väčšinou keď zmačknem prsník po takomto "cirkuse", tak mlieko strieka...neviem čo si mám o tom myslieť...no beriem to tak, že pokiaľ sa následne kľudne pohrá dve hodiny, prípadne dve-tri hodiny prespí, iba vymýšľa 😀

prsky
12. jún 2011

@mariabs ked si kupis vahu a budes babo vazit, vyrobis si zbytocny stres sama 😉 dietatko netreba vazit kazdu chvilu a uz vobec nie kazdy den alebo nebodaj pred a po kazdom dojceni... staci raz za mesiac v poradni, na tom vidis, ci pribera...a ked chces orientacne vediet, lebo nie si si ista, tak sa postav na dospelacku vahu s dietatkom, potom sama a odpocitaj rozdiel 😉 riad sa hlavne instinktom, pocitom - ked je dieta dobre naladene (s ohladom na jeho temperament), je aktivne, dost cika, tak nie je dovod na obavy

malamargaretka
28. jún 2011

@dugyna naše dieťaťko začalo byť niekdy dosť nekludné pri dojčení. Možno je to úplne normálny jav súvisiaci s jeho vývojom a aktivitou, ale pre istotu sa pýtam. Keď papáme na rukách, tak tu volnejšiu ruku hádze sem a tam, rovnako aj svoju nožku. Keď kŕmime po ležiačky - dieťaťko sa nožkami o mňa zaprie a otlača sa smerom hore, potom mu prsko vypadne...a taktiež rúčkami hýbe hore dole...Možno je to úplne normálne, ale mna niekedy napadne, či mám dosť mliečka, ked takto aktívne robí vsetko iné ako by malo kludne papkat:/...

dugyna
autor
1. júl 2011

@malamargaretka pokial ide len o trepanie rucickami a nozickami ze vykonava aktivitu pocas toho ako papa a inak je pokojny tak to je ok.deticky ked zistia ze maju ruky a nohy tak su schopne aj pri papani s nimi kyvat a hybat a obzerat aby nestratili ziaden cas 😉
ale ak by bol pri jedeni aj nepokojny a potom tak to je ine.

majusenka77
14. júl 2011

@riamim aj my (dcérka 9 týždňov) zažívame rovnaký kolotoč - dojčenie, plač, dojčenie, plač .... v kočíku nechce byť ani babyvak sa jej nepáči.... len byť na prsníku. Sama si určuje ako a kedy bude spať (ale väčšinou nespí len podriemkáva) - ak nechcem aby ukrutánsky plakala, tak jej to musím dovoliť. A keď ju dávam odgrgnúť, tak tiež väčšinou protestuje. Utešujem sa, že to chce čas, teraz je jej prioritou len plné bruško - tak som zvedavá.

zzuzana82
14. júl 2011

ahojte baby,chcela by som sa spytat, mam predcasne narodeneho synceka, v nemocnici bol krmeny sondou, neskor ked uz bol vacsi som ho zacala prikladat na prsnik, maly sa vedel prisat, aj pekne cuckal (bolo vidiet mlieko v kutikoch ust) ale po chvile zaspal,dali mi ho hned na krmenie bez toho aby ho dokrmovali,nevazili ho ani pred ani po,tak neviem kolko si vytiahol, mozem len povedat ze to nebolo asi vela vzhladom na to ze som zacala stracat mlieko a maly zacal mat suche plienky ( v tej dobe mal pod 2kila),preto sme ho dali na flasku z ktorej bez problemov vytiahol 30ml,teraz sme uz doma a mame 2.5kila a chcela by som ho znova naucit na prsnik,len neviem ako zacat, ako casto ho prikladat , ci sa mi zvysi aj produkcia mlieka, maly si vytiahne z flasky uz aj okolo 80ml a ja uz tolko nevytiahnem pumpou :( lebo niekde som tu citala ,ze holka s podobnym problem zacinala tak ze prikladal dvakrat denne a zvysok ponukla flasku tak neviem,dakujem

riamim
14. júl 2011

@majusenka77 Hádam ťa poteším, u nás je to už podstatne lepšie - malú už zaujímajú hračky, takže na prse vôbec nepotrebuje byť, len vtedy, keď je hladná. Aj tých plačov je menej - hlavne vtedy, keď je unavená a nevie sa uložiť.
Takže chce to len vydržať, uvidíš, okolo tých 3 mesiacov sa to zmení, držím palce! 😉

andysok
18. júl 2011

Ahojte mám len jednu otázku .mám v plnení prd ulíc obrovský nepomer pravý sa skoro vôbec neplní nestačí nám to na kojenie dvojčiat, nemám žiadny problém, svrbenie,mykozu, alebo niečo iné ...dá sa s tým niečo robiť ? Užívam senovku aj homeopatika na podporu

lenusa87
21. júl 2011

ahojte, moj drobec ma 8tyzdnov a myslim ze k nam dosla laktacna kriza... a zda sa mi ze aj malo pribera. porodnu vahu mal 3200g, po odchode z porodnice 2980, vcera mal 3750g zda sa mi to malo na dvojmesacne babatko... dalsia vec je ze mam pocit ze nemam dost mliecka... hoci mi celu noc prespi, cely den je hore a stale place.. pyta si prsnik, no nenapapa sa...akoby sa mu uz nechcelo tahat alebo ja neviem... kedze som prvorodicka, vsetci mi radia, zijem v spolocnej domacnosti s rodicmi, takze mamka je vzdy poruke ale nase nazory sa velmi rozchadzaju :( vravi ze mam slabe mlieko a uz ho musim prikrmovat (nutrilon) tak dnes dostal uz dve davky.. jednu na obed a druhu vecer po kupani.. je sice napapany, ale nerada by som to riesila takto... existuje nieco take ako rozbor mat. mliecka, kde sa to da urobit??? je to fakt ta laktacna kriza alebo nieco na tom slabom mliecku bude... som zufala, ked ho pocujem plakat od hladu je mi do placu... ponukam mu stale prsnik ale evidentne mu to nestaci.. poradite mi???

lenusa87
21. júl 2011

este podotknem ze s lavym prsnikom mame od zaciatku problemy, tazko sa mu prisava, mam ploche bradavky... pomozu klobuciky??

dugyna
autor
22. júl 2011

@zzuzana82 ahojky troska sa ta popytam...teraz vobec nekojis a vobec neprikladas? a kojis odsavanym alebo aj prikrmujes?to si v emocke prestala uplne prikladat?
pouziva drobec cumlik? treba prikladat co najviac, vzdy ked ide drobec papat treba prilozit..co najcsstejsie to ide...po prilozeni bude super ak aj bude sat, treba aj odsat oba prsnniky, aj ked nic epojde je to stimul pre prsniky a bude sa tvorit viacej mleika. takitso odporucam krmit maleho cez cievku a tak ze bude na prsniku. http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/musim-... a skus ho dorkmovat nie flaskou ale cez hadicku a pripadne cez lyzicku ci poharik. cize flaske sa treba co ajviac vyhybat. a laktaciu mozes este posilit aj cajmi so senovky ci beediktu. a hlavne prikladat. urict mas este sancu ze budes kojit len treba teraz veklu snahu.
prikladat 2krat denne je malo, terba co najviac si ti da. teda fakt pri kazdom papani.

dugyna
autor
22. júl 2011

@zzuzana82 http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn... tuto si este pozri ako sprave prikladat

dugyna
autor
22. júl 2011

@lenusa87 takze nemusis sa bat neviem preco sa ti to zda ze si drobec pripral malo..ale mozes s´byt kluda pribral si akurat. http://dojcenie.wordpress.com/2009/12/10/kolko-...
ako vies ze sa nenapapa? treba sledovat pauzy. ci papa efektivne pocas kojenie alebo nie. prosim pozri si tuto http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b... su tam 4 videa. a drobec sa spravne prisava? http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn... tu su peke fotky ako je babo sprave prisate. ak mas menej naliate prsniky to je ok, obdobie 2.3 mes po porode je obdhbie kedy sa upravuje laktacia presne pre potreby babatka. cize prsia uz nebudu take naliate ako na zaciatku ale tak ze pekne pre babatko. ak je drobec pokojny a pribera a prospieva, netreba sa satrachovat tym ze prespi celu noc dopli si to cez den, babo vie kedy je hladne a kedy smadne. neboj. to ze cez den place- moze byt ze je hladne
@lenusa87 takze maminkine rady prosim ta hned zrus ak chces este kojit nutrilon sup ho smer do kosa. nedavat drobcovi flasku ani cumel....ty mas mliecka dost neboj a niele dost je tot o najlespoie pre male co mu mozes dat. hore hlavu. a treba kojit...spolocne dojdeme na to kde je problem. take nieco ako rozbor mlieka neexistuje a ani tonie je nutne ..to co tvoja mamina hovori ...ak si preictas par prispevkov hore tvrdia aine maminy a svokry ktore mali deti v case komunizmus kedy sa do popredia tlacolo UM....nie materkse mliecko je pre dieta vyrobene presne na mieru a presne pre jeho vek a dokonca nielen vek ono sa meni obsahovo aj pocas dna,..,..a je naozaj to najlepsie co moze babo mat,..,...cize mamine slise podakuj za rady...ale vysvtli je to ze materske mliekoc je ako smotana su le poveracky....na to nie je nic a nic pravdive...
to ze dobec nespokojny mozes pri problem v prilozeni...alebo treba odsledovat tie pauzy..pocas kojenia...
skus trosku blizsie popisat kojenie...ci maly ma dudel...atd...kojis ako casto a z oboch prsnikov? zaspava drobec na prsniku?
klobuciky nedavaj. prsnik rozbehneme neboj. bolo by faj ak by si pred kojenim maualne zdurila bradavku napr. odsavackou na mliecko a potom prilozila drobca. mozo je len problem v nepravom priloze..takze si pokukaj tie linky. z laveho nekojis vobec?

lenusa87
24. júl 2011

@dugyna kojim aj z laveho... lenze musela som dat uz aj nutrilon... :(skusila som odsat mliecko tri hodinky po kojeni, neodsala som ani 100ml. stale najprv davam maleho k prsnikom, taha taha, je vidiet ze papa, ale po case odmieta tahat, vypluva prsnik a strasne sa zlosti.. zmenim prsnik este dvakrat, ale bez efektu, na supu este stiahne 100nutrilon a az potom je spokojny... vsimla som si ze po nutrilone aj castejsie kaka a piska, plienky su "konecne" tazke. prebalujem pred kazdym kojenim. fakt robim vsetko pre to aby mi to slo, ale bohuzial, moje okolie mi niako nepomaha a ani ma nepodporuje.. proste nemam mlieko a hotovo, mas slabe mlieko a hotovo a netrap si dieta... vazne je kludnejsi odkedy to takto kombinujeme... chcela som mu davat nutrilon len raz do dna, no bez uspechu.. cajik nechcel, vodicku nechcel, s prsnikami bojuje ak mu to nejde.. proste ked je hladny ja sa mozem aj na hlavu postavit, bez prikrmovania nutrilonom kludny nebude :( stale odsavam odsavackou a dominika prikladam a stale dufam ze sa to urobi... ale on ma cim dalej vacsi apetit a bojim sa ze sa to nespravi., na cumel je navyknut od porodnice, ale ked je dobre napapany, nechce ho... skusam aj rozne polohy pocas kojenia, aj si ich studujem na nete a snazim sa pochopit co robim zle... no bezuspesne... mamke bohuzial nic povedat nemozem... skusala som to uz a nedopadlo to dobre... da sa nam este pomoct???

dreamer4
24. júl 2011

Ahojte mamicky,
chcela by som sa opytat, moja mala je cely den spokojna....a ked pride vecer zacne sa zvijat a plakat...niekedy preplace aj 3-4 hodinky a nezabera jej ani detsky cajik na brusko.....neviete mi poradit???? nemozem mat nieco s mliekom??
DAKUJEM